Autor Wątek: Uber Speccy - jaki ma być?  (Przeczytany 6680 razy)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Uber Speccy - jaki ma być?
« dnia: 2018.06.19, 21:26:54 »
Panowie

Powiedzmy, że chciałbym poskładać takie UberSpectrum. Wszytskomającego smoka, pozwalającego na wykorzystanie najciekawszych dodatków i rozszerzeń. Wymagania wstępne:
a) oryginalna obudowa
b) oryginalna płyta główna
c) jak najwięcej rzeczy zabudowanych wewnątrz
d) nice to have - dźwięk stereo :)

Macie jakiś pomysł na takiego spectrum-marzeń? Będę wdzięczny za każdy pomysł :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.06.19, 21:39:08 »
Jak chcesz na oryginalnej płycie, to chyba najwięcej można zrobić na bazie szaraka - dołożyć mu Profi, TSFM, w miejsce ULA dać SLAM+, można też dać interfejs IDE pod Z80 by Pera Putnik, ale chyba na Profi się już nie zmieści.

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.06.19, 23:05:46 »
Dla mnie taki Uber Speccy to płyta główna w obudowie wraz z klawiaturą, standardowymi gniazdami niezbędnymi do pracy i wbudowanym FDD oraz dodatkowymi portami dla rozszerzeń. Dodatki takie jak AY, DivIDE wpinane opcjonalnie w porty wewnątrz obudowy. Samo wykonanie najlepiej w THT. No i jak najbliżej oryginału.
Taki Uber ... zrobili sobie Atarowcy. Doskonale przygotowany projekt: https://ataribits.weebly.com/1088xel.html
Jak bym miał głosować to 1088xel jest najlepiej przygotowanym klonem jaki widziałem.
« Ostatnia zmiana: 2018.06.19, 23:15:15 wysłana przez KrisZX »
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.06.20, 00:16:43 »
... można też dać interfejs IDE pod Z80 by Pera Putnik ...

Ze 128K/+2 (szarakiem) i tym interfejsem jest jeden tyci problem: brak ROMu obsługującego interfejs w trybie 128K. Pera nigdy go nie napisał (wiem to od niego), a jeżeli ktoś to zrobił, to i tak ten ROM przepadł. Osobiście poddałem się z szukaniem tego Yeti.

Można pogmerać w zawartości ROMu 128K i podmienić część 48K na tę od Pery, ale to proteza.
« Ostatnia zmiana: 2018.06.20, 00:56:42 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.06.20, 06:38:11 »
KrisZX - piękny projekt, takie Atari-all-in-one :) A opis projektu - perełka :)

Kogokolwiek bym nie zapytał, to pojawia się w tle "szarak" - zakładam, że to dobra baza. Zależy mi na tym, żeby jak najwięcej rzeczy upchać w środku - niech tam jak najmniej wystaje na zewnątrz :)

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.06.20, 08:27:59 »
Jak z góry założysz że ten uber ma być  do istniejącej obudowy np szaraka to od razu ograniczysz dostępność. Nowej obudowy do szaraka nie dostaniesz tylko używki i to w ograniczonej ilości. Temat właśnie przerabiam z moimi klonami mam trzy do każdego kupiłem obudowę od ZX Spectrum Plus tym samym trzy fabryczne płyty pozostały bez obudowy.
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.06.20, 08:59:28 »
Wiesz - jestem gotów na wykorzystanie nie tylko obudowy szaraka, ale i jego wnętrzności. Tak jak napisałem wcześniej, chciałbym wykorzystać tak dużo jak się da z istniejącego sprzętu - a jedynie doładować go wszystkim, co tylko się da :) Zakładam, że uda mi się znaleźć szaraka w baaardzo dobrym stanie i wykorzystać jako bazę...

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.06.20, 09:33:25 »
No to buda od szaraka i Pentagon 2014 w środku ;) Otwierają sie całkiem nowe możliwości ;) https://www.youtube.com/watch?v=1hGS6XFrbbY&t=2s

BTW, płytki do Atari 1088 mam w drodze , jak ktoś chce bede miał pare na zbyciu ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.06.20, 09:50:43 »
Uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby powstał taki super-klon Speccy. Myślę, że na tym forum są, i zdolności, i wiedza. Ten 1088XE pokazuje, że nie trzeba takiego marketingu jaki jest wokół Nexta i można mniejszymi srodkami. Nie tylko flaczki, ale obudowę oraz pełną dokumentację popełnić.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.06.20, 10:08:20 »
Dla mnie taki wszystko mający Speccy to:
+ TFSM + AmpY
+ kempston mouse
+ SLAM128 + ULAPlus + Timex
+ divMMC
+ Profi jako opcja, tam jest 1MB RAM używane przez kilka gier przerobionych przez Rosjan, które np obsługują GS.

Cześć z tych rzeczy posiada JS128.


Alternatywą jest, jak wspomniał zaxon, Pentagon. To dobra baza jeżeli chodzi o wschodnią demoscenę,

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.06.20, 10:13:55 »
Pewnie tak ale w sumie...do rosyjskich produkcji mam Pentagona, do zachodnich JS128+ i wystarcza. Dla b.wymagających jest jeszcze ZX Evo.  Klonów przybywa co tydzien  a przeważnie konczy sie to na tym że jest klon ale o nowe core już trudniej. Jak w przypadku UNO , każde core jakieś takie "niedokonczone" a UNO jednak ma ogromne miedzynarodowe wsparcie. Wiec co bedzie ze wsparciem dla jakiegos polskiego klona o ktorym nic nikt nie słyszał?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.06.20, 10:25:06 »
Tu mowa o upgrade dla istniejącego ZX, tak jak to zostało wypunktowane w pierwszym poście.

Na kolejne klony oparte na FPGA nie patrzę. Był Speccy2007, później jego upgrade do Speccy2010.. a później to przestało być nowe i s. V6Z80b był jeszcze fajny, bo oprócz dodatku w postaci core z ZX Spectrum, miał swój system i rozwiązania.

Odpływając kompletnie od tematu,

UNO, Next, MIST i dzięsiątki innych to już wyścig w coraz to dziwniejsze wydumki - które radość przynoszą autorom rozwiązania, ale głównie po to oni to robią, aby mieć z tego frajdę. Gorzej że nie dbają o to, aby ktoś to chciał oprogramować, więc ich rozwiązania zostają jako filmiki na YT.


zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.06.20, 10:36:14 »
Ano ;) No to "klasycznie " pozostaje szaraka tuningować . Do Pentagona 2014 też mam dorobione troche zabawek żeby te płyte ucywilizować. Mój ma zasadzonego TSFM, wyprowadzoną krawędziówke pod MMC , wyjscie RGB i VGA, wbudowanego flopa 3.5 i ZAX drive zewnętrzne jako drugi napęd flopa. Wszystko co potrzeba ;) Coagle zabieram sie do zasadzenia turbo i wiecej ramu ale czasu brak.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.06.20, 11:44:19 »
A dlaczego akurat szaraka? Bo nawet się zastanawiałem nad jakimś 128k jak finanse dozwolą (JS128 mi się strasznie podoba, ale mnie nie stać, sorejszyn!). Najbardziej podobają mi się albo toast rack (przypomina mi mojego plusa z klawiaturą, ale też bywa drogi), albo +3 ze stacją dysków i porządną klawiaturą. +2 podoba mi się najmniej, ale ewentualnie czarną wersję bym pewnie jakoś zniósł - tylko teraz czytam Wasze dialogi i słyszę że "szarak" jest the bestest. A czemu?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Uber Speccy - jaki ma być?
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.06.20, 11:53:42 »
W szaraku jest dużo miejsca, głównie wzwyż no i to ogólnie scenowa maszyna.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993