Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
AMSTRAD / Odp: Amstrad CPC 464 artefakty potrzebna pomoc w diagnozie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sokot dnia Wczoraj o 20:31:36 »
ooo bardzo dziekuję i to jest opdowiedź która mi rozjaśnia trochę czache. I tak pewnie pobawie się oscyloskopem bo chce się tego troche że tak powiem poduczyć pooglądać jak to chodzi a może znajdę jakieś uszkodzenie które będzie widoczne. Finalnie pewnie zrobie jak mówisz ale dziękuję za naprawde fajna odpowiedz i dawke praktycznej wiedzy.
2
HARDWARE / Odp: UVY do RGB Converter (ZX Spectrum 48)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Waldek dnia Wczoraj o 20:28:04 »
Skontaktowałem się z projektantem konwertera.
Jego pierwsza diagnoza brzmi: pamięci SRAM Alliance nie działają poprawnie, powinienem zmienić na ISSI np. IS61LV25616AL-10TL.
Zobaczymy jak uda się zrealizować wymianę ???
3
RÓŻNOŚCI / Odp: Koniec Z80
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jack_świdnik dnia Wczoraj o 19:56:46 »
no a gdzie robicie zapasy zilog z80?
4
AMSTRAD / Odp: Amstrad CPC 464 artefakty potrzebna pomoc w diagnozie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez damik dnia Wczoraj o 19:23:51 »
Oscyloskopem sprawdzasz głównie linie danych poszczególnych pamięci, każda pamięć w CPC464 odpowiada za jeden bit w 8-bitowym słowie.
Linie adresowe i sterujące są wspólne dla wszystkich pamięci więc nie ma co analizować wszystkich osobno, chyba że PCB ma jakieś wady/przerwy ale to najlepiej wyłapać pikaczem w mierniku.
Zabawa samym oscyloskopem podczas diagnozowania uszkodzeń pamięci wymaga trochę wprawy i doświadczenia jednak metoda i tak nie do końca jest miarodajna we wszystkich przypadkach uszkodzeń układów RAM.

Najlepiej i bezpieczniej jest po prostu wylutować wszystkie 8 szt. i wstawić podstawki a do nich nowy lub testowany w innym komputerze komplet pamięci oraz sprawdzić czy działa.
5
POWITANIA / Odp: Witam
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sokot dnia Wczoraj o 19:09:51 »
dziękuję
6
POWITANIA / Odp: Witam
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maryjan dnia Wczoraj o 18:48:23 »
Tu https://www.eightbitclone.com/ masz kontakt do Zaxon-a. Pytaj.
7
RÓŻNOŚCI / Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez popocop dnia Wczoraj o 17:41:48 »
Adam Śmiałek prezentuje czarnego +2
https://youtu.be/qIrBsvYt0pw?si=4UBX3rqx3jsyGLih
8
AMSTRAD / Odp: Amstrad CPC 464 artefakty potrzebna pomoc w diagnozie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sokot dnia Wczoraj o 16:18:24 »
Te ramy sie sprawdza oscyloskopem tak?  Trzeba każdy pin sprawdzić  czy tylko niektóre ? Rozumiem że odstępy powinny być bez zakłuceń i równe ? Sorki że tak dopytuje ale no będzie mnie to czekać. :(
Znalazłem fajną stronkę na której są podane właśnie te pomiary przy 4 stanach pamięci:

https://bread80.com/2021/06/03/understanding-the-amstrad-cpc-video-ram-and-gate-array-subsystem/#easy-footnote-19-340

Musze jednak wiedzieć jak w praktyce mierzyć te romy. kazdy pin sprawdzać czy jest na to inny sposób.
9
AMSTRAD / Odp: Amstrad CPC 464 artefakty potrzebna pomoc w diagnozie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez damik dnia Wczoraj o 14:31:10 »
W moim przypadku to zazwyczaj RAM'y głownie padały w tych modelach, ale może być różnie... czasem też jakiś TTL poleci.
10
HARDWARE / Odp: UVY do RGB Converter (ZX Spectrum 48)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Waldek dnia Wczoraj o 13:27:40 »
Dalsze informacje .

Mam teraz ULA 6C001E-6 i została ona przetestowana :D
Obraz jest fantastyczny, pierwszy Scandoubler, który poprawnie analizuje jasny (Bright) sygnał.

Niestety jest też wada: małe skupiska pikseli lub linie pikseli pojawiają się w nieregularnych odstępach w dolnej połowie ekranu.
Wygląda to tak, jakby drugi obraz próbował narastać w tle, mocno podejrzewam problem z synchronizacją lub coś podobnego.
Spróbuję skontaktować się z twórcą konwertera, może on ma pomysł na przyczynę błędu.
Strony: [1] 2 3 ... 10