Autor Wątek: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?  (Przeczytany 15972 razy)

papayalex

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    sk-ce
Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« dnia: 2016.04.10, 12:56:13 »
Nie mogłem nic znaleźć na ten temat więc postanowiłem zapytać Jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość i odpowiedź.
Mam 6128 do którego podłączyłem 3,5" działa bez problemu ale chciałem przegrać coś z 3,5" na 3" np. programem DISCOLGY.
Stacja 3,5" czyta bez problemowo a jak przełączę na b: to próbuje odczytać a potem read filed tak jak by była uszkodzona. Dzieje się tak na wszystkich dyskietkach. Moim zdaniem brakuje stacji 3" sygnału ready. Czy u kogoś pracują obie stacje naraz czyli np. raz wgrywam z 3" a potem z 3,5" bez odłączania przewodów tylko poprzez zmianę stacji komendą :A lub :B.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.04.11, 06:39:53 »
Nie opisałeś paru istotnych rzeczy jak masz to podłączone ani jaki format masz tam nagrany.
Czy masz zmienionego ROMa na taki który czyta gęste dyski czy nie?

Jak masz zrobiony przełącznik stacji?  Jeśli na taśmie na zewnątrz, to to jest przełącznik AB-AA, a jeśli przewody do przełącznika masz wlutowane w środku między portem do zewnętrznej stacji a taśmą do wewnętrznej stacji to pewnie jest to przełącznik AB-BA.

Ten drugi wymaga nieco więcej zachodu i rzeczywiście z programowego punktu widzenia zamienia napędy miejscami z których jeden jest widziany jako A a drugi jako B. Natomiast rozwiązanie pierwsze nie wymaga dłubania w środku komputera bo jest na zewnętrznej taśmie, ale daje tylko 2 ustawienia: w jednym położeniu wewnętrzna stacja jest A a zewnętrzna B, co pozwala uruchamiać wszystko z tej wewnętrznej oraz kopiować dane miedzy napędami, a to drugie położenie sprawia że komputer oba napędy widzi jako A, a stacji B nie ma wcale. I w takim położeniu przy wyciągniętym dysku ze stacji wewnętrznej można uruchamiać wszystko z tej zewnętrznej ale nie da się kopiować danych między napędami bo komputer żadnego nie widzi jako B.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

papayalex

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    sk-ce
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.04.11, 21:46:27 »
Mam schnaider 6128 w orginale ale ma centronixa więc nie mogę podłączyć zewnętrznej stacji. (na tą chwilę nie mam żadnego centronixa)
Mam amstrada 6128 w orginale z krawędziowym i przerobiony wewnątrz przełącznik stacja A i B. Do tego mam stację zewnętrzną z kablem.
Mam 36 dyskietek 3" do nagrania no i wiadomo stację 3,5" podłączoną do PC. Chciałbym więc ponagrywać dyskietki amstradowe 3" grami z zewnętrznej stacji.
ROM jest orginalny na obu.
Proszę pomóżcie.
« Ostatnia zmiana: 2016.04.11, 22:08:21 wysłana przez papayalex »

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.04.11, 22:15:15 »
Fajnie, w skrocie mowiac , w choy... sprzetu a zero talentu ... i wiedzy. Zbyniu ci napisal co i jak, ja podobnie ci odpisalem na PRV,. dalej nie ogarniasz?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

papayalex

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    sk-ce
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.04.11, 22:27:53 »
Ok już się dowiedziałem): . Aż miło się zapytać. Pisałem na początku że dopiero zaczynam zabawę z tymi sprzętami a nie zajmuję się nimi kilka lat.
Pozdrawiam.
Ps. Dla mnie też są rzeczy oczywiste a niektórzy ich w ogóle nie rozumieją. Widać tu wiedza służy po to aby ją exponować a nie żeby się nią dzielić. Dalej szukam forum na którym można się czegoś nauczyć. (już myślałem że znalazłem bo czytając zaxona nie da się podważyć jego kompetencji)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.04.12, 04:26:27 »
Zaxon lubi zadzierać nosa bo nie ma mu kto przywalić by go z tego wyleczyć. ;)
Ale wiesz zwykle świeży "spec" ze spokojem i dumą (że teraz już wie i umie) odpowiada na pytania początkujących, a stare wygi po iluś tam razach tracą cierpliwość gdy ktoś je zadaje na forach zamiast we wyszukiwarkach by znalazło jedną z wielu często udzielanych odpowiedzi. Podstawy netykiety to wpierw szukać samemu, zanim się zapyta. A jak ktoś czasem warknie na nowego, to uczy go samodzielności. Wszyscy tu są dorośli nie trzeba nikogo niańczyć. Choć można by tu jakieś FAQ zrobić. Tylko komu będzie się chciało? ;)
Jeśli języki ci nie obce to znajdziesz też inne fora, ale w PL o CPC nie ma nic lepszego niż tu. ;)

