Autor Wątek: Ogólnie o CPC  (Przeczytany 140953 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #120 dnia: 2015.02.16, 17:13:02 »
Super. Czyżbym na tym forum tylko ja nie miał starego PC z portem drukarki? :)

Jakiś rok temu Duddie się przymierzał do wyprodukowania interfejsu PC-USB <-> port drukarki w CPC. Ale słuch o tym zaginął.

Z moich tutejszych znajomych tylko 2óch ma stacjonarnego PC, a reszta laptopy. Niektórzy więcej niż 1, ale w nich ani stacji dysków ani LPT.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #121 dnia: 2015.02.16, 18:47:18 »
No popatrz Zbyniu. Nie dość, że nie masz portu drukarki w swoim starym PC (albo raczej nie masz w ogóle leciwego PeCeta) to jeszcze w temacie płyt do CPC od Zaxona nazywasz ten bardzo potrzebny port drukarki w CPC "dziurą po drukarce "   :)  Aż mi wstyd za Ciebie  ;)

A co do tego kabelka USB to gadałem o tym z Duddie już ze 3 lata temu. Miał być i do CPC i do +3 - Duddie miał zrobić hardware, a z tego co pamiętam nasz Szef miał napisać do tego software.  Jak zwykle życie napisało inny scenariusz bo hobby to jest hobby, a jeść trzeba  ;D

A ja właśnie zakupiłem na Allegro laptopa http://allegro.pl/show_item.php?item=5060421298  za 99 zł.
Wcale nie taki wolniutki - 1.8Ghz, 512MB RAM to na tym XP całkiem fajnie będzie chodził, a ma port LPT  i COM i działającą stację 3.5".
Fajna sprawa do retro zabaw i będzie zajmował mniej miejsca niż stacjonarny.  8)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #122 dnia: 2015.02.16, 19:31:46 »
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #123 dnia: 2015.02.17, 01:11:57 »
25Ł za coś co trzeba podłączyć przez inne coś za 20Ł (plus przesyłka). Czyli 2 razy tyle co za taki stary laptop jak kupił ikci, a żeby to działało to najpierw muszę jakoś przenieść programik który mi to bujnie. Np takim kablem magnetofonowym albo tym drukarkowym, albo kupić lub choć pożyczyć HxC wart coś ok 70€, a każda z tych rzeczy służy dokładnie do tego do  czego służy to cudo. Nieee no to jest świetny pomysł i uważam że każdy powinien tak zrobić. :D

Tak z ciekawości spojrzałem na ebay i Amazon po ile są stacje 3.5". Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne na USB, są po ok 6-7Ł (w kup teraz). Markowe USB za 12Ł, a wewnętrzne np od IBM lub z kablem i obudową do Atari lub Amigi po 37Ł. Gotek za mniej niż 20Ł. Stacja 3.5" do 6128/ZX+3 z kompletem kabelków (czarna) za 15Ł.

Toż to są ceny dla biedaków. Każdy porządny komputerowiec kupi to co droższe i mniej użyteczne bo inaczej nie zyska szacunku w środowisku. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #124 dnia: 2015.02.17, 08:10:28 »
Wiesz Zbyniu, ja licze inaczej  :D Pol godziny roboty i kupuje pierwsze cos, drugie pol i kupuje drugie cos (razem z wysylka) i nie zawracam sobie wymyslaniem kola od nowa .Czas moge poswiecic na cos bardziej konstruktywnego. Bylem ostatnio w Londku, 25 GBP to 4 zestawy Double Whooper z Burger Kinga lub 4 paczki fajek. Faktycznie drozyzna... :D
Przeniesienie programiku? Przeciez jest dyskietka w zestawie ? I to do wyboru 3 i 3 1/2 cala.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #125 dnia: 2015.02.18, 00:10:27 »

 Ja tylko przedstawiam moje zdanie i w ogóle twierdzę, że jak ktoś chce się pobawić CPC 6128 i mieć z tego frajdę
to powinien sobie dorobić kabel do podłączenia zewnętrznego magnetofonu - opis w Bajtku 1986/09 - w załaczniku
wykropowany artykuł.


Nie radzę podłączać sterowania wg opisu. Mam wrażenie, że artykuł pisał jakiś elektroniczny ignorant lub dywersant. W CPC jest otwarty kolektor. Co prawda nasze niektóre magnety miały opcje sterowania (nawet MK232 czy 433), ale zwarcie do masy zatrzymywało magnet.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #126 dnia: 2015.02.18, 00:48:13 »
Miałem kiedyś Kasprzaka który miał sterowanie na pinach 6 i 7 w Din, ale reagował odwrotnie niż CPC sterował, tzn stawał gdy miał działać, a działał gdy miał się zatrzymać. I kolega elektronik zrobił mi takie maniunie cacko co się mieściło w tej wtyczce i robiło z tym porządek. :)

Potem miałem Sanyo do którego miałem kabel z jednej din a z 2ej mini jacka. I przekładałem kabel odpowiednią stroną zależnie czy wczytywałem czy nagrywałem. Jacka wtykałem w to co w danej chwili piszczało, bo zauważyłem że tak głośniej piszczało niż z dina, a przy okazji tym samym kablem słuchałem muzy stereo z CPC

Pinologia w CPC na tym obrazku z Bajtka jest dobrze:  http://www.cpcwiki.eu/index.php/Connector:Cassette_recorder
Więc w czym problem, to nie rakietologia. Każdy kto umie lutować znajdzie masę w swoim magnecie itd. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #127 dnia: 2015.02.18, 14:17:15 »
Panowie, ale jak to jest z tym zatrzymywaniem się magnetofonu? Czy to jest w ogóle potrzebne?
Nie może być tak jak w ZX Spectrum, że się po prostu klika STOP po załadowaniu gry?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #128 dnia: 2015.02.18, 17:59:12 »
Oczywiście że można. W tym drugim kablu o jakim wspomniałem nie miałem sterowania. Po prostu jak widać że już się wczytało to się stopuje lub pauzuje. Tyle że w grach które sobie doczytują plansze (np Lemmings lub PrinceOfPersia), to jeśli mamy sterowanie nie musimy dotykać magnetofonu, bo komp sam go pauzuje. Podobnie przy kopiowaniu z dysku na taśmę lub odwrotnie, gdy komp "łyka" dane porcjami. :)

Standardowo dane na taśmie są w CPC nagrywane w blokach po 2KB. Jeśli wczytywanie aktualnego bloku się nie powiodło to wyświetla komunikat i można zwyczajnie cofnąć taśmę o te 2KB i komp natrafiwszy ponownie na nagłówek tego samego bloku próbuje ponownie, tak długo aż się uda albo nam się znudzi cofać. hahaha  ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #129 dnia: 2015.02.18, 18:09:27 »
A duzo jest takich gier ktore sie dogrywaja? Ostatnio bawilem sie chwile fastload, fajnie to dziala.
https://www.youtube.com/watch?v=nNNsnB9hHk0&list=UUq0qTOm1ux2WOhEDPbe0Ofg
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #130 dnia: 2015.02.18, 19:50:03 »
No ładnie widzę że w ok 30sek. To jaka to jest prędkość?  12 000 bodów?  20 000 ??
Normalnie CPC korzysta na taśmie z prędkości 1000 (zwykłe gry w ok 10min), lub 2000 (w 5min).
Ale dobrym kopierem można sobie zrobić 3000. A nawet 3600 ale podobno mało która taśma jest dość dobra by z tą ostatnią wczytywał się bez błędów. Za to na necie są filmiki jak wczytują ze CD lub MP3 w 6000 bodów (ok 1,5min).

Dla porównania C64 z turbo taśmy w 3min, ze stacji dysków w 2min. :D
A CPC ze stacji w ok 14 sekund. :)  Oczywiście mowa tu o grach które nie mają na początku filmików inter scrolaków muzyczek ani pytań o nieśmiertelności. ;)

Ile jest takich gier które się doczytują nie wiem. Wszystkie te co zajmują ponad ok 70KB (Obrazek plus cała pamięć). Może z naście %. Z tym że im późniejszy rok wydania tym więcej było tak wypasionych gier, że nie mieściły się w całości w pamięci.

PS.: Ale amatorsko wpisujesz RUN. :D  Spróbuj wcisnąć Ctrl+Enter z klawiatury numerycznej. ;)
« Ostatnia zmiana: 2015.02.18, 20:45:52 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #131 dnia: 2015.02.20, 16:21:19 »
Kombajn JavaCPC robi się coraz większy i większy.  http://cpc-live.com/download.php
W nowej wersji dodano emulację dwóch urządzeń do zabawy dźwiękiem.
AmsDrum - to maszynka perkusyjna sprzed lat która już nie brzmi jak chiptune.
https://www.youtube.com/watch?v=0z-jGDOzwGQ

oraz karty PlayCity - dostępna w sprzedaży za 25€ karta z SAA (6 kanałów). Karta ma też programowalne timery które bez męczenia procka odtwarzają muzę (także w tempie ze ZX i ST), a nawet mogą modyfikować rejestry w układach graficznych by mieszać tryby i kolory, i to też bez mocy procka. Paru koderów już zapowiedziało że napiszą demka na takie cudo. ;)

Działa też na tym stare oprogramowanie do syntezy mowy. które brzmi równie tragicznie jak na AY, ale tu też bez procka więc może gadać nawet w trakcie wczytywania danych. Link do zmodyfikowanej bo gadającej wersji "Roland in Space" jest na YT pod AmDrum. Jak dla mnie żenua. :D
« Ostatnia zmiana: 2015.02.20, 16:31:13 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #132 dnia: 2015.02.20, 17:32:07 »
To jakaś specjalna wersja tej gry z obsługą SSA-1, czy miała tak normalnie ?
Pytam, bo mam oryginalne SSA-1 :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #133 dnia: 2015.02.20, 18:17:07 »
Zdaje się że po prostu zmodyfikował grę w miejscu gdzie wyświetla napisy na ekranie, by je także czytał głosem w tym SAA.
Jak zobaczę go na FB to zapytam czy gdzieś to udostępnił. Choć moim zdaniem nie ma się czym jarać, to naprawdę brzmi strasznie w porównaniu z C64 który nie dość że gada wyraźniej to jeszcze po polsku.

Jest taki programik SPEECH, który daje nowe komendy i gada tak samo ale na AY co żre całą moc procka:
http://cpcrulez.fr/Utils/index.php?download=dMfl0dfDkMTUv9TAlcnW3sqHdMLa0cjCgMimmpa5gJfDs7GjdJqiv7Wbb5vItJPUisI=&p=gsLl2M69gsbe29PNgL_q3869TsXq3MrMisHny9jJh8bszde_TsXl0cq9ibG2rZPClb8=

Zapomniałem dodać że w tym nowym JavaCPC jest też emulacja Digiblastera (tak nazywają Amstradową wersję Covoxa), która odkąd powstał Digitracker jest najczęściej i najchętniej używaną w Amstradowym światku przystawką brzęczącą. :)

« Ostatnia zmiana: 2015.02.20, 18:55:22 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #134 dnia: 2015.02.20, 22:11:49 »
Ale dobrym kopierem można sobie zrobić 3000. A nawet 3600 ale podobno mało która taśma jest dość dobra by z tą ostatnią wczytywał się bez błędów. Za to na necie są filmiki jak wczytują ze CD lub MP3 w 6000 bodów (ok 1,5min).
Na SPT, MK433 i dobrej taśmie na Speccy wyciągałem 4-krotne przyspieszenie. Obrazek się odjazdowo ładował ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464