Komputery z Z80 > TIMEX

Unipolbrit 2086 - naprawa

<< < (2/6) > >>

KWF:
Podłączenie "emulatora" raczej niewiele da. Jakbyś miał interfejs diagnostyczny lub inny interfejs z ROMem diagnostycznym do ZX Spectrum, to mógłbyś nim sprawdzić Unipolbrita.

mikupapi:
Niestety cartridga diagnostycznego nie posiadam... Spróbowałem jednak uruchomić komputer z włożonym Emulatorem Spektrum. Efekt bardzo podobny - nieco inny wzór. Zauważyłem jednak, że nieco nagrzewa się układ 74LS245 - zastanawia mnie, czy to jego normalna temperatura pracy, czy coś z nim nie tak...

KWF:
Jeśli ten układ jest uszkodzony i będziesz go wymieniał, to zastąp go ośmioma rezystorami 470R (R5 do R12).

m0b:

--- Cytat: mikupapi w 2023.12.03, 20:29:51 ---Niestety cartridga diagnostycznego nie posiadam...

--- Koniec cytatu ---
Nie musi być typowo diagnostyczny. Wystarczy np. Dandanator. Ewentualnie zorganizuj EPROM z odpowiednią zawartością i wstaw na płytę.
Jak przebiegła wymiana CPU? Fabrycznie był zapewne wlutowany. Udało się wymontować bez uszkodzeń ścieżek/przelotek?
W jakich podstawkach są ROMy? Nie są to przypadkiem takie zielone świństwa?

KWF:
TC2068/UK2086 wymaga zmian na płycie, aby zamontować w nim EPROM. Podstawek Tesli raczej nie było w UK2086, ponieważ płyty przyjeżdżały z Portugalii zmontowane. Unipolbrit kastrował je z wyjścia RCA na monitor i jednego portu joya, dokładał wyjście RGB lub kompozytowe na DIN-5 i czasem też w interfejs równoległy na 8255 z DB-15.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej