Autor Wątek: Czy warto udostepniac projekty?  (Przeczytany 11227 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #45 dnia: 2020.02.09, 12:51:32 »
...  Ale wracajac do tematu, mysle, ze zasysanie czegokolwiek z tego forum wlacznie z wiki powinno byc dostepne tylko i wylacznie dla zarejestrowanych uzytkownikow.

To by zawezilo troche liste wyciekow.

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #46 dnia: 2020.02.09, 16:00:14 »
Pomysł może i dobry ale jak już jednak coś wycieknie to może być dosyć niezdrowa atmosfera :/
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #47 dnia: 2020.02.09, 20:45:06 »
Teraz jest niezdrowa atmosfera, bo nikt nie chce niczego publikowac.

Mozemy kochac sie jak bracia, lecz liczmy sie jak Zydzi.
W ten sposob latwiej znalezc i zatkac wycieki.

Z projektow, ktore do tej pory porozdawalem jeszcze nic nie wycieklo ....

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #48 dnia: 2020.02.10, 05:54:06 »
Bo rozdajesz ludziom, którzy sami robią projekty i wiedzą z jaką pracą się to wiąże.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #49 dnia: 2020.02.10, 08:51:35 »
Miałem już pare razy sytuacje że kompletnie nie znani mi ludzie pisali z pretensjami i wymaganiami bo mają płytki ode mnie , (jest logo i adres na nich) i problem z uruchomieniem ;) Po krótkim śledztwie skąd mają płytki, bo jako żywo gołych do montażu nigdy nie sprzedawałem,  okazywało sie że przeważnie z rosyjskiego Ebay-a. :o Niestety jako arogancki cham i buc , kończyłem dyskusje i odsyłałem ich do sprzedawcy. Niedawno ktoś mi podesłał linka do mojego Shielda do TZX Duino, jakiś Czech sobie wstawił na PCBway i zadowolony ;) Bierzta i róbta... Szkoda tylko że to ver.1.0 z błedami  :P
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #50 dnia: 2020.02.10, 09:23:34 »
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5053.msg78143

W tamtym wątku pisałem o „supporcie” oferowanym przez sprzedających
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #51 dnia: 2020.02.10, 12:05:00 »
...  Ale wracajac do tematu, mysle, ze zasysanie czegokolwiek z tego forum wlacznie z wiki powinno byc dostepne tylko i wylacznie dla zarejestrowanych uzytkownikow.

Jeśli chodzi o wiki to chyba nawet tak to już działa, bo kiedyś chciałem pociągnąć jakiś wsad do Altery z ZX Max48 i pomimo że jestem zarejestrowany to Klaud musiał mnie dodatkowo dopisać do listy pobierających.

Ja poszedłbym też dalej i warunkował support danych projektów tylko na forum (dla zarejestrowanych), po zweryfikowaniu pochodzenia danego PCB, czy nie jest czasem od jakiegoś "Janusza biznesu".
« Ostatnia zmiana: 2020.02.10, 12:12:06 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #52 dnia: 2020.02.10, 12:49:13 »
Tak dziala wiki, ale w ograniczonym zakresie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #53 dnia: 2020.02.10, 15:11:06 »
To jest i będzie problem.

Troche o tym myślałem ostatnio, z racji tego że współpracuję z autorami sprzętu mniej lub bardziej intensywnie, w celu wytworzenia dla oprogramowania wspierającego.

Proponuję dwa rodzaje PCB:

dla siebie - które wyglądałoby tak jak obecnie i gerbery niech zachowa dla siebie (lub dla zaufanych kolegów),

oraz, jeżeli autor zdecyduje się uwolnić projekt, wielkie napisy na płytce o autorze, pochodzeniu, licencji itp... tak aby nie dało się prosto zamalować flamastrem. Domyślam się że nie wszędzie się da, i na takim AmpY nie ma na to miejsca, ale na większości projektów da się to zrobić bez problemu.

W tym wątku nie chce poruszać tematu odpłacenia społeczności otwartych projektów (nie tylko sprzętowych), poprzez uwolnienie własnych projektów.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #54 dnia: 2020.02.10, 19:43:04 »
Problem jak problem, po prostu trzeba wiedzieć że jak już raz w net poszło to poszło i żadne README.TXT , licencje itp nie pomogą  :D Jest Free i ogólnodostępne.Żadne zaklinanie rzeczywistości tu nie pomoże.

Zresztą, co tu udostępniać ? Gerbery do zrobienia płytek? Po co ? Schemat wystarczy.
 Dla przykładu , AUTOR jestem (mniej więcej)  moje NANO SD kosztuje 159 PLN. Z roczną gwarancją, w drukowanej budzie . Więc jeśli ktoś ,na litość boską,  jest tak pazerny i oszczędny że woli sobie sam zrobić a nadwyżki opchnąć to śmiało . Zresztą   nawet nie ma gdzie  : Allegro dla drobnicy zamkneli ;)  A u Chińczyków poniżej 5 szt  płytek nie ma możliwości i sensu zamawiać.

No i...

Przesyłki z Chin są coraz bardziej monitorowane, powodzenia życze jakiemuś detaliście bez zarejestrowanej firmy w próbach udowadniania zatrzymanej na cle paczki, po co mu 20-50 płytek, bo tłumaczenie że do użytku osobistego nie przejdzie ;) I wtedy robi sie naprawde nieprzyjemnie bo potrafią wyciągnąć dostawy i sprzed paru lat a i wezwanie w celu wyjaśnienia też z dużym opóźnieniem wysłać jak już sie odpowiednia grzywna uzbiera ....... :P

Robienie dwóch wersji płytek? To przecież nie ma sensu ? Między innymi dzięki polityce tego forum. Chciałem coś ostatnio wrzucić do działu   "własne projekty sprzętowe" ale sie okazało że musze udostępnić całą dokumentacje. Kompletnie nie wiem po co i dlaczego ?  Wiem co zrobiłem, pokazuje ludziom, ludzie  mówią : "ok" albo "do dupy", ale  wiem że 10 chce, więc zamawiam na zapas 20 płytek i robie . Wszyscy są zadowoleni. Przynajmniej kiedyś tak było i działało to dosyć dobrze. No ale z zagadkowych dl mnie nadal powodów  przestało...





Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #55 dnia: 2020.02.11, 00:31:28 »
Pewnie to i nie jest jakieś innowacyjne, bo jest już dział "sprzedam na bazarku",  ale może warto zrobić dodatkowy dział np. "projekty komercyjne" lub inną z mniej agresywną nazwą gdzie będzie dostępny ogólny opis projektu, fotki, BOM i sam schemat montażowy, natomiast samo PCB będzie trzeba zamawiać u autora danego projektu z informacją o stanie magazynowym lub przewidywalnym terminem wznowienia dostawy płytek.
Dodatkowo lub opcjonalnie można będzie u autora dostać support podczas uruchamiania lub korzystania z danego fanta...(wliczony w cenę samego PCB lub płatne osobno)  ;D
« Ostatnia zmiana: 2020.02.11, 00:43:39 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #56 dnia: 2020.02.11, 00:56:22 »
Czytajac ten watek wszystkiego sie odechciewa ...

jeżeli autor zdecyduje się uwolnić projekt, wielkie napisy na płytce o autorze, pochodzeniu, licencji itp... tak aby nie dało się prosto zamalować flamastrem.

To projekt jest uwolniony czy nie ?

jeśli ktoś ,na litość boską,  jest tak pazerny i oszczędny że woli sobie sam zrobić

To zrobienie sobie czegos samemu, czy chocby sprawdzenie wlasnych mozliwosci (jesli nie wyjdzie) moze byc kierowane tylko i wylacznie pazernoscia i checia oszczednosci ? To jak sie ma do tego hobby ?

może warto zrobić dodatkowy dział np. "projekty komercyjne"

No to albo komercja albo uwalniamy projekt.

Tutaj jest link do projektu, ktory opublikowalem jakos w 2014 roku.:

https://www.codeproject.com/Articles/830856/Microchip-PIC-F-USB-Stack

Teraz nie wiem, ile osob, organizacji, firm czy innych stworzen tego uzywa, jesli w ogole. nie wiem tez ile ktos potencjalnie natrzaskal w Chinach do tego plytek i posprzedawal, jesli znalazlby sie nabywca i moze nawet na tym zarobil, bo w gruncie rzeczy, mnie to po prostu nie interesuje.

Ten projekt jest wolny (lub uwolniony) glownie od jakiejkolwiek zawisci, zazdrosci czy innej formy zalu, lub innych roszczen z mojej strony, nawet jesli ktos by to wykorzystal i cos na tym zarobil. Dochodzi do tego tez fakt, ze uwalniajac projekt przestalem nad nim pracowac, bo zajalem sie zupelnie czyms innym.

Mysle, ze czas postawic kreske pod definicja, czym jest wolny lub uwolniony projekt i jesli masz miec zal albo nawet zwyklego dola, ze ktos na tym zarobil to nie probuj przede wszystkim sobie wmowic, ze ten projekt uwolnile(a)s.

A wracajac do tematu: Czy warto ?

(...)
« Ostatnia zmiana: 2020.02.11, 01:10:37 wysłana przez sajmosia »

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #57 dnia: 2020.02.11, 09:20:48 »
jeżeli autor zdecyduje się uwolnić projekt, wielkie napisy na płytce o autorze, pochodzeniu, licencji itp... tak aby nie dało się prosto zamalować flamastrem.

To projekt jest uwolniony czy nie ?

To tak trochę rozmowa typu 'Prawa autorskie vs prawa majątkowe'...
Moje skromne 0.02pln:
  • zamalowywanie autora to zwykłe <tu każdy wstawia swój ulubiony epitet> :/
  • warto przy publikowaniu/uwalnianiu/zwał jak zwał projektu zaznaczyć wyraźnie licencję. Minimum CC BY :)

Machines should work. People should think.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #58 dnia: 2020.02.11, 10:01:25 »
Nawet, jak zaznaczy się, że np. "uwalniam projekt do użytku niekomercyjnego", to i tak znajdą się "fachowcy", co będą chcieli na tym zarobić.
Hobbysta myśli inaczej niż tzw. "bizmesmem" :)

Myślę, że jest to sprawa nierozwiązywalna na dłuższą metę.
Tu musi być binarnie, albo "0" albo "1".
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma