forum speccy.pl

Komputery z Z80 => AMSTRAD => Wątek zaczęty przez: ZbyniuR w 2013.01.31, 14:09:29

Tytuł: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.01.31, 14:09:29
Amstrady CPC PLUSy miały takie same tryby graficzne jak starsze CPC czyli 16 kolorów maks, tyle że paleta kolorów w sprajtach jest niezależna od palety ekranu i stąd się wzięło to buszujące po sieci wyrażenie że mają 32 kolory na raz. :)
A ściślej mówiąc każdy z 16 sprajtów może mieć inne 15 kolorów. (bo jeden jest przezroczysty).
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.01.31, 23:53:21
Znalazłem takie demo na CPC+, które wyświetla jednocześnie 2814 kolorów, z pewnością robione to było na przerwaniach.
Czy może ktoś wie czy wyszły jakiekolwiek gry wykorzystujące możliwości tego sprzętu?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.01, 01:51:57
   Parę słów o tych nowych białych Amstradach PLUS, produkowanych w latach 1990-92. Jak wyglądają to każdy widzi, a czym się różnią? - Mają dwa gniazda na dżojstiki zamiast jednego, oraz szerokie gniazdo na manipulator analogowy taki jak w PC w kartach dźwiękowych, 8mio-bitowe złącze do drukarki zamiast 7io, tylne złącza mają takie nakładki i zatrzaski jak w Schneiderach, a nie gołe złącza krawędziowe jak w starszych Amstradach, gniazdo na kartridże z ROMami i standardowo ma w nim Basic 1.1 czyli stary dobry choć szkoda że nie jakiś lepszy, oraz grę Burning Rubber podobna do WEC Le Mans ale bardziej kolorowa, a to dlatego że najważniejszą zmianą jest nowszy układ graficzny. Tryby graficzne się nie zmieniły, ale paleta kolorów ma aż 4096 zamiast zaledwie 27 jak w starych. Zresztą taką paletę mają już Amstrady produkowane od 1988 roku. A trzeba przyznać że obrazki w tej nowej palecie wyglądają po prostu MIODZIO. Jednak tutaj dodano także sprzętowe sprajty i scrolling o 1 piksel w 8 kierunkach. A sprajtów aż 16 w rozdziałce 16 na 16 pikseli w palecie 15 kolorów (bo 1 jest przezroczysty) która może być inna do każdego ze sprajtów. Dźwięk jest teraz obsługiwany przez DMA, specjalnie w tym celu przyspieszono procesor z 3,5 MHz do 4 MHz, ale nadwyżkę pochłania DMA wiec nie widać różnicy w prędkości działania komputera. Dodano też w dźwięku dodatkowe rejestry by łatwiej wydzielał samplowany 4bitowy dźwięk stereo lub 8bitowy mono. Jednak powstało zaledwie kilkanaście mało znanych gier które wykorzystują te cuda, np Tennis albo Copter271 wyglądają pięknie, plus kilka starych, które wydano na nowych kartridżach z lepszym obrazkiem startowym i nieco zmienioną paletą, jednak nie zawsze na lepsze. W sumie wyszło 22 kartridży. Niektóre gierki poznają że są uruchomione na PLUSie i dorzucają sprajtów i jakieś kolorowsze warstwy tła, np Prehistoric2. Z ciekawych użytków odnotujmy poprawione ArtStudio korzystające z lepszej palety i sporo kreatorów sprajtów. Powstało też kilkadziesiąt demek bajecznie kolorowych ale z niekoniecznie wciągającym designem. Do tego jeszcze monitor ma teraz wbudowane dwa przyzwoite głośniki, a w starych był jeden słaby wbudowany w klawiaturę. Ot i tyle, jednak nie każdy woli nowego, bo niewielka ilość softu i spora cena nie uzasadnia przesiadki, a do tego po resecie denerwuje menu w którym jak nie wybierzesz szybko Basica to włącza się gra co jest wkurzające. Z emulatorów chyba tylko WinApe potrafi udawać PLUSA.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.02.01, 04:32:44
Ruszył u mnie tylko Prehistorik 2 i co się okazuje, na ekranie wyświetlone są jednocześnie 42 kolory, czyli więcej niż deklarowane 16 tło + 15 sprite, chyba że dolna część ekranu wyświetlana jest na innym ekranie i jest on podzielony na 2 w poziomie, ale to też nie pasuje bo w samym oknie z grą jest aż 35 kolorów. Nie znam organizacji ekranu Amstrad'a, ale widziałem nie raz dzielenie ekranu tak, że część jest w lo-res a część w mid lub hi-res. Tutaj widzę, że PLUS potrafi dzielić obraz również w pionie - pnie drzew są w wyższej rozdzielczości. Czy te 15 kolorów dla sprite definiowane jest dla wszystkich obiektów, czy każdy sprite może mieć własne?
Copter271 nie ruszył na WinApe, CPC Loader wyświetlił mi "bad file format", to jest chyba obraz cartridge, a nie dysku, nie wiem jak go załadować.
Burnin' Rubber też nie mogę odpalić na WinApe 2.0 A17, gdy wcisnę F2, to otwiera się okno ładowania dysku.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.01, 07:20:34
Ilość kolorów którą podałem jest standardowa, tzn bez stosowania tricków. Nie jestem pewien czy aby każdy sprajt miał inną paletę to już jest trick czy nie, ale widziałem edytory w których każdemu można było ustawić inną. Nawet na starych kościach w gierkach zrobionych w 4kolorowym trybie często na różnych wysokościach jest inna paleta by mniej smutno wyglądało. A w tym 16kol trybie przypada po 4 bity na piksel więc w obrazku który wkleiłeś np. tło nieba niby z kilku odcieni niebieskiego w pamięci ekranu jest jednym kolorem. Te palmy na pierwszym planie są zrobione sprajtami (nie ma ich w wersji na stare CPC) które mogą mieć szersze lub węższe piksele niezależnie od trybu ekranu.

BurningRubber jest w tym samym cartridge co Basic i po resecie sam się włącza po kilku sekundach jak nic nie wciśniesz. A żeby w WinApe zmienić cartridge, to wejdź w ustawienia zakładka memory i w lewym dolnym rogu okienka zmieniasz (pliki .cpr). Włączyłem sobie po paru latach ten Copter i wcale mnie nie zachwyca, mimo że prezentuje parę niemożliwych na starym CPC rzeczy. Cóż napatrzyłem się na lepsze rzeczy na Amidze. :) Nie chciał się uruchomić jak mu dziwne rozszerzenia pamięci powłączałem.
A jak chcesz zobaczyć coś ciekawego to polecam demko Batman Forever, które chodzi na starych CPC a pokazuje kilka niemożliwych rzeczy. ;)
Ostatnio mi się chciało liczyć kolory jak zobaczyłem kolekcję obrazków na małe Atari które w rozdziałce w jakiej normalnie wyświetla 4 kolory, miały ich tak od 30 do 50, byłem w szoku. Nie tylko kolorowe ale i ładne, widać że to artyści robili. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.02.01, 18:39:51
   W sumie wyszło 22 kartridży.
Mam tylko 3 oryginalne kartridże do PLUSa. W sieci widziałem brutalną przeróbkę BurningRubbera na podstawkę pod EPROM-y z pozostałymi wydaniami.
Ja jakoś nie mam sumienia tak potraktować oryginalnego kartridża.
Może znajdzie się ktoś kto wyprodukuje takie płytki, w które można by wlutować podstawkę (może nawet ZIF) i przekładać EPROM-y.
Zawartość tych kartridży jest dostępna w sieci jak się dobrze poszuka.

Tak wiem, są emulatory, ale dotknąć oryginał - bezcenne :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.02.01, 18:59:27
ZbyniuR, Irfan View (https://www.google.pl/search?q=irfanview+download&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official) automatycznie policzy kolory, jeśli zrobisz screenshot i zapiszesz go jako png lub bmp. Wystarczy w programie nacisnąć klawisz I.

Czy znacie jakiś portal poświęcony tylko Amstradowi? Ja ściągam programy jedynie z Emuparadise (http://www.emuparadise.me/), a tam są tylko gry, nie ma dem ani użytków.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.02.01, 19:13:00
Czy znacie jakiś portal poświęcony tylko Amstradowi?
Najwięcej informacji http://www.cpcwiki.eu/index.php/Main_Page (http://www.cpcwiki.eu/index.php/Main_Page)
Dużo o sprzęcie http://www.cpcmania.com/ (http://www.cpcmania.com/)
Opis firmware http://www.cantrell.org.uk/david/tech/cpc/cpc-firmware/ (http://www.cantrell.org.uk/david/tech/cpc/cpc-firmware/)
Może nie cały portal ale sporo na temat http://torlus.com/floppy/forum/viewforum.php?f=8 (http://torlus.com/floppy/forum/viewforum.php?f=8)
Trochę przeróbek i usprawnień http://www.zock.com/8-Bit/D_CPCguide03.HTML#01 (http://www.zock.com/8-Bit/D_CPCguide03.HTML#01)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.02.01, 19:21:08
Jeszcze znalazłem te strony (tylko gry):
http://tacgr.emuunlim.com/downloads/downloads.php
I tutaj jest wszystko, ale po francusku.
http://www.cpc-power.com/index.php
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.01, 21:09:59
Dziękuję administratorowi za przeniesienie wątku, bo zastanawiałem się jak to zrobić. :) A teraz trochę linków.

      ftp://ftp.nvg.ntnu.no/pub/cpc/
Powyższy link to najobszerniejsza zbieranina wszelakiego softu do Amstradów w sieci, jakiegoś norweskiego fana. Niestety od bodajże 1997 roku, autorowi się odechciało uaktualniać zbiory. Co nie zmienia faktu że jeśli to czego szukasz nie jest super nowe to pewnie gdzieś tu jest. Są tu także emulatory a nawet okładki zachodnich czasopism o CPC. Choć próżno szukać tu programików z polskich czasopism o ile wcześniej nie były publikowane na zachodzie. :)         Jako ciekawostkę powiem że przechodząc do wyższego katalogu znajdziemy w sąsiednich katalogach podobne archiwa do komputerów BBC, MSDOS, Spectruma czy SamaCoupe. Miłej zabawy i wyrozumiałości otoczenia wam życzę. ;)

      http://cpcrulez.fr/index.php
Stronka robiona przez francuskich scenowców CPC, stale uaktualniana, większość opisów po angielsku. Kupa demek, ich opisów i obrazków.

      http://www.cpcgamereviews.com
Sporo gierek nie zawsze najnowszych, ale fajne jest to że do każdej jest kilka obrazków by mieć pojęcie z jakiej to bajki.

      http://www.prodatron.net
Macieżysta stronka niemieckich magików od CPC (po ang.) Opisy ich produkcji i przeróbek sprzętu. To oni zrobili przystawkę SYMBiFACE II z furą pamięci, sterownikiem do twardzieli i myszek PS/2 itp. Opisy współczesnych szybkich klonów CPC takich jak T-Rex i C-One.

      http://www.symbos.de
A to stworzony przez powyższych ludzi najbardziej zaawansowany wielozadaniowy okienkowy OS na 8bitowce.

      http://genesis8.free.fr/index.php
Sporo linków do innych stronek, między innnymi z wywiadami z twórcami softu i sprzętu do CPC. Gdzieś w tym bałaganie linków są takie do skanów zachodnich czasopism. Amstradowe stronki zwykle polecają siebie nawzajem więc jak trafisz na jedną do dojdziesz i do innych. ;)

      http://java.cpc-live.com/news.php
Gry i Dema z CPC uruchamiane w Javie w przeglądarce.

      http://www.worldofspectrum.org/projectay/gdmusic.htm
Muzyczki na AY z dem i gier na ZX i CPC.

      http://pushnpop.net/articles-60.html
Spis i linki do DemoParty Amstradowe z ostatnich nastu lat. Na którymś z 2007 we Francji gościem był Alan Sugar. Założyciel i szef Amstrada. ;)

I niech mi teraz ktoś powie że Amstrad nie żyje. HaHaHaHaHa :D
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2013.02.01, 21:20:37
I tutaj jest wszystko, ale po francusku.
http://www.cpc-power.com/index.php

W razie potrzeby służę pomocą w tłumaczeniu :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.01, 22:24:34
      http://pushnpop.net/articles-60.html

Tam na dole jest zdjęcie dual CRTC. Parę miesięcy temu sam na coś takiego wpadłem, kupiłem na ebayu CRTC0 i nalutowałem na mój CRTC2. Tylko bez przełącznika (odciąłem nóżkę zasilania od dolnego), bo chyba przełączanie się z powrotem na CRTC2 nie ma sensu? Działa i jest bardzo proste do zrobienia.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.01, 22:55:29
Wiele lat temu uważano że CRTC najbardziej nadającym się do robienia tricków była 2ka, a najbardziej topornym 1ka. Jednak gdy od 1988 roku produkowano niemal wyłącznie te ze 0, a także w PLUSach ASIC był rozpoznawany jako zero przez stare demka, zaczęto je optymalizować pod 0, by chodziło na większej liczbie Amstradziaków.  Ale stare demka mogą chodzić lepiej lub chętniej na 2ce. ;)
Czy znacie może kogoś kto wymieniał w CPC kwarc by przyspieszyć procesor? - Mój znajomy raz wstawił 7MHz ale monitor nie łapał wtedy synchronizacji, choć sądząc po dźwiękach i strzępkach skaczącego obrazu, programy chodziły poprawnie. Z tyłu monitora jest pokrętło do dostrojenia synchronizacji, jednak nie wiem do jakiego momentu jeszcze je chwyta. A zresztą współczesne telewizory są zdolne łapać większy zakres częstotliwości, więc może by się ktoś odważył na eksperyment. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.02, 12:28:57
Wiele lat temu uważano że CRTC najbardziej nadającym się do robienia tricków była 2ka, a najbardziej topornym 1ka.

Serio? Ja mam Amstrada od ok. roku i nie wiem co było kiedyś, ale z tego co czytałem wydawało mi się, że 2 jest zdecydowanie najuboższa, a 0 i 1 mają pełnię możliwości 2-ki plus o wiele więcej. Ale też się trochę różnią między sobą i część rzeczy działa tylko na 0, a część tylko na 1 (na 0 chyba więcej). Oczywiście mogę się mylić.

Cytuj
Ale stare demka mogą chodzić lepiej lub chętniej na 2ce. ;)

Jak zobaczę demo, które działa dobrze na 2, a na 0 nie, to uwierzę :) Oczywiście można złośliwie napisać program, który najpierw sprawdzi typ CRTC i powie, że wymaga 2 i na 0 nie działa (choć mógłby), ale chyba nie o to chodzi ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.02, 16:23:52
To co napisałem wyczytałem w starych zachodnich czasopismach. W latach 92-96 CPC był moim jedynym kompem, miałem 2kę a kolega 1kę, mieliśmy wtedy z 5 całodyskowych i nie za nowych demek i na moim chodziło więcej. Oba były stare rocznikowo, a a bodajże od 88go produkowano już tylko 0. I wcale bym się nie zdziwił gdyby poprzerabiano i zoptymalizowano je tak, że po sieci już krążą tylko takie co na 0 się dobrze czują. Podobno 0 i 2 są zbliżone do siebie a na 1 trudniej jest zrobić niektóre rzeczy. Choć głowy nie dam że dobrze tu piszę, naście lat przewietrzyło mi pamięć. Sam koderem nie jestem w CRTC umiałem tylko ramki poszerzać lub zwężać, interlace włączyć itp czyli rzeczy co nie wykryją wersji scalaka. A w kodzie maszynowym jedyne co zrobiłem to 24 klatkową animację wielkości ćwiartki ekranu, hehe tyle się w pamięci mieściło. :) Co do czytania z neta to trzeba weryfikować w paru miejscach bo tam też pisali ludzie co się mylą albo źle pamiętają. Ale zgodni jesteśmy że teraz lepiej mieć CRTC 0. :)
Choć mi się marzy stary CPC z ASIC który ma paletę jak w PLUSIE ale bez sprajtów. Co ciekawe o tym że mają taką paletę wyszło na jaw dopiero jak PLUSY się ukazały i nowe testery do scalaków wykryły że w niektórych nieplusach też jest 4096 kolorów. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.02, 17:51:40
W latach 92-96 CPC był moim jedynym kompem, miałem 2kę a kolega 1kę, mieliśmy wtedy z 5 całodyskowych i nie za nowych demek i na moim chodziło więcej.

Czyli wtedy widziałeś różnicę między 1 i 2, a nie wiadomo jak by się w tych demkach zachowywało 0.

Tutaj jest trochę dem, które wymagają konkretnego CRTC:
http://winape.emuunlim.com/screens.htm
Jest kilka chodzących tylko na 1 i tylko na 0, albo na 1 i 0. Albo na 3. A nie ma żadnego, które wymagałoby 2-ki i jak dotąd ja też się na takie nie natknąłem. Batman Forever też wymaga 0 albo 1 (nie wiem jak z 3), a na 2 nie idzie.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.02, 18:44:02
3ka to już jest ASIC z PLUSA a nie CRTC ale stare testery co rozpoznają CRTC widzą 3ę jako 0.
Wiesz kiedyś kompy były drogie, zwykle się miało tylko jeden a kolega z podobnym nie zawsze mieszkał blisko, więc się robiło tak by chodziło na twoim i nie zawsze miałeś u kogo sprawdzić jak się zachowa na innych.
To że jakieś demko wymaga konkretnego CRTC nie musi znaczyć że nie da się tego zrobić na innym, bo może się da, tylko trzeba pod niego zoptymalizować, czego jednak koder nie zrobi skoro tych kilku jego kolegów Amstradowców takiej wersji nie mają.
Sprawdziłem Batmana na WinApe i chodzi na każdym ale na 1ce z 1/3 efektów wyświetla nieprawidłowo. Co jednak nie musi znaczyć że tak samo będzie na realnych. Na tej stronce kilka demek podpisanych że tylko na 0, chodziły na mojej 2ce. Więc coś mi się wydaje że nie mieli 2ki pod ręką by to sprawdzić dlatego tak napisali. Albo krążą w necie różne wersje tych demek zoptymalizowanych na różne CRTC.
Pamiętam że te co wymagały 1ki na 2ce dziwnie mrugały ekranem i spowalniały kompa i melodyjkę. A u kolegi z 1ą część tych co na moim chodziły wyświetlały się tylko na części ekranu a reszta była czarna.
Nie ma o co kruszyć kopi. Albo może zrób ten przełącznik i sprawdź osobiście jeśli ci to spędza sen z powiek. :) Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.02, 22:34:31
Sprawdziłem Batmana na WinApe i chodzi na każdym ale na 1ce z 1/3 efektów wyświetla nieprawidłowo.

U mnie na rzeczywistej dwójce Batman nie działał. Pisał już na początku, że nie będzie działać na CRTC2.

Cytuj
Na tej stronce kilka demek podpisanych że tylko na 0, chodziły na mojej 2ce. Więc coś mi się wydaje że nie mieli 2ki pod ręką by to sprawdzić dlatego tak napisali. Albo krążą w necie różne wersje tych demek zoptymalizowanych na różne CRTC.

A ja je sprawdzałem wszystkie na rzeczywistej dwójce i większość odmawiała uruchomienia się. Część się uruchamiała, ale wyglądała źle. Na temat różnych wersji się nie wypowiem, bo dotąd żadnego nie znalazłem w różnych wersjach. Ale wkurzyłem się, że kupiłem sobie CPC6128 i najfajniejszych dem nie mogę na nim zobaczyć, dlatego pomyślałem o zmianie na 1 albo 0. To, że wstawiłem akurat 0, to przypadek (ale widać szczęśliwy). Taki znalazłem na ebayu.

Cytuj
Nie ma o co kruszyć kopi. Albo może zrób ten przełącznik i sprawdź osobiście jeśli ci to spędza sen z powiek. :)

Nie mam zamiaru :) Gdyby ktoś znał jakiś konkretny przykład, to chętnie bym sprawdził. A na pewno nie będę przeglądać wszystkich istniejących dem żeby znaleźć jakieś działające lepiej na 2. Nie spędza mi to snu z powiek, to tylko taka ciekawostka, którą fajnie by było rozgryźć.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.02, 22:52:30
Hmmm a może miałem 0 a nie 2kę? Podwijam ogon. Może mi się pomieliło. :| Już tego nie sprawdzę, dawno go sprzedałem z całym softem i dużą stacją, potem kupiłem innego ale gołego, który został w Polsce i nie widziałem go 6lat. :(
A tak z ciekawości,  jak przenosisz pliki z neta na dyskietki? I czy masz inną stację niż 3cale?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: andy w 2013.02.03, 00:52:36
Ponieważ temat ogólny zadam pytanko: czy paski na borderze podczas ładowania to norma czy bajer? Właśnie odpaliłem wintzx i jedny gry mają paski inne nie...
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.03, 02:35:36
Z tego co wiem to w Atari i Commodorku analizą nagrania z taśmy i wysyłaniem obrazu na ekran zajmuje się ten sam scalak i paski są skutkiem ubocznym tego że właśnie "pochłania" dane. Ale w Spectrumie i Amstradzie jeśli ma to miejsce to znaczy, że ktoś się napracował by procek mimo że "wchłania" dane jednocześnie w tle na przerwaniach tworzył paseczki.
Niech mnie ktoś poprawi jeśli coś pokręciłem. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Abrimaal w 2013.02.03, 03:34:57
W Spectrum podczas ładowania i zapisywania przerwania są wyłączone. Border jest obsługiwany przez ten sam port 254, który służy do komunikacji z magnetofonem i generowania dźwięku przez beeper, tak więc nie ma różnicy dla procesora jaką wartość podaje na OUT 254. Bity 0, 1, 2 to kolor BORDER (składowe B,R,G), bit 3 to MIC - wysłanie danych na gniazdko, używany przy zapisie na taśmę, bit 4 to BEEP - wysłanie danych na głośnik i gniazdo MIC jednocześnie. Trochę inaczej działa IN 254 - 5 bitów używanych jest do odczytu klawiatury, jeden do czytania danych z wejścia EAR (z magnetofonu, instrumentu muzycznego itp).
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.03, 11:52:53
Hmmm a może miałem 0 a nie 2kę? Podwijam ogon. Może mi się pomieliło. :|

O, i to by wiele wyjaśniało :)

Cytuj
A tak z ciekawości,  jak przenosisz pliki z neta na dyskietki? I czy masz inną stację niż 3cale?

Dyskietek nie używam. Mam padniętą stację, ale i tak bym jej nie używał, bo o niebo wygodniejszy jest podłączony z zewnątrz SD HxC Floppy Emulator (używam go też do Sam'a Coupe i Amigi).
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.03, 14:10:37
O to fajnie że masz takie coś, ile kosztowało?

A co do stacji to nie ma czegoś takiego jak popsuta 3 calowa stacja, bo albo się głowica zatnie między ścieżkami i tylko "ryra" co łatwo naprawić bez rozkręcania kompa, albo gumka się rozciągnęła tak że nie obraca dyskietki i trzeba ją zmienić. Pisałem o tym na innym wątku.

http://speccy.pl/forum/index.php/topic,579.msg9721.html#msg9721

Te stacje są naprawdę dobre i o inne usterki trzeba by się postarać młotkiem itp.

A co do pasków na ekranie, ech nie ma to jak się fachowiec wypowie. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2013.02.03, 18:08:26
O to fajnie że masz takie coś, ile kosztowało?

Mam taki od Lotharka:
http://www.lotharek.pl/product.php?pid=13

Cytuj
A co do stacji to nie ma czegoś takiego jak popsuta 3 calowa stacja, bo albo się głowica zatnie między ścieżkami i tylko "ryra" co łatwo naprawić bez rozkręcania kompa, albo gumka się rozciągnęła tak że nie obraca dyskietki i trzeba ją zmienić.

O gumce wiem, wymieniałem kiedyś w ZX Spectrum +3. O głowicy nie wiedziałem, ale nie sprawdzę, bo nie mam już żadnej dyskietki 3''. Ale póki co na stacji mi nie zależy, chyba że kiedyś bym tego Amstrada sprzedawał.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.03, 19:36:04
Wszystko fajne, ale widziałem kiedyś takie bardzo proste i tanie rozwiązanie do ZX+3, by po zmienieniu +3dosa na ResiDos podłączyć do złącza rozszerzeń kartę SD na kilku kabelkach i diodkach. Rozpoznaje długie nazwy i wchodzi w katalogi, pozwala butować z tego kompa i obrabiać pliki większe niż by się zmieściło na dyskietce, a pliczki z wirtualnymi dyskietkami widzi jak katalogi. Pewnie tutejsi spece by wiedzieli o czym mówię. 8bitowa wersja miała tylko jednego scalaczka a 4bitowa wolniejsza nawet bez tego się obchodziła. Wolałbym coś takiego, tyle że nie słyszałem o tym do CPC. Widać fani rozbudowy wolą skomplikowane rozwiązania z twardzielami DVDkami dużymi pudełkami z ROMami i RAMami i interfejsami do myszek modemów itp. Co bez dodatkowego zasilacza się nie obejdzie. I tak szczerze to koszty mnie odstraszają. Już wolę się emulatorem pobawić. Choć troszkę tęsknię za dotknięciem klawiatury prawdziwego Arnolda krokodylka. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2013.02.03, 20:18:10
A Ty nie piszesz czasem o Divide ??
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.03, 20:46:30
Nie, to było tylko do kart SD a nie do twardego i/lub CF. To było naprawdę banalnie prościutkie. Próbowałem to dziś znaleźć by linka podać, ale bez rezultatu. Co bym nie wpisał to znajduje jakieś IDE albo HcX. :(
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Micky w 2013.02.03, 23:21:11
Tutaj coś o tym wspominają http://www.worldofspectrum.org/zxplus3e/interface.html (http://www.worldofspectrum.org/zxplus3e/interface.html),
ale ZX-MMC nie jest oparty na kilku kabelkach http://www.zxbada.bbk.org/zxmmc/ (http://www.zxbada.bbk.org/zxmmc/) więc to nie to.

Było proste rozwiązanie ale dla CF'ek http://piters.tripod.com/zxcf.htm (http://piters.tripod.com/zxcf.htm)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.04, 19:09:34
To z 2go linka wygląda prościej niż HcX ale nie to widziałem, znalazłem coś takiego.
http://www.zxbada.bbk.org/documentazione/zx-badaloc_technical_info_4.2-ENG_file/image016.jpg
na stronce http://www.zxbada.bbk.org/documentazione/zx-badaloc_technical_info_4.2-ENG.htm
Opis się zaczyna od "SD/MMC Interface:" też prosto wygląda choć nie tak jak to co kiedyś widziałem. Odpuszczam. To i tak nie do CPC.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.06, 19:21:18
Za starych dobrych czasów, to jak się spotkało ze 2óch Amstradowców to już było fajnie a 3ech to już był tłum. :D I każdy ze swoim zasobem dyskietek, to było co włączać i pokazywać i o czym gadać na długie godziny. I nawet jeśli nie każdy z nich się znał chociaż na Basicu, ale już sam fakt że umiał docenić czyjeś pomysły i pracę, motywował do tego by coś z tego powstało.

Ale dziś na forum to nie wiem jak to zrobić, można by się konferencją na Skype wspierać, by każdy u siebie to samo widział. Jakbym poczuł że mam paru słuchaczy to mogło by mi się zachcieć przygotować taką dyskietkę z Basicami z pomysłami i przykładowymi zastosowaniami, które każdy mógłby w swoich programikach używać. Ale to by było mozolne szperanie w necie lub w setkach .dsk, albo próby odtworzenia czegoś z własnej pamięci wspomagając się opisami kernela itp. A ja nawet parametrów do ponad połowy Basicowych komend nie pamiętam bez zaglądnięcia do ściągi. Można by popytać co by ludzie chcieli by szukać tego co się komuś przyda albo wymienić co gdzieś kiedyś było i spytać której z tych rzeczy warto poświęcić czas.

   W zachodnich czasopismach były takie działy o nazwie np "W jednym kilobajcie" albo "w 10iu linijkach" i były tam genialne rzeczy. Gdzieś mam podobne "pchełki" ale chyba z francuskich bo tam Amstrady były popularne najdłużej. W tamtych czasach miałem pożyczonych trochę niemieckich i angielskich magazynów o CPC, i przeglądając przeżyłem szok, bo wszystkie tematy co w Bajtku pisali że nie ma, albo że się na CPC nie da, to tam było rozwiązanie. :)

Znajomi Commodorowcy mówili że na Amstrady jest mniej softu, mieli po 100 czy 200 gierek a ja miałem 400, ci co nie mieli stacji zwykle nie mieli innych użytków prócz gadającego po polsku kopiera i skopadej wersji ArtStudio. A ja miałem użytki do wszystkiego. Mówili że mają kolegów co mają stację ale to jest wiesz - drogie, a tymczasem w latach 90ych CPC ze stacją i monitorem kosztował tyle co C64 z magnetem. :) Miałem normalną klawiaturę, 80 znaków w wierszu i zarąbisty Basic. Nigdy swojego wyboru nie żałowałem. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.13, 23:29:52
Nikt nic nie mówi, a obraz jest wart tysiąc słów, to wkleję coś. Najładniejszy CPC w necie, tu dopięty to nieswojego monitora bo jego jest pomalowany podobnie. Nie wierzycie? http://www.octoate.de/wp/wp-content/gallery/xzentrix-meeting-89-1092006/xzentrix2006-127.jpg
Potem 3 generacje Amstradów na jednym stole od lewej 464, 6128 i PLUS, a pod stołem jakże wymownie prawie zapomniany 664. ;)  Może ktoś rozpozna jakie gierki są na ekranach?
Kolejny to porównanie rozmiarów monitorów zielonego ok7kg i kolorowego ok 10kg. ;)
Oraz rodzina w komplecie. :D Następnym razem jak mi się zachce to może powklejam jakieś ładne screeny. ;)

A tu link do fotek z Amstradowych zlotów z ostatnich lat, głównie w Niemczech i Francji.
Inne platformy też są obecne. ;) http://www.octoate.de/wp/meeting-gallery
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.14, 08:02:54
Poniższy wpis jest komentarzem do tematów wspomnianych na http://speccy.pl/forum/index.php/topic,727.msg8547.html#msg8547

Polskie programy na CPC? - No jak to a nie pamiętacie serii o Kubusiu Literce dla przedszkolaków w Bajtku? ;) hehe 
A tak poważniej najpopularniejszym polskim programem (tak to przynajmniej postrzegałem) na CPC był DC (skrót od DiskCopy bodajże) jednak próżno szukać go w necie, choć są inne o takiej nazwie. Był to najbardziejszy pod każdym względem kopier plikowy, wszystkie inne w porównaniu z nim są toporne, a gdyby miał też opcję edytora i kopiera ścieżek to wszechobecne Discology mogłoby się schować. Zajmował kilkanaście KB i gdyby się rozrósł, straciłby zaletę "łykania" strony dysku na 2 razy. Niestety nie pamiętam nazwiska twórcy. Drugim popularnym programem po polsku był przetłumaczony po piracku Tasword, promował własny standard polskich znaków i obsługiwał ósmy bit w drukarce (wymagał malutkiej przeróbki w sprzęcie) konieczny by drukować po polsku. Wprawdzie nie obsługiwał plików większych niż mieścił w pamięci (ok76KB w wersji 128) tak jak inne które chodziły pod CP/M, ale to była jego jedyna wada w czasach gdy czcionki były w drukarkach a nie w kompie. Zdaje się że podpisał się nawet pod tym ktoś z Bajtka. Podobnie spolszczone było Art Studio a dodam że wersja CPC miała ponad 2 razy tyle opcji co ta z C64 i ZX. Trudno powiedzieć ile z programików drukowanych w czasopismach były polskie a które przedrukowane z zachodu. Ale przecież grubo ponad połowa Amstradów nad Wisłą była w szkołach oficerskich, bogatszych liceach i ośrodkach obliczeniowych działających w sieci jako terminale drogich wtedy PeCetów. Na pewno ktoś na nich pisał tony programów, które jednak przeminęły z wiatrem, w raz z wywalanymi na śmietnik Amstradami których pojedyncze egzemplarze ratowali pracownicy. (A ja głupi nie wziąłem darmo Amstrada od ojca kolegi w czasie gdy już byłem Amigowcem.) Sam widziałem zaledwie kilka programów edukacyjnych do fizyki, matmy, ortografii i nauki angielskiego. Te pierwsze tłumaczone z Basica na ZX. Poprzedni właściciel mojego kompa był profesorem matematyki i między innymi napisał z kolegą pakiet procedur graficznych w Turbo Pascalu pod CP/M, wraz z tak widowiskową demonstracją wykresów okienek itp co śmigały po ekranie w wysokiej rozdziałce że oglądanie wciągało jak demko. Dał mi to kiedyś mówiąc, że może mi się spodobać i miał rację. Niestety pojęcia nie mam gdzie szukać kopii, zwłaszcza że od lat nie byłem w kraju.

Ale najbardziej sławnym na zachodzie polskim kodem na CPC (przynajmniej wśród koderów piratów) było zabezpieczenie przed kopiowaniem. Opowiedział mi to kiedyś Staszek Szczygieł który był wtedy w Magazynie Amiga szefem działu sprzętu. Otóż było w Polsce trzech kolesi wtajemniczonych w sprawę, Grześ z Lublina, Paweł z W-wy i nie pamiętam ostatniego. Nie wiem też który z nich to pierwszy wymyślił, który został wtajemniczony a który sam się wtajemniczył bo jako jedyny na świecie rozpracował ten pomysł. Jak pewnie wiecie standardowy format dyskietki zapisuje na ścieżce 9 sektorów od C1 do C9, ale nie robi tego po kolei tylko co drugi czyli fizycznie są w kolejności 162738495, a między nimi jeszcze jakieś sumy kontrolne. Jednak można je nagrać w innej kolejności i komp to odczyta, baaa kopiery ścieżkowe kopiując ją nagrają je w standardowej kolejności. A to jest coś co rozpozna loader i nie uruchomi się z kopii. Powiecie pikuś, przejrzymy kod, znajdziemy miejsce gdzie to sprawdza i zmienimy rozkaz skoku aby mu to nie przeszkadzało i uruchomił kolejny plik. A co powiecie na loader w kodzie co sam siebie modyfikuje SETKI razy w sposób wg klucza ukrytego w sumach kontrolnych między sektorami, przeanalizowanie tych kilku KB zajęłoby miesiące i tylko jednemu człowiekowi się to udało. Jeśli tego nie rozkminisz to szukaj wiatru w polu bo nie wiesz jaki fragment programu ma być wczytany pod jaki adres w pamięci co by ruszyło grę dalej. A wspomniany Grześ łamał oryginalne gry i zabezpieczał tym sposobem sprzedawane wysyłkowo piraty. Skutkiem ubocznym była ok 30 sekundowa pauza w ładowaniu co irytowało, zważywszy że normalnie w kilkanaście sekund gra jest wczytana.

CPC464 wśród Amstradowców jest jak gumiak z 16KB, owszem można coś na tym pisać, można rozszerzyć, dodać stację, z 256KB RAMu, a na upartego zmienić ROM z Basiciem 1.0 na 1.1 ot raptem kilkanaście nowych poleceń i inna tablica skoków, dzięki czemu będzie działał jak 6128. Ma człowiek prawo uwielbiać kolorowe klawisze, i mieć sentyment to pisków z taśmy, ale każdy szanujący się Amstradowiec używał 464 jedynie jako symbol zamierzchłej przeszłości, bo miał też normalnego 6128. Znani mi posiadacze 464, podobnie jak C64 z magnetem, z użytków mieli tylko kopier i program do rysowania, oraz gry. :) Noo dobra, przesadziłem z tym ZX16kb, bo z 80% gier na 464 chodziło, ale z użytkami było znacznie gorzej, bo wszystkie lepsze pisano na 128KB ze stacją. Jednak nie nazwałbym 464 "czymś takim jak +2", bo +2 to takie lepsze Spectrum, a 464 to najsłabszy z Amstradów.

Myślę że Alan Sugar sporo zrobił dla Spectrum-owców, pewnie dla kasy a nie z sympatii, nie mniej jednak produkował je dłużej niż Sinclair. Sprawił też że gry zaczęły się ukazywać z muzyką na AY, a potem także na dyskietkach. Poprawcie mnie jeśli źle mówię.

Co do innych 8bit, to myślę że ludzie co kiedyś się nimi bawili, teraz są dojrzałymi ludźmi. Wiedzą że są ważniejsze rzeczy niż wojenki z fanami innych platform, dziś wiemy że drwiny z tego czego się nie zna to przejaw głupoty, czas poznać swojego wroga. Dlatego nie raz po latach kupujemy sprzęty których kiedyś wstydzilibyśmy się dotknąć przy ludziach. Ludzie ze skłonnościami do sentymentalnych zabaw to wymierający gatunek, stąd często fani różnych platform trzymają się razem, wspominają, uczą się, polecają nawzajem stronki, teraz już kolegów, choć spod innego herbu. :) Sam od lat nie rozmawiałem na żywo z żadnym Amstradowcem, Amigowcem ani żadnym innym -owcem. Prawdą jest też że Atarowcy i Comodziarze mają rodzime dość popularne stronki i pewnie tam wolą zaglądać niż tutaj. Jednak nie widzę nic złego we wpadaniu z wizytą, podobnie jak mi się zdarzało tam. ;)

A skoro wspomniałem o poznawaniu Amstrada/Schneidera, to jakby ktoś chciał mam pdf-y z Basiciem, mapą pamięci, opisem kernela, rejestry CRTC, rozkazy Z80. Wszystko po angielsku. Nie pamiętam z jakiej stronki zakosiłem ale zainteresowanym mogę udostępnić.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.02.27, 06:04:12
Jest to odpowiedź na  http://speccy.pl/forum/index.php/topic,840.msg10456.html#msg10456

Bez przesady z tą wiedzą, ja po prostu gaduła jestem i rodziny nie mam, więc i czasu sporo. A jak tu niektórzy polecą maszynowym żargonem to się chowam za szafę. ;) Od kilku lat nie byłem w Polsce a zostawiłem tam zeszyt z notatkami z POKE i tabelki i różne takie pomysły. By je ponownie wyszukać w necie albo dłubiąc emulatorem potrzeba setki godzin. Nie chce mi się. Nie mam też nawet w PL, tych dwóch dyskietek na jakich miałem wszystkie listingi z polskich gazet, oraz własne "dzieła" i narzędzia pomocne w robieniu różnych fajnych rzeczy, a bez nich jestem jak bez nóg na pustyni. 

Myślę że mniejsza popularność CPC niż innych 8 bit miała kilka przyczyn.
1. Bardzo niekorzystny przelicznik z Funta na Złotówki, w porównaniu do innych walut.
2. Konieczność zakupu z monitorem. Owszem był to tańszy monitor niż do innych kompów, ale ci co już mają drugi TV w domu woleli by sobie kupić bez niego. Nie pamiętam w którym do było roku ale 464 kosztował 100Ł zielony monitor też tyle, 6128 - 200Ł i tyle samo kolorowy. Tyle że jak miałeś 200Ł to sobie 6128 nie kupiłeś bo musiałeś dodać stówkę na zielony, albo zdecydować się na 464 z zielonym. buuuu Przykre. Za stówkę mogłeś C64 z magnetem kupić a za te 3 czy 4 setki to już używaną A500. :( Może Alan więcej zarobił na tych monitorach ale moim zdaniem bardziej Amstrad byłby popularny gdyby można było też kupować bez nich.
3. Ten sam powód konieczność kupienia z monitorem, w przypadku sprowadzanych na własną rękę używanych, oznaczał że miałeś do przewiezienia zamiast tylko ok 2kg kompa jeszcze 7kg zielony lub 10kg kolor. Obojętnie czy autem, samolotem czy pocztą było drożej i trudniej.
4. Z powyższych powodów inne kompy trafiały pod strzechy we większych ilościach a wraz z nimi i soft, a CPC trafiało mniej to i softu mniej docierało. W Polsce panowało piractwo, wystarczył jeden egzemplarz by na popularnych platformach rozniosło się po sąsiadach jak katar. ;) A Amstradowcy mieszkali tak daleko od siebie że nie zawsze się znali. Był taki jeden co sprzedawał piraty wysyłkowo (ogłaszał się w Bajtku) i miał kilkaset gier na liście. Wtedy myślałem że to wszystko co się ukazało na CPC. :)

Ja sam jak kupiłem swojego (na podstawie recenzji oraz stosunku ceny do możliwości) nie znałem żadnego Amstradowca, ale rozsyłałem wici gdzie się dało. W osiedlowym klubie komputerowym (Atarynki) uprosiłem by dał ogłoszenie w lokalnej telegazecie że szukają takich i odezwało się 4ech z 464. Mieszkali blisko siebie a się nie znali, wymienili się kasetami, a ja na początku nie miałem obczajone jak z kasety wgrywać, to dopiero po dłuższym  czasie umiałem się z nimi softem wymienić. Byłem u kolesia co dał ogłoszenie że sprzedaje 6128, i tłumacze mu że dopiero sam kupiłem, ale czy mógłby dać moje namiary nowemu właścicielowi? Choć mnie nie znał pożyczył mi w 2óch ratach wszystkie swoje dyskietki bym sobie przejrzał. :)  I tak chodząc dzwoniąc i pytając poznałem z 10iu takich którzy najczęściej nikogo innego nie znali. A niektórzy mieli ledwie kilka i to pustawych dyskietek. Choć niektórzy mieli sporo. No i się uzbierało kilkaset gier. Użytki do wszystkiego i parę demek. I każdy się cieszył że mnie poznał. :)

Jak już miałem A1200 tata kolegi pytał mnie czy nie znam kogoś, kto by chciał za parę groszy dostać kilkanaście 6128, nie znałem nikogo, bo już się poprzesiadali na Amigi lub PeCety. Sam czułem się już Amigowcem i nie pomyślałem że kiedyś to będzie coś warte. Pewnie je wywalili. Nawet ci co nie mieli kompów albo mieli słabsze ale bardziej popularne, nie chcieli tego nawet darmo, bo uważali że do tego nie ma softu. Zresztą z powodu zacinania się stacji i kłopotów z gumką (pisałem już gdzieś o tym) niejeden CPC trafił do kąta z pajęczynami. Bo nie znali nikogo kto by wiedział jak łatwo to naprawić. :| Cóż, life is brutal.

Teraz by trzeba zaglądać na fora innych retro maszyn i sygnalizować istnienie tego forum. Nie od razu Kraków, ale wiecie. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.03.04, 16:44:35
Witam wszystkich!
Mam pytanko, jak można rozbudować Amstrada CPC (jak ludzie rozbudowują, co można włożyć i co się dzięki temu zyska). Miałem kiedyś C64, kolega Schneidera i dorwałem od niego jakąś książkę po polsku na temat CPC i odnioslem wrażenie, że sprzęt ten miał niezłe możliwości. Przyznam się, że noszę się z zamiarem zapolowania na Amstrada CPC, ale nie wiem co najlepiej wybrać, by nie być później rozczarowanym. Wydaje mi się, że CPC Plus to byłoby to, ale obawiam się, że cena może być zaporowa. Warto polować na Plusa? Do ilu KB Ram można było (ma sens) rozbudować pamięć w CPC. Czy w 464 da się podłączyć zewnętrzną stację FDD? A interfejsik od Lotharka w 464, mogę na nim uruchamiać soft z 6128 (po zwiększeniu Ramu)? Czy z 464/6128 zadziała rozdzielacz dla joysticków? Co lepsze pod względem obrazu do CPC monitor czy TV?
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.03.04, 18:38:27
Ło jezu. Po kolei.
W CPC można rozbudować pamięć RAM, dołożyć dodatkowe banki pamięci ROM, dodać drugi napęd 3,5" lub wymienić ten co jest na 3,5" (dotyczy 664/6128) - ogólnie co się zamarzy.
Do zapolowania najrozsądniej CPC 6128. Jeśli chcesz mieć pewny styk do urządzeń przyłączanych z zewnątrz, to polecam wersję Schneidera.
Plus jest drogi, bo rzadziej spotykany. Jeśli ktoś jest kolekcjonerem lub lubi ładniejszą grafikę to warto, ale nie za wszelką cenę.
RAM w CPC widziałem 512KB. Można więcej, ale co z tym robić ?
Do podłączenia stacji dyskietek do CPC 464 potrzebny jest interfejs DDI-1.
Modele 464 i 6128 różnią się Basic'iem, a poza tym nie są do końca zgodne ze sobą - nie wszystkie programy będą działać na obu maszynach (nie licząc tych, które w ogóle wymagają 128KB).
Rozdzielacz joysticków o ile wiem w obu modelach powinien zadziałać tak samo.
Oczywiście lepszy obraz jest na monitorze, ale nie musi być oryginalny.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.03.04, 22:39:30
No więc tak, podoba mi się wizualnie CPC Plus i CPC 464. Chciałbym na tym sprzęcie mieć jak najlepszą grafikę i możliwośc uruchomienia jak największej ilości gier + Basica (najlepszego z dostępnych), no i chciałbym poznać SymbOS-a. Nie planuję rozbudowy większej niż Ram i ewentualnie FDD/HxCFlopy (Lotharka). W związku z tym zastanawiam się nad Plusem lub CPC464. Rozumiem, że Plus to najlepszy wybór, najłatwiejsza rozbudowa (Ram, dodatkowe FDD). Czy w 464 można zainstalować HxCFlopy i nie będzie to kolidować z magnetofonem (da się uruchamiać programy z kaset lub kart SD). Na czym polegają problemy z uruchamianiem oprogramowania na 464/6128 (poza Ramem)? Ile jest dzisiaj wart CPC Plus lub zwykły 464 i gdzie go najlepiej szukać (UK)?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.05, 00:13:18

Witaj Ender, jeśli chcesz by ci na tym chodziło jak najwięcej rzeczy to stanowczo odradzam 464. Na CPC powstało ok 1900 gier i z 80% z nich ukazało się też na kasetach, a dziś oryginalne kasety są drogie i nie wiadomo czy jeszcze chodzą, a wirtualne pliki (.tap) z nagraniami z taśmy ciężkie do znalezienia, bo praktycznie wszystko w necie jest na wirtualnych dyskietkach (.dsk). Wszystko co bardziej rozbudowane z gier wymaga 128KB i stacji dysków, a z użytków praktycznie 90% tych lepszych rzeczy z tych też powodów chodzi tylko na 6128. Wprawdzie można dokupić stację DDI-1 która ma w sobie sterownik do stacji (a będzie konieczny by używać na 464, HxC) (nie mylić wspomnianej stacji z FD-1 dla 6128 która nie ma sterownika, a to spore pudełko na końcu taśmy wtykane w 464). http://andreaszapf.de/blog/wp-content/uploads/2010/11/CPC464_with_DDI1.jpg
Potem by trzeba dokupić rozszerzenie RAM 256KB, niektóre bloki pamięci mają w nim takie same nr jak dodatkowa pamięć w 6128 a np. rozszerzenie o 64KB inaczej adresuje bloki niż w 6128 wiec część programów które wymagają 128KB na tym mniejszym nie pójdzie. I jeszcze zostanie różnica ROMów z Basiciem, 464 jako jedyny ma wersję 1.0 a cała reszta ma 1.1. To niby tylko kilkanaście nowych komend i inna składnia w kolejnych kilku, ale także tablica skoków ma inne adresy i część rzeczy przez to nie zadziała. Teoretycznie zmiana ROMów powinna dać wraz z DDI-1 i 256KB ram 100% kompatybilności, ale nie znam nikogo kto to zrobił bo prościej jest kupić 6128 niż się tak gimnastykować.
Teraz jeszcze kwestia wersji kości graficznych CRTC, w starych modelach tzn w nie PLUSach zdarzają się 4 różne wersje. Na każdej z nich chodzą wszystkie gry i użytki, ale demka często są robione pod konkretną wersję tych kości. Najwięcej chodzi na 0 ale część chodzi tylko na 1, co do 2ki zdania są podzielone. Maniacy montują sobie kości 0 i 1 z przełącznikiem. Kości 4 są tylko na płytach głównych LC z lat 1988 i 89, programy rozpoznają je jako kości 0 ale mają też bonus, rozszerzoną paletę kolorów taką jak w PLUSie, jednak bez sprajtów dostępnych tylko w kościach 3 jakie są tylko w PLUSach.
Co do plusów to zaledwie ze 20 gier chodzi tylko na nich i kolejne tyle objawia się w nich, nieco zmienioną paletą (nie zawsze ładniejszą IMHO), a czasem dodatkowymi warstwami sprajtów które moim zdaniem choć fajnie wyglądają przeszkadzają w graniu. Trochę więcej jest demek co chodzą tylko na plusie. Czy to wystarczy by kupić PLUSa? - Moim zdaniem nie. W te pare gierek można sobie pograć na emulatorze WinApe i pooglądać demka na YT, (bo niektóre na emulatorze nie pójdą). Chyba najłatwiej byłoby kupić PLUSa na ebay, włącz opcję wyszukiwania we wszystkich krajach. Najczęściej się zdarzają francuskie z klawiaturą AZERTY a nie QWERTY. Pisze się dziwnie ale w graniu i demkowaniu nie przeszkodzi.
Jeśli chcesz się bawić SymbOSem a nie masz co robić z kaską to możesz dokupić SYMBiFACE II (pełno ROMu i RAMu interface IDE i do myszki PS/2) sprzedają go ci sami ludzie co udoskonalają SymbOSa. http://www.prodatron.net  Taniej myszkę podłączyć od C64, ST lub Amigi. Wg mnie SymbOS podobnie jak FutureOS to ładna ciekawostka która szybko się nudzi. Może pobaw się tym pod emulatorem, to sam sobie wyrobisz zdanie. Moim zdaniem wygodniejszym rozwiązaniem niż HcX a tańszym niż SF II, jest SymbiFace I z kartą CF działającą jako twardziel. Małe to nie wymaga dodatkowego zasilania. Nie jestem pewien czy popularny ParaDos konieczny by w pełni komfortowo korzystać ze stacji DD 3,5 cala, wystarczy by widziało twardziela ale chyba ten interface ma właściwy ROM w sobie. Te nowsze stacje 3,5 nie potrzebują +12V więc całość będzie chodziła tylko na +5V.
Plusowych monitorów na oczy nie widziałem, wiem że mają wbudowane głośniki stereo. Zielone mają najlepszy obraz dla tych co głównie operują na tekście. Stare kolorowe zwykle mają źle ustawiony focus, (pokrętło z tyłu) przez to obraz jest rozmyty, a JEŚLI dobrze ustawisz to będzie nieco wyraźniejszy niż na TV przez RGB. Najgorszy obraz jest przez modulator MP2, jednak jako zasilacze są bardzo dobre. :)
Jakby co zaglądaj do http://www.cpcwiki.eu albo na tutejsze wątki. ;)

Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.03.05, 06:27:14
Mam monitor kolorowy do Plusa. Rzeczywiście ma głośniki stereo (po obu bokach monitora). Ma też inną wtyczkę - o jeden pin więcej dla drugiego kanału stereo.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.05, 10:59:55
O dwa piny, bo w starych monitorach nie ma głośnika. W obudowie kompa przecież jest. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.03.05, 13:39:08
No rzeczywiście jest 8 zamiast 6.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.03.05, 19:37:05
Dzięki chłopaki za oświecenie w kwestii ewentualnych wyborów. Będę sobie szukał Plusa 6128 lub zwykłego 6128, a w międzyczasie pobawię się emulatorkiem Amstrada na MorphOS-a, ponoć jest dobry. Zastanawia mnie jeszcze kwestia monitorów, czy można użyć te amigowe (Philips, M14...), a może jest i działa jak trzeba jakaś przejściówka do podłączenia monitorów PC (CRT, LCD)? Rozumiem, że do użytków, gier nie ma sensu kombinować z większym RAMem? Na czym dokładnie polega wymiana stacji 3" na 3.5" (to jest zwykła pc)? To na razie tyle. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.03.05, 19:48:38
W oryginalnym monitorze znajduje się zasilacz do CPC, więc korzystając z innego monitora trzeba się wyposażyć w zasilacz, który dostarczy 12 i 5V.
Można podłączyć monitor z wejściem RGB SCART (schemat kabla można łatwo znaleźć w sieci).
Stację 3" można w dość nieskomplikowany sposób wymienić na taką z PC, najlepiej nowszego typu.
Daje to dwie zalety. Nowsze stacje 3,5" nie wymagają zasilania 12V. Wystarczy wtedy podłączyć jedno napięcie 5V do komputera, który nie ma oryginalnego monitora.
Druga zaleta, to że dyskietki 3,5" są łatwiej dostępne.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.03.05, 20:58:10
Nie wiem, czy to nie jest głupie pytanie, ale w stacji 3,5" nie odczytam dyskietki 3"? Czy do Plusa 6128 i 6128 można bez problemów podłączyć zewnętrznego flopa 3.5", czy są potrzebne jakieś interfejsy? Myszka od PC na COM nie zadziała, musi być tak jak pisaliście wyżej od tych komputerów?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2013.03.05, 21:59:23
Zrobie troche reklamy mojemu ulubionemu koledze :-)
Kolega z naszego forum martin381 sprzedaje na Allegro zasilacz do CPC wraz z kablem RGB - tak że możesz podłączyć CPC do każdego telewizora (także tych nowoczesnych - wazne aby miał złącze SCART RGB)
http://allegro.pl/zasilacz-i-kabel-rgb-do-amstrada-cpc-i3062286205.html (http://allegro.pl/zasilacz-i-kabel-rgb-do-amstrada-cpc-i3062286205.html)
Oprócz tego sprzedaje także stacje 3.5" które  można je zasilać od tego samego zasilacza - mają także przełącznik stron dyskietki oraz drugi przełącznik umożliwiający stacji 3.5" stać się stacją A.
 
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.05, 22:51:56
Gierki ani demka na więcej niż 128KB lepiej chodzić nie będą. Jak się uprzesz, możesz podłączyć 512KB, drugie 64KB wewnętrzne jest wtedy niewidoczne, więc razem masz 574KB, można też max 4MB ale to wymaga zmiany scalaczka co przełącza banki pamięci. Są takie gotowce nawet wewnętrzne. Ale szaremu posiadaczowi się to przyda co najwyżej do tego że kopiując dyskietkę na jednej stacji, mniej razy będziesz przekładał źródłową i docelową. Dawniej to się przydawało do edycji większych baz danych lub większych plików tekstowych, ale kto by dziś to robił na 8bit? Wprawdzie twórcy SymbOS-a i FutureOS-a wymyślają jakieś cuda na kiju, które z tego korzystają, ale zanim bym wydał na to kaskę sprawdził bym na emulatorze czy potrzebne mi to do szczęścia.

Każdy monitor który łapie PAL-oskie częstotliwości przez RGB się nadaje. Zwykle ludzie przez Euro-Scart podłączają. Schematy do tego i innych rzeczy znajdziesz tu -> http://cpcwiki.eu/index.php/DIY  Wystarczy R,G,B, Synch i Masę i gra. :) Trudniej z VGA, do takich sobie podłączają elektronicy ze skłonnościami do uprawiania sztuki dla sztuki. Przejściówki nawet z Hong-Kongu są droższe niż jest to warte, a i tak będziesz musiał dorabiać wtyczki. ;)

Jeśli kupujesz bez monitora, najlepiej by już poprzedni właściciel rozwiązał problem zasilania, lub szukaj oryginalny zasilacz MP2 do CPC, wtyczki wtedy pasują na dzień dobry. (MP1 ma tylko 5V bez 12V). Lub poradź się kolegi elektronika. Zresztą kabel to TV też wtedy powinien być w zestawie.
Co do stacji 3,5 najpewniej że nada się do CPC to znaleźć stację DD (720/880KB) od ST lub Amigi, PeCetowe są HD 1,44MB i trzeba je przestawić na DD. Niektóre się same przestawiają gdy włożysz dysk bez drugiej dziurki albo ją zakleisz naklejką, w innych trzeba przestawić jakąś zworkę lub zewrzeć jakiś pin na taśmie, w jeszcze innych cholera wie jak to zrobić. Jest o tym w linku powyżej. Jeśli będziesz ją podłączał jako zewnętrzną, zwróć uwagę że numery pinów w złączu do zewnętrznej stacji są inaczej numerowane w Amstradzie OLD inaczej w Schneider i jeszcze inaczej w Plusie. Tzn nie tylko jest inna wtyczka ale też raz taśma powinna być przesunięta do lewej raz do prawej. Patrz dołączony obrazek.
Jeśli kolega martin381 ma także romy z ParaDos-em to już komplet, cóż więcej potrzeba do szczęścia? - Kartę CF jako twardziel chyba, wmontowaną wewnętrznie pod stacje 3,5. ;) Na Stacji 3,5 nie odczytasz 3 calówek. Ja bym 3,5` wsadził w środek i się przestawił na takie dyskietki (max 820KB) a 3` (180KB na każdej stronie) sporadycznie przyczepiał na zewnątrz jakby się jakieś archaiczne dyskietki trafiły. Chyba że nie miałbym ParaDosa wtedy 3,5` służyła by do przenoszenia plików z PC. ;)

Do myszek PS/2 z PC są interfejsy podłączane do złącza rozszerzeń, czasem są jako dodatkowa opcja w rozszerzeniach pamięci lub w interfejsie do twardego. Taka myszkę w programie w opcjach wybierasz jako mysz AMX. Albo myszkę od ST, C64 lub Amigi podłączysz do gniazda dżojstika przez kilka diodek i trzeba jej +5V dostarczyć osobnym kabelkiem, bo w tym gnieździe CPC takiego napięcia nie ma. Lub przerobić to gniazdo tak by na jednym z pinów to +5V było, ale wtedy trzeba zrezygnować albo z możliwości podłączania tam rozgałęzienia na 2 dżoje, albo z drugiego klawisza fire/też w myszce, co nie jest problemem bo jeden wystarcza. W plusie nie wiem czy jest tam +5V, nawet jak nie, to można tak zrobić by z niczego nie rezygnować. Taka myszkę w opcjach wybierasz jako sterowanie joystickiem. O przełączniku ABBA w przypadku posiadania dwóch stacji kolega już wspomniał to chyba wsjo. ;)

Aha jedynym problemem przy zakupie starszego CPC jest jak rozpoznać kość CRTC, jak nie masz stosownego demka pod ręką, zakładając że stacja dysków w nim działa, to trzeba rozkręcić i obejrzeć numerek na scalaczku. Nie chce mi się teraz tego opisywać, uparciuch znajdzie to w CPCWiki.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.03.05, 23:14:50
Najpierw to ja muszę upolować jakiegoś Amstrada i wtedy ewentualnie kable. Bardzo podoba mi się ten Plusik z kangurem na fotce, dodaje takiego uroku temu sprzętowi.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.06, 00:07:36
Kolega widzę że na PPA też zagląda a ja się zastanawiałem gdzie widziałem tą ksywkę. No to ciesz oczy. ;)

http://blog.kangaroo.cmo.de/schneider-amstrad-cpc/meine-cpc-sammlung/amstrad-6128-plus-airbrushed/
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.03.06, 06:22:21
Dyskietki 3" i 3,5" to zupełnie różne dyskietki. Nie ma możliwości odczytać 3" dyskietki w 3,5" stacji i vice versa.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.03.06, 22:13:23
Macie może wykaz literatury do CPC po polsku? A może jakieś PDF-y albo ktoś chce sprzedać?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.06, 23:38:03
Po polsku to mizeria była i jest. Była instrukcja obsługi w tym lista i wyjaśnienie rozkazów Basica, w niewielkim nakładzie, i książka do Turbo Pascala którego wersja w CPC była niemal taka sama jak tam opisana. A Bajtek drukował kiedyś opis Kernela (to lista wszystkich procedur w ROMie) po polsku w odcinkach. I o niczym więcej nie słyszałem. Więcej jest o procesorze Z80 ale to raczej dla bardziej zaawansowanych.
No i parę listingów i testów kompa w Bajtku i w IKS-ie. Jak dobrze poszperasz to też znajdziesz skany w necie. Bo poza tym, to po polsku o Amstradzie CPC nie widziałem nic bardziej obszernego, niż to co sam tu wklepałem. Odszczekam to jeśli ktoś mi pokarze coś lepszego. Za to po angielsku lub francusku, jest wszystko, sporo też po niemiecku. Na szczęście Dr. Google potrafi tłumaczyć te strony. Jest też masa skanów Amstradowych czasopism w tych trzech językach i troszeczkę po hiszpańsku. Niestety skanów Google, tłumaczyć jeszcze nie umie. Polska Wiki nie wspomina nawet słowem o nowych CPC Plusach.Jeśli jeszcze się nie zapoznałeś z tym działem to polecam, a potem zadaj pytania co byś chciał wiedzieć jeszcze, to jakaś dobra dusza ci odpowie. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.03.09, 22:50:14
Coś ciężko upolować tego Amstrada jak się chce.  :) Ma ktoś skan instrukcji CPC po polsku (kiedyś czytałem, w liceum pozyczyłem od kumpla), chętnie przejrzałbym znowu. A z serii Mikrokomputery wydawnictwa chyba NT nie było nic o Amstradzie? Ja mam sporo publikacji od nich i tam często piszą programy były sprawdzane na CPC, C64.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.10, 04:17:22

Cierpliwości, unikat chcesz kupić. ;) 20 lat temu jak swojego kupowałem, parę tygodni wertowałem gazety z ogłoszeniami nim trafiłem na przystępną cenę w miarę blisko domu. Ja bym rozsyłał wici, czyli pytał niemal każdego spotkanego człowieka, czy zna kogoś kto ma jakiś bardzo stary komputer, albo w sklepach komputerowych każdego kto ma więcej niż 30 lat, czy pamięta taki komputer Amstrad. Na pewno niejeden taki zalega na strychu i niejeden jego właściciel oddałby go za piwo, bo nie wie że to jest warte więcej. Gdyby wiedział to by mu nie pozwalał rdzewieć. ;) Na Allegro od czasu do czasu się jakiś pojawia. W tej chwili żadnego 6128 nie ma.

   Na angielskim e-bay są dwa, oba z kolorowym, 62Ł i 2gi za 30Ł z uszkodzoną stacją (pewnie tylko paseczek), przesyłka każdego na terenie UK 25Ł. Instrukcja obsługi za 12Ł. Plusów w tej chwili nie widać. We Francji jest ich więcej i są tańsze. Niestety wszystkie z francuską klawiaturą. Choć na upartego można by podmienić klawisze z innym egzemplarzem, albo naklejki porobić, a w plusie stosunkowo łatwo rom z angielskim ustawieniem zdobyć. W starszym tak łatwo romów nie zmienisz i trzeba by po każdym resecie linijkę basica dogrywać co zmienia ustawienia na angielskie. Ceny zwykle po 40Eu choć niektórzy chcą aż 130 za plusa, pewnie bardzo go kocha. ;) Po kilkanaście Euro ładne małe zasilacze z kablem do TV, 40Eu za zewnętrzną stację 3.5, sprawna wewnętrzna 3` za 5Eu. Jeden koleś 3 Amstrady na raz chce sprzedać 464 ze stacją drukarka i 2 Plusy za 200Eu. Są też z brakującymi klawiszami, (co oni z nimi robili). Przesyłka po kilka Euro, jak ktoś "palewu franse" to może się dogada by wysłali za granicę. ;) Oryginalne gry od kilku do kilkudziesięciu, choć jeden całe pudełko za kilkanaście daje, kasety podobnie. Puste dyski nowe po 4Eu, a 8 używanych za 7Eu. Na niemieckiej same Schneidery za którymi nie przepadam, choć w nich przynajmniej klawiatury są normalne. Za to wtyczki z tyłu dziwne wielkie i pełno blachy w środku. 33Eu - nie znam języka, ale na obrazkach nie ma monitora. Inny co wygląda na gołego aż za 150, ooo boziu! za co? Jedyny Plus z pożółkłymi klawiszami za 80Eu, ciekawostka z hiszpańską klawiaturą, która przeciwnie do francuskiej niewiele się różni od angielskiej. W podobnych cenach są w samej Hiszpanii, zarówno starsze jak i plusy, a i po 150 jest jeden, z zielonym, 25letni a wygląda jak nowy.    

   Cóż, Amigi 1200 są tańsze a dużo więcej potrafią, ale taki już urok kupowania zabytkowych już dziś sprzętów. Na ich cenę nie mają wpływu parametry i moc obliczeniowa a ich rzadkość, oraz stan w jakim się zachowały. Osobiście na ołtarzyk bym nie kupował tylko do używania i wolałbym takiego troszkę przerobionego. :)

Szukałem ParaDosa (to ROM bez którego niezbyt wygodnie i nie w pełni wykorzystasz zalety dyskietek 3,5`) i jakiś koleś sprzedaje ile chcesz z Austrii za 3 funty z wysyłką. Wersja do Plusa 10 razy droższa bo w trudno dostępnym Cardridgu, w którym też klawisze ustawione po angielsku by były. Myszka od Amigi 500 którą łatwo przerobić by działała z CPC za 5zł. :)

http://www.ebay.co.uk/itm/amstrad-CPC-6128-Monitor-CTM-644-/181093771075?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item2a2a07a743
http://www.ebay.fr/itm/ORDINATEUR-AMSTRAD-CPC-6128-/321078195591?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item4ac1c07587
http://www.ebay.fr/itm/Moniteur-Amstrad-Pour-CPC-6128-/281057149115?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item41704fc0bb
http://www.ebay.fr/itm/1-amstrad-cpc-464-et-2-cpc-6128-/261176812827?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item3ccf59e51b
http://www.ebay.de/itm/Amstrad-Schneider-Personal-Computer-CPC-6128-mit-Disk-Drive-/230937166395?pt=Klassische_Computer&hash=item35c4ed823b
http://www.ebay.de/itm/ORDENADOR-AMSTRAD-CPC-6128-PLUS-/140919780459?pt=LH_DefaultDomain_186&hash=item20cf79346b

PS.: A tu masz masę dobra za jedyne 10 Funtów, ale odbiór tylko osobisty w Nottingham UK. ;)
http://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-Cpc-6128-Everything-Else-Youll-Need-/111021820375?_trksid=p2047675.m2109&_trkparms=aid%3D555001%26algo%3DPW.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14513%26meid%3D6134537293998968954%26pid%3D100010%26prg%3D1013%26rk%3D1%26sd%3D230926774648%26
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.03.10, 12:24:52
Ja nie szukam box-a do szklanej witrynki.  :) Muzealnikiem jeszcze nie jestem. Zamarzył mi się plusik i przyozdobienie go jakimś ładnym obrazkiem (nie, to nie będzie kangur). Jeżeli trafię 6128 też biorę klawirka byle jaka, ważne żeby sprzęt hulał. Muszę zagadać z kuzynem siedzi w UK (nie wiem gdzie), może coś trafi i wysle kurierem, bo pocztą to koszty kosmiczne.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.03.10, 13:36:11
W CPC wystarczy przelutować jedną zworkę, żeby zmienić wersję językową na stałe. Osobny ROM jest bodajże tylko dla wersji hiszpańskiej. Do wyboru zworką jest również napis przy starcie Amstrad albo Schneider.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.03.10, 14:50:58
Zworką to się zmienia nazwę komputera jaką się zgłasza po butowaniu. http://cpcwiki.eu/index.php/LK-selectable_Brand_Names

A romy narodowe różnią się tylko domyślną mapą klawiatury i wyglądem kilku znaków, by pasowało do tego co mamy na klawiszach. Obie rzeczy można zmienić w jednej linijce Basica. Choć nie zawsze ta zmiana przetrwa po uruchomieniu innego programu niż nasz. Prezentowałem na Trickach taką zmianę na polskie. :)
http://cpcwiki.eu/index.php/Keyboard_Versions#Character_Set_ROMs
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: timex2048 w 2013.04.28, 13:10:20
znacie jakiś kopier na cpc464?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.04.28, 22:06:58
Dobre pytanie. A tak konkretniej to z czego na co chcesz kopiować? tzn w jakiej postaci masz dane i na jaką chcesz je przekształcić?
Musiałbym poszperać jak się kopiery pod 464 nazywały. Jak masz dobrej jakości kasety to na jamniku da radę. :)
Discology ma opcję do nagrywania na kasety z dysków ale nie chodzi na 64KB. Ale można by go pod emulatorem uruchomić i dźwięk nagrywać na kasety.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: timex2048 w 2013.04.29, 19:56:40
kiedyś miałem taki że wgrywałem gry na ten "program kopier" a następnie wkładałem inną kasetę i tą grę  nagrywałem na nią
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.05.06, 19:00:08
Zastanawiałem się, czy podmiana Z80A 4 Mhz na Z80H 8 Mhz, gdyby takiego zdobyć, w Amstradzie, unieruchomi komputer, czy sprzęt wykryje szybszy procesor i wszystko będzie działać? Czy w Amstafie CPC  ;) są jakieś układy specjalizowane jak w innych mikrokomputerach i zmiana taktowania rozreguluje cały sprzęt? Gdzieś wpadło mi w oko, że nasz komputerek nie ma takich układów specjalizowanych (podejrzane, ale uwierzyłem).
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.05.06, 19:13:55
Jest jeden układ taktujący do wszystkich funkcji komputera (wchodzi do ULA 40010), więc wszystko się rozjedzie zaczynając od synchronizacji obrazu.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.05.07, 14:31:31
Nie trzeba zmieniać procka na Z80H wystarczy radiatorek przykleić. :) Ale z tego co czytałem na forum cpcwiki na temat podkręcania Amstrada a próbowali zmieniać 4MHz na 6 i na 8MHz, to jest parę komplikacji.

