Autor Wątek: A to co? Spectrum Next.  (Przeczytany 265895 razy)

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #945 dnia: 2020.08.13, 09:07:12 »
dlaczego, mając przygotowany cały proces produkcyjny, logistykę i sprawy formalne - termin dostawy przewidziany jest dopiero za rok?
Baaaaaardzo się zdziwię jak termin ten bedzie dotrzymany - nie mają podstawowej wiedzy o logistyce/produkcji a po jedej serii na bank się tego nie nauczyli.
Zobacz jak jest zaprojektowane pudelko albo zabezpieczenie samego komputera/pudełka. Nazwać to amatorką, to byłaby pochwała ;)
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #946 dnia: 2020.08.13, 09:56:56 »
... no wiesz - mieli cholernie dużo czasu, żeby się nauczyć przy pierwszej serii :)

Szczerze mówiąc nie widziałem na żywo pudełka z NEXTa, więc ciężko mi się odnieść do tego. Jest aż tak źle?


m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #947 dnia: 2020.08.13, 10:17:03 »
Gdyby akcja miała miejsce w Polsce, to pewnie założyłbym, że to taki wyrafinowany wałek, czyli pierwsza edycja miała napędzić klientów, a druga przez "splot niekorzystnych okoliczności", zakończy się klapą. Na ale to UK, więc nie wiem, czy tam potrafią w ten sposób odrabiać straty z pierwszej edycji ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #948 dnia: 2020.08.13, 10:38:17 »
Przeciez oni to recznie skladaja, musieliby otworzyc fabryke w Chinach zeby zwiekszyc moce.
Co do ceny - widzac ile ludzie placili na jebaj to i tak malo podniesli. A koszty obudowy musza sie w koncu zwrocic.
Terminy nie sa zle, pytanie tylko co bedzie jak czesci znow trafia na kwarantanne.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #949 dnia: 2020.08.13, 11:04:54 »
Przecież były dev-boardy (rev 2), a tooloud miał jedną. Były one wysyłane jakieś 2 lata temu, czyli ponad rok przed finalnymi Nextami.

Dodaj, że moment w którym dostałem dev board'a był momentem, gdy Next z 1MB RAM nie był w stanie odpalić gry z ZX Spectrum 48k i była to na tamten moment porażka na maksa.

Pytanie dlaczego w tym rzucie nie przewidują dev boardów. Mi akurat ta ich obudowa się nie podoba. Dev boardów było ok. 100 o ile dobrze pamiętam. Ile powstało gier/produkcji na ZX Next? Albo idźmy w większe liczby - zsumujmy ilość wszystkich Nextów i odnieśmy się do ilości softu na Nexta, nie w trybie emulacji innych kompów tylko jego natywne produkcje pokazujące co potrafi i wykorzystujące jego możliwości. Obstawiam, że na MSX2 jest więcej produkcji i to kilkukrotnie :)
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #950 dnia: 2020.08.13, 11:24:20 »
Pudełko Nexta wygląda fajnie, ale tylko pudełko. Wewnętrzne wkładki (kartonowe) nie zabezpieczają komputera za dobrze oraz mogą ulec uszkodzeniu w transporcie. Poza tym wystarczy wyjąć komputer z pudełka ze 3-4x i mamy podarte te wkładki na rogach. Wyjmowanie pudełka z zasilaczem to już dramat.

Moim zdaniem wnętrze pudła jest do całkowitego przeprojektowania/przemyślenia wkładek. Chyba lepsze byłyby wkładki typu "forma do pakowania jajek", niż to co jest obecnie, ratowane paskami pianki.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #951 dnia: 2020.08.13, 12:02:16 »

Dla mnie to prosta logika, wiecej uzytkownikow znaczy ze wiecej programistow bedzie dla nich chcialo pisac programy. Cudow nie oczekuje, po prostu fajnie ze cos sie kreci i duch ZXa zyje dalej :)

kwestia posiadania nie równa się czynnikowi pisania softu wykorzystującego nowe możliwości. Next na ten moment to komputer prawie bez dedykowanego softu. Nie wiem czy rozumiesz prostą mechanikę finansów, dev który ma napisać nową grę na ten świetny komputer musi wyłożyć ponad 1600 zł na tego kompa. Napisze grę - ile kopii jej sprzeda, aby mu się to zwróciło? Zanim napiszesz o pasjonatach - mechanizm w którym tylko producent sprzętu zarabia - tworzy martwe systemy.

Chyba sie koledze pomylila Operacja Next z normalnym tworzeniem gier w cenach zarobkowych na platformy takie jak PC/PS/X itepe. W takiej sytuacji te "proste mechaniki finansow" rzeczywiscie maja miejsce, trzeba planowac koszty vs projektowana sprzedaz, zeby Ci firma nie padla. Tutaj nie, bo jak najbardziej jest to sfera pasjonacka. Naprawde myslisz ze wiekszosc programistow ktorzy pisza soft na takie maszyny - albo nawet "zwykle" ZXy czy inne osmiobitowce - robia to "zeby im sie zwrocilo", albo zeby jakies kokosy na tym zbic?

Pomijajac ten drobny fakt ze nie musisz wykladac zadnych grubych pieniedzy i mozesz po prostu zaczac kodowac na emulatorze Nexta.

System jest tez raczej mlody wiec narzekanie ze nie ma na niego oprogramowania jest troche nie fair (poza tym troche jednak jest). A to tez prowadzi nas do tej - napradwe prostej - wczesnie wspomnianej logiki. Im wiecej wlascicieli systemow tym wieksza szansa ze bedzie wiecej programow. W druga strone to naprawde nie dziala.

MFrost

  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #952 dnia: 2020.08.14, 00:05:08 »
Zbiórka przekroczyła już dawno 600k funtów. Do każdego egzemplarza ma być zamontowane 2MB ramu. Zaraz będzie 1M funtów. Zastanawia mnie co to jest NextPi2.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #953 dnia: 2020.08.14, 00:53:56 »
"Kolego", po prostu zauważam pewną prawidłowość patologicznego myślenia - za sprzęt trzeba zapłacić, bo jest koszt developmentu, R&D oraz tysiąc powodów, a soft powinno się robić pro bono, bo to hobby. Napisałem jeszcze z jakieś 1000 znaków, ale stwierdziłem, że nie ma sensu, napisałeś co myślisz, ja nie mam potrzeby ani prostowania czyjegoś sposobu myślenia, ani wyjaśniania rzeczy jakie się dzieją wokół Nexta.

Gry jakie widzisz na stronie Nexta w sklepie są po circa 60-80 zł przeliczając z funtów. Pudełko, karta SD, poligrafia - to koszty wydania, reszta to mam nadzieję pieniądze dla twórców (minus podatki).

Nad KS2 nadal myślę, jeszcze trochę dni na decyzję zostało, na razie przeważa "po co mi to". Może tak konstruktywnie - ile jest gier na Nexta? ZX Freeq, jakieś przemyślenia z użytkowania? Inne rdzenie niż ZX Spectrum?
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #954 dnia: 2020.08.14, 07:31:34 »
Inne rdzenie do Nexta znajdziesz tu: https://gitlab.com/victor.trucco/zx-spectrum-next-cores. Jest tam troche gierek z automatów oraz Acorn Atom, Amstrad CPC6128, Atari 2600, MSX1, NES i coś tam jeszcze na 8080. Widziałem zajawki rdzeni z QLem i Z88, nad którymi pracował Victor Trucco. Kiedyś mignął mi rdzeń BBC micro.

KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #955 dnia: 2020.08.14, 09:14:56 »
te widziałem, chyba pokrywają się z repo do tbblue. Dużo zapowiedzi było ciekawych - np. ten rdzeń do QLa. Twinsi chyba nie zrobili jeszcze tej gry z KS1?
dużo sprzętu mało czasu.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #956 dnia: 2020.08.14, 09:33:21 »
za sprzęt trzeba zapłacić, bo jest koszt developmentu, R&D oraz tysiąc powodów, a soft powinno się robić pro bono, bo to hobby.

No bo jak wydałem 300+ funtów na taaaki sprzęcior, to teraz ludzie dawajcie super pogramy za friko ;)
Taki los projektów hobbistycznych. Albo się robi klona, by korzystać z istniejącego oprogramowania, albo dodaje się jakieś "ficzery", a potem się okazuje, że powstały całe dwa programy je wykorzystujące i wcale nie są za darmo ;)
Coś tam jest chyba w nextowym bundlu do pobrania?


Cytuj
Pudełko, karta SD, poligrafia - to koszty wydania

Nie rozumiem tego rozpasania. Mamy XXI wiek, gra to jest plik na serwerze. Chyba, że te pudełka to edycja dla kolekcjonerów i oprócz tego są normalne wersje do pobrania za sensowną opłatą.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4538
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #957 dnia: 2020.08.14, 10:29:57 »
KS1 był  etapem na którym twórcy się uczyli prowadzić tak wielki projekt, po drodze zaliczając mnóstwo wpadek oraz chyba wszystkie możliwe problemy. KS2 jest zbiórką na kolejną iterację Nexta. Produkt okazał się sukcesem patrząc na ilość chętnych do zakupu. To są fakty.
To czy projekt komuś się podoba, czy też nie, jest zupełnie inną sprawą.

Software za darmo. Temat poruszany dziesiątki razy i za każdą iteracją powrotu, ilość chętnych na tworzenie czegokolwiek maleje. Zgadnijcie dlaczego.

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #958 dnia: 2020.08.14, 10:49:45 »
"Kolego", po prostu zauważam pewną prawidłowość patologicznego myślenia - za sprzęt trzeba zapłacić, bo jest koszt developmentu, R&D oraz tysiąc powodów, a soft powinno się robić pro bono, bo to hobby.

Kwestia tego czy programisci chca czy nie chca kasowac za swoje gry ma zero wspolnego z moim "wiecej uzytkownikow=wiecej softu". I oczywiscie ja tez nigdzie nie napisalem ze Nextowe gry powinny byc za darmo.

Troche zenujace ze probujesz w tym kierunku ten argument pchac, no ale skoro Twoj oryginalny sie kupy nie trzymal - bo nie potrzeba kupowac Nexta zeby na niego pisac soft - to raczej typowe forumowe odwracanie kota ogonem i piernikwiatrakowanie. Tak jak pudelka, "R&D", itepe, itede.

Co do jednego sie zgodze, rzeczywiscie, "nie ma sensu" tej wymiany kontynuowac :)

Ogolnie musze przyznac ze negatywnosc wzgledem tej kampanii jest zabawna, i calkiem symptomatyczna. Ciekawy efekt psychologiczny, bo ludzie lubia narzekac ze nic sie nie dzieje, a jak sie cos dzieje to tez zle. Pewnie, mozna - i trzeba -  wytknac bledy i realne problemy, takie jak tzw "HDMI clusterf**k", ale wiekszosc tego co czytam (tu i indziej) to wydaje sie sztuka dla sztuki. A, bo spisu tresci nie ma w instrukcji. Pudelko zle zapakowane (pierwsze slysze). Gry nie wygladaja tak jak na ZX 48K w 1983cim, i w ogole sprzet jest za mocny (to moj ulubiony absurdyzm). W kodzie brakuje instrukcji XYZ a ZXY jest niepotrzebna, herezja! Caly Next zaprojektowany dla "fanow" z Facebooka a nie prawdziwych hardkorrrow takich jak my!
A w ogole to sciema i oni buduja palac na Bahamah za ta cala kase.

Nie wiem, moze na starosc mi odbilo, ale ja tam sie ciesze ze ktos cos dalej robi wzgledem sprzetu na skale bardziej swiatowa, ze mimo tego 3 letniego poslizgu nie okazala sie to kolejna Vega i ze sporo ludzi wydaje sie zainteresowanych. Probuje tez wziasc pod uwage ze jednak nie jest to operacja zylionowego koncernu ale grupy hobbystow, i to ze taki projekt nigdy wszystkich nie zadowoli.


MarekS

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Zielona Góra
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #959 dnia: 2020.08.14, 12:11:36 »
Na nowe gry, oprogramowanie to bym szeroko nie liczył.

Ja mam Nexta, i sprzęt jest OK, opracowany firmware tj. główne menu systemowe do NEXTa to też ciekawe rozwiązanie w duchu 128k. API do obsługi plików też dobra sprawa. AYki są, dźwięk cyfrowy jest, nawet DMA mamy. To co jeszcze potrzebuje no dokumentacja, ta oryginalna ze względu na ogólność jest naturalnie taka sobie, a brak spisu treści, to naprawdę na miejscu głównego dowodzącego projektu to bym się "zdenerwował". Tyle czasu a Autor/Autorzy instrukcji nie potrafią spisu treści/indeksu zrobić ;-). Ale mamy pełen kod źródłowy, wiec i dokumentacja nie jest problemem.

Załóżmy, że mogę zrobić grę platformową. Sprzęt NEXTa wspiera główne elementy, jest system kafelków i są "duszki". Pytanie po co mam to robić dla rynku na którym jest około  -- no właściwie łącząc oba KSy -- około 5000 użytkowników (no i jeszcze emulacja by wchodziła w grę). Mogę wziąć Godota lub Unity, i ten projekt zrobić na normalny rynek, wygodniej no i szybciej, łatwiej i rynek większy, a grafikę wystylizować na Spectrum-like.

Ale i tak będzie dobrze, jeśli ludziska będą uaktualniać stary soft, np. nowy ekran startowy w 256 kolorach, dla np. Bruce Lee, czy Exolona albo np. nowe tła, bo to będzie względnie łatwo wprowadzić. Zresztą siła NEXTa to kompatybilność.

Dobry przykładem jest ZX Evolution, tam też mamy podobne featuresy jak NEXT, ale znów mimo potencjału programistycznego ludzi z Rosji, jakoś tych nowych Evolutionowych aplikacji nie zrobili na pęczki.

Także, również uważam że świetnie że Next powstał, i jest drugi KS, ale obiektywnie patrząc na aktualne np. Stretch Goals są hmm, no mogłoby by ich nie być, jedynie fajna sprawa to 2MB, no i może druga wersja dystrybucji dla RPI Zero. Staram się krytycznie na to spojrzeć ale widać, że chyba nie mają tam pomysłów, w jaką stronę iść.

PS.

A tak, tak tzw. wypraska też nie jest najlepsza wewnętrzne rogi to się wydarły od razu ;-). A te pianki to śmiech, jak sobie przypomnę np. pakowanie Tained Graila od Aweken Realmsów.