ZX Spectrum > RÓŻNOŚCI

Fake chips

(1/9) > >>

tapy:
Przygoda jaka spotkała naszego kolegę przy zakupie Z80 CTC z oznaczeniem CPC (Amstrad made ;) ) postanowiłem napisać post który po wyglądzie wstępnie zweryfikuje procesor po jego oznaczeniach. Umieściłem chronologiczne stosowane oznaczenia stosowane przez firmę Zilog.
1,2 - to oznaczenie pojawia się od końcówki lat 70 i jest spotykane w procesorach produkowanych do połowy lat 80
3 - ten sposób oznaczania pojawia się w produkcjach drugiej połowy lat 80
4 - moje ulubione logo - Feniks, to lata 90
5 - przełom wieków to logotyp z dużym Z w kolorze żółtym, namiętnie powielane przez malarzy pisanek za pomocą lasera
6 - współczesne produkty 
Oczywiście te daty nie są dość precyzyjne, ale z całą pewnością jak zobaczycie procesor z logiem Feniksa datowany ma 2015 rok to powinna się zaświecić lampka ostrzegawcza.
Okrągłe pozostałości po wtryskarce są zawsze lśniące, nie matowe, a prostym sposobem na sprawdzenie malowanki jest użycie wacika nasączonego acetonem gdzieś na górnej powierzchni tam gdzie nie ma napisów, gdy się zaczerni to mamy pecha.

PS. Ten "poradnik" należy traktować jako drogowskaz, gdyż nie mam pełnej wiedzy i z chęcią dowiem się czegoś nowego jak macie takie informacje.

JLS:
Powierzchnię układu Z80 CPC potraktowałem izopropanolem i napis pozostał. 
Nadal ma ten sam kolor. 
Kupiłem również, ale u innego sprzedawcy Z180. Mam nadzieje, że zadziała.
PCB z Tindie doszły, więc w niedalekiej przyszłości sprawdzę.

tapy:
Izopropanol nie zadziała, musi to być aceton.

Kolejna uwaga - układy NEC i Toshiba są zdecydowanie rzadziej podrabiane z uwagi na ich charakterystyczne obudowy. Ci japońscy producenci mają przelotowy znacznik pozycjonujący układ scalony, w przeciwieństwie do innych producentów którzy stosują to w postaci wgłębienia. NEC posiada go o dość sporej średnicy, Toshiba ma mniejsze. Ten ostatni producent w większości układów ma lśniącą górną powierzchnię, więc spotkanie matowej Toshiby jest rzadkością. Oczywiście te charakterystyczne cechy nie przeszkadzają artystom malarzom, gdyż udało mi się kupić Ziloga w obudowie Toshiby z słynnej serii Z84C0020PEC datowanej na 1225 i maską GZ :)

damik:

--- Cytat: tapy w 2022.02.10, 10:24:29 ---Izopropanol nie zadziała, musi to być aceton.


--- Koniec cytatu ---

W przypadku braku acetonu można od żony lub kochanki pożyczyć zmywacz do paznokci, większość z nich jest robiona na bazie acetonu.

Poza tym dostrzegam dość często ciekawą prawidłowość w przypadku zamawiania na Ali większej ilości tych samych układów u jednego dostawcy, pomijając czy są one malowane, regenerowane z wylutu czy też nie, to jeśli już jakimś cudem działają i tak zwykle 10-20% z nich bywa uszkodzonych.
Przypadek, nie sądzę  :P

trojacek:

--- Cytat: damik w 2022.02.10, 10:41:25 ---W przypadku braku acetonu można od żony lub kochanki pożyczyć zmywacz do paznokci, większość z nich jest robiona na bazie acetonu.

--- Koniec cytatu ---

Oj, nie jesteś na bieżąco z trendami ;)
Praktycznie wszystkie zmywacze do paznokci są obecnie bezacetonowe.
Ja raz na jakiś czas kupuję na wiadomym polskim portalu aceton wraz z izopropanolem i ewentualnie inną chemią w litrowych opakowaniach, przychodzi zgrabna paczka z darmową dostawą i mam zapas na około rok.

No i przez Was pewnie będę w weekend smarował acetonem wszystkie scalaki z Ali... :>

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej