ZX Spectrum > MUZYKA

Spectrum 128+2 i port MIDI

<< < (4/5) > >>

tooloud:
steruje steruje, Ben zrobił kiedyś harfę laserową:

https://www.youtube.com/watch?v=3HhUrefiIek

i to jedzie na 128k - nie pamiętam tylko czy tam nie jest dedykowany fejs bo coś się nie wyrabiało na wbudowanym MIDI, ale generalnie - brzmienia idą z PCta z wirtualnego instrumentu, natomiast harfą zarządza 128k.

Gelip:

--- Cytat: damik w 2019.02.06, 21:22:41 ---Mam takie może troszkę głupie pytanie, ale nurtuje mnie to od jakiegoś czasu.
Jako że Spectrum 128+2 posiada z tyłu port opisany jako RS232/MIDI, to czy jest jakieś praktyczne zastosowanie dla tego złącza ?
W zasadzie to czy da się coś z tym coś sensownego zrobić, coś tam podłączyć, np klawiaturę, czy moduł brzmieniowy itp.

--- Koniec cytatu ---
Wydaje mi się iż sensownym zastosowaniem było by sterowanie zewnętrznym urządzeniem przez MIDI np. zmiana parametrów brzmienia na danym kanale MIDI za pomocą komunikatów SysEx (System Exclusive). Trzeba by tylko napisać programik np. w BASIC służący do zmiany parametrów.

Sam posiadam stary keyboard Roland na bazie Sound Canvas, który ma tylko manipulator PitchBend i Modulation. Natomiast za pomocą zewnętrznego programu i PC-ta mogę edytować dowolne parametry brzmienia np. ADSR (Attack, Decay, Sustain, Release) czy ustawienia efektów Reverb, Chorus itp. na dowolnym kanale MIDI. Tutaj PC-ta można by zastąpić ZX Spectrum.

W sumie to parametry takie można ustawić na początku pliku MIDI i wczytać z dyskietki w instrumencie ale zewnętrzne sterownie daje nam możliwość edycji Real-time.

Na YT widziałem filmik jak gościu wbudowuje stary mini laptop chyba Toshiba z małym wyświetlaczem do instrumentu. Wpina MIDI In/Out bezpośrednio do pinów chipu karty dźwiękowej. Za pomocą systemu Win95 i oprogramowania MIDI steruje instrumentem:
FrankenKorg 800 Demo - Toshiba Libretto and Alesis Nanoverb inside a Korg Poly 800 synthesizer!
Korg Poly 800 with a Toshiba Libretto laptop

luzak22:
 Port midi do spektrusia gdzies mi przed oczami przelecial .

damik:
A czy jest jeszcze do tego jakieś oprogramowanie co z tym "rozmawia" ?  ;)

Gelip:
Po wklepaniu w g....e spectrum music machine midi znalazłem to:
Music Machine - logo w programie i na urządzeniu to samo.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej