Autor Wątek: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?  (Przeczytany 16838 razy)

Sosw

  • **
  • Wiadomości: 71
"Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« dnia: 2016.11.05, 13:42:09 »
Witam!

Na stanie nowy gumiak ostatnio uruchamiany z 20 lat temu.
Co sprawdzic przed podpieciem do zasilacza??

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.11.05, 13:54:40 »
Ja faktycznie, był uruchamiany 20 lat temu, to praktycznie trzeba sprawdzić wszystko.
Najważniejsza rzecz, otworzyć do środka i sprawdzić wizualnie, czy nic się nie urwało, czy nie widać śladów korozji, ew. bytności owadów.
BARDZO należy uważać na łączenie folii z płytą (gniazda), gdyż folia po tylu latach jest tak krucha, że może paść w każdej chwili.
Po tylu latach, kondensatory elektrolityczne w przetwornicy potrafią już stracić swoją pojemność, więc jeśli przetwornica nie wystartuje prawidłowo, brak -5V zabije skutecznie pamięci 4116.

Generalnie do pierwszego uruchomienia takiego sprzętu używam zasilacza serwisowego z ograniczeniem prądowym i zabezpieczeniami.
Jeśli nie Czujesz się na siłach, lepiej powierzyć uruchomienie komuś, kto ma do tego odpowiedni sprzęt. Jest tu wiele osób na forum, którzy mogą Ci pomóc.
Bo łatwo coś popsuć, ale naprawa potem, może być bolesna nie tylko finansowo, ale i dla sprzętu.
Jeśli faktycznie płyta jest nie ruszana od 20 lat i nie jest naprawiana, to szkoda by było ją spalić przy pierwszym uruchomieniu od 20 lat.
Otwórz, zrób zdjęcia, wrzuć na forum, zobaczymy co tam jest w środku.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Sosw

  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.11.05, 14:20:20 »
Warto od razu wymienic elektrolity w przetwornicy?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.11.05, 14:29:58 »
Po tylu latach, kondensatory elektrolityczne w przetwornicy potrafią już stracić swoją pojemność,

Jedno ;) słówko komentarza. Z reguły stare elektrolity nie tracą pojemności, tylko rośnie im ESR (impedancja wewnętrzna). Powoduje to, że stary kondensator potrzebuje więcej czasu do naładowania/rozładowania, niż nowy (wiadomo - starość, stawy bolą itp.).
Jeśli taki kondensator znajduje się w układzie filtrowania napięcia zasilającego, wzrastają tętnienia na zasilaniu. W układzie generatora zmaleje amplituda wytwarzanych oscylacji. W układzie pompy ładunkowej ("powielacza") napięcia powielanie będzie mniej efektywne (powielone napięcie będzie niższe od oczekiwanego).
Przetwornica składa się i z generatora, i z powielacza, a wszystkie napięcia (9V, 5V oraz te z przetwornicy: -5V, 12V) są filtrowane na swoich wyjściach. Na 9V i 5V pojawią się tętnienia, generator przetwornicy będzie miał małą amplitudę i cewka (która jest transformatorem) nie "wyprodukuje" odpowiedniego napięcia zmiennego do ładowania kondensatorów w pompie ładunkowej (12V) ani nie będzie miała odpowiedniej energii, by naładować pojemności w pompie układu napięcia ujemnego (-5V).

Należy wymienić absolutnie wszystkie elektrolity.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.11.05, 16:54:25 »
Trojacek ujął to celująco. Nie ma co ryzykować, bo raz się uda włączyć, a za 10-tym przetwornica się nie wzbudzi i po ptokach.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.11.05, 19:56:00 »
Dziękuję :)
I jakby na potwierdzenie, mój dzisiejszy pacjent urządził mi małe wariatkowo, zanim nie został "zrekapowany". Wcześniej reagował nawet na zbliżenie ręki - to wystarczało, by się powiesił (przetwornica dostawała świra).

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.11.05, 20:31:44 »
E tam, po co wywalac kolekcjonerskie kondziory - jak dla mnie to w ZXach trzymaja sie wyjatkowo dobrze ;) Mi jedyne co wystrzelilo w starociach to tantal w plycie 286. Za to na plytach PC sprzed paru lat nieraz widzialem ogien. Teraz chyba sie poprawilo, bo bez solidnych kondensatorow nie da sie zrobic dobrze zasilania. Ale byly firmy jak Epox ktore wylecialy z rynku wlasnie przez problemy z kondensatorami.

Sosw

  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.11.05, 23:14:33 »
Hmm to mam dylemat wymieniac czy nie?
Gdzies byl manual co sprawdzic przed uruchomieniem ale go zasialem.

Mam
http://youtu.be/IzgCmldm2H4
« Ostatnia zmiana: 2016.11.05, 23:24:21 wysłana przez Sosw »

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.11.06, 01:38:00 »
nie miej dylematu.
dużo sprzętu mało czasu.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.11.07, 21:43:31 »
Co do starych wiekowo kondensatorów to coniektórzy ratowali je w ten sposób, że podłączali je pod napięcie nawet na kilka dni i je zwiększali stopniowo w okolice zmiamionowego. Wymiana kondensatorów na płytce to groszowa sprawa, ja bym przy okazji ominął modulator i zmienił stabilizator na markowy 78S05, tak aby 3 pieczenie upiec za jednym otwarciem obudowy (nawet nowa folia nie bardzo lubi takie manewry).
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.11.07, 21:53:34 »
Ostatnio zmieniałem kondensatory w ISSUE 6a.
ESR u zdemontowanych - od 15 ohm  do 25 ohm
ESR u nowych-zamontowanych 0.14 ohm do 0.28 ohm

Tak więc widać różnicę. Nie ma się co czarować, wszystkie podzespoły się starzeją. Jedne szybciej, drugie, wolniej, ale jednak.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.11.07, 22:52:16 »
Bardzo ciekawy wynik. Jak widać, ESR elektrolitów rośnie dramatycznie - około stukrotnie w przeciągu 30 lat.
Czyli dokładnie odwrotnie, niż ceny samochodów.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.11.07, 23:04:33 »
Wymiana kondensatorów na płytce to groszowa sprawa, ja bym przy okazji ominął modulator i zmienił stabilizator na markowy 78S05, tak aby 3 pieczenie upiec za jednym otwarciem obudowy (nawet nowa folia nie bardzo lubi takie manewry).

7805 markowy czy chiński to taki samo mało efektywny we współczesnym świecie, jego sprawność jest ok 40%. Wywal 7805 wraz z radiatorem i zamontuj przetwornicę dc/dc (np. TSR2 czy OKI-78).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.11.07, 23:47:35 »
Przetwornica na płycie nie koniecznie polubi się z przetwornicą ze współczesnego świata, lepiej nie ryzykować.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: "Nowy" gumiak. Co sprawdzic?
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.11.08, 08:45:35 »
Właśnie sobie podlaczylem, prowizorycznie na pajaka, przetwornice TMH0512S. Z pięciu woltów miała robić 12.  Nie mam teraz za bardzo czasu, bo awarii mnóstwo, ale uzyskane napięcie wyjściowe nie mieści się w deklarowanym przez producenta zakresie, nawet pomimo wstępnego obciążenia. Sprawdze za kilka dłuższych chwil jak to się będziez zachowywało przy nominalnym prądzie wyjściowym. Musze sprawdzic inne przetwornice, no chyba ze macie juz jakies wlasne spostrzezenia w tej kwestii. Idealnie byloby dobrac taka, by w jednej obudowie, ewentualnie dwoch "zmieścić" kompletny zamiennik zasilacza ZX.