Po pierwsze jak wspomniał pear, częstotliwość z jaką wysyła obraz 15,6KHz zwiększa się o te 50% (6MHz) lub 100% (8MHz). Teoretycznie jak ktoś ma monitor Multisynch to powinien złapać obraz z każdą częstotliwością, ale takie monitory są baaardzo rzadkie. Choć niektóre nowe płaskie TV to łapią mimo że w jego specyfikacji się tym nie chwalą, bo i tak nie ma na rynku standardowych urządzeń które emitują obraz w 15,6*150%=23,4KHz. W przypadku 31,2KHz powinny to łapać monitory VGA, ale w praktyce okazuje się że nie zawsze, bo sygnały z CPC są za słabe, więc trzeba je jakoś wzmacniać. W przypadku 6MHz można wpisać w CRTC takie parametry by komp pracujący z takim zegarem emitował obraz który złapie standardowy monitor, choć robi się nieco rozciągnięty w pionie. Jednak te gry które przełączają CRTC na standardowe parametry i tak stracą synchronizację a te co tego nie robią są tak napisane że sprajty mrugają, bo są napisane by się pojawiały miedzy frame które teraz mają inną częstotliwość.

Drugim problemem jest stacja dysków. Po prostu czas jaki komputer daje stacji na wykonanie polecenia jest za krótki, by ta zdążyła zareagować więc zgłasza błąd. W praktyce nic się nie da wczytać, no chyba że z magnetofonu/MP3, bo CPC jest elastyczny i dostosowuje tępo "łykania" danych do prędkości sygnału. Choć jak ktoś używa niektórych modeli HxC lub CF na IDE to problemu nie ma. Albo trzeba tak zmodyfikować ROM by CPC bardziej cierpliwie czekał na stacje. Choć ponoć wystarczy parę POKE wpisać by to zmienić.

I ostatnim najprostszym problemem który przy 6MHz jeszcze tak nie wkurza jak przy 8, jest to, że trzeba uważać aby bardzo krótko przytrzymywać wciskane klawisze, tzn by je zwalniać zanim zaczną się powtarzać, bo wtedy pojawi się nam więcej literek niż jedna. Choć łatwo to zmienić komendą SPEED KEY. :)

Aha jeszcze jedno podobno dopiero te nowsze modele Amstradów produkowane od 1988 roku mają pamięci dość szybkie by podkręcanie działało, bo starsze nie nadążają za tak szybkim prockiem. Ale nie doczytałem się jak się to objawia. Czy się pauzuje, czy wiesza, czy po prostu nie jest o tyle szybszy jakby wynikało z MHz? Podobno częściej fani podkręcają te nowsze Amstrady PCW ze serii 9 lub nowsze niż CPC, bo te stare też mają te wolne pamięci. Cóż użytki przeciwnie niż gry czy demka im szybciej chodzą tym lepiej.
 
Był kiedyś w Magazynie Amiga tekst o podkręcaniu A500 o 100%, ale tam sygnał był dzielony tak by tylko procek szybciej chodził a reszta płyty już nie. Ale tam jest inaczej to zorganizowane bo każdy scalak może pracować z inną częstotliwością i w razie potrzeby po prostu czeka na sygnał od innego. Nigdy nie spotkałem się ze wzmianką o czymś takim do CPC. Pytałem o to na tym forum ale chyba mnie nie zrozumieli, albo po prostu nikt tego nie próbował.

Czytałem też o takiej modyfikacji procka w CPC by odłączyć w nim nóżki potrzebne do synchronizacji z innymi układami na płycie prócz pamięci, co przyspiesza operacje na pamięci o kilkanaście procent bez zmiany częstotliwości pracy. Ale w chwili gdy się te nóżki odłącza znika nam obraz i dźwięk, więc w demku tego nie zastosujesz. A zatem użyteczność tego jest według mnie nie warta dłubania.

Ponoć istnieje na zachodzie parę podkręconych CPC, ale nawet ci co się z nimi zetknęli szybko tracą zainteresowanie. Panuje opinia niewielkiej użyteczności takich rozwiązań, co w połączeniu z komplikacjami sprawia że jak ktoś chce coś zrobić w CPC szybciej to przesuwa suwaczek prędkości w emulatorze albo bawi się klonem CPC na FPGA zwanym T-Rex który pracuje na 24MHz.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.05.08, 19:34:22
Tak mnie ostatnio nurtuje jakich procesorów Intela odpowiednikami mogłyby być nowsze wersje Zilog np. Z8000 i Z80,000? Jeżeli zwykły Z80 to powiedzmy odpowiednik Intela 8080 to kolejny z wymienionych przeze mnie jest odpowiednikiem 286, a trzeci 386?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.05.08, 21:26:11
O ile Z80 to rozbudowana wersja 8080 (częściowo też 8085), o tyle pozostałe rodziny możesz już porównywać tylko pod względem mocy obliczeniowej.
Zilog i Intel nie są kompatybilne ze sobą na żadnym poziomie.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.05.08, 21:46:21
Co to znaczy odpowiednik?
Z tego co wiem to Z80 jest kompatybilny z 8080 ale ma jakieś dodatkowe tegesy. A inne Zilogi nie były nigdy stosowane w żadnym popularnym modelu więc cholera wie co potrafią, bo poczytać to se można. Tak czy siak co za różnica co potrafią skoro się ich nie stosuje?
Miałem kolegę (nie mam z nim kontaktu) co pracował we firmie która budowała szafy z elektroniką na jakiś lepszych Z80 które służyły do nadzoru linii produkcyjnych, jogurtów szamponów, zabawek, zegarków i wszelkiego ustrojstwa. Często za granicę wyjeżdżali by to we fabrykach montować. Tam się liczy niezawodność i łatwość programowania a nie moc, bo tej wiele nie trzeba. Ale mówił że planują w ciągu paru lat zamienić te Z80 na Motorolki 68000.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2013.05.08, 23:02:03
Pisząc odpowiednik miałem na myśli, że to procesor podobnej klasy, ale inny. W wielkim uproszczeniu chodziło mi o podobne zestawienie jak to M68000 = 80286, 68020 = 386 itd. W sumie to szkoda, że tak mało można znaleźć o 16 i 32 bitowych procesorach ZILOG.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.11.12, 23:44:24
To odpowiedź z wątku o maskownicach by nie przeginać tam z Amstradowym off topem. :)
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,517.msg14317.html#msg14317

Wiesz, chodzi o to że to co najbardziej chciałbym umieścić na takiej ściądze to sam tego nie pamiętam. :( Chodzi o parę POKE i parę adresów do procedur w ROM które błyskawicznie rozwiązywały pewne rzeczy oszczędzając całych linijek Basica. Niestety od paru lat jakoś mam nie po drodze do Polski, gdzie zostawiłem zeszyt z notatkami do CPC. A to by była dopiero kopalnia pomysłów na tricki. A na jakimś zachodnim forum szybciej by coś ludzie podpowiedzieli niż ja coś sobie przypomnę, albo ponownie coś odnajdę w starych wirtualnych gazetach. Sporadycznie zaklikam na forum w CPCWiki ale się zniechęciłem ich chłodnym stosunkiem do nowego. :( Parę lat temu na jakimś innym forum niestety nie pamiętam jakim, zadałem kilka pytań o emulator. To było zanim działał google translator i zanim pomieszkałem kilka lat w UK więc moja angielszczyzna była bardziej łamana, a i tak bardzo wyczerpująco odpowiedzieli mi na to o co pytałem. Pamiętam że trafiłem tam wiedziony nazwiskiem twórcy emulatora, ale to chyba był emulator CPC na Amigę jeszcze, a to forum było po angielsku ale sporo Francuzów i Hiszpanów tam było. ;)

Można by wersję dla laików stworzyć taką by Amstrad wystawiony z taką naklejką na jakimś zlocie retro fanów nie stygł, tylko by przechodzień umiał sam sobie coś na nim włączyć. A druga dla tych co coś w CPC dłubią by nie musieli tak często do instrukcji obsługi zaglądać. np tabelka z kodami ASCII. :)

Nie wiem co to jest TSR, może chodzi ci o RSX? - Czyli o te dodatkowe komendy poprzedzone pionową kreską.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.11.13, 06:37:22
Tak, chodziło mi o RSX. TSR to niby to samo ale w PC - co za nietakt ;)

Można by wersję dla laików stworzyć taką by Amstrad wystawiony z taką naklejką na jakimś zlocie retro fanów nie stygł, tylko by przechodzień umiał sam sobie coś na nim włączyć. A druga dla tych co coś w CPC dłubią by nie musieli tak często do instrukcji obsługi zaglądać. np tabelka z kodami ASCII. :)
No i tutaj przydałaby się wersja kilkustronicowa. Przyszło mi też do głowy, żeby w miejsce blachy dać foliową okładkę, w którą możnaby wsunąć dowolny "kartonik" z pomocą.
Były kiedyś takie wklejane foliowe okładki na dyskietki. Materiał nie jest drogi tylko format nietypowy (w moim CPC 91x135, ale biorąc pod uwagę dokładność w produkcji trzeba pewnie po 1mm skrócić z obu wymiarów). Może znalazłby się producent ?
I z takim "kompozytem" (okładka+wkładka :) ) można się pochwalić w szerszym gronie. Każdy mógłby sobie zrobić na wkładce co mu potrzeba.
Howgh :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.11.13, 08:27:39
Podoba mi się ten pomysł z wyciąganym kartonikiem. :) Niedawno czytałem zachodnie fora o ludziach co pracują nad czytnikiem kart SD do CPC. I tak się rozmarzyłem że mieściłby się na tym cały soft i stacja byłaby zbędna, a że jej nie odepnę jak w Komodorku ani nie utnę, bo szkoda, to można by tam szufladkę ze ściągami zrobić. A zmieściłby się tam klocek wielkości kalendarza z którego wydziera się karteczki, a już na pewno ze 200 stron. :D hahaha


PS.: Błąd zauważyłem w numeracji, w prawej kolumnie jest dwa razy klawisz 3 a ten niżej powinien być 5.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.11.13, 11:12:27
Emulator stacji dyskietek taki jak ten http://www.lotharek.pl/product.php?pid=13 (http://www.lotharek.pl/product.php?pid=13) jest już od dawna dostępny.
W wersji dla CPC nie musi mieć wyświetlacza i jest obsługiwany z poziomu poleceń RSX (http://torlus.com/floppy/forum/viewtopic.php?f=8&t=1248 (http://torlus.com/floppy/forum/viewtopic.php?f=8&t=1248)).
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.11.13, 18:43:34
Mam na myśli coś innego. Emulator stacji ma kilka poważnych wad. Jest skomplikowany konstrukcyjnie przez co drogi, bo elektronika się męczy by udawać że jest stacją co przecież wcale nie jest zaletą. Jest duuuży, i maksymalny transfer zaledwie coś nieco powyżej 20KB/s. A komputer go widzi jako stację o pojemności zaledwie dyskietki.

A ja mówię o czymś co ma być o ponad połowę tańsze, wielkości pudełeczka od zapałek podłączane na zewnątrz przez złącze krawędziowe, transfer ok 140KB/s, nowy OS w ROM sprawia że komp to widzi jako twardziela a dsk jako katalogi, możliwość samoistnego butowania się z tego po resecie. Prawdopodobnie będzie też miał w sobie USB do myszki, a z czasem jak się dopisze odpowiednie sterowniki np pendraki i modemy. A w droższej wersji wbudowany mikrokontroler który by rozkompresowywał mp3 i łykał obraz z kamerki, to tak dla przykładu. :)

Rozwój moi drodzy, rozwój. ;) Kiedyś w 8bit zamieniało się magnety na stacje, potem dodawano drugą gęstszą, jakieś ramy romy, w końcu twardziele i CDromy (które się nie upowszechniły bo duże i prądożerne). Teraz są modne emulatory stacji, ale są tacy co patrzą w przyszłość. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.11.13, 19:26:17
Zaczyna mi się podobać. Może jakiś link ?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.11.13, 21:32:23
Można wpisać w gogla "SD reader CPC" i poszperać. Na razie idea jest na bardzo wczesnym etapie. Na paru forach ludzie się skarżą że w Atari czy Commodorku już coś podobnego pokazywano tu i ówdzie, a CPC jeszcze w lesie. Najmocniej promowaną w Amstradowym światku przystawką/rozszerzeniem jest Symbiface2.

Dla niezorientowanych to interface IDE HDD DVD, plus epROM 512KB, RAM 512KB, zegar czasu rzeczywistego z bateryjką, i interface myszki PS/2, widziany przez kompa jako mysz AMX. A całość żre prądu bo zbudowana z technologii i koncepcji z lat 90ych, sporo droższa i większa niż Floppy Emulator, wystająca z tyłu kompa. Gratisowo romy z SymbOS-em i z FutureOS-em, które podobno rozwijają skrzydła na takiej zabawce. ;)

W praktyce drogawe, nie dość wygodne i użyteczne, przez co sprzedaje się tak sobie. Ludzie narzekają że potrzeba czegoś mniejszego szybszego tańszego i prostszego w użyciu uruchamiadła do starego softu dla laików. Że IDE i PS2 jest przestarzałe, że zegarka i tak soft nie wykorzystuje, że tyle ramu i romów mało kto potrzebuje do szczęścia. Że trzeba coś stworzyć od nowa.

Ale pomysły na to nowe coś są na tyle różnorodne i nie raz sprzeczne ze sobą, że nie wiadomo co się z tego wykluje i zrealizuje. To co opisałem w poprzednim poście to koncepcja która MI najbardziej przypada do gustu, ale wcale nie jest powiedziane że taka wygra. Parę głów deklaruje że coś tam konstruują i/lub piszą ROMy do tego nowego. Na razie na najbardziej zaawansowanym etapie jest koleś co podłącza czytnik do złącza drukarki szeregowo 1bit (na razie). ;) Sprzętowo to tylko kilka oporniczków, a od strony softu używa przerobionego ROMu do interfaceu twardziela z końca lat 80ych. Ta koncepcja ma być suuuuper tania (kilka Euro) i tak prosta konstrukcyjnie że raczej ludzie to będą robić sami niż kupować. Niestety to jest wolniejsze od dyskietki, (na razie). Inni konstruktorzy póki co zbierają opinie i pomysły potencjalnych kupców i jeszcze nie zdradzają jak chcą to zrobić. A jedni mówią że lepsze karty CF niż SD, inni że musi być troszkę ramu, albo że USB czy okienka.

Nawiasem mówiąc taki RS istnieje, nazywa się CPCBooster i ma ponoć super szybkie jak na 8bit złącze szeregowe i równoległe i jakieś wejścia i wyjścia cyfrowe i analogowe, plus sporo ramu. Ale nie znam szczegółów bo mało mnie takie coś interesuje. Za duże za drogie i niepotrzebne do oglądania demek i gierkowania. :)

Jedną z osób które myślą o skonstruowaniu i sprzedawaniu jakiejś nowej fajnej przystawki do CPC jest Duddie. Zdaje się że niektórzy go tu znają. Jeśli go dobrze zrozumiałem to zależy mu by transmisja z nośnika była koniecznie równoległa (dla prędkości), troszkę ramu też nie zaszkodzi, a całość ma być plug&play zamknięta w gotowym pudełeczku, by klient nie musiał się bawić lutownicą. I ma być lepsze od HxC, ale niekoniecznie tanie jak barszczyk. Mam nadzieję że nie ma nic przeciw, że o nim tu wspomniałem. Jak macie swoje pomysły na to, jak to powinno działać to suszcie mu głowę. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.11.30, 15:52:28
Sieję zamęt na Atari.org.pl ;)

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=8644&p=4
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2013.11.30, 16:04:53
Hmm, temat  wgrywadelek mojemu sercu jest mily i znany , tylko amstrada zadnego nie posiadam ,cpc 6128 sie nada do testow?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Phonex w 2013.11.30, 16:22:42
Sieję zamęt na Atari.org.pl ;)

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=8644&p=4


Zamęt, co? ;)
Cytuj
"Jednakże uważam że (...) C64 prezentują więcej miodu niż XE i ZX..."
Zdrajca. Po co ja czytałem te Amstradowe opowieści?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2013.11.30, 16:40:13
Cytuj
Cytuj
"Jednakże uważam że (...) C64 prezentują więcej miodu niż XE i ZX..."
Zdrajca. Po co ja czytałem te Amstradowe opowieści?

Oj tam, oj tam. Na pewno chodziło o ZX81 :-)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.11.30, 17:04:15
Yyyy eee ale w sensie że co? ;)

zaxon - Nie rozumiem pytania. Co to jest wgrywadełko? Jak chcesz testować coś czego jeszcze nie ma na kompie którego nie masz? :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: sect0r w 2013.11.30, 18:18:54
Zdrajca ! Antyreklame spektrusiowi robic. Potem se ludziska pomysla jeszcze ze c64 od spektrusia lepsiejsze.
A spektrus jak kazdy zapewne wie, niema sobie rownych :-)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.11.30, 18:49:01
Wszyscy tak myślą od 30 lat. ;)

Przecież speccy.pl reklamuję. Ech, żadnej wdzięczności. <foch>
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2013.12.05, 20:45:15
A ja uważam, że Zbynia należy wychłostać, oblać gorącą smołą, wytaplać w pierzu i puścić w las na pożarcie przez wilcy!
Po prostu bezczelna zdrada! :) W dodatku jakimś "wgrywadełkiem" nam w głowach mąci coby swą winę umniejszyć i
ewentualnej kary uniknąć! :) Zdrada Panowie, zaprawdę powiadam Wam: ZDRRRADA !!!!
 
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: robecc w 2013.12.06, 12:42:47
Witam na forum.
W końcu jakieś forum dotyczące Amstradów. Mam pytanie. Nie jestem znawcą Amstradów ale mam fioła na punkcie starych komputerów. Jakiś czas temu wszedł w moje posiadanie Amstrad 6128. Był martwy ale trochę pracy z lutownicą i studiowaniem schematu i komputerek wrócił do życia. Uszkodzone kości pamięci i trochę analogowej drobnicy. Ktoś już przy nich grzebał dość nieumiejętnie i pouszkadzał ścieżki ale dało się uratować. Potem gdzieś w sieci trafiłem na informację że Amstrad robił płyty ze złączami krawędziowymi natomiast Schneider ze złączami Centronics. Trochę mnie to zdziwiło bo podczas naprawy zauważyłem, że moja płyta jest Amstrada ze złączami Centronics. Trafiłem też na coś takiego    http://www.cpcwiki.eu/index.php/LK-selectable_Brand_Names     Mój Amstradzik wyświetla Solavox. Wyczytałem że nazwy zmienia się odpowiednio lutując zwory. Dobrałem się ponownie do płyty by sprawdzić czy ktoś czegoś tam nie przerabiał ale oprócz grzebania przy pamięciach wszystkie luty wydają się być oryginalne. No i teraz po długim wstępie moje pytanie. Czy przypadkiem nie posiadam jakiegoś rzadkiego egzemplarza?. Poszukałem i znalazłem to   http://www.cpcwiki.eu/index.php/Solavox  Tam jest napisane :
 "The Solavox CPC 6128 is a Schneider CPC 6128 (metal inner-cover and centronics connectors) inside a standard AmstradCPC 6128 case"
Czy w Schneiderach wsadzali płyty Amstrada Ze złączami Centronics? I jeszcze jedno:
 "Indescomp CPCs usually displayed Amstrad in the boot message, for some reason (maybe accidently) a few Indescomp CPCs displayed Solavox. For best confusion, this happened in Indescomp U.S.A. models, whilst Solavox / Comet Group are UK based companies."
"There are at least three known Solavox units on Spain, so it seems some of them were marketed here for any strange reason."
Czy to jakiś biały kruk?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.12.06, 12:49:49
Płyta jest w zasadzie w obu modelach taka sama. Różni się wykończeniem.
Nie wiem czy we wszystkich wersjach Amstrada, ale ja mam akurat taką, gdzie na płycie są pola lutownicze, w które można wlutować gniazda.
W Schneiderach z kolei pod gniazdem widać kawałek płytki w takim samym kształcie jak w Amstradzie, ale pozbawiony pól kontaktowych.

A skoro ktoś w tym grzebał, to nie wiadomo, czy to biały kruk, czy malowany na biało :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.12.06, 17:31:18
W zasadzie sam wszystko znalazłeś co chciałeś wiedzieć. :)
Amstrady nie miały zwartej żadnej zworki LK, i miały gołe krawędziówki, a Schneidery miały zwartą LK2, blachy z obu stron płyty głównej i gniazda Centronics. Wiedziałem że w Australii sprzedawano je pod nazwą Awa a o innych nie słyszałem. Więc masz egzotyczny. ;) W tym linku są niby wszystkie rodzaje płyt głównych ale Solavoxa nie ma.
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Mainboard_Versions
Napis AMSTRAD jest na wszystkich płytach głównych w CPC. Na marginesie dodam że zwarcie LK4 sprawia że startuje w trybie NTSC. Obraz bardziej kwadratowy. ;)

PS.: Pogratulować udanej reanimacji sprzętu. Choć raz ktoś nie pisze że ma problem ze stacją. ;) I witamy na forum. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2013.12.07, 09:19:51
O, a z taką blachą jeszcze Amstrada nie widziałem http://allegro.pl/amstrad-schneider-cpc-6128-bcm-i3777001946.html (http://allegro.pl/amstrad-schneider-cpc-6128-bcm-i3777001946.html)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2013.12.07, 10:15:09
To chyba naklejka, a nie blacha. Poza tym jakiś składak chyba - płyta Schneidera, obudowa Amstrada. No i brak kabelka zasilającego! W CPC6128 jeden z dwóch kabelków zasilania jest na stałe przylutowany do płyty.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Damianx w 2013.12.07, 11:27:04
Bo to na rynek francuski i tam właśnie dawali naklejkę zamiast blachy.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.12.07, 20:15:22
Czytałem dziś że gdy Amstrad zakończył współpracę ze Schneiderem, to sprzedawał w Niemczech CPC pod swoją marką, ale z blachą i gniazdami takimi jak wymagały tamtejsze przepisy. Ale obie naklejki po francusku. Więc to raczej ten:
http://cpcwiki.eu/index.php/File:PV250X_French_CPC_6128_-_Qwerty.jpg
CPCWiki podaje że sprzedawano takie QWERTY z naklejkami i francuską instrukcją jak się skończyły modele z klawiszami AZERTY. A nowych już nie produkowano bo miały się pojawić PLUSy.
Cena niska, a zasilacz i kabelek TV się dokupi od martina381. :)
Ach tak kabelek z niego powinien wystawać do +12V. A nie ma. One nie były przylutowane a wetknięte w płytę.
Gdybym był w PL to bym odstąpił taki, bo w moim i tak doczepiłem wtyczkę jak do twardziela z oboma napięciami. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2013.12.16, 16:07:10
W związku z tym że ostatnimi laty retro komputerowe imprezy są w Polsce dość częste, a sądząc po fotkach w necie dość często Amstrady stoją tam sobie nie używane, to pomyślałem że trzeba by przygotować dla CPC parę dyskietek takich z THE BEST OF lub jak kto woli "Musisz to mieć". A także kasetę dla 464. Dobrze byłoby przygotować dysk i kasetę z użytkami które każdy Amstradowiec/Schneiderowiec powinien mieć, aby mieć pożytek i trochę frajdy z posiadanego CPC. Bo dyski systemowe nawet jak ktoś jeszcze ma, to są w tej kwestii kompletnie nieprzydatne. Oraz zestaw gier które dobrze na CPC wyglądają, i w które chętnie grają maluchy, a tatusiom łezka się kręci na ich widok. Plus jakiś pokaz obrazków z info o CPC, jego grach i flagowych programach, oraz z namiarami stron gdzie poczytasz i pościągasz sobie staf do tego niedocenianego komputera.
   Stąd ten wpis i prośba o wpisywanie tu swoich sugestii, co powinno się znaleźć na takiej dyskietce i kasecie. :)
Trzeba to będzie także ogłosić na wszelkich retro forach z innymi platformami, aby i tam zbłądzeni Amstradowcy trafili na link do miejsca gdzie znajdą dużo "miodu". ;) A gdy się już ustali co i zbierze to do kupy, to będziemy naciskać tych co mają kontakt z organizatorami imprez, aby te zastawy do nich dotarły i przyciągały ciekawskich do Amstradowych ekranów. :D
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: anton w 2014.01.31, 15:44:38
są obrazy kaset i to nie mało http://cpcrulez.fr/GamesDL_tape/index.php
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.18, 00:04:45
Z tego co sprawdzałem to jeszcze nie było tego linka na forum więc wstawiam.

http://www.planetemu.net/machine/amstrad-cpc

Naprawdę sporo gier, użytków, dem i romów do CPC. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.08.04, 21:15:20

Nawiązując do pytania o polskie programy na CPC z  http://speccy.pl/forum/index.php/topic,835.msg10171.html#msg10171

Przeglądałem ostatnio stare numery Komputera. Większość z nich po raz pierwszy w życiu, bo przed laty po kupieniu Bajtka i IKS-a nie starczało mi na nie kasy. I natrafiłem na opisy dwóch POLSKICH, bardzo profesjonalnie wykonanych programów na CPC 6128. :) Nie mam pojęcia gdzie ich szukać. Jakby ktoś miał jakiś cynk to niech nie szczędzi pióra i da znać. ;)

Komputer nr 5-1989 str 40-41 - Program „TXT” - (autorzy bracia Włodzimierz i Tadeusz Wypych) to program do DTP, na poziomie porównywalnym do najlepszych wówczas DTP na PC. W którym  można pisać po polsku, niemiecku, francusku i rosyjsku, a także wszystkie te znaki uzyskać na drukarce w standardzie Epsona i to nawet bez przerabiania złącza drukarki w CPC na 8-bit. Brzmi genialnie. A jeśli piracka wersja dotarła do Rosjan to może tam się zachowała jakaś jego kopia. :)

Drugim programem są „Mapy” - (autor Krzysztof Stanowski) a jest to jakby Historyczny Atlas Polski z wbudowanym testem, który obejmuje mapy z okresów od 966 do 1945. A opis w Komputer nr 9-1989 str 19. Szkoda tylko że screenów nie ma, bo opis jest bomba. :D 

http://atarionline.pl/v01/index.php?subaction=showfull&id=1234027498&archive=&start_from=0&ucat=8&ct=biblioteka&amp%3Bamp%3Bsub=2.+Grafika%27#zin=Komputer__rok=1989
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2014.08.04, 22:30:55

Nawiązując do pytania o polskie programy na CPC z  http://speccy.pl/forum/index.php/topic,835.msg10171.html#msg10171


Komputer nr 5-1989 str 40-41 - Program „TXT” - (autorzy bracia Włodzimierz i Tadeusz Wypych) to program do DTP, na poziomie porównywalnym do najlepszych wówczas DTP na PC. W którym  można pisać po polsku, niemiecku, francusku i rosyjsku, a także wszystkie te znaki uzyskać na drukarce w standardzie Epsona i to nawet bez przerabiania złącza drukarki w CPC na 8-bit. Brzmi genialnie. A jeśli piracka wersja dotarła do Rosjan to może tam się zachowała jakaś jego kopia. :)


http://89.161.195.78/epublica/seauto.htm  strona autorstwa Włodzimierza Wypycha.. Jest kontakt do niego.. Może jednak program nie przepadł?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.08.05, 16:10:19
Dzięki za info. :) Zbieram się na odwagę by napisać do gościa. Tak mi się marzy by trafić na kogoś komu się zachowały jakieś polskie programy na CPC. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: anton w 2014.08.05, 20:01:41
ZbyniuR i tak woli C64 : ~gdybym miał wybierać kompa z magnetem, wolałbym C64 od 464~

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12156
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.08.05, 22:08:50
Tak. To świadczy o tym że przyczyny mojego lubienia 6128 mają racjonalne powody a nie ślepe fanbojstwo dla marki.  Te najbardziejsze programy na CPC i tak wymagały stacji i 128K, te lepszejsze gry i demka też. A lista rzeczy jakie były dostępne w PL dla 464 w porównaniu z tym co było dla C64 sprawiała że 80 znaków w wierszu i dużo lepszy Basic nie wynagradzały braków w sofcie. Łatwiej było sobie załatwić do C64 wgrywany z kasety przyzwoity Basic i edytor z wąskimi znaczkami niż setki tytułów na 464. Jak ktoś jest bez grzechu niech rzuci kamieniem. :P
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: anton w 2014.08.09, 13:28:54
No tak ale gry na C64 są tak beznadziejne i pisane na jedno kopyto że strach w nie grać prawie jedna tematyka podobnie jak na ATARI. ZX i 464 bije je na łeb i to bez stacji dysków.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2014.08.10, 18:17:05
No nie wiem to chyba kurna trza będzie Zbynia jakoś ukarać (polać smołą i wytarzać w pierzu?) bo najprzód wyparł się Spektruma i zachwycał Amstradowymi, a teraz wolałby "komodę"....
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: wojtek9989 w 2014.08.10, 18:32:47
A ja teraz po tylu latach  mogę powiedzieć ,że każdy komputer 8bit ( spectrum, commodore, cpc , atari) ma w sobie coś co go wyróżnia pozytywnie na tle innych z tej samej grupy .
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2014.08.10, 20:04:14
No nie wiem to chyba kurna trza będzie Zbynia jakoś ukarać (polać smołą i wytarzać w pierzu?) bo najprzód wyparł się Spektruma i zachwycał Amstradowymi, a teraz wolałby "komodę"....

Zaczynam podejrzewać, że to po prostu kobieta ;)
W necie wszystko jest możliwe  8)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2014.08.10, 20:19:12
Czyżby kolejna Conchita Wurst? :-) Że też wcześniej na to nie wpadłem!
Tak często zmienia zdanie, że to na stówe baba!  ;-)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: anton w 2014.08.10, 20:23:16
w zasadzie ja też uważam że wszystkie 8bit mają to coś ale CPC464 był moim pierwszym i może dlatego go tak uwielbiam a teraz  mam też pozostałe i mogę porównać .
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.08.10, 20:36:40
Zgadzam się z Wojtkiem, stąd moje "ekumeniczne" poglądy. :)

Kompa się "dorobiłem" dopiero w 1992. Krótko po tym poznałem dwóch innych posiadaczy 6128 i czterech z 464. I ci ostatni razem wzięci mieli miej softu niż się mieściło na pierwszej lepszej pojedynczej kasecie do C64. Jestem z Torunia gdzie mini giełda (na 1ym Rubinkowie) pojawiła się nieco później i próżno było szukać tam coś do CPC. Za to do C64, Amigi lub PC wszystko co chciałeś, a do ZX lub XE przynajmniej dali ci jakiś namiar na kogoś kto coś miał.

Zanim to się pojawiło można było odezwać się do piratów wysyłkowych z ogłoszenia, ale ci niechętnie nagrywali na kasety, zresztą na 3calówki także, jedynie na 5.25" wysyłali od ręki. Naprawdę o ile nie miałeś wujka za granicą lub nie mieszkałeś tuż przy giełdzie w W-wie, Poznaniu czy może jeszcze w 2óch czy 3ech innych większych miastach to posiadanie CPC 464 w Polsce, wcale nie było wielką radością. A to że kasety można było skopiować na "jamniku" wcale nie pomagał gdy nie było czego kopiować.

ikci - smołą w pierzu? za głoszenie rozsądnych poglądów? -  ty się chyba urodziłeś o kilkaset lat za późno. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2014.08.10, 20:58:35
heheheheh  Zbyniu ale Ty chyba znasz się na żartach :-)

Zaczynałem od Atari w 1987 ale wewnętrznie czuje, że kocham Spectrum, a zaraz po nim CPC Atari i Commodore też.
Bawię się nimi i coś tam na nich dłubię. Generalnie podoba mi się, że wielu z nas zagląda na inne fora poświęcone
innym markom i że trzeba uważać co się tam wypisuje bo "szpiedzy z krainy deszczowców" czuwają :-)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.08.15, 17:09:56
Dla tych co dobrze znają angielski ukazał się godzinny film wspominkowy o Amstradzie 464, z okazji jego urodzin. Fajnie ilustrowany grami i brzęczeniami. To właściwie seria wywiadów ze zwykłymi userami. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=BZ-ZREEgMXo
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.10.02, 17:37:20
Ukazała się kolejna (choć na razie testowa) wersja Future-OS. Tym razem zajmuje już 4 bloki po 16KB a nie 2 jak wcześniejsza, ale zdaje się że jeden z nich to obrazek tła który można sobie zmienić. Była niedawno o tym dyskusja i przykładowe obrazki.

http://www.cpcwiki.eu/forum/programming/futureos-corner/msg86858/#msg86858
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Wallpaper

Żeby to wypróbować trzeba mieć jakiegoś ROM-BOXa, lub dowolny emulator. Autor zaleca umieszczenie romów na slotach od 10 do 13. Dla zielonych: jest to nowy system operacyjny całkowicie zastępujący oryginalny firmware, zwiększa możliwości (np długie nazwy z małych liter i katalogi nawet na zwykłych dyskietkach), poprawia prędkość wszystkich procedur (niektórych o kilkadziesiąt %), obsługuje wszelkie współczesne ustrojstwa jakie do CPC da się podłączyć. Minus - nie jest kompatybilny z Amsdosem więc wymaga softu pisanego pod siebie.

Nie jest też kompatybilny ze SymbOS-em. A rywalizacja tych dwóch OSów przypomina mi wojenkę MOS vs OS4 na Power Amigach. A ja i tak wolę Amsdosa... połatać niż coś co mi go nie przypomina. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.11.16, 14:42:47
W kończący się weekend odbyło się we Francji demoscenowe spotkanie Amstradowców - ReSeT#18.
A tu inwitka i kilka fotek sprzed roku: http://reset.pushnpop.net/index.php?lang=en
Jak widać wtedy było dość kameralnie i bardzo Amstradowo. A na ten rok zapraszano także fanów innych retro maszyn. :)

Oczekiwania na uwolnienie produkcji i fotek z tegorocznej imprezy można sobie umilić fotkami z niemieckiego zlotu "XzentriX meeting" z przed dwóch miesięcy. I nie sugerujcie się datami w komentarzach bo dotyczą wszystkich galerii a nie tej konkretnej. Widać np jak testują prototypową wersję czytnika kart SD podłączaną na razie do portu drukarki przez USB do Lapka PC z uruchomionym emulatorem CPC. :)
http://www.octoate.de/wp/meeting-gallery/nggallery/meeting-gallery/xzentrix-meeting-12-9-14-9-2014

I jeszcze jedna z większych zbieranin Amstradowych linków w necie. Dość czytelnie podpisane co zawierają i w jakich są językach. Oraz ocena ich fajności gwiazdkami. Szperacze pewnie już je znają. ;)
http://www.cpcgamereviews.com/links/index.html
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: sect0r w 2014.11.17, 20:42:15
W pierwszym linku w music compo, są wymienione trackery Starkos, Arkos Tracker

Zainteresował mnie szczególnie  Arkos Tracker na PC http://www.grimware.org/doku.php/documentations/software/arkos.tracker/start#arkos.tracker
a to ze względu
Big news : instruments are divided into two channels : a Software, and Hardware one. These channels can be independent or dependent from each other. Allows using two waves at the same time !
Jest player na Spectrum
Has the fastest and full featured player around (25 scanlines max on a CPC, on Speccy : using the “Molusk” song, max TM is 5300t, average is 2400t).
Supports Amstrad CPC/Plus, MSX, Spectrum and Pentagon platforms.

Ktoś się tym bawił?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.11.22, 01:53:34
No i mamy z ostatniego Resetu raport  (fran) i produkcje. (klikać w dyskietki) :D
http://pushnpop.net/parties-84.html

Szału nie ma, kilka 256b i kilka overscanowych obrazków.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.12.12, 20:53:24
Jak ktoś ma ochotę pooglądać ekrany startowe, albo "z growe" z gierek, to tu ma poukładane alfabetycznie blisko 4 tys w PDF. Z tysiak to pewnie francuskie i hiszpańskie tekstówki. ;)
Przydałby się jeszcze 3ci z Demek i slide-show-ów. :D

https://mega.co.nz/#!W0s0nDJa!aATFkK-dZ8vrmDU1kEj4mGlNkjWMU9GhiuA0qIrBgqc
https://mega.co.nz/#!eglWHICJ!i41Q52-cAMnR7iP_ac4c2ghvLNEIUp6UQlYVHBqgj8Y

* "z growe" - Chyba wymyśliłem nowe słowo. :D
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.15, 15:42:34
Znalazłem na zagramanicznym forum sprzed prawie roku kolejny sposób przenoszenia danych z plików DSK z neta na dyski 3". Dla tych co nie mają stacji 3.5 w CPC i/lub w PC, ani Floppy Emulatora itp. Wystarczy PC z wyjściem dźwięku, dwużyłkowy kabelek jak do magnetofonu, i CPC ze stacją dysków. To cudo nazywa się DSK2CDT2DISC i tworzy "tape version of DSK image" (w takiej postaci nie uruchamia się z taśmy), a potem w CPC "wypala" to na dyskietce. :)

https://github.com/pelrun/dsk2cdt2disc/archive/a75347d42edc7781b5c4b70ef434ef3280658012.zip
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2015.02.15, 17:26:41
Dla "ludu" bardziej przydatny będzie gotowiec https://drone.io/github.com/pelrun/dsk2cdt2disc/files/dsk2cdt.exe (https://drone.io/github.com/pelrun/dsk2cdt2disc/files/dsk2cdt.exe) :)
I tłumaczenie instrukcji "z lotu":

Ten program użytkowy pozwala na skopiowanie obrazu .dsk na fizyczną dyskietkę z wykorzystaniem twojego CPC i kabla do magnetofonu.

Użycie: dsk2cdt <nazwa_obrazu.dsk>

otrzymasz pliki side1.cdt, side2.cdt itd zależnie od liczby stron w obrazie dsk.

Włóż czystą dyskietkę (lub używaną, ale do skasowania) do napędu w CPC i wpisz |tape run"

Loader nie będzie czekał ani nie ostrzega o utracie dotychczasowej zawartości dyskietki!
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.15, 17:32:08
To chyba nie to samo. U mnie to nie działa, tylko mignie okienkiem i znika. :(
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2015.02.15, 17:35:01
Bo to nie jest okienkowe, tylko z linii poleceń trzeba wklepać.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2015.02.15, 19:31:20
Eeeee straszne kombinacje Panowie.
PeCet z portem LPT i kabel "null modem" dołączany do portu drukarki naszego CPC6128 i do tego programik TurboTrans odpalony na CPC oraz na PC (oczywiście pod DOSem)
To chyba najszybsze kopiowanie PC <---> CPC
Tym kabelkiem i oprogramowaniem można nagrywać na dyskietki 3" w CPC nawet gry da ZX Spectrum 128 +3, które później można odpalać w ZX Spectrum.

 
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2015.02.15, 19:38:02
A co jeśli nie masz czym nagrać Turbo Trans na dyskietkę CPC ?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2015.02.16, 10:16:58
A co jeśli nie masz czym nagrać Turbo Trans na dyskietkę CPC ?

Wtedy wklepujesz do CPC taki oto krótki programik:

100 REM CPCREC.BAS - program to receive a file from the PC
110 REM Marco Vieth, 26.7.1994
120 REM
130 CLEAR:DEFSTR a:DEFINT b-z
140 ladr=&A000:IF PEEK(ladr)=&FE THEN 180
150 PRINT"Please wait...":MEMORY ladr-1
160 sum=0:FOR i=&A000 TO &A0A6:READ t$:POKE i,VAL("&"+t$):sum=UNT(sum+PEEK(i))
170 NEXT:READ t$:IF VAL("&"+t$)<>sum THEN PRINT"Checksum ERROR !":STOP
180 CLOSEIN:CLOSEOUT
190 OUT &EF00,&FF:'inactive
200 MODE 2
210 PRINT"CPCREC v1.0 - program to receive files"
220 PRINT"from a PC using the parallel interface"
230 PRINT
240 a=SPACE$(255)
250 CALL ladr,@a:IF LEN(a)=0 THEN 250
260 IF a="TRM:" THEN PRINT"Terminal not supported.":STOP
270 PRINT"Receiving file ";a
280 OPENOUT "!"+a
290 CALL ladr,@a:IF LEN(a)>0 THEN PRINT#9,a;:GOTO 290
300 CLOSEOUT:PRINT"Ok.":PRINT:GOTO 210
310 DATA FE,01,C0,DD,6E,00,DD,66,01,E5,CD,7E,A0,E1,D0,36
320 DATA 00,C9,C5,D5,E5,11,20,4E,06,F5,ED,78,E6,40,6F,3E
330 DATA BF,06,EF,ED,79,06,F5,ED,78,4F,E6,40,AD,20,06,1B
340 DATA 7A,B3,20,F1,37,F5,3E,FF,06,EF,ED,79,F1,38,3A,1E
350 DATA 00,16,08,F3,21,10,27,06,F5,79,E6,40,4F,ED,78,E6
360 DATA 40,A9,20,08,2B,7C,B5,20,F4,37,18,1D,3E,DF,06,EF
370 DATA ED,79,ED,79,06,F5,ED,78,FB,4F,17,17,CB,1B,06,EF
380 DATA 3E,FF,ED,79,15,20,CC,A7,7B,E1,D1,C1,FB,C9,CD,12
390 DATA A0,38,23,77,B7,37,28,1E,47,23,7E,23,66,6F,04,18
400 DATA 12,11,0A,00,CD,12,A0,30,08,1B,7A,B3,20,F6,37,18
410 DATA 05,77,23,10,EC,A7,C9
420 DATA 4C94
430 END

Na PeCeta sciągasz z sieci program PcPara

Dalej postępujesz tak jak napisane pod linkiem:
http://www.benchmarko.de/cpcemu/cpcdoc/chapter/cpcdoc5_e.html

Można oczywiście działać z programami PcPara na PC i CPCRec na CPC ale TurboTrans jest najszybszy.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.16, 14:14:14
Oki najszybszy, ale nie każdy taki kabel ma.  Wklepywać?   Przecież to można wybrzęczeć kablem od magnetofonu. O dwie żyłki chyba łatwiej niż o kabel drukarki z dziwną wtyczką po stronie CPC. No cóż jak kto woli. Dzięki za te linki może ktoś skorzysta. :)

Zmiana tematu. Mam tu ciekawostkę. http://cpc-live.com/c64_rom.gif 
To animowany gif z emulatora JavaCPC w którym podmienia się ROMy na takie by CPC wyglądał jak C64. Czyli kolory, czcionka, READY dużymi literami, mruga kursor, i CapsLock włączony po resecie, ale reszta działa jak normalny CPC. :D
ROMy można ściągnąć stąd: http://www.cpcwiki.eu/forum/off-topic/just-for-fun-c64-roms-v2
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2015.02.16, 14:20:36
Można sobie wgrać do ROM-BOX'a dla hecy :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2015.02.16, 16:18:59
Oki najszybszy, ale nie każdy taki kabel ma.  Wklepywać?   Przecież to można wybrzęczeć kablem od magnetofonu.

Zbyniu, oczywiście, że masz rację.
 Ja tylko przedstawiam moje zdanie i w ogóle twierdzę, że jak ktoś chce się pobawić CPC 6128 i mieć z tego frajdę
to powinien sobie dorobić kabel do podłączenia zewnętrznego magnetofonu - opis w Bajtku 1986/09 - w załaczniku
wykropowany artykuł.

Także powinien mieć do CPC zewnętrzną stację 3.5" oraz właśnie ten kabelek do podłączenia równoległego PC-CPC.

Przy zrzucaniu obrazów DSK z PC na CPC przy pomocy tego kabelka pamiętajmy, że dyskietka musi być idealna to znaczy
bez bad'ów. Uważajmy aby sobie nie nadpisać dyskietki z programem do transferu. Lepiej zrobić sobie kilka kopii.

Dyskietki z błędami, ale nie takie, mające 40 kb błędów (bo się one tylko do kosza nadają) ale np z pojedynczym bad'em 1-5 kB
możemy "zamarkować" w nich te bad-sector'y programem MultiMark.
Takiej dyskietki nie wolno nagrywać przez kabelek równoległy bo program podczas transferu nagrywa ścieżki i sektory dokładnie
odwzorowując to co jest zawarte w obrazie dyskietki więc nadpisze nawet te "zamarkowane" uszkodzone bloki.
Jedyne wyjście to nagrywanie obrazu w stacji PC na dyskietkę 3.5" (oczywiście sprawną) programem CPCdiskXP i następnie kopiowanie
z niej plikowo, a nie sektorowo (dotyczy programów i gier plikowych, nie zabezpieczonych) na stacje wewnętrzną 3".
Robimy to programem kopiującym plikowym (idealny jest kopier o nazwie CRIME), czyli kopiujemy pliki z dyskietki 3.5" (z zewnętrznej stacji)
na tą zamarkowaną dyskietkę 3" w stacji wewnętrznej. Jeżeli mamy sprawną stację i nie nagrywamy na tą dyskietkę bardzo waznych danych
to możemy spać spokojnie. Nic się złego nie powinno podziać i będziemy jeszcze mogli się taką dyskietką nacieszyć...
 


Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.16, 17:13:02
Super. Czyżbym na tym forum tylko ja nie miał starego PC z portem drukarki? :)

Jakiś rok temu Duddie się przymierzał do wyprodukowania interfejsu PC-USB <-> port drukarki w CPC. Ale słuch o tym zaginął.

Z moich tutejszych znajomych tylko 2óch ma stacjonarnego PC, a reszta laptopy. Niektórzy więcej niż 1, ale w nich ani stacji dysków ani LPT.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2015.02.16, 18:47:18
No popatrz Zbyniu. Nie dość, że nie masz portu drukarki w swoim starym PC (albo raczej nie masz w ogóle leciwego PeCeta) to jeszcze w temacie płyt do CPC od Zaxona nazywasz ten bardzo potrzebny port drukarki w CPC "dziurą po drukarce "   :)  Aż mi wstyd za Ciebie  ;)

A co do tego kabelka USB to gadałem o tym z Duddie już ze 3 lata temu. Miał być i do CPC i do +3 - Duddie miał zrobić hardware, a z tego co pamiętam nasz Szef miał napisać do tego software.  Jak zwykle życie napisało inny scenariusz bo hobby to jest hobby, a jeść trzeba  ;D

A ja właśnie zakupiłem na Allegro laptopa http://allegro.pl/show_item.php?item=5060421298  za 99 zł.
Wcale nie taki wolniutki - 1.8Ghz, 512MB RAM to na tym XP całkiem fajnie będzie chodził, a ma port LPT  i COM i działającą stację 3.5".
Fajna sprawa do retro zabaw i będzie zajmował mniej miejsca niż stacjonarny.  8)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2015.02.16, 19:31:46
Khym, khym....

http://www.centpourcent.net/store/p5/MiniBooster_MX4_Board.html
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.17, 01:11:57
25Ł za coś co trzeba podłączyć przez inne coś za 20Ł (plus przesyłka). Czyli 2 razy tyle co za taki stary laptop jak kupił ikci, a żeby to działało to najpierw muszę jakoś przenieść programik który mi to bujnie. Np takim kablem magnetofonowym albo tym drukarkowym, albo kupić lub choć pożyczyć HxC wart coś ok 70€, a każda z tych rzeczy służy dokładnie do tego do  czego służy to cudo. Nieee no to jest świetny pomysł i uważam że każdy powinien tak zrobić. :D

Tak z ciekawości spojrzałem na ebay i Amazon po ile są stacje 3.5". Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne na USB, są po ok 6-7Ł (w kup teraz). Markowe USB za 12Ł, a wewnętrzne np od IBM lub z kablem i obudową do Atari lub Amigi po 37Ł. Gotek za mniej niż 20Ł. Stacja 3.5" do 6128/ZX+3 z kompletem kabelków (czarna) za 15Ł.

Toż to są ceny dla biedaków. Każdy porządny komputerowiec kupi to co droższe i mniej użyteczne bo inaczej nie zyska szacunku w środowisku. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2015.02.17, 08:10:28
Wiesz Zbyniu, ja licze inaczej  :D Pol godziny roboty i kupuje pierwsze cos, drugie pol i kupuje drugie cos (razem z wysylka) i nie zawracam sobie wymyslaniem kola od nowa .Czas moge poswiecic na cos bardziej konstruktywnego. Bylem ostatnio w Londku, 25 GBP to 4 zestawy Double Whooper z Burger Kinga lub 4 paczki fajek. Faktycznie drozyzna... :D
Przeniesienie programiku? Przeciez jest dyskietka w zestawie ? I to do wyboru 3 i 3 1/2 cala.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: andy w 2015.02.18, 00:10:27

 Ja tylko przedstawiam moje zdanie i w ogóle twierdzę, że jak ktoś chce się pobawić CPC 6128 i mieć z tego frajdę
to powinien sobie dorobić kabel do podłączenia zewnętrznego magnetofonu - opis w Bajtku 1986/09 - w załaczniku
wykropowany artykuł.


Nie radzę podłączać sterowania wg opisu. Mam wrażenie, że artykuł pisał jakiś elektroniczny ignorant lub dywersant. W CPC jest otwarty kolektor. Co prawda nasze niektóre magnety miały opcje sterowania (nawet MK232 czy 433), ale zwarcie do masy zatrzymywało magnet.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.18, 00:48:13
Miałem kiedyś Kasprzaka który miał sterowanie na pinach 6 i 7 w Din, ale reagował odwrotnie niż CPC sterował, tzn stawał gdy miał działać, a działał gdy miał się zatrzymać. I kolega elektronik zrobił mi takie maniunie cacko co się mieściło w tej wtyczce i robiło z tym porządek. :)

Potem miałem Sanyo do którego miałem kabel z jednej din a z 2ej mini jacka. I przekładałem kabel odpowiednią stroną zależnie czy wczytywałem czy nagrywałem. Jacka wtykałem w to co w danej chwili piszczało, bo zauważyłem że tak głośniej piszczało niż z dina, a przy okazji tym samym kablem słuchałem muzy stereo z CPC

Pinologia w CPC na tym obrazku z Bajtka jest dobrze:  http://www.cpcwiki.eu/index.php/Connector:Cassette_recorder
Więc w czym problem, to nie rakietologia. Każdy kto umie lutować znajdzie masę w swoim magnecie itd. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2015.02.18, 14:17:15
Panowie, ale jak to jest z tym zatrzymywaniem się magnetofonu? Czy to jest w ogóle potrzebne?
Nie może być tak jak w ZX Spectrum, że się po prostu klika STOP po załadowaniu gry?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.18, 17:59:12
Oczywiście że można. W tym drugim kablu o jakim wspomniałem nie miałem sterowania. Po prostu jak widać że już się wczytało to się stopuje lub pauzuje. Tyle że w grach które sobie doczytują plansze (np Lemmings lub PrinceOfPersia), to jeśli mamy sterowanie nie musimy dotykać magnetofonu, bo komp sam go pauzuje. Podobnie przy kopiowaniu z dysku na taśmę lub odwrotnie, gdy komp "łyka" dane porcjami. :)

Standardowo dane na taśmie są w CPC nagrywane w blokach po 2KB. Jeśli wczytywanie aktualnego bloku się nie powiodło to wyświetla komunikat i można zwyczajnie cofnąć taśmę o te 2KB i komp natrafiwszy ponownie na nagłówek tego samego bloku próbuje ponownie, tak długo aż się uda albo nam się znudzi cofać. hahaha  ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2015.02.18, 18:09:27
A duzo jest takich gier ktore sie dogrywaja? Ostatnio bawilem sie chwile fastload, fajnie to dziala.
https://www.youtube.com/watch?v=nNNsnB9hHk0&list=UUq0qTOm1ux2WOhEDPbe0Ofg
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.18, 19:50:03
No ładnie widzę że w ok 30sek. To jaka to jest prędkość?  12 000 bodów?  20 000 ??
Normalnie CPC korzysta na taśmie z prędkości 1000 (zwykłe gry w ok 10min), lub 2000 (w 5min).
Ale dobrym kopierem można sobie zrobić 3000. A nawet 3600 ale podobno mało która taśma jest dość dobra by z tą ostatnią wczytywał się bez błędów. Za to na necie są filmiki jak wczytują ze CD lub MP3 w 6000 bodów (ok 1,5min).

Dla porównania C64 z turbo taśmy w 3min, ze stacji dysków w 2min. :D
A CPC ze stacji w ok 14 sekund. :)  Oczywiście mowa tu o grach które nie mają na początku filmików inter scrolaków muzyczek ani pytań o nieśmiertelności. ;)

Ile jest takich gier które się doczytują nie wiem. Wszystkie te co zajmują ponad ok 70KB (Obrazek plus cała pamięć). Może z naście %. Z tym że im późniejszy rok wydania tym więcej było tak wypasionych gier, że nie mieściły się w całości w pamięci.

PS.: Ale amatorsko wpisujesz RUN. :D  Spróbuj wcisnąć Ctrl+Enter z klawiatury numerycznej. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.20, 16:21:19
Kombajn JavaCPC robi się coraz większy i większy.  http://cpc-live.com/download.php
W nowej wersji dodano emulację dwóch urządzeń do zabawy dźwiękiem.
AmsDrum - to maszynka perkusyjna sprzed lat która już nie brzmi jak chiptune.
https://www.youtube.com/watch?v=0z-jGDOzwGQ

oraz karty PlayCity - dostępna w sprzedaży za 25€ karta z SAA (6 kanałów). Karta ma też programowalne timery które bez męczenia procka odtwarzają muzę (także w tempie ze ZX i ST), a nawet mogą modyfikować rejestry w układach graficznych by mieszać tryby i kolory, i to też bez mocy procka. Paru koderów już zapowiedziało że napiszą demka na takie cudo. ;)

Działa też na tym stare oprogramowanie do syntezy mowy. które brzmi równie tragicznie jak na AY, ale tu też bez procka więc może gadać nawet w trakcie wczytywania danych. Link do zmodyfikowanej bo gadającej wersji "Roland in Space" jest na YT pod AmDrum. Jak dla mnie żenua. :D
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2015.02.20, 17:32:07
To jakaś specjalna wersja tej gry z obsługą SSA-1, czy miała tak normalnie ?
Pytam, bo mam oryginalne SSA-1 :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.20, 18:17:07
Zdaje się że po prostu zmodyfikował grę w miejscu gdzie wyświetla napisy na ekranie, by je także czytał głosem w tym SAA.
Jak zobaczę go na FB to zapytam czy gdzieś to udostępnił. Choć moim zdaniem nie ma się czym jarać, to naprawdę brzmi strasznie w porównaniu z C64 który nie dość że gada wyraźniej to jeszcze po polsku.

Jest taki programik SPEECH, który daje nowe komendy i gada tak samo ale na AY co żre całą moc procka:
http://cpcrulez.fr/Utils/index.php?download=dMfl0dfDkMTUv9TAlcnW3sqHdMLa0cjCgMimmpa5gJfDs7GjdJqiv7Wbb5vItJPUisI=&p=gsLl2M69gsbe29PNgL_q3869TsXq3MrMisHny9jJh8bszde_TsXl0cq9ibG2rZPClb8=

Zapomniałem dodać że w tym nowym JavaCPC jest też emulacja Digiblastera (tak nazywają Amstradową wersję Covoxa), która odkąd powstał Digitracker jest najczęściej i najchętniej używaną w Amstradowym światku przystawką brzęczącą. :)

Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: andy w 2015.02.20, 22:11:49
Ale dobrym kopierem można sobie zrobić 3000. A nawet 3600 ale podobno mało która taśma jest dość dobra by z tą ostatnią wczytywał się bez błędów. Za to na necie są filmiki jak wczytują ze CD lub MP3 w 6000 bodów (ok 1,5min).
Na SPT, MK433 i dobrej taśmie na Speccy wyciągałem 4-krotne przyspieszenie. Obrazek się odjazdowo ładował ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.02.21, 00:23:14
Szkoda że tak mało precyzyjnie się wyraziłeś. :)   4-krotne szybciej od czego? 

Kiedyś pytałem o takie rzeczy na wątku http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1390.msg17271.html#msg17271
I jeśli dobrze interpretuję odpowiedź steeva, to 1sza linijka dotyczy magnetofonu, ale użyte tam określenie "średnio" też nie daje mi pojęcia o minimalnej i maksymalnej prędkości.

A odjazdowo, brzmi jak nazwa miejscowości. ;)  Ale w ZX obrazek ma niecałe 7KB, a w CPC 16KB, a aby zaimponować FullScreeenem to nawet 25KB. Więc nawet z wolniejszych nośników krócej się wam wczytuje i więcej obrazków mieści. Szczęściarze. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2015.02.21, 10:20:39
Zbyniu w temacie prędkości średniej oraz innych prędkości transmisji w 8-bitowcach dałem właśnie odpowiedź we wspomnianym temacie:

http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1390.msg24630.html



Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2015.02.21, 10:26:21
Zbyniu, 12 tys. Chyba doloze na plyte maly mp3 player na karty SD ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: andy w 2015.02.21, 10:45:01
użyte tam określenie "średnio" też nie daje mi pojęcia o minimalnej i maksymalnej prędkości

Średnio dlatego, że czas trwania zera jest inny niż jedynki. Dzięki temu odczyt był możliwy nawet dla magnetów które miały problem z regulacją obrotów (wrażenie "jajowatego" koła zamachowego"), a zbyt mała czy zbyt duża prędkoś przesuwu taśmu nie robiła wrażania. W sumie to można nagrać np. 16KB zer, 16KB jedynek i porównać czasy ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Phonex w 2015.02.21, 12:21:34
Średnio dlatego, że czas trwania zera jest inny niż jedynki. Dzięki temu odczyt był możliwy nawet dla magnetów które miały problem z regulacją obrotów (wrażenie "jajowatego" koła zamachowego"), a zbyt mała czy zbyt duża prędkoś przesuwu taśmu nie robiła wrażania. W sumie to można nagrać np. 16KB zer, 16KB jedynek i porównać czasy ;)

Zamiast mierzyć, można obliczyć ;)
Impuls jedynki trwa 1710 taktów. Bit na taśmie to dwa impulsy 3.5MHz/2*1710=1023Hz czyli 1023 bitów na sekundę (=bodów)
Dla zera 3.5MHz/2*835=2095Hz (=bodów).
Średna arytmetyczna to 1559. Oczywiście efektywna prędkość transmisji musi uwzględniać także sygnały pilotujące, więc jest zawsze niższa, tym niższa im program krótszy.

Kiedy robiłem pierwsze przymiarki do magnetofonu turbo, eksperymentalnie stwierdziłem że tolerancja prędkości magnetofonu to +/- 15%.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.03.07, 08:05:33
Przenoszę temat tu by nie dostać bana za off-topy. ;)

@antonn a znałeś innych Amstradowców? Dużo miałeś softu?

Bo moi znajomi z 464 mieli po 2 czy 3 kasety z grami, jakiś prowizoryczny program graficzny, kopier i kilka Basiców z Bajtka. Jeden z nich miał Hisoft Pascala i Tasworda i nic więcej. Inny miał wujka w Niemczech i kilka zachodnich magazynów o CPC.

A ja zaczynałem skromnie, na początku miałem dwie gierki i Tasworda i jakieś bazy danych pod CPM których nie umiałem użyć. Ale po 4ech latach miałem jak szacuję (bo nigdy nie policzyłem dokładnie), około 400 gier. I użytki do wszystkiego. ;) Na początku nie znałem żadnego Amstradowca prócz faceta od którego kupiłem swojego CPC. Załatwił mi trochę pirackiego softu za grosze. Potem facet z osiedlowego klubu komputerowego (mieli tam 3x XE), załatwił mi darmowe ogłoszenie w telegazecie osiedlowej i tak poznałem 4ech posiadaczy 464. Choć początkowo nie miałem nawet kabelka do magnetu by się z nimi wymienić softem. niestety żaden z 6128 się wtedy nie znalazł na osiedlu co ma ponad 30 tys ludzi. :(
Pewnego razu zadzwoniłem do kolesia z ogłoszenia co sprzedawał 6128 z prośbą by przekazał mój adres i telefon nowemu właścicielowi. hehe ;)   Co zrobił, ale wpierw pożyczył mi wszystkie 40 dysków do przejrzenia, (w dwóch ratach po połowie), choć widział mnie 1szy raz w życiu. :)  Nowy właściciel to był koleś z technikum elektronicznego i miał kilka 8bitowców, potem też 16bitowców i nigdy nie byłem pewny które są jego, a które ktoś mu dał do naprawy. Zamieniłem się z nim kiedyś dałem mu książkę "Przewodnik po ZX Spectrum" za dużą stację SD do CPC. A po latach kupił ode mnie zielony monitor, i zamienił się na zasilacze dałem od A500 za 150W z PC. :D  Poznał mnie z kolegą co kupował wysyłkowo piraty od Gregora z Lublina. :D  Parę lat później kupiłem od niego CD-ROMa do Amigi. Ech stare czasy. W sumie poznałem 4 posiadaczy 464, oraz 5 posiadaczy 6128 z Torunia (z czego 3ech to byli kolejni właściciele tego samego), ostatnim była dziewczyna. ;)  Jeden kolega był tak dobry że gdy już miał PC a ja Amigę to pożyczył mi swój kolorowy monitor, a gdy oddałem go po 2óch latach powiedział "nie ma sprawy". Pozdrawiam Cie Rafał. Mam nadziej że jeszcze kiedyś los skrzyżuje nasze ścieżki. ;)  A propo monitorów tak ze 2/3 to były zielone, a 2 sztuki były bez przy TV.
Dwóch posiadaczy 6128 z W-wy choć już obaj mieli też Amigi, i jednego z Poznania który sprzedał go potem jednemu z tych co mieli 464. Oraz dwóch nauczycieli jeden miał 6128 na zapleczu w szkole, (hobbystycznie był też pianistą i się podjarał programem muzycznym z nutkami). hehe  A drugi prowadził kółko informatyczne w klubie na sąsiednim osiedlu, gdzie było już nie pamiętam dokładnie, ale chyba z 8 sztuk 6128. I jeszcze faceta co umiał naprawiać CPC choć nie miał żadnego w domu. Raz mi stacje uratował. Eeee no to w sumie nie tak mało. Ale mi się na wspominki zebrało. :)


PS.: Tak z innej beczki. trafiłem ostatnio na bardzo ładnie zrobioną francuską stronę o CPC. Być może już kiedyś na niej byłem, ale miała inny wygląd i dopiero teraz wpadła mi w oko. :)
http://www.amstradtoday.com   - Opisy, zdjęcia, linki. itd.  Muszę to kiedyś z translatora wchłonąć. ;)

A DevilMarkus ostatnio sobie jaja robi przerabiając ROMy do CPC tak by wyglądały jak inne 8bit kompy, ale najbardziej mi się spodobał ten udający Ruski komputer. :D  To ten czerwony obrazek:
http://www.cpcwiki.eu/forum/off-topic/just-for-fun-c64-roms-v2/msg94761/#msg94761
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: kevin.c w 2015.03.18, 10:05:18
Wraz z moim amstradem pochodzimy z czasów w których równoległy  port drukarki był najważniejszym portem w PC-cie.
Pomijając drukarki, był to niezły, darmowy  port 8-bitowy + szyny dodatkowe dla eksperymentatorów.
Dlatego odkurzę temat... Czy ktoś próbował  łącza PC<>CPC po LPT? Jak to działa uwzględniając kulawy 7-bitowy port LPT w cpc? Czy może te programy wymagają pełnego portu LPT w cpc?
A propos 7 bitów...Teraz to prawie zapomniane, ale dawniejszych czasach był bardzo popularny program "7Plus". Pozwalał na kodowanie/dekodowanie plików binarnych na pliki tekstowe, właśnie 7-bitowe, strawne do transferu przez zwykłe programy terminalowe. Był powszechnie używany przez krótkofalowców w łącznościach Packet Radio, BBSach radiowych. (ktoś pamięta??)

Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.03.18, 16:02:45
Ja przed laty próbowałem pliki DSK kablem LPT między emulatorem w Amidze a prawdziwym CPC przesyłać. Ale efekt był kiepski. Prawdopodobnie brak ekranowania w moim kablu sprawiało że co któryś sektor był z błędem. Gdy wysyłałem plik dsk z kilkukrotnie nagranym tym samym plikiem (pod różnymi nazwami) to z jeden z nich był dobry. Program nie wymagał przerabiania kompa. Wcześniej przesyłając program odbiorczy do CPC kablem magnetofonowym.
 Kiedyś już ten temat był poruszony na tym forum. I nie pamiętam już kto to pisał że nie miał takich problemów w PC<>CPC.


Co do sugestii że 7bit jest kulawe, to była to teza głoszona przez środowiska PeCetowców które używało CPC jako tańszej alternatywy PC w domu. I byłbym zwolennikiem tej tezy oraz dorabiania 8go bitu w porcie drukarki w CPC, gdyby ten kabelek wystarczał aby wpisanie PRINT#8,CHR$(230) dawało na wydruku literkę "ć" zamiast "f " (kod 102), ale nie daje.
W praktyce trzeba było wpierw ten 8my bit "aktywować". ;)  Wczytując procedurkę która modyfikowała sposób wysyłania kodów portem drukarki. Tylko ja się pytam czyj to był tak poroniony pomysł by wczytywać taką procedurę która działała tylko na tak zmodyfikowanych komputerach. Zamiast taką która wysyłała 8bitowe kody na wszystkich CPC przez port 7bitowy? Czyżby chodziło o kasę?  By ci co nie przynieśli kompa do przeróbki nie mogli korzystać ze spiraconego programu drukującego?
A tymczasem na zachodzie właśnie taką metodą uzyskiwano narodowe znaki w językach niemieckim czy francuskim itd. Po to są kody sterujące które sekwencją 2óch kodów włączały 8 bit, a inną sekwencją go wyłączały. Wszystkie drukarki zarówno starszego standardu Proprinter (CP852) jak i nowsze Epsona (Latin2) reagują na takie kody. Lista komputerów (a niegdyś także drukarek) które miały 7bitowe złącze LPT jest dość długa. Wprawdzie głównie z czasów gdy w biurach królował jeszcze CP/M zamiast MS-DOSa. Choć Apple się tego trzymało znacznie dłużej. A e-maile do dziś wraz z dodatkami nadal są przesyłane 7bitowo. Jak widać się da! (W mailach 8my bit przechodzi do kolejnego bajta, z którego już 2 bity przechodzą do kolejnego bajta itd itd.)
W innych 8bit kompach dla odmiany nie było portu drukarki wogóle. Ewentualnie taki co pozwalał korzystać tylko z drukarek firmowych a nie dowolnych. I to dopiero było kulawe. Podobnie jak myślenie że 8-bitowych kodów nie da się przesłać przez 7bitowe złącze.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ikci w 2015.03.18, 18:58:36
Ja przed laty próbowałem pliki DSK kablem LPT między emulatorem w Amidze, a prawdziwym CPC przesyłać. Ale efekt był kiepski. (...)
 Kiedyś już ten temat był poruszony na tym forum. I nie pamiętam już kto to pisał że nie miał takich problemów w PC<>CPC.

Ja pisałem, że bez jakichkolwiek problemów - bardzo szybko i pewnie. Program odpalany na PC i na CPC - TurboTrans.
Kabel długi (około 3m) od naszego kolegi Duddiego.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: andy w 2015.03.19, 19:00:57
Packet Radio, BBSach radiowych. (ktoś pamięta??)
Pamięta, pamięta ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: kevin.c w 2015.03.19, 21:01:43
Jak pamięta, to pozdrawiam Kolegę krótkofalowca!
Marek SP1CBP
Szczecin
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: andy w 2015.03.19, 21:21:19
Również pozdrawiam! W Szczecinie zdawałem w 2001 telegrafię ;) Resztki BKI-8 i węzła pracowały do maja 2012 jako DigiNed na 144.800 i 433.800. Wtedy musieliśmy opuścić obiekt :( Na BBSie ze 2 dyskietki .z80 były jak jeszcze działał ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Dr Piotr w 2015.03.20, 18:29:26
A e-maile do dziś wraz z dodatkami nadal są przesyłane 7bitowo. Jak widać się da! (W mailach 8my bit przechodzi do kolejnego bajta, z którego już 2 bity przechodzą do kolejnego bajta itd itd.)
Nie zebym sie czepial, ale emaile, zgodnie ze standardem, sa najczesciej enkodowane na dwa sposoby: base64 i quoted printable, i zaden nie sprowadza sie do przesuwania 7 bitu do nastepnego bajta. Pewnie miales na mysli base64, ktory enkoduje 3 kolejne bajty (24 bity) do 4 znakow w zakresie 6 bitowym.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.03.26, 13:51:25
W czasopiśmie IKS 9-87 s12  jest listing Emulatora Basica 1.1 dla CPC 464. Wprawdzie miałem zamiar gdzieś tam kiedyś dotrzeć i do tego numeru by to wklepać ale trafiłem na to w sieci. Jak widać wystarczy 1081 bajtów by zyskać kompatybilność z nowszym ROMem. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.06.27, 15:35:49
Mam 3 newsy z Amstradowego świata. :)

Retro Gamer w nr 143 poświęcił 6 stron konsoli GX4000 z okazji jej 25lecia.
https://www.youtube.com/watch?v=WgTjGNnipYA 
A nie tak dawno bo w nr 139 były już 4 strony o tej maszynce. :)
https://www.youtube.com/watch?v=FezBOE1oNOE

Dopiero co pojawiło się nowe środowisko do pisania w C na PC dla CPC, (mówię o CPCTelera) a już kolejny podobny kombajn do pisania na różne 8bitówki na paru systemach z x86 zapowiedział że wkrótce doda CPC do wspieranych maszynek. http://sdcc.sourceforge.net/

Pewien Australijczyk zabrał się za pisanie nowej gry dla CPC inspirowanej grą Minecraft. Czyli budowanie świata z sześcianów który na CPC będzie miał widok izometryczny. Wątek (ang) i filmik o tym tutaj:
http://www.cpcwiki.eu/forum/programming/minecraft-port/
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.07.14, 18:09:05
Znany w retroświatku z testowania gier oraz przeklinania, video bloger "Novabug", stworzył z okazji 31 rocznicy istnienia CPC 464, blisko godzinny film w stylu "Good Bad and Ugly", składający się z króciutkich zajawek z aż 464 gier. Tym razem się nie odzywa więc można puszczać dzieciom. ;)
https://youtu.be/Vh9ZpaPbfsw?list=WL

Na blogu autora jest spis gier i muzyczek użytych w tym filmie. :)
http://thenovabug-blog.blogspot.co.uk/2015/07/the-464-project-tribute-to-amstrad.html

Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Ilyad w 2015.07.15, 10:37:21
Mam pytanie: Co to za gry w 2:27; 10:42 minucie filmu ?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.07.15, 13:31:45
Sądząc po liście to "Dive Dive" i "Double Dragon". :)

Muszę to jeszcze raz przejrzeć kiedyś na spokojnie, bo niektórych nie kojarzę a fajne. I miałem wrażenie że dwie gry są we filmiku 2 razy.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2015.08.18, 17:02:13
Miałbym pytanko o Amstrady 6128 takie - gdzie jest zaszyty układ klawiatury w tym sprzęcie? Podmieniłem uszkodzoną płytę z wersji eng Amstrada 6128 na sprawną z wersji francuskiej i układ klawiatury pozostał francuski... Czy to znaczy, że muszę szukać sprawnej płyty w wersji ENG, czy da się to jakoś inaczej zrobić?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.08.18, 18:30:55

Jeśli chcesz przywrócić na stałe angielską mapę klawiatury to musisz zmienić kość z ROMem, a skoro masz inną płytę to o ile to nie ROM się tam skopał, masz skąd wziąć. Amstrad ma 2 kości z ROMem ta z numerem 40015 to 16K AmsDOS (często zmieniana na ParaDOSa), a druga to 32K OS i BASIC1.1 razem. Angielska wersja ma numer 40025, a francuska zdaje się że 40051. Można też wstawić ROMa "wypalonego" przez elektronika, a ROMy są tu:
http://www.cpcwiki.eu/index.php/ROM_List
Można też zamiast babrać się z lutowaniem wydać kaskę na MegaFlash, który daje 512K romów w tym także podmieniać programowo na te zewnętrzne zamiast tych które mamy w środku.


Można też programowo modyfikować mapę klawiatury, i wygląd tych paru francuskich znaczków, tyle że trzeba to robić po każdym resecie na nowo. W 6128 jest to 240 bajtów które zaczynają się od adresu 46230. (bo 80 klawiszy razy 3 ich znaczenia), (a w 464 to jest pod 45900). A wygląd znaków nie ma stałego miejsca w RAMie. Ale nie bój nic, póki co polecam ci mój programik który podmienia mapę i znaczki na angielskie niejako przy okazji, bo jego głównym celem jest ułatwienie uruchamiania plików i wyświetlania niektórych ich rodzajów. :)
Wystarczy wpisać  run"0   a jak już masz uruchomiony to możesz go nagrać na innym dysku, wystarczy wcisnąć Ctrl+S, zajmuje 4K. Z okazji że francuska klawiatura ma cyfry wciskane ze Shiftem to wygodniej będzie uruchomić to trzymając  Ctrl  i po kolei f0 (strzałke w lewo)  i ENTER. wtedy wyskoczy  run"0   
Możesz przerwać program i sprawdzić czy klawiatura jest oki. Jedynie klawiszowi TAB dałem ekstra funkcje, ale to już sam sprawdzisz (także ze Shiftem i Ctrl). Mam nadzieję że pomogłem. :)

A przy okazji na tym DSK jest kilka obrazków z Atari oraz z CPC+ wyświetlanych moją kombinowaną metodą za pomocą mrugających kolorów (aby oddać odcienie których normalnie w CPC nie ma), i jestem bardzo ciekaw tych co to uruchomią na prawdziwym CPC ich opinii czy to mruganie widać i drażni czy raczej jest znośne. ;)

Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2015.08.18, 18:43:18
Czyli chyba najprosciej przelutowac z tej uszkodzonej plyty eng ta druga kosc 40025 z basic i to zalatwi temat? Ta pierwsza juz mam flash VaraDOS. Jak w koncu odpale tego nieszczesnego Amstrada, zeby dzialal tak jak powinien, to pobawie sie Twoim dsk, btw to przed chwila juz go sciagnalem z jakiegos eng forum, przy szukaniu motywu azerty-qwerty
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.08.18, 19:02:15
Tak, zmiana tego ROMa załatwi sprawę na stałe. :)

A jak lubisz eksperymentować z nowszymi wersjami ROMów to może wypróbujesz Firmware3.1, tzn to jest inny OS (16k) a Basic (też 16K) pozostaje taki sam, tyle że w tej kości muszą być oba razem.
Jest na liście z linka z poprzedniego posta. Choć niektóre emulatory kiepsko go znoszą, tzn resetują się co chwila, chyba że wciśniemy ESC, wtedy można go obczaić.. :)

Tutaj jest poprawiona wersja tego dsk. Odkryłem kolejny rzadko występujący błąd przy obrazkach które się słabo skompresowały i zachodziły w pamięci na procedurę rozpoznawania liter z ekranu więc ją przesunąłem. :D
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2016.03.24, 22:19:31
Kanał YT - Kim Justice - pokazał niedawno filmik o historii Amstrada i jej szefa. Nie kryje swej niechęci do obu. Ale dla tych co nie znają tej historii a znają angielski może być interesujące.
https://www.youtube.com/watch?v=eiIXn9Tr5hI
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2016.04.07, 22:30:17
Fajniutkie słoneczko w zeszły weekend oraz perhydrol pomogły w uzyskaniu takiego efektu:

Przed:
(https://naforum.zapodaj.net/thumbs/666d9f4d47ce.jpg)

W trakcie:
(https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e93d0f8d7ec8.jpg)

Po:
(https://naforum.zapodaj.net/thumbs/cf2e18e969c0.jpg)

Ciekawe kiedy znowu zżółkną.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2016.04.08, 05:09:42
Zawsze myślałem że od słońca żółkną a tu takie czary. ;)

Trafiłem niedawno na nowy polski retro kanał, a tam na odcinek o CPC 464, fajnie zrobiony, ale musiałem parę szczegółów sprostować:
https://www.youtube.com/watch?v=gB1LOolqEPU
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2016.04.08, 09:42:29
Konkretniej, żółkną od promieni UV. I te same promienie UV "uzdrawiają" plastiki, jak widać :)
Ale to dwie różne reakcje.
Długotrwałe działanie promieniowania UV powoduje rozpad łańcuchów polimerowych (są tworzywa mniej i bardziej na to odporne). Degradację przyspiesza to, co zostawiamy na powierzchni palcami - skóra ma odczyn lekko kwaśny, co prowadzi do depolimeryzacji hydrolitycznej. Dlatego warto często czyścić tworzywa, które macamy paluchami ;). Zdegradowana powierzchnia tworzywa łatwo przyjmuje wszelkie brudy, co jeszcze bardziej utrudnia czyszczenie mechaniczne.

"Kuracja" perhydrolem polega na dostarczeniu tlenu - nadtlenek wodoru, pod wpływem promieni UV, rozpda się na tlen i wodę. Nie powoduje ona powrotu zdegradowanych łańcuchów w jednolity polimer, a jedynie optycznie rozjaśnia substancję tworzywa. Nie łudźmy się - to znowu zżółknie, i to szybciej, niż poprzednio. Ale przez parę miesięcy pocieszymy się sprzętem, wyglądającym jak nowy :)

Stare komputery to przede wszystkim polistyren i akrylobutadienostyren (ABS), tworzywa tanie i mało odporne na czynniki zewnętrzne. Współczesne telefony komórkowe (przecież często je macamy!) robi się z tworzyw lepszych i droższych - królują głównie poliwęglany, bardzo wytrzymałe mechanicznie i środowiskowo, a przy tym lekkie.
Poliwęglan zastąpił też PCW i poliestry w produkcji folii. Dzięki temu współcześnie produkowane membrany klawiatur praktycznie się nie starzeją. Folie z PCW (gumiak, plus) to wyjątkowe dziadostwo, po 30 latach kruszy się w palcach, mimo braku dostępu promieniowania UV - do rozkładu struktury wystarczy niewielkie stężenie spalin wpadających przez wentylację czy otwarte okno, gazu ziemnego, siarkowodoru (produkt procesów gnilnych) itp.
Ufff :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: matofesi w 2016.04.08, 10:36:10
Wow... Takie podejście do tematu to lubię :D
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2016.04.08, 10:42:55
Dodam jeszcze, że do przedmiotów, których nie da się zanurzyć, prościej jest stosować kremy:

http://uradka.pl/366/1/woda-utleniona/
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2016.06.17, 23:00:50
Po dwóch miesiącach, klawisze z Amstrada dalej bieluśkie, ale jak widać na fotce powyżej razem z nimi wybielałem myszkę z Atari ST, niestety jest już z powrotem żółta, więc sprawa raczej kiepska z atarowskimi plastikami... 
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Barts w 2016.06.18, 20:08:09
Ooo, w samą porę trafiło, dobrze wiedzieć że jest taka metoda, możliwe że niedługo będę regerenrował klawisze Amstrada. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2016.06.19, 11:40:55
A ja się chyba wezmę za klawisze od Atari65XE i ST, bo też dostały "żółtaczki".
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2016.06.26, 20:30:21
Fajne Megademo na 30-lecie Amstrada:

https://www.youtube.com/watch?v=zhh1xZ6OXp8 (https://www.youtube.com/watch?v=zhh1xZ6OXp8)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2016.06.27, 01:33:04
Niektóre fragmenty wyglądają tak dobrze jak na ST. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2016.09.21, 23:34:36
Ciekawe info, już się nie mogę się doczekać żeby zobaczyć:
http://www.indieretronews.com/2016/09/pinball-dreams-fantastic-amiga-game.html#more (http://www.indieretronews.com/2016/09/pinball-dreams-fantastic-amiga-game.html#more)


Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2016.09.22, 19:04:09
Od ponad tygodnia obserwuję wątek na ten temat, a tam same gdybania i przypuszczenia. Sam Rino nie puszcza pary z ust nic ponadto, co jest w tym niusie. Czyli że niebawem ukarze się na CPC konwersja Amigowej gry Pinball Dreams. I że zmiecie jakością grafiki wszelkie gry jakie się dotąd na tą platformę ukazały.

Jego zdaniem wszelki komercyjny soft (z wyjątkiem FutureOS, choć on właściwie nie jest komercyjny), jaki widzieliśmy na CPC wykorzystywały z 10% możliwości tego komputera. Jego słynne demko Batman Forever wykorzystało 60%, a ta gra wykorzysta ok 40%. I jednym już cieknie ślinka, mimo że jeszcze nie ma żadnych screenów z gry, a inni piszą że gadać to on sobie może, na co ci pierwsi że to nie jest taki ktoś kto tylko gada. Ludzie zgadują jaki tryb graficzny zamierza użyć, a się rozmarzyli po tym jak zobaczyli kilka overscanów w ponad 100 kolorach w edytorze grafiki Perfect Pix, także autorstwa Rino, który odpowiada - że jeszcze chwila i zobaczycie. itd itp już od tygodnia. ....  :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2016.09.22, 19:15:02
Grunt to dobry marketing ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2016.11.29, 00:22:07
Filmik sprzed roku a jakoś mi to umknęło, a o "naszych" znajomych tam mówią i o dodatkach do CPC. :)
https://youtu.be/K9_XpJReI68?t=1270
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2017.04.18, 02:39:25
Mam parę luźnych newsów i linków. Zacznę smutno...

cpc-live.com - znowu padło ofiarą hakerów i nie działa. Znowu bo ostatnio tak mieli parę miesięcy temu i pozbierali się po kilku tygodniach, a nie był to 1szy raz. :(

Trafiłem ostatnio na stronkę której link mówi sam za siebie.
http://homebrew.amstradtoday.com/jeux/a-b_uk.htm
Okazuje się że sporo tytułów na CPC, i to wcale nie tych krapowatych to domowa robota, a nie firmowana przez duże wytwórnie. Wystarczy choćby przejrzeć tytuły i przykładowe obrazki by się zdziwić.

Mój ulubiony emulator CPC czyli Caprice32, po paru latach braku rozwoju w trakcie których wyprzedziły go WinAPE i JavaCPC, doczekał się nowej wersji. Wprawdzie na razie zmiany są kosmetyczne ale fakt że nowy autor (który dostał błogosławieństwo od starego), zaczął pracę nad jego rozwojem budzi nadzieje że doczekam się obsługi innych CRTC w tym ASIC z Plusa, oraz paru innych dodatków. A w ostatnim czasie Caprice32 był rozwijany na Androida (przez jeszcze innego autora) i z tego co mi się obiło o uszy dobrze tam sobie radzi.
http://www.cpc-power.com/cpcarchives/index.php?page=articles&num=73

A na koniec największa (dosłownie) bomba! - Pod tym adresem...
http://kemsworld.overblog.com/2014/04/la-memoire-ecrite-de-l-amstrad-cpc-30go-d-infos-et-documents-en-tout-genre.html
...Udostępniono ZIP 30GB, ze zebranymi do kupy w PDF-ami książek i czasopism o Amstradach z paru krajów, z bonusem w postaci skanów plakatów reklamowych i okładek gier. :)

Przy okazji jest tam (na tym linku) także ten tęczowy obrazek który był największą fotką CPC w polskich czasopismach, tzn w numerze 2 Komputera z '86r, a który to obecnie jest reduxowany. A wiem że był problem ze znalezieniem go we większej rozdziałce niż wielkości znaczka pocztowego. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: micza w 2017.04.19, 09:02:47
Ta strona z książkami w języku Franków i w zasadzie raczej nie działa. SZKODA.  :(
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2017.07.18, 23:30:33
A propo książek, nie wiedziałem że aż tyle książek o CPC po polsku powstało:
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Books#Polish
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2017.09.26, 18:34:11
Najstarsza 1984 (klawiatura na kabelkach a nie na taśmie)
 i najnowsza 1988 (miniAsic zamiast CRTC)  wersja płyty głównej do CPC 464.

Oraz 3 generacje joyów do CPC. W każdym jest port do 2go joya.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2017.09.27, 23:53:32
Czy ktoś się spotkał gdzieś w sieci z dumpami pirackich wersji kasetowych gierek na CPC?
Nie ma problemu ze znalezieniem oryginałów, o np:
http://www.cpc-power.com/ (http://www.cpc-power.com/)
https://cpcrulez.fr/ (https://cpcrulez.fr/)
Czemu pytam - próbuję sobie nagrać kilka kaset do 464 i z tymi oryginałami to coś ciężko mi idzie - udaje się nagrać i wgrać potem prawidłowo, ja wiem, jakieś 50%, reszta wali błędami, albo wiesza się po wgraniu. Nie siedziałem dawniej w CPC więc w sumie nie wiem od czego to zależy, może chodzi o jakieś zabezpieczenia? A może o model CPC, który mam? - to ta najstarsza wersja z fotki powyżej, z klawiaturą na kabelkach. Z nagraniem kaset na ZX nie mam takich problemów, co bym nie nagrał - oryginały/piraty to wszystko za pierwszym razem potem się wczytuje. Myślę, ze może z jakimiś piratami na CPC lepiej by mi poszło, no ale znaleźć cokolwiek w sieci to jakiś widzę duży problemik...
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: tooloud w 2017.09.28, 11:32:24
głowica zapisująca do czyszczenia?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2017.09.28, 12:10:06
Czyściutkie obydwie.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: tooloud w 2017.09.28, 12:55:45
ale tak masz tylko z grami czy dowolnym zapisem na kasetę?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2017.09.28, 13:26:18
Gry nagrywam na innym magnetofonie, bezpośrednio z laptoka. Tak samo robię z grami na ZX i tam nie mam żadnego problemu z tak nagranymi kasetami, np na wewnętrznych magnetach z ZX +2. Coś tam też naskrobałem w Basicu CPC, nagrałem na wewn. magnet i odtworzyłem potem bez problemu. Wewn. magnet w CPC dokładnie wyczyszczony, wymieniony pasek itp.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: matofesi w 2017.09.28, 13:43:11
Może ten wewnętrzny ma inaczej skos głowicy ustawiony i dlatego swoje zapisy czyta a z cudzymi sobie nie radzi?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2017.09.28, 14:07:57
Może ten wewnętrzny ma inaczej skos głowicy ustawiony i dlatego swoje zapisy czyta a z cudzymi sobie nie radzi?
No nie, o to mnie nie podejrzewaj, skos ustawiłem  :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2017.09.28, 14:27:01
Czy laptop, z którego Nagrywasz na magnetofon ma powyłączane w ustawieniach wszelakie "udogodnienia" typu - filtry muzyki, emulacje itd. ?
Bo to też może być przyczyną, jak gra jest w jakiś sposób zabezpieczona.
Być może ZX jest na to mniej uczulony niż Amstard.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2017.09.28, 14:46:57
No właśnie też tak myślę i dlatego pytanie o "piraty" które pewnie mają jakieś standardowe loadery (nie wiem, nie pamiętam). A z lapkiem też ciekawa sprawa - jak podłączam go bezpośrednio do ZX to z wyłączonymi ulepszaczami, to nie ma szans czegokolwiek wgrać, muszę ustawić głośniki na... kwadro (mimo że podłączam do wgrywania oryginalny mono-kabelek ze Spectruma), wtedy wszystko wgrywa się jak należy i tak też nagrywam kasety.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2017.09.28, 18:05:36
Za grosze można kupić karty muzyczne na USB - widziałem po 5 pln + przesyłka..
Może z taką, najprostszą, będzie działało.

W niektórych laptopach jest tak, że w zależności od podłączonego obciążenia (słuchawki, kabel audio) do wyjścia audio, sterownik potrafi przestawić rodzaj pracy wyjścia. Wiąże się to z poziomem sygnałem na wyjściu.

Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2017.09.28, 18:22:44
Ja to wiem, kaset do Spectruma nagranych w ten sposób mam już ponad 20 i wszystko się wczytuje, z różnych magnetofonów  ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pabloz w 2017.11.10, 14:03:20
cyt. "...The CPC implementation of Locomotive BASIC was developed directly from Locomotive Software's existing Z80 BASIC. The existence of this is cited as one of the reasons Locomotive requested that Amstrad change the CPC's processor from a 6502 to a Z80.  "

szkoda że Amstrad posłuchał się Lokomotywy ... i zmienił na procek  który naprawde osłabił ten komputer
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2017.11.10, 15:03:27
Bardzo oryginalny wniosek.
A czy możesz podać przykład komputera który dzięki temu że ma MOŚka zamiast Ziloga słynie z tego że jest mocny jak diabli?

Nie wiem kto Alanowi podsunął pomysł ze Zilogiem, ale z tego co wspomina w swojej książce, przeważającym argumentem było to że na Zilogu już od dekady działa CP/M uważany za standard w komputerach biurowych.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2017.11.16, 08:46:42
Pierwszy raz widzę ofertę Amstrada z modulatorem zamiast monitora.  :o
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.07.18, 09:00:33
Ogłoszono kolejny konkurs na grę dla CPC ad 2018. Nagrodą jest 300 €.
http://www.indieretronews.com/2018/07/cpcretrodev-2018-amstrad-cpc-game.html
A oto zajawka screenów z ubiegłorocznych finalistów.
(https://3.bp.blogspot.com/-C8LBxc2Yp00/W0YwujhNuGI/AAAAAAAAmg8/o_YMs6QV_wM3dwOQx5w5qYam2y4ObBY_wCLcBGAs/s640/CPCRetroDev2017_all_games_320.gif)


Przegapiłem że kilka miesięcy temu pojawiła się poprawiona wersja SidPlayera na CPC. Download:
http://www.cpcwiki.eu/forum/demos/new-release-of-sid-player/?action=dlattach;attach=3952
A tu są linki do wersji na Enterprise i Spectruma:
http://www.cpcwiki.eu/forum/demos/new-release-of-sid-player/msg162262/#msg162262


Ast zapowiada że już niedługo udostępni 2gą wersje swojego programu iMPdraw, do rysowania Overscanów na CPC. O pierwszej wersji informowałem na forum 3 lata temu.
http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=883.msg27397#msg27397
A podobno niektóre z obrazków na niedawnym ReSeT #30 powstały już na tej nowej wersji.
http://www.cpcwiki.eu/forum/applications/impdraw-v2-0
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: drakon w 2018.07.19, 08:20:57
Dla ścisłości dodam, że _GŁÓWNĄ_ nagrodą jest 300 euro.

Całość:

    Special Mentions
        135 € – Gominolas to the best music
        135 € – Carlos Abril to the funniest game
        135 € – Pablo Ariza to the best Artificial Intelligence
        135 € – Relevo to the best Global Product
    PRO Category
        300 € – Best game
        200 € – Second best game
        150 € – Third best game
        100 € – Fourth best game
    UA Category
        135 € – Best game made by UA students
        75 € – Second best game made by UA students

Do tego są jeszcze dodatkowe ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.07.19, 10:16:39
A tu dokładniejsze wyniki z ubiegłego roku. :)
(https://image.ibb.co/cPSHYG/photo_2017_11_11_01_36_00.jpg)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2018.09.16, 23:31:18
Fajnie się ogląda, 11 portów gier z ZX na CPC.
https://youtu.be/kpsPknWighQ (https://youtu.be/kpsPknWighQ)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.09.17, 01:37:53
Ooo Boziu, aż 40min. ;)

Izometryczne na CPC zwykle wyglądały lepiej niż na innych 8bit, bo były w 4 kolorach a nie w 2óch.
Skroling ekranu był w nich niepotrzebny, i ktoś kiedyś zrobił na nim dobry engine do zasłaniania i chowania się sprajtów za obiektami, z którego potem korzystano. Natomiast reszta praktycznie zawsze była wolniejsza i/lub mniej płynna. Jak znalazł dla tych co mieli wolniejszy refleks hehe. ;)  A do tego często mniej kolorowa lub pokolorowana źle, z nielicznymi wyjątkami. W praktyce jak ktoś chciał grać na CPC w ładnie zrobione tytuły to trzeba było wybierać te nieznane na C64 i ZX. Albo przynajmniej zrobione przez Francuzów lub Hiszpanów, a nie Brytoli. :D
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2018.12.11, 22:38:06
Duddie nie przestał majstrować pokrywek.
http://atarionline.pl/forum/comments.php?DiscussionID=3260&page=1#Item_12
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2018.12.11, 23:32:28
Hmm, nice idea :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2019.01.28, 17:21:19
Co z fotką Amstrada może zrobić współczesny program.
(https://gallery.dpcdn.pl/imgc/Tools/55951/g_-_-x-_-_s_x20141211120500_0.png)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2019.05.02, 15:46:28
Trafiłem niedawno na ceny Dodatków do CPC z 1985 we funtach. Tuż po ukazaniu się 6128.

6128 kolor     500Ł
6128 ziel        370Ł
6128 zasilacz  320Ł - rzadko spotykana opcja bez monitora, zanim wyprodukowali dość tych z 12V do stacji.
464 ziel           250Ł - z kolorem 370Ł

Drukarka        160Ł - ta 1sza zachodnie znaki miała wbudowane, ale bez opcji definiowania własnych.
stacja DDI      160Ł - wersja z interfejsem do 464.
stacja FD1      100Ł
RS 232C           50Ł
SAA i głośniki     30Ł - syntezator mowy w ROMie, MIDI i wzmacniacz w jednym.
pióro świetlne    20Ł
zasilacz 6128    30Ł - droższy bo ma Volty do stacji.
zasilacz 464      15Ł - oba mają modulator z RF do TV.
joystick             15Ł - ma wbudowane gniazdo na 2gi joystick.
2 sztuki 3"        10Ł - przecierałem oczy czy dobrze widzę.  ???

(https://static.nosher.net/archives/computers/images/your_computer_1985-09_032_amstradperiphs-m.jpg)

Czy dobrze kojarzę że Spectrum Plus z magnetem kosztował wtedy ok 140Ł?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: SAJ w 2019.05.03, 10:36:50
Fajnie sie oglada te ceny :)

Tak na marginesie:

Na klawiaturze nacisnij klawisz ALT, ten po lewej stronie spacji i trzymajac go, na klawiaturze numerycznej wpisz 0163 i potem pusc ALT.

Efekt jest taki:

£

:)

Pozdr.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: pear w 2019.05.03, 12:14:47
Na klawiaturze nacisnij klawisz ALT, ten po lewej stronie spacji i trzymajac go, na klawiaturze numerycznej wpisz 0163 i potem pusc ALT.

Efekt jest taki:

£
Chyba u Ciebie. W polskiej klawiaturze pod tym kodem jest ... Ł.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2019.05.03, 12:38:30
Polska klawiatura (Windows) nie ma zamapowanego znaku "£" (Unicode #00A3), głównie ze względów historycznych (starsze wersje Windows...) i/ponieważ nie jest on bardzo potrzebny w polskich realiach. W razie potrzeby, nic nie stoi na przeszkodzie, by sobie ten znaczek domapować, oczywiście; widziałem jakieś programy do tego, a w W10 jest to funkcjonalność natywna. W zestawie Unicode jest on zdefiniowany, dzięki czemu można go np. przeklejać z/do plików tekstowych, o ile ich format nie ogranicza charsetu do 255 znaków. Powszechnie stosowany UTF-8 (i tym bardziej UTF-16) zawsze zawierają funcika.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2019.05.03, 13:42:26
Mam zainstalowaną klawiaturę pol-brit aby mieć w mapie klawiatury dostępne znaczki tam gdzie je widzę na klawiszach, czyli np cudzysłów mam na 2+Shift, a £ na 3+Shift. Plus polskie jak w mapie programisty i kilka ekstra znaczków których nie pamiętam gdzie są, jak np dolny cudzysłów albo 3kropek. Ale jeśli pliczek zapiszę jako txt to zależy w którym programie go napiszę, £ mi się zmieni albo na Ł albo na anonimowy kwadracik co znaczy kod nieznany. Musiałbym plik jako rtf zapisać by został w unicode ale wtedy pliki są 2 razy większe. Skopiowałem to z txt i nie chciało mi się tego poprawiać, bo zakładam że i tak jest to czytelne. Wybaczcie, albo i nie jak wolicie. :)
Gdybym chciał to naprawdę tak jak w oryginale zapisać, to powinienem symbol waluty przed ceną pisać, a nie za nią jak to się robi w PL, ale po 12 latach w UK nadal nasz sposób wydaje mi się bardziej naturalny. :)
Jeśli czasem potrzebuję obce znaczki w poście jak np skandynawskie albo francuskie a co zdarzało mi się w dyskusjach o mapach klawiszy do CPC to wklejam je ze stronki albo rtf-a z takimi kodami zamiast pamiętać jaki mają kod.

Wczoraj trafiłem na podobny cennik ze zdjęciami z Atarkami z czasów tuż po pojawieniu się 130XE, ale przed stacją XF551 (2-głowicowa do XE). No i 130XE z (1głowicową) 1050 kosztuje ciut mniej niż 464 ze zielonym. A 800XL z magnetem mogli kupić za dniówkę albo dwie. Ciekawe że mimo tak kuszących cen więcej Brytoli kupiło i do dziś kojarzy Dragona albo Oric Atmosa niż Atarkę. A pewnie nawet mieli Ataroskie czasopisma jeśli nie lokalne to z USA. Widać musiały im się z czymś słabym kojarzyć, nie tak jak u nas.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2019.05.03, 14:35:07
Ale jeśli pliczek zapiszę jako txt to zależy w którym programie go napiszę, £ mi się zmieni albo na Ł albo na anonimowy kwadracik co znaczy kod nieznany. Musiałbym plik jako rtf zapisać by został w unicode ale wtedy pliki są 2 razy większe.


Zamiast RTF czy pełnego Unicode (UTF-16) najlepiej używać UTF-8. Wtedy dostępny jest pełen zestaw znaków, a plik nie "puchnie" niepotrzebnie (tylko znaki spoza podstawowego setu są reprezentowane 2 bajtami, innymi słowy jest to prefiksowanie, zupełnie jak w Z80  :D).
Pewnym udoskonaleniem plików w formacie UTF-8/16 jest możliwość dodania nagłówka BOM (Byte Order Mark), który jednoznacznie identyfikuje format pliku i nie pozwala znaczkom uciekać, ani wyświetlać śmieci (jakieś stare edytory txt oczywiście sobie z tym nie poradzą).

Cytuj
Gdybym chciał to naprawdę tak jak w oryginale zapisać, to powinienem symbol waluty przed ceną pisać, a nie za nią jak to się robi w PL, ale po 12 latach w UK nadal nasz sposób wydaje mi się bardziej naturalny. :)

"£" przed kwotą, to chyba jakaś stara brytyjska tradycja. Jak tak lubią, to ich sprawa. Moim zdaniem powinno się pisać w takiej kolejności, w jakiej się mówi, bo tak jest po prostu wygodniej potem czytać. Ale pewnie nie rozumiem jakichś istotnych, historycznych konotacji.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2019.05.03, 16:13:43
Plik RTF jest większy od TXT nie dlatego że korzysta z UTF-16, tylko dlatego że dodatkowy bajt zawiera informacje o kolorze litery. Oba formaty mają tę zaletę że save-ują się błyskawicznie (z czego często korzystam), przeciwnie do kompresowanych ODT i DOCX, również dostępnych w moim ulubionym (bo lekkim) Wordpadzie.

A tradycja ze znakiem przed numerem może i stara ale wciąż kultywowana w każdym sklepie. Podobnie jest w USA z dolarkiem, a nawet z EUR na Niemieckim ebay-u, a we francuskim EUR jest po cenie. Ot ciekawostka. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.03.12, 11:41:21
Posklejałem sobie do kupy obrazek z "30 Years Amstrad Megademo".
Bo tam jest przewijany i nie mieścił mi się na raz w oczach. :)
https://www.youtube.com/watch?v=zhh1xZ6OXp8
Gdyby tak duży obrazek nie był kompresowany to by zajmował ze 70KB.
Ale widać że jest zrobiony z kafelków. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: SAJ w 2020.03.12, 14:23:00
Tak na marginesie, przyszlo mi do glowy pytanie: dlaczego tak trudno jest spotkac CPC w oryginalnym pudelku.
Powod jest prosty. Lord Sugar postanowil, ze skoro pudelek i tak nikt nie trzyma, to po co inwestowac w ladne opakowanie i podnosic koszty. Kolor opakowania sugeruje, ze byly robione z nadwyzek lekko zuzytego papieru toaletowego.

Dla ciekawskich, bo sam do niedawna nie widzialem pudelka od CPC, w zalaczniku.

Pozdr.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2020.03.12, 14:35:59
Jak w stanie wojennym - opakowanie zastępcze na wyrób czekoladopodobny.
Z tym, że w przypadku Amstrada, wyrób nie był amstrado-podobny.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: SAJ w 2020.03.12, 14:50:19
Nie Amstrado-podobny tylko Amstradowy, bo wszystko tak pakowali :)

Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2020.03.12, 18:22:53
Alan jako jeden z pierwszych stosował opakowania eko :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.03.12, 19:00:23
Te późniejsze Spectrumy oraz CPC plusy już miały kolorowe pudełka. Na pudłach do monitorów nadal oszczędzają.

(https://i.imgur.com/5BkVrRj.jpg)
(https://www.mullocksauctions.co.uk/cd-content/uploads/images/lots/TM-04June2013B/267.jpg)
(https://www.flashbackgames.co.uk/ShopResources/4383/Thumbs/IMG_5183.jpg)
(https://www.computinghistory.org.uk/userdata/images/large/65/69/product-96569.jpg)
(https://thumbs.worthpoint.com/zoom/images2/360/0911/07/amstrad-464-plus-computer-console_360_1a22e25cf0c4c482f3979087c298310b.jpg)
(https://assets.catawiki.nl/assets/4/e/8/d/e8d45f60-46fa-012d-df33-0050569428b1.jpg)
(https://thumbs.worthpoint.com/zoom/images1/1/0116/25/raere-amstrad-cpc-6128-plus-boxed_1_c0844849ae2094384c8d99d0a03bdebc.jpg)

Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.03.28, 14:39:15
Kilka fotek na fejsie z różnicami między MP1 a MP2
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10158204107119521&set=pcb.10157379074642058&type=3&theater
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: damik w 2020.05.14, 13:35:38
Linki fotkami MP1 & 2 nie działąją, ale była jeszcze jedna wersja tego ustrojstwa na rynek francuski.
Zamiast modulatora miała płytkę z jednym czy dwoma opornikami zamiast elektroniki modulatora, kabel EURO (Peritel) do połączenia z TV.
Mam jeszcze takie cuś, ale już nieco przerobione z czasów kiedy mi rodzice przywieźli Amstrad'a CPC464 z Francji w latach 80'.
Dokupili mi to by zrekompensować brak kolorowego monitora, jak dostałem wersję z monitorem mono.
Problem w tym że nie było łatwo wtedy w naszym kraju o telewizor z takim złączem  :D

Na szczęście Francuzi nie robili jeszcze CPC464 z klawiaturą AZERTY do pełni szczęścia :P
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2020.06.02, 21:23:35
Ponownie pytam kto i dlaczego zamknął wątek "Ogólnie o CPC" ?

Raz, dwa, trzy - próba mikrofonu... Nie jest zablokowany, tyle wiem.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.06.02, 23:04:48
Dzięki. :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.06.06, 03:38:55
W Horyzontach Techniki 4-85 s8 jest najstarsza fotka Amstrada w polskiej prasie jaką znam. W tym samym nr opis ZX48. W następnym jest C64.  A w kolejnym czyli w 6-85 na str 32 najstarszy opis 464 w PL jaki kojarzę. :)   No chyba że znacie coś starszego?   Ładnie go opisali. PDFy z chomika zawierają teksty po OCR. :)

Co w kolejnych 3ech numerach dowiem się w niedzielę.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.06.15, 14:58:45
W HT 2-86 jest dość pozytywny opis CPC 6128, w tym samym miesiącu co pochwalny tekst o nim był w Komputerze, a miesiąc później pozytywny test w Mikroklanie. Bajtek spóźnił się o kilka miesięcy. :)

Tymczasem w tym HT na wcześniejszych stronach spory artykuł o tym że IBM jest już światowym standardem, a inne kompy się już w zasadzie nie liczą. A niektórym przyswojenie tej wiadomości zajęło ponad dekadę. ;)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: damik w 2020.06.19, 12:46:12
A tutaj coś dla bardziej wymagających w temacie CPC ;D

Kompendium wiedzy o komputerach Amstrad/Schneider od strony systemowej, przydatne info dla koderów i sprzętowców.
Drobna wada to taka że materiał w html jak i sam PDF możliwy do ściągnięcia jest po niemiecku ;)

https://k1.spdns.de/Vintage/Schneider%20CPC/Das%20Schneider%20CPC%20Systembuch/
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.06.19, 15:16:28
Jakby ktoś wolał po polsku:
https://translate.google.co.uk/translate?hl=pl&sl=de&tl=pl&u=https://k1.spdns.de/Vintage/Schneider%20CPC/Das%20Schneider%20CPC%20Systembuch/
A tu nadrzędny katalog, gdzie jest ciut o innych kompach:
https://k1.spdns.de/Vintage/    :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: damik w 2020.06.19, 15:41:07
Tylko załączonego PDF'a nie chce przetłumaczyć  :P
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.06.22, 00:09:12
Kolejna niedziela oznacza kolejne 3 numery Horyzontów Techniki ściągnięte z chomika "skup.makulatury.prl".
Niestety w nr 1-86 brakuje stron 8 i 9, akurat tych z testem Atari 800XL. Dziwne że nawet na Atari.na.linie tego nie mają. Ale w tym samym nr jest fajne porównanie CPC C64 MSX XL i ZX. (fot1). oraz reszta testów prędkości Basic-ów. W przypływie natchnienia zrobię o tym wpis na stosownym wątku.

Trafił się też opis PCW 8256 (fot2). A nr 4-86 ma rekordowo dużą bo ponad połowę stron poświęconą komputerom, w tym obszerny opis GUI i test Atari 520ST.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: damik w 2020.06.22, 00:54:08
Mam od wielu lat PCW 8256 nawet przerobione na 512 RAM, ale nie wpadłem na to że klawiatura tak ładnie się komponuje optycznie w połączeniu z drukarką obok siebie ;)
Zawsze drukarkę trzymałem na monitorze, albo wcale jej nie podłączałem  :D
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: wojtek9989 w 2020.06.23, 20:38:59
Nie chcę zakładać nowego wątku więc jakby ktoś chciał posłuchać muzyki CPC oto radio :

https://rolandradio.net/
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.06.24, 05:19:52
Ja też odkryłem tą Amerykę 5 lat temu:   
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=883.msg27523#msg27523

Można też dodać sobie linka do WinAmpa:   http://streaming.rolandradio.net:8000/rolandradio

Ale obawiam się że jedyna osoba z forum jaka potrafi to znieść we większych ilościach to kolega Abrimaal.  :)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: wojtek9989 w 2020.06.24, 06:19:15
Oj ,oj gadasz tam:) , większość utworów to jest dla mnie "ciężka" . Ale zdarzają się perełki .Chociaż ja jednak wolę utwory robione na zx spectrum .
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2020.06.24, 11:48:53
Czy bardzo się pomylę jeśli stwierdzę że fani chiptunów pewnie wolą słuchać swoje playlisty zamiast takiego radia?
A spectrum nie doczekał się takiej stacji?  A może jest jakaś scenowo ST-kowo AY-owa? :)

Bo z moich sporadycznych obserwacji (antyfana chiptunów) wynika że w scenowej muzie jest sporo wyższy procent znośnych kawałków niż w muzie z gier. Czyli naście procent jest fajne zamiast zaledwie kilku. Mówię tu o wszystkich platformach.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: wojtek9989 w 2020.06.24, 22:07:27
Czy bardzo się pomylę jeśli stwierdzę że fani chiptunów pewnie wolą słuchać swoje playlisty zamiast takiego radia?



Nie pomylisz się, każdy ma swoje "ucho". To są moje subiektywne odczucia :) na ten temat.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Tygrys w 2020.06.24, 22:55:25
A spectrum nie doczekał się takiej stacji?

Przez wiele lat działał AYLand. Wiele wzmianek o nim jest na forum.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2020.07.09, 23:34:45
Taki tip na nagrywanie dyskietek, za pomocą magnetu ;)
https://youtu.be/H6jscMgFzNo
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2023.05.21, 18:08:19
Czasem szperam po obrazkach na twardzielu i trafiłem na to, i mam poczucie że przed laty widziałem je w znacznie słabszej jakości (przez nierówne składanie sie farb), w jakimś czasopiśmie ale nie mogę znaleźć w jakim. I coś mi świta że tekst obok był ma żółtym tle. Ma ktoś jakiś pomysł?
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: VLX w 2023.05.22, 00:27:25
Jestem niemal pewien, że widziałem to zdjęcie w którymś z numerów IKS (Informatyka Komputery Systemy). To zdjęcie wygląda jak jedno z publikowanych w tym piśmie. Pasowała by również słabsza jakość (mieli fatalną jakość i kolory się rozjeżdżały) i jak i tekst na żółtym tle, bo oni mieli takie strony. Nie jestem pewien, czy nie była to nawet okładka któregoś numeru. Przejrzałem papierowe numery które mam w domu, ale wśród nich nie ma. Musiałbym sprawdzić na jednym z dysków, czy nie mam tam może skanu numeru z tym zdjęciem.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Gryzor w 2023.05.22, 09:57:36
Chyba Wam sie myli okladka z IKSa 7/1986 z CPC6128.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: McArti0 w 2023.05.22, 10:37:14
Tak czy siak. W oczywisty sposób znam to zdjęcie i to jest raczej ze środka niż z okładki. Nie wiem czy to jest IKS. Podpada mi pod Młodego Technika. Jeżeli IKS to nie pamiętam ilustracji z artykułu "Komputer kontra Miś" z 1988/1. tyle, że w treści jest o 6128.

ps. IKS 1988/1 jest czarnobiały więc odpada.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2023.05.22, 14:24:47
Pamiętam tą okładkę z 7/86 ze 6128 i dziećmi. Mam nawet podpisany plik ze skanem tego numeru. Parę lat temu (a może to już było z 10?) przeglądałem dość dokładnie i bez pośpiechu wszystkie skany czasopism jakie miałem, i robiłem sobie wtedy spis ciekawych tekstów i fotek, jak sądziłem dość dokładny. Pewnie bym uwzględnił taką kolorową fotkę z CPC, i ostatnio sprawdziłem wszystkie te wpisy o cpc na focie i nie znalazłem. Ale tego tekstu o misiu tam nie mam, więc może nie byłem aż tak skrupulatny jak sądziłem. (tam są czarnobiałe fotki i 6128). Albo ta fota była w numerze Mikroklanu z roku '88, których skanów ciągle nie ma w necie, a miałem kiedyś w papierze 3 z nich.

Tak mi coś świta że ta fotka była przy krótkim tekście w newsach a nie przy długim artykule. Ale moja pamięć już mnie nie raz zawiodła. To nie była duża fotka, może jakieś 6x6cm. Nadal mi sie to kojarzy z IKSami. A może w Świecie Młodych. A może to nie było polskie.

EDIT:  Zapytałem też na ang. forum, jeśli to było w reklamie to może skojarzą.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZorrO w 2023.08.05, 05:48:23
Propo poprzedniego posta, Anglicy mi nawet podali nazwisko i namiar na autora fotki, ale nie sądzę by wiedział w jakim polskim czasopiśmie je wykorzystali, zapewne bez jego wiedzy. Fota nadal wydaje mi sie znajoma w moich odległych wspomnieniach, a raczej nie miałem dostępu do zachodnich reklam. No mniejsza...

Teraz nowa zagadka, dla was, bo ja znam odpowiedź. :)
Nie wiem czy ten chłopak grywał na tym Amstradzie w Batmana, a były aż 3 takie gry. Ale 18 lat później sam zagrał Batmana we filmie, i jeszcze w dwóch kontynuacjach. Kto to taki?
Może widzieliście inne ujęcie z tej sesji gdzie nie widać 464 za to lepiej widać ten plakat w prawym górnym rogu z filmu w którym wtedy debiutował.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2023.08.05, 16:04:34
No przecież że to Christian Bale.
Wg. mnie jego najlepszą rolą, była rola kleryka w filmie EQUILIBRIUM.
To zdjęcie, to jakaś reklamówka chyba. Ale nie pamiętam czego.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZorrO w 2023.08.05, 17:05:40
To na ścianie? Imperium Słońca 1987, jego debiut.

(https://i.redd.it/mmwdezawlip51.jpg)
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZorrO w 2023.10.29, 02:11:13
Wahałem sie gdzie to wrzucić, ale chyba tu jest taki luźny wątek.
Oto stronka z puzlami, a jeden z obrazków to 6128 ze zielonym i Bajtkami w tle.

https://www.ipuzzle.pl/pl/puzzle/graj/technologia/2768-amstrad-cpc6128#20x16

Do wyboru różne wielkości/ilości klocków, od 5x4 =20 kawałków, do 30x24 =720.
Największą jaką zrobiłem na razie to 20x16, a w tych mniejszych bywałem 1szy w najmniejszej ilości błędnych ruchów, ale bez logowania nie pamięta wyniku. Bo w prędkości nie jest tak łatwo trafić do pierwszej 10ki. No chyba że w tych wyższych rozdziałkach które mało kto robił. :)

PS.: z retro kompów jest też Atari XE, i jest też opcja dodaj swój obrazek.
Tytuł: Odp: Ogólnie o CPC
Wiadomość wysłana przez: ZorrO w 2023.12.22, 17:24:43
Taka prezentacja CPC to mi sie podoba. :)  8min.
https://www.youtube.com/watch?v=cC7XbDW652w