Autor Wątek: Komputer Meritum i jego zastosowania w medycynie  (Przeczytany 3590 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Komputer Meritum i jego zastosowania w medycynie
« dnia: 2023.03.10, 11:06:10 »
Przeglądając ostatnio moje archeo odkryłem ciekawą dyskietkę, była ona pewnie skitrana w napędzie jednej ze stacji dysków do komputera Meritum jakie odkupiłem w Zakładzie Elektronicznej Aparatury Medycznej - TEMED z Zabrza pod koniec lat 80'.
Pewnie wtedy uznałem że jest ona uszkodzona i trafiła na stertę innych dyskietek z myślą że ją potem sformatuję i zastosuję do czegoś innego jeśli okaże się być sprawna, ale o niej niestety zapomniałem i tak po latach ujawniła się niespodzianka. :D
Właściwie to nie miałem pojęcia o jej istnieniu do wczoraj, nie wiem też czy to oprogramowanie nie było częścią jakiegoś większego systemu nad jakim pracował ten zakład.
Nie wiem też czy to było już coś komercyjnego czy dopiero w fazie badań i testów w dziale konstrukcyjnym tegoż zakładu.
Wygląda to na jakieś specjalistyczne oprogramowanie dla kardiologii, jest to dość złożone dzieło składające się z kilku osobnych modułów napisanych w języku BASIC komputera Meritum i ładowanych poprzez program główny o nazwie "Menu".
Dziwne jest tylko to że oprogramowanie jest w języku angielskim poza ekranem startowym, może to jakaś wersja eksportowa ;)

Dla zainteresowanych fotki kilku wybranych ekranów tego oprogramowania.

« Ostatnia zmiana: 2023.03.10, 11:43:34 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Komputer Meritum i jego zastosowania w medycynie
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.03.10, 11:28:43 »
Fajne odkrycie.
Jestem ciekaw, co jeszcze w tej stercie dyskietek się znajdzie ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Komputer Meritum i jego zastosowania w medycynie
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.03.10, 22:55:26 »
Chyba nic już więcej nie znajdę ciekawego (a liczyłem właściwie na system CP/M do tego komputera), znalazłem jeszcze tylko jakąś inną dyskietkę z jakimiś testowymi produkcjami Basic'owych programów mojego kolegi z tamtego okresu. ;)

Analiza obrazów RAW innych dyskietek 5,25" SD/DD z pomocą mojego IF (FDD przez USB na bazie STM32) nie wykazała już nic ciekawego w takim formacie zapisu do tego typu komputera  ::)
« Ostatnia zmiana: 2023.03.10, 23:46:24 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.