Komputery z Z80 > CP/M - kompatybilne

[RC2014] - uruchomione

(1/4) > >>

JLS:
Chcę poinformować,
że stałem się posiadaczem działającego komputerka RC2014.
Wszedłem bowiem w posiadanie zestawu  składającego się z kilku płytek PCB:
- SC112 czyli – Modular Backplane (RC2014)
- Z80-512K skiselev-a, oraz
- moduł z podwójnym portem szeregowym z wykorzystaniem układu XR88C681.
Ten ostatni moduł zaprojektowany jest w całości przez kolegę tapy.
Mam jeszcze poskładany moduł kontrolera FDD do RC2014 ale jeszcze nie został uruchomiony.
Na zdjeciu są one wpięte w backplane.
Jako firmware do zaprogramowania pamięci flash użyłem RomWBW projektu Wayna Warthena,
jednak bez wskazówek tapy, ten sprzęt by mi nie zadziałał.
RomWBW trzeba odpowiednio skompilować, a mnie sie wydawało inaczej.
Natrafiłem jeszcze na problem innej natury, bowiem wstyd sie przyznać ale na ekranie terminala
długo nic nie zauważyłem, bo zle połączyłem wyprowadzenie portu RS232.
Używałem tzw. null modem, a powinno być łączenie wprost.
Zawartość  firmware jak widać ze screenshotów, daje sporo możliwości do zabawy z CP/M.



tapy:
Gratuluję! Cieszę się że i u nas w kraju rośnie społeczność tego standardu, do którego można mieć wiele zastrzeżeń, ale jako jedyny daje pełną swobodę doboru elementów w przystępnej cenie. Modułowa konstrukcja uwalnia nas od intencji i zaniechań twórców, którzy budują i udostępniają własne projekty, które nie są tak elastyczne lub nie posiadają tej cechy wcale. Tu jeśli ktoś ma kaprys podłączyć HDD, to odpowiedni moduł, jak chce słuchać muzyki, to inny moduł z AY, inny procek... wszystko zależy od fantazji użytkownika. Tu tkwi siła tego standardu. Szkoda, że moduł speccy jakoś umarł, może warto się pokusić o jego zrobienie, bo MSX już obecnie się da tam zrobić.

PS. Nie wiem czy czegoś nie zamieszałem w PW do Ciebie, bo zworki TC i /DACK w module FDD widzę że masz odwrotnie.

JLS:
Nic nie namieszałeś,  błędnie zidentyfikowałem pin nr 1. Założyłem że  1, 2, 3 jest od dołu, a teraz sprawdziłem,
że pin 1 jest od góry modułu  ;)

JLS:
Kontroler ze stacją dyskietek 1.44'' również uruchomiony. Sformatowałem dwie dyskietki.
Przy okazji sprawdze jak kontroler zachowa sie przy podłączeniu stacji 360kb.

JLS:
Kolejny  moduł do RC2014 uruchomiony.
Tym razem SC126.
Chciałem jak najszybciej sprawdzić działanie zakupionego na Aliexpres procesora Z180,
będąc po lekturze postów wątku Fake Chips: "https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6673.0".
Nadruk na procesorze Z180 jest wręcz idealny, jednak  system się uruchomił, załaczam fotki.
Nie mając generatora 18.432MHz w wersji przewlekanej, a jedynie SMD, wyprasowałem takie małe płytki typu DIP8.
Krzywo wyszło, ale działa.
Pamięci flash SST39SF040 w wersji PLC32 mam kilka i juz wcześniej zrobilem sobie kilka konwerterów w DIP32.
Moduł jeszcze nie jest skończony, parę rzeczy brakuje.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej