Autor Wątek: MERITUM w Polsce  (Przeczytany 132275 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #15 dnia: 2015.01.17, 19:05:42 »
Czy mi się wydaje czy ten kabelek do stacji jest tak cieniutki że chyba jakoś szeregowo przesyła dane?

A propo Meritum na allegro tu są chyba 2 ostatnie, oraz archiwum z nie mam pojęcia ilu lat, nie mniej było książek o nim. :)

http://archiwum.allegro.pl/oferta/mera-elzab-stary-komputer-meritum-nr-2-i3758612960.html
http://archiwum.allegro.pl/oferta/mera-elzab-mikrokomputer-meritum-i2475936869.html

http://archiwumallegro.pl/search/11034119-komputer-meritum.html
Większość z nich ma klawisze jak w 2ce, i tylko po jednej 1ce i 3ce. A niżej książki.
http://archiwumallegro.pl/search/3959321-mikrokomputer-meritum.html
« Ostatnia zmiana: 2015.01.17, 19:26:16 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

fryst

  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #16 dnia: 2015.01.18, 12:28:18 »
Spis programów i gier jest podany w książce Mikrokomputer Meritum. Czy wszystkie są polskie nie wiem. Przykładowe nazwy:

MERITUM I
- NODOS80 - NAKŁADKA NA BASIC DODAJĄCA ZLECENIA NP. KOMPRESJA ITP
- DEBIT - UMOŻLIWIA TEST I URUCHAMIANIE PROGRAMÓW NAPISANYCH W JĘZYKU WEWNĘTRZNYM
- BIBMAT - BIBLIOTEKA PROGRAMÓW MATEMATYCZNYCH

MERITUM II
- MERDOS - SYSTEM OPERACYJNY, KOMPATYBILNY Z TRSDOS 2.3
- F80 - KOMPILATOR JĘZYKA FORTRAN
- REPORTOR - RAPORTY DLA WYGENEROWANEJ BAZY DANYCH

MERITUM II pracujący pod CP/M
- CP/M v2.2 - SYSTEM OPERACYJNY
- AZTEK - C - KOMPILATOR JĘZYKA C
- TURBO PASCAL - SYSTEM PROGRAMOWANIA W JĘZYKU PASCAL

Gry na MERITUM:

- VOODOO - GRA PRZYGODOWA
- DATESTONE - GRA PRZYGODOWA
- PYRAMID - GRA PRZYGODOWA
- JUNGLEBOY - GRA PRZYGODOWA - TARZAN
- NAPOLEON - GRA WOJENNA
- ROBOT - WALKA ZE ZBUNTOWANYMI ROBOTAMI
- TENIS - GRA W TENISA
- CAR - JAZDA SAMOCHODEM
- FRANCISZEK - KARMIENIE GŁODNEGO ROBALA
Jakkolwiek by to nie brzmiało ;D

ITP
W książce jest tego dużo więcej i to pewnie nie wszystko co na niego powstało.

Nakład mojego egzemplarza Mikrokomputer Meritum to ''9810 + 190 egz.'' Może były inne wydania, ale jeżeli nie to wyglądałoby na to że komputerów mogło być wyprodukowane ok +/- 10.000 sztuk
bo po co mieliby drukować więcej skoro kompów ogólnie było mało.

Jeżeli chodzi o MERITUM 1 MOD 2 a MERITUM 2 to nie widziałem nigdy egzemplarza który na naklejce miałby napis że to model MERITUM 2. W sieci też jest albo 1 albo 1 mod 2.
gumiak/elwro junior/meritum/c64/cpc 464

zx81

  • **
  • Wiadomości: 71
  • Miejsce pobytu:
    krakow
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #17 dnia: 2015.02.04, 20:51:13 »
gra ' franciszek...' to po prostu zwykly waz. Komputery meritum byly popularne dzieki sieci klubow mlodziezowych. Mialy bardzo przyjemna wersje basic'a, ale bez wsparcia programowania gier, zreszta trudno o gry przy semi-grafice. Uczeszczalem do takiego klubu. Brak gier byl z perspektywy czasu plusem bo zajmowalismy sie nauka ;) Szczytowym osiagnieciem bylo spiecie dwoch meritum w siec, oraz proste programy w asenblerze, a wlasciwie j. maszynowym. Wiadomo, krolowaly gry scrollowane ;)  Do dzisiaj pamietam jeszcze adres 15360 jako poczatek pamieci ekranu... tzn nie jestem tego tak calkiem pewny ;)

DrAcon

  • *
  • Wiadomości: 4
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #18 dnia: 2015.02.07, 19:14:36 »
Ha, to jest pierwszy komputer, na którym pracowałem. Mięliśmy dwa takie w szkole w latach 80-tych. Ponieważ nie było na nie programów czy gier to pamiętam jak popołudniami przesiadywałem w szkole i przepisywałem listingi lub pisałem swoje programy (nauczyciel zostawiał mi klucz). Od niego zacząłem naukę programowania. Komputer nie miał grafiki (prosta semigrafika), monitor mono z zieloną poświatą, programy się nagrywało na magnetofon (Grunding). W latach 90-tych od firmy geodezyjnej dostaliśmy jeszcze z 5 Meritum, w tym jeden ze stacją dysków, ale krótko po tym przekazaliśmy je innej szkole. Programy z taśmy wczytywały się dosyć krótko (5 min.)  i w miarę niezawodnie (podobnie jak ZX), komputer miał typowe wyjście DIN do magnetofonu. Pracowałem na nim ze dwa lata. Posiadałem nawet jakąś książkę. Mieliśmy trochę oprogramowania ale głównie do obliczeń geodezyjnych. Potem przesiadłem się na Elwro 800 Junior. Jeden Elwro nawet sobie kupiłem w ZETO, który w zeszłym roku przywiozłem na IVP i dałem do testów koledze Adamskiemu.

Pozdrawiam

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #19 dnia: 2015.02.18, 12:35:23 »
Witam
Piszę na prośbę Użytkownika Tygrys, bym podzielił się wiedzą dotyczącą oprogramowania Meritum. Niestety poza tym, co pisano w Bajtku i kilkoma lekcjami kursu Meritum zgranego z oryginalnych kaset (jest to przetłumaczony kurs "z rakietą") niewiele mam.
Jak ktoś chce bardzo kurs, to mam w WAV'ach: http://mcbx.netne.net/computers/8bit/meritum/software/Kurs_BASIC_cz4_7_8.rar. Są to części 4,7,8 - mam bowiem kasety 4-5 i 7-8 z tym, że 5 zagrana.
Wiele programów to adaptacje programów zachodnich na TRS-80, z którym Meritum był mniej-więcej zgodny.
Jeżeli chodzi o pierwowzór NODOS80, to polecam zapoznać się ok. strony 100 z tym: https://archive.org/details/80-microcomputing-magazine-1983-SE.

Cordylus

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Koszalin
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #20 dnia: 2015.03.03, 23:59:43 »
Załączam moją paczkę oryginalnych programów z Merituma. Może się komuś przyda.

Moja jednostka niestety nie działa do końca. BASIC w jakiś dziwny sposób zwariował i nie rozumie niektórych komend, a niektóre rozumie inaczej.
ZX-Spectrum 48K; Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Unipolbrit 2086, Meritum I, Bosman 8, CA80, Amstrad CPC464, CPC6128, Commodore VIC-20, C64, C128, A500, A1200, A600, Atari 400, 130XE, 65XE, Mac Classic, PeCetów cała masa

Jack the Nipper

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Konin, Warszawa
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #21 dnia: 2015.04.21, 21:19:55 »
W 1986 lub 1987 byłem na zimowisku komputerowym w Chorzowie (obok Stadionu Śląskiego).
Zimowisko dysponowało kilkunastoma komputerami Meritum, a jeden z opiekunów miał Commodora C64. Dodatkowo jeden z uczestników przywiózł ZX Spectrum które było w naszym pokoju użytkowane 24 godziny na dobę. Pod koniec zimowiska był zorganizowany wyjazd do Mery na którym pokazano nam Meritum w wersji dyskowej z kolorową grafiką i zaprezentowano kolorowe gry. Pamiętam jakiegoś ludzika chodzącego po labiryntach w kilku kolorach. W porównaniu do Spectrum grafika była beznadziejna ale użytkując starsze Meritum była kolosalna różnica. Zakłady Mery robiły wrażenie dużych trochę technologicznie zacofanych porównując Spectrum z Meritum, a wtedy nikt nie wspominał o Juniorze (ten chyba pojawił się chyba w 1989). Meritumy były na zimowisku oblegane, bo w tamtym czasie był to mój pierwszy kontakt z komputerem, a programowania uczyłem się z Młodego Technika na sucho bez komputera.
ZX Spectrum +2, Commodore Web it., Commodore 64, Atari 520ST, Atari 520STFM, Atari 65XE, ZX Spectrum+

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.06.27, 02:35:39 »
Meritum to był pierwszy komputer z którym miałem osobiście do czynienia. Było to w szkole, mieliśmy na tym sprzęcie zajęcia i nauczyciel zauważył że totalnie mnie to wkręciło i zostałem w jego grupie razem z innymi dwoma osobami jako programiści (programy edukacyjne, szkolne). Byłem bardzo zadowolony bo mogłem popołudniami korzystać ze sprzętu a nie miałem wtedy własnego. Napisałem sporo programów w BASICU na niego (niestety nie mam tego ale jakiś czas temu znalazłem zeszyt który prowadziłem podczas prac z nim). Były to MERITUM 2 z zielonymi monitorami NEPTUN 156 i zwykłymi magnetofonami. Najbardziej podobał mi się projekt zdalnie sterowanego samochodu na kabel, sterowanego przez port równoległy. To na tyle co pamiętam, później w domu męczyłem o własny komputer i po jakimś czasie miałem swój pierwszy komputer (ZX Spectrum +).

MEMORY SIZE?  ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.06.27, 11:04:45 »
O co chodziło z tym pytaniem o memory size?

Jack czy potrafisz określić jaka mogła być rozdzielczość w tym kolorowym Meritumie?
Czy piksele były kwadratowe czy szerokie?
Ile tam mogło być kolorów na raz na ekranie?
Czy zauważyłeś tzn Clash color taki jak w Spectrumie? (mam nadzieję że wiesz co to jest).
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

LordFarfocel

  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.06.27, 23:42:00 »
O co chodziło z tym pytaniem o memory size?

MERITUM tak się zgłaszał i po prostu wciskało się ENTER a z tego co pamiętam to jak się wpisało tam wartość "z palca" to system ograniczał pamięć dostępną dla BASICA (coś w stylu RAMTOP ze Spectruma).

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.12.13, 23:51:05 »
Odgrzewam temat z okazji opublikowania na stronie materiałów zebranych i złożonych w jedną logiczną całość.

https://polskiekomputery.pl/mera-elzab-meritum-historia/

Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #26 dnia: 2017.12.14, 10:43:02 »
To zdjęcie jest świetne.


Czyli 6000 sztuk a nie 10000? - uuuu. No i nadal nie wiem jakie możliwości miał Meritum 3.
Czy ma ktoś ROMy do każdej z wersji, i czy działają na nich emulatory TRS-80 ?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #27 dnia: 2017.12.14, 13:48:50 »
Zdjecie faktycznie fajne, tylko pochodziwszy z Wro pamietam z "wycieczki do Elwro", ze zazwyczaj w klasie bylo okolo 30 uczniow a komputerkow bylo 15 albo mniej. Zazwyczaj bylo po dwoch, lub dwoje na maszyne - czsem troje i ze dwa miejsca byly puste, bo komputery byly w serwisie albo po prostu staly zepsute.

To zdjecie wyglada tak idealnie, ze przez chwile normalnie sie poczulem prawie jakbym byl w Jugoslawii :)

Pozdro.

PS. Krzesla troche nie pasuja, bo maja miekkie siedzenie zamiast z tloczonej sklejki.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #28 dnia: 2017.12.14, 15:15:41 »
Bo to przecież reprezentacyjna polska szkoła w Moskwie. Propagandowa!
Czysta, elegancka, duże okna, podwieszany sufit, dobre oświetlenie, wygodne krzesła...
I oczywiście tylko Pionierzy w ławkach. Każdy ma czerwoną chustę <facepalm>

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #29 dnia: 2017.12.14, 16:24:09 »
Jednego komputera brakuje, czyli 15 dla uczniów. Jeden ten najbliżej fotografa ma klawisze od Meritum 1 a pozostałe to 2ki.
Nie wszyscy mają czerwone chusty. Ale jeśli dobrze liczę to 12 dziewczynek i 5 chłopców (tam gdzie nie widać włosów to widać łydki w rajstopkach). No i ciekawe że na każdym ekranie widać coś innego. Czyżby każdy robił co chce? Napisali to sobie czy do każdego kompa inny program wysłano. No i nie ma tablicy, a pierwszy raz widzę salę lekcyjną bez tablicy, i to pomimo bywania w salach adoptowanych po partyzancku. Ech za dużo tych dziwactw, ani chybi fotomontaż. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)