Autor Wątek: Let's Emu! czyli Spectrum na małym Atari!  (Przeczytany 5910 razy)

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Let's Emu! czyli Spectrum na małym Atari!
« dnia: 2022.11.07, 19:36:01 »
Witam! 

Zanim złożę swoje macki na Spectrumie (który kupuję dopiero w grudniu), niedługo (jak wróci z serwisu), odpalę emulator Let's Emu!, na moim Atari 65XE.

http://drac030.krap.pl/pl-zx-info.php

http://atariki.krap.pl/index.php/Let%27s_Emu!

Jednak słyszałem że emulator "przyspiesza wszystko".  Interesuje mnie, czy rzeczywiście wszystko i czy przyspiesza, czy -- tak jak ktoś pisał do mnie na atarowskim forum -- "miałem i nic nie przyspiesza".  Więc jak ktoś miał kontakt (przy okazji, osoba obeznana w sofcie na Spectruma) -- proszę o opinię.

BTW ciekawostka.  Oczywiście Let's Emu! nie pójdzie na Atari 65XE które jest... ze... sklepu  :D. Należy Atari rozbudować.  I tak, wymagane są:

- VBXE - mityczna karta graficzna do małego Atari; więcej kolorów i -- z tego co pamiętam -- wyższe rozdzielczości; potrzebny do grafiki Spectrum
- Rapidus - koprocesor 65C816 który ma taktowanie z tego co pamiętam, ok. 20 MHz -- dzięki temu możliwa jest emulacja
- Stereo - wariant Stereo dla atarowskiego POKEY'a (2x POKEY w sumie) -- bez tego działa, tylko bez dźwięku
- Ultimate 1MB - to rozszerzenie pozwala na zwiększenie pamięci Atari z 64 KB do 1 MB -- potrzebne z tego co pamiętam - ok. 512 kB do emulacji
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Let's Emu! czyli Spectrum na małym Atari!
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.11.07, 19:57:23 »
To może zadziałać, 65C02 lub 65C816 zegar w zegar z Z80 jest 2,2x szybszy, więc tu będzie mowa o ponad 10 emulowanych instrukcjach Z80, więc jest pewien zapas mocy na jego emulację. Ten "koprocesor" będzie mocno przetaktowany, maksymalny zegar tych procków to 14MHz.  :)

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Let's Emu! czyli Spectrum na małym Atari!
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.11.07, 21:09:21 »
Jednak słyszałem że emulator "przyspiesza wszystko".  Interesuje mnie, czy rzeczywiście wszystko i czy przyspiesza, czy -- tak jak ktoś pisał do mnie na atarowskim forum -- "miałem i nic nie przyspiesza".  Więc jak ktoś miał kontakt (przy okazji, osoba obeznana w sofcie na Spectruma) -- proszę o opinię.
Emulator niczego nie przyspiesza. Spectrum działa w swoim normalnym trybie i nie ma opcji turbo.

BTW ciekawostka.  Oczywiście Let's Emu! nie pójdzie na Atari 65XE które jest... ze... sklepu  :D. Należy Atari rozbudować.  I tak, wymagane są:

- VBXE - mityczna karta graficzna do małego Atari; więcej kolorów i -- z tego co pamiętam -- wyższe rozdzielczości; potrzebny do grafiki Spectrum
- Rapidus - koprocesor 65C816 który ma taktowanie z tego co pamiętam, ok. 20 MHz -- dzięki temu możliwa jest emulacja
- Stereo - wariant Stereo dla atarowskiego POKEY'a (2x POKEY w sumie) -- bez tego działa, tylko bez dźwięku
- Ultimate 1MB - to rozszerzenie pozwala na zwiększenie pamięci Atari z 64 KB do 1 MB -- potrzebne z tego co pamiętam - ok. 512 kB do emulacji
- VBXE jest konieczny jeśli chcesz mieć kolory. Bez niego wszystko nadal działa ale obraz jest czarno-biały.
- Rapidus to nie koprocesor - to jest akcelerator z własnym procesorem zastępującym oryginalny (który pozostaje w systemie ale jest nieaktywny w trybie Rapidus) oraz pamięcią 16MB do użytku przez ten procek.
- Stereo jest potrzebne do emulacji AY-ka.
- Ultimate nie jest niezbędny. Są inne opcje. Ważniejsze jest to, że U1MB w kombinacji z Side2 lub Side3 pozwala na użycie karty CF/SD jako dysku twardego, z którego uruchamia się emulator oraz wczytuje spectrumowe programy. Natomiast zamiast tego można użyć np. AVG - w pełnej konfiguracji doda pamięć oraz udostępni kartę SD jako dysk.

Wszystko powyższe z wieloletniej autopsji.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Let's Emu! czyli Spectrum na małym Atari!
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.11.07, 21:27:35 »
Dzięki za szczegółową odpowiedź.

Niemniej

Cytuj
- Rapidus to nie koprocesor - to jest akcelerator z własnym procesorem zastępującym oryginalny

A jaka jest definicja koprocesora?  To np. FPU (w niektórych Amigach), rzeczywiście działa "obok" CPU.

Ale już np. Blizzard 1230 dla A1200 to jest np. FPU wraz z procesorem 68030.  Który zastępuje oryginalny.

Tak więc ściślej, Rapidus jak i Blizzard030, to jest akcelerator.  Jednak można "w wolnym tłumaczeniu" mówić, że zarówno 68030, jak i 68882, to są dwa "koprocesory".

Ja przynajmniej tych terminów używam zamiennie.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Let's Emu! czyli Spectrum na małym Atari!
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.11.08, 15:19:03 »
Cytuj
- Rapidus to nie koprocesor - to jest akcelerator z własnym procesorem zastępującym oryginalny

A jaka jest definicja koprocesora?  To np. FPU (w niektórych Amigach), rzeczywiście działa "obok" CPU.

Ale już np. Blizzard 1230 dla A1200 to jest np. FPU wraz z procesorem 68030.  Który zastępuje oryginalny.

Tak więc ściślej, Rapidus jak i Blizzard030, to jest akcelerator.  Jednak można "w wolnym tłumaczeniu" mówić, że zarówno 68030, jak i 68882, to są dwa "koprocesory".
I bardzo źle, że używasz ich zamiennie bo to błąd. Jak sam wspomniałeś, w obu przypadkach lepszy, szybszy procesor wyłącza ten bazowy i działa zamiast niego. Natomiast koprocesor działa równolegle z procesorem wspomagając go - taką rolę pełni FPU (koprocesor matematyczny) lub rozwiazania typu REU dla C64. Do małego Atari też był taki koprocesor w postaci zewnętrznego carta z dodatkowym procesorem pracującym równolegle z bazowym.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Let's Emu! czyli Spectrum na małym Atari!
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.11.08, 16:38:06 »
No dobra, może racja że powinienem być bardziej precyzyjny -- można tak kogoś wprowadzić w błąd.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator