Autor Wątek: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów  (Przeczytany 3792 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« dnia: 2021.07.15, 14:00:20 »
W ciągu ostatniego roku zbudowałem kilka klonów ZX Spectrum i ZX81. Na razie wszystkie mają formę samych płytek. Nie mają ani obudów, ani nawet klawiatur, więc testowałem je zwierając piny odpowiadające poszczególnym klawiszom. Powoli jednak chciałbym zacząć je umieszczać w jakichś obudowach, stąd seria pytań:

Po pierwsze, na pewno Sizifa-512 chciałbym umieścić w czymś przypominającym obudowę klasycznego spectrum, z klasyczną klawiaturą. Może to być zarówno obudowa z drukarki 3D, jak również bardziej profesjonalna obudowa seryjnej produkcji. W roli klawiatury mógłbym zastosować oryginalną folię, jednak mam też PCB w tym samaym formacie - brakuje mi tylko cienkich mikroswitchy. Możecie polecić jakieś sprawdzone rozwiązania i/lub źródło elementów? Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć? Czy można gdzieś dostać obudowę/plik stl do wydruku zmodyfikowaną pod Sizifa, aby nie trzeba było wycinać otworów pod dodatkowe złącza?
W klasycznej obudowie chciałbym też zamknąć jednego Harlequina 48.

Natomiast jeśli chodzi o Karabasa 128 i drugą płytkę Harlequina 48, to tutaj forma zewnętrzna nie musi już tak mocno nawiązywać do klasycznego spectrum, więc dopuszczam bardziej "budżetowe rozwiązania" jeśli chodzi o klawiaturę i budowę. Chętnie posłucham wszelkich sugestii.

Jakiś czas złożyłem też klona ZX80/ZX81 według tego projektu. Ktoś wie co to za klawiatura i gdzie mogę znaleźć wzór obudowy do wydruku?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.07.15, 15:10:50 »
Do klona ZX80/ZX81...

Blaszki klawiatury https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4861.msg76681#msg76681

Naklejkę klawiatury zrobiłem z wydruku potem laminowałem i nakleiłem na obustronnej taśmie klejącej.

Obudowa w STL tutaj https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4872.msg75429#msg75429

Potrzebne są jeszcze kołeczki do zamknięcia obudowy, to kupiłem na Ali... białe typu R2648, czarne miałem z odzysku.
« Ostatnia zmiana: 2021.07.15, 15:17:08 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.07.22, 20:42:54 »
Moim zdaniem brakuje dobrego, w miarę uniwersalnego projektu klawiatury z obudową. Ale wiadomo, że za jakością musi iść wysoka cena, nie ma cudów. Zwłaszcza, jeśli chodzi o klawiaturę z ładnymi capsami (a właśnie, szukając takowych znalazłem taki projekt: https://candykeys.com/group-buys/kam-wraith).

Sam bazuję na zapasach, które mi się udało ściągnąć z UK przed brexitem, są to głównie obudowy firm trzecich - m.in. Saga, Lo-Profile. Mam też nadmiarową obudowę od szaraka (płyta umarła i posłużyła już za dawcę części) i zastanawiam się, czy jej by jakoś nie wykorzystać. Choć ten układ klawiszy nie należy do moich ulubionych, prawdę mówiąc.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.07.22, 21:02:00 »
No ale przecież Djordje robi całe nowe budy, można u niego kupić, Peter też sprzedaje. Budy, blachy, membrany, klawiatury ...do wyboru do koloru. Tanio nie jest, fakt,  ale nie raz kupowałem i nie narzekam..
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.07.22, 21:07:36 »
OK, ale dla mnie jest to nieużywalne. Gumowa klawiatura to żart po prostu. Można zrozumieć sens cost-cuttingu blisko 40 lat temu, ale teraz realia są trochę inne :)

Chciałbym mieć komputer z DOBRĄ klawiaturą, a emulatory mnie nie pociągają jakoś.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.07.22, 21:20:16 »
No to coś jak Saga ? Mam znajomego blacharza budy może zrobić. Klawisze z Digikeya czy Mousera jak do repliki MSX, Maćkowi kiedyś zamawiałem. Key Capy z napisami Chińczycy zrobią...  Worek pieniędzy tylko potrzebny... :D
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.07.22, 21:38:09 »
Dobrze kombinujesz! O to właśnie by chodziło, ale swoje musi kosztować.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.07.22, 21:59:16 »
Ano ;) Teraz Chiny są z VAT ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.10.27, 16:42:20 »
Wracając do głównego wątku, i nawiązując do tego co pisał damik odnośnie obudowy zx80, pokaże w co ja wkładałem ostatni projekt.

100% druk :)
Filament marble nie każdemu musi się podobać ;)
Od razu odpowiem też uprzedzonym, że jako wielki miłośnik wykorzystania druku 3D w DIY jestem z efektu bardzo zadowolony 😃

Klawisze są mechaniczne, oparte o Cherry MX.
Zastanawiam się jeszcze tylko jakim kolorem wykończyć litery na klawiszach.
Muszą starczyć do czasu aż obmyślę coś lepszego. Te są za wysokie, więc albo pójdą niżej albo niższe capsy wydrukuje.
Inne opcje to małe płaskie capsy i naklejki, albo takie klawisze dwuczęściowe, do których można włożyć literkę i zamknąć.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.10.27, 19:42:38 »
Fajne :)
Przypomina trochę maszynę do pisania ew. dalekopis.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.10.27, 21:52:45 »
Postaram się żeby nast wersja bardziej przypominała ZX  ;D
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.10.27, 23:58:49 »
Napisy na drukowanych "gładko" Key Cap'ach można by zrobić grawerką laserową, widziałem też gdzieś przystawki/przeróbki do drukarek 3D z laserem (powinien wystarczyć 1,5W).
W teorii powinno wyjść lepiej niż dziergane z samego wydruku 3D (większa rozdzielczość napisu), jednak nie testowałem dokładnie tej metody a jedynie zrobiłem wstępne testy bez dobierania parametrów mocy lasera i prędkości gdzie nawet biały element dobrze podtapiało po tymczasowym zaczernieniu go ścieralnym markerem do tablic.
Moje próby robiłem niewielkim niebieskim laserem o mocy 1,5W zamocowanym do mini-frezarki CNC.
« Ostatnia zmiana: 2021.10.28, 00:14:08 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.10.28, 09:09:37 »

Inne opcje to małe płaskie capsy i naklejki, albo takie klawisze dwuczęściowe, do których można włożyć literkę i zamknąć.

Te dwuczęściowe wyglądają mniej więcej w wersji Spectrumowej tak jak tutaj:  ;)
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4571.msg78187#msg78187

Warto zrobić odrobinę większe otwory w maskownicy, bo mają tendencje do przycinania się ...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.10.28, 10:04:03 »
A gdzie nabyłeś takie jak opisywałeś w tym wątku?

PS. Ta płytka klawiatury na dystansach fajny pomysł :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Obudowy i klawiatury do współczesnych klonów
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.10.28, 11:12:41 »
Nasadki jak i włączniki nabyłem na Aliexpress, nie są to typowe nasadki do Cherry.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.