Autor Wątek: AY-interface dla ZX81 (działa)  (Przeczytany 42116 razy)

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #15 dnia: 2012.03.02, 09:56:22 »
Kurde fajniusie to ... programik mi się podoba ...
Dlaczego na ZX Spectrum nik się nie pokwapił o napisanie takiego programiku ???


A to ciekawe, bo tu akturat masz rację - "w obrocie" nie ma czegoś tak zwykłego, jak player muzyki na 48K.
Bo sam player to ostnieje, zrobił go Gasman, ale wykorzytuje tylko na koncertach. Program wczytuje pliki od AY_EMULa (nie wszystkie) - PT3, STC i chyba inne.

Na Spectrum 128 jest MILION playerów muzyki, tylko niech któryś łoś w końcu ruszy odbyt i przeportuje z dyskietki na taśmę (nawet, jakby miało wgrywać po jednym bloku "load next file", bez funkcji DIR).



Na 128 są ? a to ciekawe ... jakoś nie znalazłem nic, zresztą na forum zadawałem pytanie ... hmm są playery na pentagony i inne cacka , ale na 128 nie ruszyło niestety ... Chodzi mi o wild playera, lub coś w tym stylu podobne ... chciał bym sobie zwyczajnie zasiąść i posłuchać dzwięków w ZX-a 128 czy też 48 nie ruszając tyłka z fotela ... noo ew, klikając Space ... Yerz poleć mi coś ... ty bardziej w tym siedzisz ....
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #16 dnia: 2012.03.02, 10:51:35 »
Yerz, te pliki STC to jest skompilowana czy źródłowa wersja songów SoundTrackera?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #17 dnia: 2012.03.02, 10:59:04 »
Jean:

> Na 128 są ? a to ciekawe ... jakoś nie znalazłem nic, zresztą na forum zadawałem pytanie ... hmm są playery na pentagony i inne cacka , ale na 128 nie ruszyło niestety ...
----------------------
Nie ma de facto czegoś takiego, jak "program na Pentagona", tzn. napewno coś tam się znajdzie, ale to może z 10% całości (gigantycznej) softu. Reszta albo normalnie chodzi, albo chodzi bez timingu, albo miejscami zwalnia na slow-ramie.

Są za to programy dyskietkowe (tr-dos) i taśmowe (divIDE). I tu już powstaje problem. Bo defaultowo divIDE po dojściu do końca pliku TAP zacznie go listować od początku - i tak bez końca.
Jest to dobre w przypadku gier i dem, ale nie w przypadku użytków, bo te chciałyby wylistować zawartość archiwum RAZ. Komendą jakąś tam. Na PC był to DIR. U nas jest to LIST (względnie CAT).
Wydaje mi się, że nie da się "wyłączyć" nieskończonego listowania archiwum z poziomu Spectrum - trzebaby pewnie było grzebać w firmware'rze divIDE, czego nie polecam, bo ostatecznie jednak powrót do początku TAPa po osiągnięciu jego końca, to bardzo pożyteczna cecha.
Stąd też moja sugestia, że ktoś musiałby się ruszyć i przeportować jakiegoś playera z dyskietki na kasętę (TAP), nawet jeśli doprowadziłoby to do całkowitej eliminacji DIR, na rzecz
LOAD "nazwa" CODE
lub
LOAD "" CODE (load next file).

Na ten moment wydaje się, że najrozsądniejszym (dyskietkowym) playerem na 128K jest chyba ZX-AMP:
http://vtrdos.ru/system/ZXAMPFUL.ZIP
Chyba.




> Yerz poleć mi coś ... ty bardziej w tym siedzisz ....
--------------------
Obawiam się, że "polecić" mogę jedynie przerobienie tego lub innego playera na TAP. :) :) :)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.03.02, 11:00:48 »
Yerz, te pliki STC to jest skompilowana czy źródłowa wersja songów SoundTrackera?

Cześć,
plik STC (rozszerzenie tylko na potrzeby PC), to muzyka z SoundTrackera, skompilowana, BEZ nadanego jej RANDOMIZE USR.

Zakładam, że to samo tyczy się PT3/PT2 itp - songi skompilowane ichniejszymi compilerami (ProTracker 2, ProTracker 3 itp), bez nadanego adresu w RAM.


PS: Wątek możesz wyodrębnić do jakiegoś spectrumowego działu. "Stworzenie playera muzyki AY w TAP" czy coś tam.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.03.02, 11:09:22 »
Przy okazji chciałbym podreślić, że jest już PC-towy konwertor plików *.YM do TAP - nawet sam dorabia loader - i gra. Gdyby wygrzebać kod, możnaby na nim taki powstający player obdarzyć. ;)

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.03.04, 14:47:21 »
-->YERZMYEY: Wiesz, co do tej minimalnej konfiguracji sprzetowej ZX81 do demek AY, to ja pytalem tylko tak informacyjnie. Nie zamierzam tego u siebie odpalac... z reszta nawet nie mialbym na czym. Zaczynalem od Spectrum, wiec nie bede sie cofal w rozwoju ;), muzyczki AY-owe tez moge posluchac na Spektrusiu. Pasjonuja mnie i zbieram tylko sprzety spectrumowe (czytaj: Spektrusie i ich liczne klony oraz peryferia do nich), tak wiec nawet "rodzinne" QL, ZX81 odpadaja.

