Autor Wątek: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048  (Przeczytany 2614 razy)

wanted

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Gdynia
Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« dnia: 2022.01.03, 02:22:20 »
Pierwszy post na forum, więc wybaczcie zapytania od nooba.

W moim egzemplarzu TC efekt nie jest szczególnie zadowowalający - załączniki. Są widoczne odbicia znaków i rozmywanie kolorów. Dodatkowo jest efekt "chodzących mrówek", niektóre piksele w określonych sytuacjach migoczą.

Testowane na telewizorze oraz monitorze LCD - nie mam CRT, gdzie słyszałem że może być potencjalnie lepiej. Testowane też na dwóch różnych kablach, około 1m - bez różnicy.

I teraz pytanie, czy np. recapping mógłby potencjalnie poprawić obraz?
Jestem w tym temacie zielony, jak w ogóle rozpoznać czy mój sprzęt ma stare kondensatory, czy wymienione, jest na nich jakaś data?
Ewentualnie inne pomysły na poprawę obrazu?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.01.03, 02:40:50 »
Witaj!
Moim zdaniem jest sporo śmieci z zasilania. Wymiana elektrolitów może pomóc,  ale nie jest powiedziane, że na pewno pomoże.
Sprawdziłbym też na innym zasilaczu (uwaga na polaryzację).
A jeśli jesteś fanatykiem czystego obrazu, to polecam wywalić modulator i w jego miejsce stawić moduł RGB.

wanted

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Gdynia
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.01.03, 02:49:28 »
Dzięki @trojacek, czytałem wątek o tym module RGB. A są one jeszcze do kupienia?

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.01.04, 13:04:08 »
Czołem wanted, witaj na forum.
Inne pytanie nooba, czy moduł RGB można podpiąć do monitora VGA (takiego PCtowego LCD). Wydaje się to niby oczywiste, ale nigdzie nikt nie napisał tego wprost, była raczej mowa o podłączeniu wyjścia RGB do TV SCART i chciałbym mieć jasność w tym względzie zanim się za to zabiorę żeby nie było przykrego zawodu bo nie mam i nie używam TV.
Podpinam composite przez made in china konwerter na VGA.
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.01.05, 03:31:41 »
Czołem wanted, witaj na forum.
Inne pytanie nooba, czy moduł RGB można podpiąć do monitora VGA (takiego PCtowego LCD).

Wprost - nie da się.
Po pierwsze,  VGA wymaga doprowadzenia oddzielnie synchronizacji pionowej i poziomej.  Ale to nie największy problem.
Standard VGA to zupełnie inne częstotliwości rysowania obrazu,  niż Timex, czyli PAL progresywny (tzn. bez półobrazów).
Albo trzeba zrobić/kupić konwerter, w wersji minimalnej będzie to podwajacz linii, w wersji wypasionej  upscaler, albo też kupić monitor, który współpracuje z VGA przy 15 kHz odchylania poziomego i 50 Hz pionowego. W necie jest gdzieś strona z listą takich monitorów.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.01.05, 08:57:44 »
Na 100% Benq BL702A jest takim monitorem.
Posiadam, mogę polecić.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.01.05, 09:56:06 »
Lista monitorów z obsługą VGA 15kHz.
http://15khz.wikidot.com/

Do Timex'a i innych podobnych sygnałów RGB z zespoloną synchronizacją będziesz jeszcze potrzebował separatora synchronizacji zrobionego np na układzie LM1881.

Taki wariant gwarantuje najlepsza jakość obrazu.
Wszelkie konwertery i scandoublery wprowadzają większe lub mniejsze dodatkowe zakłócenia i dodatkowe opóźnienia.
« Ostatnia zmiana: 2022.01.05, 10:09:59 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.01.05, 13:42:00 »
Do Timex'a i innych podobnych sygnałów RGB z zespoloną synchronizacją będziesz jeszcze potrzebował separatora synchronizacji zrobionego np na układzie LM1881.

W Timexie (europejskim) separator synchronizacji jest zbędny, jeśli podłączasz się wewnątrz komputera, ponieważ CSYNC jest generowany przez SCLD, tak jak RGB i BRIGHT. Zewnętrznie każdy Timex ma na złączu krawędziowymi RGB i zależnie do modelu może mieć takźe BRIGHT, VIDEO i CSYNC. Nawet w tej rodzinie nie ma standardów.
« Ostatnia zmiana: 2022.01.05, 13:54:07 wysłana przez KWF »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.01.05, 22:20:32 »
No tak, ale do monitora VGA 15 kHz potrzebujemy nie CSync tylko osobno SyncH i SyncV  :)
Możemy go wydobyć separatorem z CSync lub z CVideo, bo chyba nie są one bezpośrednio dostępne na płycie lub z SCLD.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.01.06, 17:06:15 »
Lista monitorów z obsługą VGA 15kHz.
http://15khz.wikidot.com/

O, to, to. Dzięki. Poprzednio pisałem na komórce i nie chciało mi się szukać tej strony, lenistwo, cóż ;)

Cytuj
Do Timex'a i innych podobnych sygnałów RGB z zespoloną synchronizacją będziesz jeszcze potrzebował separatora synchronizacji zrobionego np na układzie LM1881.

Dokładnie. SCLD nie ma tych sygnałów wyprowadzonych osobno, przynajmniej w wersji dla TC20x8.

Cytuj
Taki wariant gwarantuje najlepsza jakość obrazu.

Jednak nie. Najlepszą jakość oferuje interfejs HDMI do ZX Spectrum, ZX-HDMI czy jakoś tak. Chyba Ben go robi. Tylko że w zasadzie to przerost formy nad treścią, na który ja osobiście nie zamierzam wydawać kasy. 

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.01.07, 10:49:50 »
Nooo to się wyjaśniło, jak dobrze że zapytałem  :D
Konwerter Made in China za grosze rulez. Nie mam co grzebać żeby robić wyjście RGB.
Dzięki.
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Jak poprawić jakość composite w Timex 2048
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.01.08, 09:06:15 »
Drobne uzupełnienie dotyczące synchronizacji...
Część z monitorów obsługujących VGA 15kHz potrafi też synchronizować ramkę z sygnału zielonego, tzw SyncOnGreen ale w tym przypadku musimy tam jakoś dodać/domieszac CSync z SCLD zamiast separować obie synchronizacje (H i V) w osobnym układzie.
Jednak nie wszystkie monitory obsługują ten standard i nie zawsze jest on wyszczególniony w opisie lub dokumentacji, więc to trochę jak loteria.  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.