ZX Spectrum > SOFTWARE

+3 nagrywanie dyskietek

(1/10) > >>

Damianx:
Jak można nagrać coś na dyskietkę 3 calową  z/na pc .

ikci:
Było już na ten temat kilka razy, ale warto to usystematyzować.

Nie wiem czy chodzi Ci o przegrywanie na dyskietki 3" w celu odpalania programów na FDD3000 (system TOS)
czy może chcesz to odpalać na ZX Spectrum +3 ? (CPC6128 ?) (system +3DOS)

Doliczyłem się 3 sposobów

1) Pierwszy sposób - Podłączenie stacji 3" bezpośrednio do PC

WYMAGANIA:
- Odpowiednio stary komputer PC, który posiada złącze floppy oraz w BIOS opcję  podłączenia stacji 40 ścieżkowej
-  stacja 3" wymontowana z Amstrada, ZX Spectrum +3 (pamiętaj o odwrotnym [napięcia +5V +12V] podłączeniu zasilania)
lub stacja 3" wymontowana ze stacji FDD3000
- oprogramowanie do zrzucania obrazów dyskietek na dyskietki (SAMdisk lub CPCdiskXP lub inny DOSowy etc etc)


2) Drugi sposób - skopiowanie ze stacji 3.5" na stację 3"

Soft nagrywamy na dyskietkę 3.5" bezpośrednio w stacji w PC przy pomocy odpowiedniego programu
(SAMdisk lub CPCdiskXP lub inny DOSowy) następnie korzystamy z

a)  zewnętrznej stacji 3.5" podłączonej do ZX Spectrum +3 i kopiujemy pliki z 3.5"  na 3" programem kopiującym

b)  korzystamy ze stacji 3.5" zamontowanej w FDD3000 wraz ze stacją 3" i kopiowanie pomiędzy tymi stacjami

WYMAGANIA:
- Komputer PC odpowiednio stary aby posiadał na płycie gł. złącze floppy. Stacja 3.5" standardowa.
- Komputer ZX Spectrum +3 z dodatkową zewnętrzną stacją 3.5" lub stacja FDD3000 ze stacją 3" oraz 3.5"
- oprogramowanie na PC (do zrzucania obrazów dyskietek na dyskietkę) oraz jakieś kopiujące na ZX Spectrum

3) Trzeci sposób  - (musisz posiadać CPC6128) - transfer kabelkiem PC->CPC

Kabelkiem łączymy portyj LPT komputera PC oraz Amstrada / Schneidera CPC6128
Następnie odpowiednim programem - PCtrans (po stronie PC) i CPCtrans (po stronie CPC) lub TurboTrans,
kopiujemy pliki lub całe obrazy dyskietek bezpośrednio na stację wbudowaną w komputerze CPC.

WYMAGANIA:
- komputer PC z portem drukarki (LPT)
- komputer CPC6128
- kabelek łączący PC z CPC oraz oprogramowanie


 

Damianx:
chodzi mi o to że mam +3 którego chcę jakoś sprawdzić ,ma on sprawną stacje 3 cala ,mam sprawne dyskietki 3 cala ale czyste, mam pliki .dsk.

lub może jest ktoś z wawy kto może mi nagrać coś bądź użyczyć do testów.

chomik:
Cześć, podbije temat jak już tu tak ładnie ktoś opisał w 2015 roku ;) ale może od tamtego czasu coś sie zmieniło bo niestety nie mam PC z floppy 3,5" na taśmie. Mój sprzet to:
1.PC z floppy 3,5" ale na usb.
2.Timex 2048,
3.Spectrum+2
4.Stacja fdd3000.
5.Stacja Unipolbrit (unimor)
6.Jeden interfejs do stacji
7. Rożne wgrywadełka np. divmmc itp.

Da sie jakos ogarnać żeby nagrać programy na dyskietke 3".
Nie wiem z taśmy, karty sd jakims kopierem i pozniej na dyskietke 3" ?

trojacek:

--- Cytat: ramik w 2022.01.08, 23:17:55 ---Da sie jakos ogarnać żeby nagrać programy na dyskietke 3".

--- Koniec cytatu ---

Mogę być nudny?
Gotek.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej