Komputery z Z80 > MSX

[msx] ilu jest userów MSXa na forum?

(1/12) > >>

tooloud:
Ilu jest userów MSXa na forum? Pytam, bo - kupiłem drugiego MSX2 (tym razem NMS 8280). Większość osób pewnie i tak siedzi na msx.org czy fejsbukowych grupach, ale na fejsie jak zwykle - raczej "pochwalę się co kupiłem" niż tzw. user experience).

Żeby uzasadnić Tygrysowi sens wydzielenia czegoś takiego jak pozostałe komputery z z80 + wydzielenie z tego działu MSX będę trochę popisywał, a ponieważ z kolegami moderatorami czasem piję piwo, to w nagłówkach/tematach będzie [msx] dla łatwiejszej roboty potem :P

Zaczynając od początku:
1) nigdy nie miałem wcześniej MSXa.
2) MSXa Maćka z Hackroomu był powodem żartów pt. ktoś miał gorzej niż atarowcy, bo na MSX było mniej gier niż na Atari.
3) pokutowało u mnie myślenie, że MSX to tylko cartridge i Japonia.

Ponieważ pierwszą okazję z MSX'em przegapiłem zastanawianiem się (i VG8235 od Zaxona kupił Tygrys), jak się pojawił ten sam model (tylko z modami) od Drakona, to się już mniej zastanawiałem.

Nie będę klepał tego co już napisałem na blogu, jak ktoś chce to zapraszam:
http://tooloudtoowide.com/z-pamieci/skok-w-msx2/

Napiszę tylko tyle - wszystkie trzy powyższe punkty były błędem - od nieposiadania przez żarty (ilość gier, których zazdrościłem jako atarowiec posiadaczom ZXa a które były jednak na MSX jest dłuuuga) i myślenie o nośnikach softu. Karty to Japonia, w Europie soft był na kasetach i dyskietkach. I było go serio - wystarczająco, by i pograć i coś porobić (a tym napiszę więcej przy innej okazji, bo od tygodnia gadam z ludźmi, który w latach 80tych i 90tych robili na tym różne ciekawe rzeczy).

Ponad tydzień temu wsiąkłem w temat MSX na maksa. Im więcej czytam o tym komputerze i systemie oraz jego zastosowaniach - tym bardziej moja szczęka nie podnosi się z podłogi.

Nadal uważam, że kolejność wchodzenia w ten system powinna być od MSX2. MSX2 czyli komputery pojawiające się od 1985 roku. Sam MSX nie zrobi takiego wow, bo nie oszukujmy się - każdy z nas ma porównanie do Amstrada GX4000, CPC+, Enterprice czy Sam Coupe - jako topowych graficznie 8bitowców. MSX2 moim zdaniem - biorąc pod uwagę możliwości (rozdzielczość, ilość kolorów, palety) na ten moment "zjada" dla mnie wszystko w temacie komputerów 8bitowych. Mankament braku sprzętowego scrolla zmienia MSX2+ czyli zmiana de facto chipsetu graficznego Yamahy na ten, który zaplikowano do komputerów wydanych jesienią 1988 roku.

Tyle startowo, i jak w pierwszym akapicie pytanie - ilu mamy na forum userów MSXów?

SAJ:
Czy samo posiadanie MSXa wystarczy, zeby sie okreslic userem ?

Pytam, bo mam dwa, ale nigdy ich nie wlaczylem ....

tooloud:
...jak włączysz to się łapiesz :) jako power switch user :)

flypeter:
3x SVI 738 (1 przerobiony na MSX2)
Philips VG-8020
Philips VG-8010
IDE/CF
MSX Mapper SD512 (Zaxon)
Cart Nemesis 2

Jaki rok temu odpalałem by trochę pograć - lubię gry Xevious, Galaxian, Nemesis 2  :)

Rzeznik:
1 x SVI 738 przerobiony na MSX 2 + mapper od Zaxona

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej