Komputery z Z80 > AMSTRAD

40010 -> 40007

(1/3) > >>

m0b:
Kolega trafił na CPC 464 z padniętym 40010. Płyta ma możliwość montażu 40007 i niestety taki układ załatwił. Wstawiłem podstawkę, dodałem R138 i R139 (12Ohm). Na schemacie widzę, że trzeba jeszcze zrobić małe zmiany na wyjściach RGB, czyli wymienić R126, R128, R130 (270 -> 220) oraz R134 (180 -> 100), R136 (150 -> 220). Pewnie bez tego też będzie działać, tylko kolory wyjdą nieco inne ...
Czy to wszystko, czy jeszcze czegoś nie widzę? Na zdjęciach płyt widziałem różnice w okolicy zegara (a konkretnie układu 74HC(U)04) - C132/R155 (dodatkowy kondensator/rezystor albo zworka), ale nie wiem czy ma to związek z różnymi wersjami GA, czy po prostu coś tam kombinowano z zegarem. Ktoś wymieniał i podzieli się doświadczeniem?

PS: Jeśli ma to jakieś znaczenie, GA jest zdaje się z 1987 roku, a w oznaczeniu nie ma żadnych dodatkowy cyfr/znaków, czyli tylko 40007, a poniżej F/8722.

ZbyniuR:
Pierwszy raz słyszę aby komuś padł w CPC układ GA.
Wiem tylko że wersja 40007 lubi sie grzać więc wymaga radiatora.

m0b:
Po co zatem zamienniki jak choćby tutaj? Generalnie objawy są takie: bez GA pacjent nie uruchamia się, wkładam oryginalny GA - nie uruchamia się, wkładam GA z mojego CPC - uruchamia się. Może to jednak padnięty GA? ;)

McArti0:

--- Cytat: ZbyniuR w 2023.04.03, 05:39:13 ---Pierwszy raz słyszę aby komuś padł w CPC układ GA.

--- Koniec cytatu ---

To następnym razem już nie będziesz mógł tak powiedzieć  :D ;)

Mi się marzy świat z zamiennikami FPGA w całym CPC na klonie oryginalnej płyty Takie JustFPGACPC od Zaxona.

BTW. Zaxon zrobił zamiennik FPGA GateArray'a może będzie sprzedawał.

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6797.0

ps. teraz widzę, że m0b też dał link

paroos:
Ja też chciałbym kiedyś mieć taką "replikę", w której na nowym pcb (ale 100% zgodnym z oryginałem) pracowały by zamienniki wszystkich układów zintegrowanych :)
Tak jak to chyba już się udało w przypadku C64. Widziałem, że tam chyba wszystkie układy udało się odtworzyć i są dostępne.

PS. Wcześniej chciałem zrobić klona w rozmiarze ATX, którego Zaxon robił, ale niestety płyty się kończyły  :'(

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej