Komputery z Z80 > CP/M - kompatybilne

Easy Z80 Sergey'a Kiseleva - co robię nie tak?

(1/5) > >>

Atlantis:
Jakiś czas temu naszła mnie ochota, żeby złożyć sobie jakiś komputerek kompatybilny z CP/M oraz standardem RC2014. Wybór padł na Easy Z80 wg projektu Sergey'a Kiseleva. Udało mi się kupić płytkę, jednak montaż trwał opornie z uwagi na obecne problemy z zakupem części. Kilka dni temu w końcu dotarła do mnie przesyłka z ostatnim układem scalonym, więc zabrałem się za uruchamianie. Niestety, po podłączeniu zasilania nic się nie dzieje - terminal podłączony do pierwszego złącza RS232 nie pokazuje niczego.
Sytuacja wygląda następująco:

* Układ jest taktowany generatorem kwarcowym 10 MHz
* Wszystkie układy z serii Z80 są w wersji CMOS, na 10 MHz
* Wszystkie układy logiczne 74 są w wersji HC
* Do ROM-u wgrany RomWBW-v3.0.1 pobrany z GitHuba i skompilowany. Konkretnie plik EZZ80_std.rom
* Układ logiczny ATF16V8B zaprogramowany wsadem easy_z80_wdog.jed, próbowałem też easy_z80_no_wdog.jed
* Niestety nie udało mi się kupić układu MAX693. Zastąpiłem go MAX691ACPE, który miałem w swoich zapasach. Lista elementów wymienia MAX691 jako "possible alternative". Jednak czy te ukłdy są bezpośrednio wymienne?
Jak to dalej debugować? Wydaje mi się, że cokolwiek powinno się pojawić na interfejsie szeregowym po podłączeniu zasilania. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć bardziej szczegółowej instrukcji uruchamiania tego komputerka...

Docelowo płytka ma stanowić bazę do większego projektu. Planuję wykonać backplane w stylu RC2014 i umieścić na nim dodatkowo kartę CF, układ graficzny TMS9918 oraz kontroler klawiatury 8242. Te dwa ostatnie będą zapewne wymagały modyfikacji firmware'u...

steev:
Ja bym zaczął od wyciągnięcia sondy logicznej, lub oscyloskopu...

tapy:
Mam niejasne podejrzenia, że JP1 i JP2 nie zostały użyte...

Atlantis:

--- Cytat: tapy w 2021.10.24, 22:24:34 ---Mam niejasne podejrzenia, że JP1 i JP2 nie zostały użyte...

--- Koniec cytatu ---

Te zworki przecież są domyślnie ustawione w pozycji 1-2 za pomocą ścieżki. W przypadku ustawienia 2-3 trzeba by ją najpierw przeciąć.

tapy:
Ok, to ostatnia rzecz jaką możesz bez przyrządów zrobić, to wyjmij MAX232 dla drugiego portu SIO. Jak to nie pomoże, to tylko sonda logiczna lub oscyloskop.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej