Autor Wątek: VAT na zakupy z Chin  (Przeczytany 4480 razy)

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.09.04, 11:32:15 »
Dalsze wchodzenie w d... ameryce.
Wykończą nas w tym kraju.

Nosz k..., "aledrogo" wyznacznikiem polityki handlu dla rządu.
Sprzedasz stary komputer poprzez ich servis, to ci 50 pln zabiorą.

Niech ta "dobra zmiana" idzie już do lamusa, bo mam ich serdecznie dosyć.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

flypeter

  • ****
  • Wiadomości: 415
  • Miejsce pobytu:
    KUJ-POM
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.09.04, 11:58:36 »
Ja ostatnio tylko kupuje na allegro... i za sierpień dostałem fakturę na Pośrednictwo - Usługi Allegro na kwotę 0,40 PLN...
Nie śledzę na bieżąco zmian regulaminowych - czy jakieś opłaty dla kupujących wymyślili?
ZX81, ZX 48k/+/128+2/2A/+3, QL, TC 2048, UK2086, Harlequin | Atari 8/16-bit | Commodore 8/16-bit | CPC | MSX | TI99/4 | Acorn Electron, BBC Master Compact | Mac Classic, PowerMac 6100, Apple II+ | Elwro 800 Junior | Meritum | Robotron A5105 | Oric-1 | 8088/80286/80386/80486/Pentium I-IV

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.09.04, 12:05:44 »
Czy Allegro na prawde wydaje sie, ze sa w stanie przyjac kilka milionow wkurzonych Polakow na klate ?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.09.04, 12:09:05 »
Ja tam ostatnio robię tak.
Znajduję na tym "ólóbionym portalu aukcyjnym" przedmiot, jaki mnie interesuje.
Sprawdzam cenę, po czym próbuję znaleźć stronę firmy, która to tam wystawia.
W 90% udaje mi się znaleźć i kupić bez tego "cudownego" pośrednika.

Ja się już niczemu nie dziwię, gdyż 1 pln = 1 szekla.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.09.04, 12:09:29 »
Nic się nie zmieniło. Sensację robią.
Każda przesyłka przechodzi przez kontrolę celną i to tam decydują, czy oclić, a w praktyce dowalić VAT, bo cło na większość drobnicy jest zerowe.
Fakt, że większość drobnicy przechodzi zwykle bez opłat, ale to nie Poczta o tym decyduje.
Artykuł z sezonu ogórkowego.

Co do Allegro. Nieważne, żeby nam było lepiej. Ważne, żeby innym było gorzej. Poperidonoly kraj >:(
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.09.04, 12:12:16 »
Bo zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym.
Dzisiaj nie płacisz, a jutro już tak.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.09.04, 12:14:46 »
Nigdy nie wiem, którą przesyłkę mi oclą i jak bardzo (opłaty od clenia !!! gnoje).
Do tego jeszcze trwa to dodatkowy tydzień !
Zmieńmy temat, bo po czymś takim to mam ochotę rzucić wszystko w diabły i jak inni stanąć pod sklepem i walnąć browara.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.09.04, 12:16:09 »
Dalszym wchodzeniem w d... Ameryce byłaby reakcja rządu na propozycję Allegro, pożyjemy, zobaczymy - może jednak to nie przejdzie.

Z jednej strony - racja, że w imię zdrowej konkurencji, przesyłki z Chin powinny podlegać takim samym opłatom celno-fiskalnym, jak te pochodzące z polskich/europejskich e-sklepów. Czy powinien istnieć jakiś próg, od którego opłaty są naliczane? Nie, bo jak kupuję w kiosku zapałki czy bułkę w sklepie, to mimo znikomej ceny podatki są wliczone (również cło, jeśli towar jest spoza obszaru unii celnej). Próg 22 EUR (swego czasu ekwiwalentny do 30 USD) istnieje głównie z pobudek czysto pragmatycznych - nie warto podejmować czynności celno-fiskalnych, jeśli koszt ich podjęcia przekroczy naliczone do zapłaty kwoty. Ten koszt oczywiście maleje wraz z automatyzacją procesu (automatyczne wagi i miary przesyłek, OCR nakejek na paczkach, profilowanie dostawców i odbiorców wg danych z big data itp.).

Z drugiej strony - nie podoba mi się, że inicjatywa wychodzi od prywatnego przedsiębiorstwa, de facto oligopolu w sektorze e-sklepów i monopolu w sektorze e-aukcji na polskim rynku. Wygląda to na próbę wpływania na kształt litery prawa przez prywatne przedsiębiorstwo (czyli na własne potrzeby), a smaczku dodaje fakt działania na niekorzyść Poczty Polskiej, najwyraźniej pod wpływem osoby związanej z konkurencyjnym inPostem, z którym PP prowadziła dłuuugą wojnę podjazdową.

Z trzeciej strony - jeśli PP zażąda ode mnie podatku VAT od przyniesionej przesyłki, to powinienem na tę kwotę otrzymać jakiś dokument, który - jako przedsiębiorca  - mógłbym rozliczyć w ramach swojej działalności gospodarczej w bieżącym miesiącu (tzn. bez latania po jakichś urzędach z toną papierzysk, by otrzymać zwrot VAT po 3 miesiącach).

Z czwartej strony - może mi się tylko zdaje, ale zwolnienie z cła i VAT przesyłek o wartości do 22 euro jest zapisane w postanowieniach europejskiego kodeksu unii celnej, zatem powinno obowiązywać w Polsce jako prawo nadrzędne nad cytowanymi w artykule ustawami.

Jedno jest pewne - jeśli coś z tego wyniknie, z pewnością nie będzie korzystne dla zwykłego obywatela. Nie pamiętam już czasów, kiedy jakaś ustawa ułatwiła mi życie... Chyba ostatnią było wprowadzenie podatku liniowego przez rząd Leszka Millera ;)

Pażywiom, uwidim...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.09.04, 12:18:03 »
Ja tam ostatnio robię tak.
Znajduję na tym "ólóbionym portalu aukcyjnym" przedmiot, jaki mnie interesuje.
Sprawdzam cenę, po czym próbuję znaleźć stronę firmy, która to tam wystawia.

Robię tak samo :)
Z definicji wyklucza to jednak aukcje - ale jakoś przeżyję, a nawet więcej zostanie w portfelu ;)

Nic się nie zmieniło. Sensację robią.
Każda przesyłka przechodzi przez kontrolę celną i to tam decydują, czy oclić, a w praktyce dowalić VAT, bo cło na większość drobnicy jest zerowe.
Fakt, że większość drobnicy przechodzi zwykle bez opłat, ale to nie Poczta o tym decyduje.

Chodzi właśnie o to, żeby cło i VAT były naliczane od każdej przesyłki. I jak znam życie, służby celne będą miały swobodę w określaniu rzeczywistej wartości przesyłki.

Cytuj

Co do Allegro. Nieważne, żeby nam było lepiej. Ważne, żeby innym było gorzej. Poperidonoly kraj >:(

Niezmiennie.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.09.04, 12:21:33 »
Polak potrafi :)

Żyjąc w tym kraju trzeba być upartym.
Wyrzucą drzwiami, to wracamy oknem :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.09.04, 12:26:59 »
I jak znam życie, służby celne będą miały swobodę w określaniu rzeczywistej wartości przesyłki.
To akurat już tak robią. Do tego do obliczeń wykorzystywany jest całkowity koszt łącznie z przesyłką !
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.09.04, 12:36:03 »
Do tego do obliczeń wykorzystywany jest całkowity koszt łącznie z przesyłką !

Ale tu akurat nie ma nic dziwnego - koszt przesyłki jest usługą, którą ktoś dla ciebie wykonał. Jeśli nakładamy podatek od towaru to czemu nie od towarzyszącej mu usługi? Można co najwyżej spierać się o wybór stawek, ale nie bardzo o sam fakt.

Nie, żeby mi się to podobało ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.09.04, 12:36:17 »
Terry Pratchett - Going Postal:

"They aim of business is?
Erm...
Not to provide a good service,
but to provide the...
Only.
..only service."

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: VAT na zakupy z Chin
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.09.04, 12:37:50 »
Terry Pratchett w Świecie Dysku zawarł karykaturę rzeczywistego świata.
A my do tego ideału zdążamy ;)