Autor Wątek: Ankieta - Na jakim sprzęcie najczęściej użytkujesz system CP/M?  (Przeczytany 4816 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Ankieta - Na jakim sprzęcie używasz najczęściej systemu CP/M?
Jeśli na innych niż w polach wyboru to wpisz komentarz z opisem swojego sprzętu.  :)
« Ostatnia zmiana: 2020.10.14, 19:09:33 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Na jakim sprzęcie najczęściej użytkujesz system CP/M?
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.10.14, 07:24:32 »
Timex FDD3000
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Trudne pytanie ;) Generalnie korzystam z większej ich ilości, ale nie chcę zaspamować wątku.
Chyba najczęściej korzystam z tego zestawu RC2014, ([email protected], 512kB RAM/ROM, CF Card, RTC, Z80-SIO i na końcu YM2149). Kolejny to SC126 ze stacją 3,5".

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Najczęściej - FDD 3/3000 i ich klon - FDD 35.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Elwro 800 Junior :)


trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
FDD3000

grzeg

  • *
  • Wiadomości: 29
Na tym co w podpisie  :D
ZX Spectrum+, dodatki w środku: AY-3-8910, Kempston, Sinclair II i Cursor, na zewnątrz odświeżona FDD3000+Ti-of-ttl Pear'a

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
U mnie Z80-MBC2 oraz stary sterownik z lat 90-tych TeleAstra ze stacją dyskietek 3.5''.

Trudne pytanie ;) Generalnie korzystam z większej ich ilości, ale nie chcę zaspamować wątku.
Chyba najczęściej korzystam z tego zestawu RC2014, ([email protected], 512kB RAM/ROM, CF Card, RTC, Z80-SIO i na końcu YM2149). Kolejny to SC126 ze stacją 3,5".

Sam zamawiałeś płytki do RC2014/SC126, czy kupowałeś  PCB od autora projektu ?

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Sam zamawiałeś płytki do RC2014/SC126, czy kupowałeś  PCB od autora projektu ?
Różnie, zaczynałem od zakupów poprzez Tindie od ich autorów, potem zlecanie płytek z Gerberów, własne konstrukcje i na koniec wymiana z innymi twórcami modułów. Obecnie posiadam ponad 40 różnych elementów tego systemu, kolejne w drodze i na ekranie w KiCAD :)
Trochę szkoda, że u nas ten system nie cieszy się większym zainteresowaniem, bo modułowość tej konstrukcji jest jej największym atutem oraz cena jaka wynika z przyjętego formatu PCB, która skutecznie odstręczyła mnie od przyjęcia N8VEM z ich rozmiarem eurocard jako bazy.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Czyli bardziej preferujesz RC2014 niż  SC126 który ma rozmiar 100x160, czyli wg. Ciebie jest za duży ?
Mnie zainteresował ten system z 3.5 calową stacją dyskietek'.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Ankieta - Na jakim sprzęcie najczęściej użytkujesz system CP/M?
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.04.30, 22:57:08 »
Nie sugeruj się tym zdjęciem, FDD można podłączyć do dowolnego zestawu RC2014, to tylko kwestia kontrolera FDD, który jest również widoczny na tym zdjęciu. SC126 jest bardzo dobrym i kompletnym systemem, a to, że jego rozmiar pasował do podłączenia FDD, to narysowałem i wydrukowałem mocowania dla takiego napędu :) Jeśli komuś nie przeszkadza Z180 i to w jego najnowszej odsłonie S, to gorąco polecam ten zestaw, tu jest wszystko co potrzebne jest dla wydajnego komputera pod CP/M, w niewielkich kosztach i bez ograniczania szyny RC. Rozmiar PCB ma znaczenie przy modułach, które spełniają jedną funkcję, choć jest też to kłopotliwe, bo przyjęta zasada, że każdy moduł dekoduje swój adres w przestrzeni IO, zajmuje część tej niewielkiej płytki. Mówiąc o RC2014 bardziej myślę o jego rozszerzeniu w postaci szyny RC80, tu polecam backplane również od Stephena Cosinusa SC112, SC113, a gotowy zestaw PCB modułów pod CP/M z Z80 oferuje Karl Brokstad za 10$ na Tindie. Tu wybór zestawu jest naprawdę szeroki, to kwestia wizji jaki chcemy mieć komputer. Warto też brać pod uwagę moduły (ROM/RAM 512kB), z którymi współpracuje WBW BIOS  Wayne Warthena, bo on obsługuje największą paletę peryferii poprzez dodanie warstwy HAL dla sprzętu. Przyznam, że od twórcy tego systemu posiadam niewiele elementów, bo inni którzy połknęli tego bakcyla zrobili dużo lepsze tego wersje. :)

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Ankieta - Na jakim sprzęcie najczęściej użytkujesz system CP/M?
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.05.02, 18:20:53 »
Dziękuje za  informacje, podoba mi się ten zestaw z FDD.  Wejde na Tandie i coś wybiore.
Natomiast ostatnio zajmuje mnie tzw. reverse engineering,
czyli ponowne uruchomienie systemu CP/M w modułowym systemie komputerowym MSK Impol-1.
W zasadzie aktualnie narzekam  na brak dokumentacji technicznej.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.02, 20:10:48 wysłana przez JLS »

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Ankieta - Na jakim sprzęcie najczęściej użytkujesz system CP/M?
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.05.02, 20:42:05 »
Tu na szczęście, nie jest diabeł taki straszny jak go malują. Jeśli już masz dekodowanie I/O w tym systemie rozpracowane, to uważna lektura tej pozycji zdecydowanie ułatwi zadanie. Należy też poszukać źródła BDOS, ot chociażby na tej stronie (dokładnie ten plik) i jesteś w domu. Polecam na początek zaznajomienie się z przedstawionym tu CP/M 2.2, bo jest to de facto standard i jest dobrą bazą do przyszłej autorskiej zabawy z CP/M 3, MP/M lub CP/Net. Jak pisałeś jesteś posiadaczem Z80-MBC2 i to nie trzeba daleko szukać, źródła systemu są na dystrybucyjnym dysku :)  Przyznam, że obecnie zabawiam się z kolejnym projektem J4F, V20-MBC.