Autor Wątek: Wyniki ANKIET, ich interpretacje i popularność kompów w PL.  (Przeczytany 2112 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Trafiłem na swoje stare notatki o tym ile wg CBOS rodzin w PL miało komputery, oraz niedawny wybryk pewnego Atarowca na YT który stwierdził że przecież 2/3 Polaków miało małe Atari, ... :D

Skłoniły mnie do takiego graficznego przedstawienia wyników starych Ankiet, z Bajtka, Komputera oraz ze Secretów, wykres orientacyjny (bo mało precyzyjny), dodając do tego swoją rozkminę np dlaczego popularność niektórych kompów była tak różna w zbliżonym okresie zależnie od tego czy ankieta była z czasopisma growego czy hobbystyczno-multiplatformowego. Myślę że takie kompy Jak CPC, ST i PC, mające w Polsce opinię mało rozrywkowych, mogły ze 2 albo i 3 razy częściej występować w biurach firm i różnych instytucjach państwowych niż w prywatnych domach, a te ankiety biorą pod uwagę tylko ich obecność w domach.

Więc opierając sie tylko na tym, oraz dodając jeszcze rozkminę o popularności poszczególnych komputerów także na podstawie obecności dedykowanych im czasopism, w tym kiedy i w jakich nakładach sie ukazywały wyszła mi następująca interpretacja jak na obrazku.
Mam nadzieję że jest dość czytelny. I jestem ciekaw waszego zdania. :)

Można by sie też pokusić ile tak orientacyjnie jakich kompów było w polskich domach skoro wiemy ilu było Polaków, i że średnio w tamtych latach w gospodarstwie domowym mieszkało po 5 osób. (obecnie po4).

Procenty w tych ankietach dotyczą tylko (początkowo) bardzo nielicznych szczęśliwców posiadających jakiś komputer, a tak właściwie to tej znikomej ich części która wycięła i wysłała ankietę. Dlatego np te rekordowe 60% Atarowców nie dotyczy wszystkich Polaków tylko tej ok 8% mniejszości rodzin które wtedy posiadało komputer, czyli mniej więcej w 5% polskich domów w '89 roku miała Atarkę, czyli w co 20ym polskim domu taki komputer był.

ok 2 lata wcześniej 3% polskich rodzin miała Spectruma, a kolejne komputery swoje apogeum przeżyły około 93 roku (plus minus rok).

C64 zyskał w ankietach ok 30% (pośród posiadaczy), a że było ich wtedy w'93 już ponad 20% rodzin, to wychodzi że aż 8% z nich miała taki komputer.
W tym samym czasie CPC miała ok 0.7% polskich rodzin, czyli tak ok co 130 rodzina. O rany! To w moim Toruniu musiała ich być cała masa, a na moje ogłoszenie w osiedlowej kablówce właśnie wtedy odezwało sie tylko 5 z nich. :)

ST był w 2% polskich domów, A500 w 12%, a PC w '96 już w 1/3 polskich domów.

A może ja tu sie mocno mijam z matematyką?
Albo trzeba przypomnieć te ankiety? Dajcie znać. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Wyniki ANKIET, ich interpretacje i popularność kompów w PL.
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.03.05, 22:17:31 »
Ciekawe te statystyki. :)

W każdym razie kiedy dostałem swojego Amstrad'a (85r) to byłem jedyny taki w regionie śląska a szukałem innych poprzez ogłoszenia i znikąd softu, dopiero około roku 87/88 pewna firma z Katowic miała w ofercie jakieś gry i programy do CPC i tylko dlatego bo miała jednego gościa z UŚ z wydziału matematyki który miał takiego służbowo i załatwiał jakoś programy.
Potem pojawili się inni znajomi w regionie ale to była raczej garstka ludzi.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wyniki ANKIET, ich interpretacje i popularność kompów w PL.
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.03.06, 14:00:38 »
Może w tych % dotyczących ZX Spectrum, nie uwzględnili ludzi którzy używali Timexów 2048, Unipolbritów itp.? ;)
Pominęli także wszelkiego rodzaju świetlice, pracownie komputerowe i koła gospodyń wiejskich :)
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Wyniki ANKIET, ich interpretacje i popularność kompów w PL.
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.03.06, 16:12:05 »
Z tych świetlic itp. to bardzo prawdopodobne, choć po paru latach gdy ich wyposażenie już nie było pierwszej świeżości mogło przejść w prywatne ręce osób które tam pracowały, więc myślę że mogło trafić do takich statystyk w późniejszych latach, o ile ktoś z nich wypełnił ankietę a jeszcze nie miał lepszego kompa.

Ale co do tego że spece od kompów nie byli świadomi że Timex to też Spectrum, to ja bym ich jednak bardziej doceniał.
W niedawnym filmie o giełdach zrobionym przez ekipę Loadinga, Borek wspomina o poleceniu jakie dostał by iść na giełdę i policzyć ile i jakich kompów jest tam najwięcej. I mówi że te dane nigdy nie były opublikowane, a we filmie pokazują sie na tak krótki moment że jak nie spauzujesz to nie przeczytasz. I bywało tam po ok 160-180 komputerów z czego:

XL 38%, ZX 22%, C= 18%, CPC 6%, A500 i ST po 4%.
A także że ok 1/3 A8 to XE, 1/3 ZX to Timex, 1/3 CPC to 6128, oraz ok 1/6 C= to 128.

Więc jestem pewien że nie liczyli ich osobno.
Sądząc po tych proporcjach i porównując je z wynikami ankiet to mogło być około '89.
O tym że Spectrumy stanowiły ponad około połowę komputerów w PL nie było w ankietach bo to było przed tą pierwszą, ale pamiętam że parokrotnie w Bajtku o tym wspominali że około a nawet nieco ponad połowę listów do redakcji w '85-86 dotyczyła tego komputera, choć część od posiadaczy a część od planujących go kupić. Ale o innych kompach też często pisali ci co dopiero chcą sie upewnić co do swojego wyboru przed zakupem. :)

Zresztą generalnie posiadaczom każdego typu komputerów zwykle gdy czytają takie ankiety wydaje sie że ich komputer jest w nich niedoszacowany. A to wynika z faktu że większość z nich obracała sie w środowisku fanów i posiadaczy właśnie tej maszyny, z prostej przyczyny że informacje o posiadaczach innych maszyn ignorowaliśmy bo z nimi nie można sie było wymienić softem, a nasze krzywe spojrzenie na rzeczywistość wcale nie musiało mieć odzwierciedlenia w tendencjach z całej Polski. Dlatego wierzę że takie dane mimo że nieprecyzyjne, są lepszym przybliżeniem i opisem sytuacji niż anegdotki z życia poszczególnych osób i ich kompanii. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Wyniki ANKIET, ich interpretacje i popularność kompów w PL.
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.03.08, 18:52:11 »
Chyba nie myśleliście że odpuściłem temat. ;)

Wklejam słupki jeszcze raz, ciut poprawiłem kolorki i obniżyłem raczej przeszacowane dane o PSX.

Drugi obrazek to jedyna ankieta jaką znalazłem w której posiadaczom wszelkich platform na raz zadano pytania o to co jeszcze do tych kompów mają i do czego ich używają. Akurat w samym środku tej niemal 20 letniej zadymy w której społeczeństwo bez komputerów zamieniło sie w niemal całkowicie w specetowione.

Oraz jeszcze raz te same dane co w słupkach ale nieco precyzyjniej. Żeby wyłapać niektóre ciekawe dane trzeba sie na spokojnie wczytać w te cyferki. I dołączam tekstowy RTF jako TXT, z tymi danymi i innymi, np ankiety zrobione w czasopismach Ataroskich albo Komodziarsko Amigowych. (czekają na kolorowy wykres). ;)
Jak widać nie wszędzie przyjęto takie same sposoby podawania danych np o tych "innych" albo o braku komputera. Te dane oczywiście nie są nowe ale zwykle nie były publikowane z tylu lat w jednym miejscu, i może ktoś zechce je skomentować. :)

Np. to że w latach 92-92 małych Atarek tak ubyło, zapewne nie oznacza że zniknęły z rynku, bo właśnie wtedy największe nakłady miały dedykowane im Ataroskie magazyny, więc na te multiplatformowe zapewne niewielu z nich zaglądało.

Mam gdzieś taką teksto/tabelko/wykres - kiedy jakie czasopisma sie ukazywały. Dobra dodam to do tego samego pliku na końcu. Bo raczej mało kto ma pojęcie o takim spektrum różniastych magazynów i że aż tyle ich było, tak różnych jednocześnie. :)
(Tym razem jeszcze bez kolorków, a może dodałoby to czytelności).

EDIT:  Widzę że babola strzeliłem, w roku '92 - XE powinien mieć 12%, a C64 21%.
       tzn paski są dobrze ale nie napisałem tego jak trzeba.

« Ostatnia zmiana: 2023.03.08, 19:37:00 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Wyniki ANKIET, ich interpretacje i popularność kompów w PL.
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.09.27, 16:34:40 »
Nie wiem czy ktoś tęsknił ale wykonałem kolejny historyczny wykres, tym razem z giełdowymi cenami. :)


To jest wykres przybliżonych cen komputerów domowych w Polsce w latach '85-93 wyrażony w tys zł wg cen giełdowych z Bajtka. Jak widać inflacja szalała, a największe jej skoki nastąpiły jesienią '88 oraz wiosną '90, gdy w ciągu ok 2 miesięcy wszystko podskoczyło o blisko 100%.  W połowie lat 80ych orientacyjne kursy walut to:  1$=1000zł  1DM=500zł  1Ł=1500zł.
      Płaca minimalna w 1985 - 5 400 zł, (czyli 18 pensji za Spectrum), a w 1993 - 1 600 000 zł, (czyli 2 i pół Spectruma za pensję). :)
   W '87 Amiga kosztowała 12x tyle co Spectrum, czyli równowartość odkładania 18 lat minimalnej pensji!!  A w '93 tylko 2,5 pensji za Amigę.

Aż do 1991 ceny sklepowe były zwykle o ok 100% wyższe niż giełdowe, bo prawo wymagało aby firmy i instytucje miały paragon na posiadane komputery będący dowodem na zgłoszenie ich w urzędzie celnym oraz opłacenie podatku obrotowego, (ówczesny VAT). A giełdowi sprzedawcy nie mogli ich wystawiać, dlatego sklepy korzystały z tego znacznie zawyżając ceny.  A najczęściej kupowanym kompami do biur były CPC6128 i C=128. I z tych sklepowych cenników dla firm wziął sie mit, że Amstrady są takie drogie. Potem zniesiono to prawo, i ceny PC bardzo spadły więc firmy i instytucje masowo wymieniały te 8bit na PC, przez co ceny 6128 bardzo spadły.
   Były też dziwne przypadki gdy nowe kompy były tańsze od używanych. np po skokach inflacji Centralna Składnica Harcerska nie korygowała cen, i nadal sprzedawała Timexy po 240tys, gdy na giełdach sprzedawano je już po 400tys. Albo nowe Atari STE we firmach wysyłkowych za dolary były tańsze o 20% od A500+ i A600, podczas gdy na giełdzie za złotówki były od nich droższe. Może to wynikało z tego że zgromadzony soft i dodatki były więcej warte niż gwarancja. Dlatego nowe gołe A500 kosztowały tyle samo co używane z dodatkowym RAMem, modulatorem, joystickami, dyskietkami i literaturą, a które do nowego dopiero trzeba było dokupić za blisko 30% ceny.


   Z - ZX Spectrum - od taniego 48k z magnetem, aż po zestaw ze stacją FDD3000 która sama początkowo była 2x droższa od Gumiaczka. W podobnej cenie jak zestaw pojawił sie później ZX+3. A model Plus oraz Timex kosztowały ok 30% więcej od 48k na początku, a później ta różnica spadła do 10%. A modele 128k oraz ZX+2 kosztowały ok 2x tyle co 48k.
   X - Atari XL/XE - od taniego zestawu 800XL (lub 65XE gdy XL zniknęły) razem z magnetem, aż do 130XE ze stacją 1050 lub CA2001 pod koniec, a które miały podobną cenę.
   C - Commodore 64/128 - od zwykłego C64 z magnetem, aż po 4x wyższą cenę zestawu C128 z magnetem i drogą stacją 1571 (konieczną do CPM), podobną cenę miał C128D (ale bez magnetu). A cena C64 ze zwykłą 1541 lub C128 ze samym magnetem plasują się w połowie tych widełek czyli cena C64 x2. C128 w ostatnie 2 lata staniał z 200% do 120% ceny C64.
   A - Amstrad CPC - od taniego 464 ze zielonym monitorem w zestawie, który kosztował tyle co C64 z magnetem i bez monitora. Aż po 4x droższy zestaw 6128 z kolorowym monitorem. 664 kosztował tyle co 6128. Droższy komp z tańszym monitorem lub odwrotnie mieścił sie w połowie widełek. W '92 6128+zielony kosztował tylko tyle co C64+magnet.
   S - Atari ST/STE - od taniego 520ST który był o ok 30% tańszy od A500, (nawet z cz/b monitorem był od niej tańszy), aż do 1040STE z 1MB który nawet przekroczył cenę modeli 500+ i A600.
   M - Amiga 500/600 - od gołej A500, do A500+ lub A600. Przy czym używana A600 niekiedy była tańsza od A500 mimo że nowa była od niej droższa. W późniejszych latach wszystkie A500 miały 1MB. A1200 nie uwzględniłem na wykresie. Ale kosztowała ok 2x tyle co te tańsze, CDTV nawet x3 tyle. 20MB HDD do A500 lub 40MB do A600 to koszt ok 50% ich ceny. A kol monit to 70-100%.
   P - klony IBM PC - to kompy najbardziej zróżnicowane cenowo. W 1991 dotarły do nas klony z Tajwanu i te najtańsze bez twardego kosztowały mniej niż te lepsze 8bitówki ze stacją. A pod koniec te najdroższe zestawy 486+HDD+VGA+kolor kosztowały nawet 8x więcej niż te najtańsze.  :o

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Wyniki ANKIET, ich interpretacje i popularność kompów w PL.
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.10.06, 00:04:12 »
Nowsza wersja nieco bardziej szczegółowa.

I jeszcze raz podkreślam że to są ceny GIEŁDOWE czyli jak za sprzęt używany i bez gwarancji. A ceny SKLEPOWE były wyższe o jakieś 30% za sprzęt do giercowania, oraz aż o 100% za sprzęty uchodzące za dobre do prac biurowych, czyli głównie Amstrady i klony PeCetów oraz nieco rzadziej Atari ST. I kupowano je w takich cenach do firm, gdzie miały na siebie zarobić a nie do celów rozrywkowych.