Swoja droga ta firma wypuscila dwa bardzo podobne interfejsy z AY: ZON X-81 (pisownia oryginalna: ZON X-8I) oraz ZON X (p. oryg.: ZON X). W zasadzie roznily sie one tylko adresami pod jakimi byl AY. ZON X-81 byl przeznaczony wylacznie do ZX81, pozniej zmieniono adres - powstal ZON X, zeby interfejs ten mogl dzialac zarowno z ZX81 jak i ze Spectrum. Z tym, ze do ZX81 podlacza sie go bezposrednio, natomiast zeby podlaczyc do Spektrusia potrzebny jest dodatkowy, specjalny interfejsik. Celowo uzylem okreslenia "interfejsik", bo jest tam rowniez troche elektroniki (np. generatorek), nie jest to tylko przejsciowka z jednej szyny/krawedziowki na druga (jak np. cos w stylu twisterboardu do TS2068).
pozdrawiam
DDX

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.03.04, 15:31:19 »
Yerz, te pliki STC to jest skompilowana czy źródłowa wersja songów SoundTrackera?

Cześć,
plik STC (rozszerzenie tylko na potrzeby PC), to muzyka z SoundTrackera, skompilowana, BEZ nadanego jej RANDOMIZE USR.

A ściślej, bez dodanego playera - sama skompilowana "treść" utworu :)
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #22 dnia: 2012.03.15, 02:38:50 »
Yerz, te pliki STC to jest skompilowana czy źródłowa wersja songów SoundTrackera?

Cześć,
plik STC (rozszerzenie tylko na potrzeby PC), to muzyka z SoundTrackera, skompilowana, BEZ nadanego jej RANDOMIZE USR.

A ściślej, bez dodanego playera - sama skompilowana "treść" utworu :)
Czyli - można je załadować bezpośrednio do pamięci pod dowolny adres, napisać najprostszy player i będzie grać?
np.
10 RANDOMIZE USR adres : PAUSE 1 : GO TO 10Czy adres pod który się załaduje będzie adresem startowym utworu?
AY Music, ULA plus.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #23 dnia: 2012.03.15, 07:19:35 »
Hyhy... Player to procedura tłumacząca skompilowany moduł na odpowiednie zapisy do rejestrów AYgreka. Nie wiem co masz na myśli pisząc "najprostszy player" ale tam po prostu potrzebny jest normalny kod odgrywający dany typ modułu. Uproszczenie polega na tym, że player jest ładowany do pamięci tylko raz a nie z każdym modułem.

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #24 dnia: 2012.03.15, 10:09:35 »
Skoro pliki STC są bez modułu playera, w takim razie które pliki moduł playera mają zaszyty w sobie ?? które pliki można wpakować do RAM i wydać polecenie RANDOMIZE USR xxxxx, chodzi mi oczywiście o te, które zadziałają na ZX48, 128, choć to pewnie nie ma więkrzego znaczenia o ile coś wewnątrz playera nie będzie się odnosić ściśle do zasobów sprzętowych .. hmm noo pomijam oczywiście adresy AY w ZX81 bo zapewne są na innych niż  w ZX48,128.
« Ostatnia zmiana: 2012.03.15, 10:14:07 wysłana przez Jean 1 »
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #25 dnia: 2012.03.15, 13:15:14 »
Według opisu - pliki AY powinny się dać załadować i uruchomić bo to tak na prawdę są wycinane kawałki kodu i danych.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #26 dnia: 2012.05.16, 23:19:55 »
...no i w końcu dowód, że to działa:
http://yerzmyey.i-demo.pl/Yerzmyey-ZX81.mp3
Kawałek (dzisiaj skończony) w całości zrobiłem na ZX81. :) W oryginalnej obudowie i na dotykowych klawiszach. :)
Kawałek taki sobie, ale męczarnia była wieeeeeeeelka. :)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #27 dnia: 2012.05.17, 10:41:30 »
Dzięki za kawałek, przyda się niebawem ;-)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #28 dnia: 2012.05.17, 11:14:32 »
Klawiatura dotykowa sprawuje się doskonale, ale niestety nie _czujesz_ łapą, co naciskasz. Więc permanentnie musisz patrzeć na klawiaturę.
No i zaczyna się taniec - co 5 sekund klawiatura - ekran - klawiatura - ekran - klawiatura - ekran.
Od tego zaczyna autentycznie boleć głowa.
Ale komputer zachowywał się dobrze i zaskakująco stabilnie.

Fajna maszyna jednak, kurczę.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: AY-interface dla ZX81 (działa)
« Odpowiedź #29 dnia: 2014.02.17, 21:35:15 »
A jak to się ma (porty) do QS Sound board Quicksilvy?:


http://www.zx81stuff.org.uk/zx81/generated/hardwareinfo/q/QSSound.html
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464