http://www.cpcwiki.eu/index.php/DIY:Floppy_Drives
Tu masz schematy i pinologię taśmy do stacji. Zwróć uwagę na różnice 26 pinowej wewnętrznej i 34 pinowej zewnętrznej. Oraz 2 wolne piny w 36 pinowej wtyczce w Schneiderze, opisany na obrazku jako Classic DE.
Centronics to standard sygnałów do drukarki, a nie kształt wtyczek. Bo te Schneiderowskie nazywają się Cannon.

Stację 3" można też podłączyć bezpośrednio do PC. I nagrywać tam DSK programami ManageDSK lub CPCDiskXP.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.04.12, 08:37:40 »
Nie mogłem nic znaleźć na ten temat więc postanowiłem zapytać Jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość i odpowiedź.
Mam 6128 do którego podłączyłem 3,5" działa bez problemu ale chciałem przegrać coś z 3,5" na 3" np. programem DISCOLGY.
Stacja 3,5" czyta bez problemowo a jak przełączę na b: to próbuje odczytać a potem read filed tak jak by była uszkodzona. Dzieje się tak na wszystkich dyskietkach. Moim zdaniem brakuje stacji 3" sygnału ready. Czy u kogoś pracują obie stacje naraz czyli np. raz wgrywam z 3" a potem z 3,5" bez odłączania przewodów tylko poprzez zmianę stacji komendą :A lub :B.

Witaj,
Nie przejmuj się komentarzami niektórych osób, które są tutaj szczególnie chronione więc mogą do Ciebie napisać WSZYSTKO,
obrazić Cię, publicznie poniewierać, szydzić z Ciebie,  ale i tak im nikt nie zwróci uwagi bo może to się skończyć nawet banem
(po prostu zasada ludzi i parapetów). Jeżeli zaczniesz się bronić - również możesz dostać bana.
Patrz sprawa sprzed dokładnie miesiąca: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,2415.0.html
To tak tytułem wstępu i powitania na forum oraz oględnego omówienia zasad tutaj panujących.
Poza tym jest to najfajniejsza społeczność zapaleńców w polskim necie i dlatego warto tutaj przychodzić i nie zrażać
się paskudnym zachowaniem jednostek.

Wracając do Twoich zapytań.

Ja też mam Schneidera CPC 6128 i podłączam do niego stację zewnętrzną 3.5", która nie ma przełącznika A:/ B: więc jest
zawsze widoczna jako napęd B:
Ta stacja nie ma problemu przy współpracy z Discology  i kopiowaniu z B: na napęd 3 calowy  A:

Jeżeli w swojej stacji zewnętrznej masz przełącznik A:/B: to pewnie także masz przełącznik strony dyskietki
bo zapewne wiesz o tym, że dyskietki 3.5" są jednostronne (nie odwracamy ich w napędzie) ale można na nich zapisywać
strony A) i B)  dyskietki 3 calowej (nie mylić z literą napędu).  Zapewne do zapisu dyskietek 3.5" w komputerze PC używasz
programu CPCdiskXP więc widziałeś tam w opcjach możliwość zapisu na stronach A) lub B) .

Zatem być może masz stację zewnętrzną 3.5 " przełączoną na czytanie strony  B) a nagrywasz, w PC, na stronie A) i dlatego
pojawiają się błędy.  Jeszcze sprawa dyskietek. Jeżeli używasz dyskietek HD to koniecznie zaklej tą dziurkę, która
informuje stację 3.5" o tym, czy jest wsunięty nośnik HD czy DD.

Bardziej prawdopodobna przyczyna:

W ogóle to z podobnymi problemami dotyczącymi współpracy ze sobą obu stacji (wewnętrznej 3" oraz zewnętrznej 3.5")
spotkałem się w ZX Spectrum 128+3 w którym zewnętrzną stację podpinam kabelkiem z dwoma przełącznikami:
- przełącznikiem litery napędu A:/B:  oraz przełącznikiem strony dyskietki 3.5" A) / B)

Tam właśnie podobnie jak u Ciebie stacja zewnętrzna bez problemu pracuje jako napęd B: oraz A: 
bez problemu kopiuje pliki (będąc widoczna jako napęd B: ) na napęd wewnętrzny A:
Natomiast po przełączeniu stacji zewnętrznej przełącznikiem aby była widoczna jako napęd A: i próbie
kopiowania na napęd wewnętrzny 3" który wtedy powinien być widoczny jako B:  - napędu tego jakby nie było
to znaczy kopier usiłuje czytać jakby na raz z obu stacji. 
Wynika z tego, że ten przełącznik litery napędu nie jest doskonały i działa jedynie kiedy chcemy wymusić wczytanie
gry z zewnętrznej stacji dysków - gry która wymaga by była czytana z napędu o literze A:

Próbowałeś wymusić w Discology aby stacja zewnętrzna (widoczna jako B: )była źródłem kopiowanych plików zaś
stacja wewnętrzna (widoczna jako A:) była destynacją ? Tam jest taka opcja i to u Ciebie powinno działać bez problemu.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.04.12, 11:36:10 »
Jeżeli w swojej stacji zewnętrznej masz przełącznik A:/B: to pewnie także masz przełącznik strony dyskietki
bo zapewne wiesz o tym, że dyskietki 3.5" są jednostronne (nie odwracamy ich w napędzie) ale można na nich zapisywać
strony A) i B)  dyskietki 3 calowej (nie mylić z literą napędu).  Zapewne do zapisu dyskietek 3.5" w komputerze PC używasz
programu CPCdiskXP więc widziałeś tam w opcjach możliwość zapisu na stronach A) lub B) .
Strony dyskietki lepiej oznaczać jako strona 0 i strona 1 (tak jak jest w programach kopiujących).
Wtedy nie będzie się mylić z literami oznaczającymi napędy.
Tak, wiem, że na naklejkach dyskietek 3" strony są opisane jako A i B, ale jednak polecam 0 i 1 w przypadku dyskietek dwustronnych.

PS. @ikci mógł byś już odpuścić i nie drążyć ? Po co ciągle wracać do tematu ? To już nawet przyczynę naprawiłem, a niesmak i tak zostanie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.04.12, 12:08:47 »
@Pear
Przyczyną niesmaku nie był niesprawny ZX 128+3 lecz aroganckie zachowanie kolegi wobec kolegi.

Nie drążę tematu lecz sam wylazł jak plama brudnego oleju na wodzie i będzie wypływał dopóki będą takie
chamskie wstawki na forum: 
Fajnie, w skrocie mowiac , w choy... sprzetu a zero talentu ... i wiedzy. Zbyniu ci napisal co i jak, ja podobnie ci odpisalem na PRV,. dalej nie ogarniasz?

Można przecież sobie totalnie odpuścić i nie napisać nic zamiast robić z kogoś przygłupa.
Może jednak zacznijmy się tutaj szanować !  To powinno obowiązywać KAŻDEGO.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

papayalex

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    sk-ce
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.04.12, 22:02:08 »
Dzięki ikci za odpowiedź. Nie jestem "słabokumaty" bo to o cym piszesz wszystko mam a od razu wiem gdzie jest mój błąd.
Mi na zewnętrzną stację nagrywa wszystko OK. Strona 1 i 2 wszystko opanowane. Na PC też sobie nagrywam bez najmniejszego problemu. Po prostu mój CPC 6128 nie widzi dwóch stacji naraz a każdą z osobna bardzo dobrze. Po tym co piszesz że nikt nie ma takiego problemu zrozumiałem że muszę coś mieć źle zrobione w kabelku do stacji i pewnie będzie po kłopocie. (oczywiste)
Zresztą takie było moje pytanie choć może się trochę źle wyraziłem. "czy u was na 6128 pracują dwie stacje razem i można dowolnie między nimi nagrywać i odczytywać raz z jednej a raz z drugiej bo u mnie jak podłącze 3,5" to nie czyta 3"  a jak odłączę to 3" czyta bardzo dobrze."(paseczek po wymianie więc jak nówka)

Swoją drogą zaciekawiło mnie jak podłączyć 3" do PC.
Pozdrawiam wszystkich i dzięki. W sobotę ogarnę problem. (może moja listwa jest padnięta albo złącze)

U mnie dokładnie tak jest:

Natomiast po przełączeniu stacji zewnętrznej przełącznikiem aby była widoczna jako napęd A: i próbie
kopiowania na napęd wewnętrzny 3" który wtedy powinien być widoczny jako B:  - napędu tego jakby nie było
to znaczy kopier usiłuje czytać jakby na raz z obu stacji.  "
« Ostatnia zmiana: 2016.04.12, 22:30:46 wysłana przez papayalex »

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.04.13, 08:08:12 »
(...) Nie jestem "słabokumaty" (...)

Nikt o Tobie tak nie myśli - po prostu zadałeś pytanie i staramy się jak najbardziej szczegółowo odpowiedzieć.
Dlatego może to wyglądać tak elementarnie.

Jeżeli masz zamiar podłączać stację 3" do komputera PC to pamiętaj, że musisz zamienić kabelki zasilania
na wtyczce zasilania bo inaczej stacja pójdzie z dymem (tam jest odwrotnie  +5V +12V)
Także w BIOSie komputera wybierasz stację 5.25"  i jak najniższą pojemność (ideałem byłoby 180K ale nie ma
takich ustawień)
Generalnie odradzałbym wyjmowanie stacji i podpinanie w PC.

Praktycznie wszystkie gry na CPC6128 zostały z'crack'owane i są dostępne w wersjach plikowych.
Zajrzyj tutaj:  http://cpc-power.com/index.php?page=database
Przy każdej grze masz przycisk DUMPS.
Obrazy dysków przedstawiające dyskietkę w kolorze granatowym to oryginały.
Obrazy dysków przedstawiające dyskietkę w kolorze czerwonym to crack'i

Takie "złamane" gry możesz nagrywać na dyskietki przy pomocy zwykłego kopiera plikowego,
polecam w tym przypadku JL-Copy Utilities  http://cpc-power.com/index.php?page=detail&num=5268
oraz Crime 1.8  http://cpc-power.com/index.php?page=detail&num=5050
W tych kopierach możesz swobodnie ustawiać skąd -> dokąd kopiujesz.

Ustaw domyśłny układ czyli niech stacja zewnętrzna będzie napędem B: i spróbuj
z niej kopiować plikowo na napęd A:  - jestem 99% pewien, że Ci to zadziała.
Powodzenia!
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.04.13, 09:47:46 »
Może nie zadziałać, jeśli napęd 3,5" zakłóca sygnał Ready (jeśli dobrze pamiętam to pin 34 na taśmie, ale trzeba sprawdzić). W razie problemów można ten pin odpiąć z taśmy przed napędem B. Wówczas sygnał Ready jest odczytywany tylko z A (dyskietka powinna być w napędzie).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.04.13, 11:55:28 »
Tak też się mi wydaję , że problem dotyczy sygnału Ready.(pin 34)
Czy stacja 3.5 była jakoś modyfikowana?
Jaka jest nazwa , typ stacji?
W wielu  jest możliwość zmiany tego sygnału odpowiednim mostkiem , zworką .
Jest zawsze ustawione na Ready ale można zmienić na Disk change i powinno być OK jak kabel jest dobrze wykonany.
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.04.13, 18:51:46 »
Gwoli wyjasnienia i mojego buractwa   :D , dostaje PM  od zupelnie obcej osoby o tresci ,cytuje :

"A czy po podłączeniu do 6128 będzie można z Twojego DDI przegrywać na dyskietkę ? Jaka była by cena takiego DDI do Schneidera 6128 i do Amstrada 6128 (jeden ma krawędziowe) ? "

I co mam robic? Pierdyknac wszystko i robic szkolenie z podstaw? Moze i bym pierdyknal i zrobil gdybym dostal PM:

" Czesc, nazywam sie XXXXXX , pozdrawiam z  Szczebrzeszyna , czy moglbys mi  pomoc ? A czy po podłączeniu do 6128 będzie można z Twojego DDI przegrywać na dyskietkę ? Jaka była by cena takiego DDI do Schneidera 6128 i do Amstrada 6128 (jeden ma krawędziowe) ? Pozdrawiam . "

Mala roznica ale dziala cuda ;)

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Kopiowanie z 3,5" na 3" ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.04.13, 19:51:41 »
zaxon: nie powinieneś w ten sposób odpowiadać, nawet jeżeli uważałeś że masz do tego prawo/powody. Następnym razem nie poprzestanę na słowach.

a ikci, jak ikci.. no comments.