Autor Wątek: ZX81+38 klon  (Przeczytany 11209 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX81+38 klon
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.10.08, 15:32:13 »
Na stronie autora projektu po drobnym zastoju pojawił się lekki update, powstał cz-biały schemat oraz BOM.
https://revspace.nl/ZX81plus38_simple_to_build_ZX-81_clone#Due_to_the_COVID-19_crisis_progress_has_temporarily_halted

Niestety wkradło się kilka robali do tego projektu powodując problemy z jego uruchamianiem, jednak koledzy z niemieckiego forum rozkminili ten temat.
https://www.mikrocontroller.net/topic/503174#6429827

Na moją płytkę też przyjdzie pewnie niebawem pora kiedy już ogarnę mieszkanie po upierdliwym remoncie.  :)


« Ostatnia zmiana: 2020.10.08, 15:39:50 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX81+38 klon
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.10.15, 14:01:42 »
Moja płytka Rev 1.4  jest już wreszcie uruchomiona, wystarczyło kilka cięć oraz klika krosów drutem DNE.
Można to oczywiście zrobić na kilka sposobów, ale ja wybrałem taki jak na foto.
Moja modyfikacja polegała na kilku działaniach, może się to komuś przyda...

1. Wylutowanie podstawki pod układem U12 oraz odłączenie masy od pinów 4 i 5. (połączenia z masą są niestety od strony elementów)
2. Przecięcie ścieżki do pinu 5 w U18. (odcinamy sygnał /WAIT)
3. Odcięcie ścieżek od pinów 8 i 9 w U21. (trzy odcięte ścieżki zegara 6,5MHz łączymy razem i pozbywamy się negacji tego sygnału zegarowego, ale piny układu zostawiamy wolne bo będą jeszcze potrzebne)
4. Pin 4 układu U12 łączymy z pinem 4 układu U18 (/NMI)
5. Pin 8 układu U21 łączymy z pinem 5 układu U12 (HALT)
6. Pin 9 układu U21 łączymy z pinem 3 układu U18 (/HALT)
7. Pin 6 układu U12 łaczymy przez rezystor 680 Ohm ze scieżką /WAIT jaką odcięliśmy wcześniej z pinu 5 układu U18.
8. Zamieniamy miejscami sygnały A14 z A13 na złączu krawędziowym.
9. Wymieniamy kondensatory C1 i C2 na inne o mniejszej pojemności, około 4,7-12pF. (poprawia to stabilność oscylatora)
10. Zabezpieczamy wykonane krosy na PCB np klejem UV-utwardzalnym, lub poliuretanowym by sobie tego potem nie wyrwać ;)

Krosy można oczywiście też zrobić zwykłym kynarem, ale osobiście uważam że to potem brzydko wygląda  :P
Od tego momentu powinien nam się już zapalać kursor [K] i klawiatura powinna pozwalać pisać znaki na ekranie naszego komputerka :D

Modyfikacja dotyczy oczywiście projektu Rev 1.4, w nowszej wersji błędy na płytce i schemacie powinny być już poprawione.
« Ostatnia zmiana: 2020.10.15, 15:40:58 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX81+38 klon
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.10.16, 12:01:58 »
Małe uzupełnienie...

Gdyby ktoś chciał tę płytkę używać z oryginalną folią klawiatury to piny w złączu J3 są połączone odwrotnie, czyli aby folia poprawnie działała i klawisze pasowały do wyświetlanych znaków trzeba by wąs wsadzić odwrócony o 180' co może powodować problemy z montażem w obudowie ;)
Dlatego lepiej w takim przypadku przekrosować 4 ścieżki pomiędzy drabinką RP1 a złączem J3 na płytce.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX81+38 klon
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.10.16, 14:11:46 »
...i kilka uwag z pierwszych testów tego "prototypu"

W klawiaturze nie działają z Shift'em znaki  [:] [;] [?] [/], ale bez Shift'a wszystkie klawisze działają poprawnie co mnie trochę dziwi.
Pozostałe klawisze z Shift'em też działają dobrze, jedynie dolna lewa ćwiartka klawiatury nie bangla   ??? ... o co come on ?

Z czytaniem z magnetofonu/TZXDuino jest jakiś problem, trzeba będzie się pochylić nad tym z sondą oscyloskopu. :)
Za to ZX Pand+ działa bezproblemowo, pomimo że jest tylko 5V na linii 9V złącza krawędziowego.  :o

Sypie się też czasem tryb HI-RES w porównaniu z moim ZX8081 czy oryginalnym ZX81 i część gier wygląda ok, część trochę koślawo a inne mają tylko krzaczory ;) ...może trzeba będzie się pobawić w doklejanie kondensatorów tak jak to było przerabiane w przypadku ZX8081.

« Ostatnia zmiana: 2020.10.16, 14:28:58 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX81+38 klon
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.10.16, 22:37:44 »
Masz zacięcie :) Ale aż dziwne, że tyle baboli na tej płytce.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX81+38 klon
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.10.16, 22:39:56 »
Takie wyzwania lubię, ale też bez przesady  :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX81+38 klon
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.10.19, 16:03:51 »
Problem (z Shiftem) klawiatury został rozwiązany i poprawiony w Rev 1.6.

Omyłkowo został podłączony do złącza klawiatury J2 sygnał A8' zamiast A8.
Aby to poprawić w Rev 1.4 oraz Rev1.5 trzeba odciąć ścieżkę (A8') od diody D6 i połączyć tę diodę bezpośrednio z pinem 38 (A8) procesora Z80.
Po tym zabiegu klawiatura pracuje jak powinna :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

PROTON

  • ****
  • Wiadomości: 478
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
ZX81+38 klon
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.10.21, 22:30:41 »
Ktoś zamawiał płytki z tego projektu?
https://revspace.nl/ZX81plus38_simple_to_build_ZX-81_clone
Nowa wersja 1.6 wydaje się dopracowana.
« Ostatnia zmiana: 2020.10.21, 22:44:00 wysłana przez Klaud »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX81+38 klon
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.10.21, 23:45:17 »
Jeszcze Hi-Res został do dokładnego przetestowania, bo z moich wstępnych testów wynikało że nie zawsze działa to poprawnie z niektórymi programami z jakimi oryginalny ZX81 sobie radzi.

No i wejście magnetofonu nie jest do końca u mnie sprawne, a raczej błędu nie zrobiłem w montażu.

Poza tym Rev. 1.6  jest już chyba prawie bezproblemowe.

Co do zamawiania płytek, to lepiej się jeszcze odrobinę wstrzymać, bo może jeszcze coś wylezie jeśli sytuacja rozwija się tak dynamicznie ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.