Autor Wątek: martwy trojacek  (Przeczytany 3475 razy)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
martwy trojacek
« dnia: 2015.02.08, 22:37:54 »
Kiedyś na temat konwersji z tasmy na dyskietkę było w BAJTKU, w numerach  93/1   93/2, 93/5 był cykl artykułów
pod tytułem "Krótka rozprawa z taśmą".  Autor - Jacek Trojański - dosyć fajnie wchodził w tematy asemblerowo-loaderowe,
także było o multi-loaderach. Pisał oczywiście o konwersji taśma->FDD3000  ale to przecież jest analogiczne do innych
systemów dyskowych...
Ale wszystko było niestety zbyt skomplikowanie napisane abym to zrozumiał. Kiedyś sobie pomyślałem, że pewnie fajnie by było goscia odnaleźć
bo może ma jeszcze coś wspolnego z asemblerem - może by coś więcej wyjaśnił, że tak powiem od podstaw.
Pewnie facet już nie żyje, jak większość tych co wtedy mieli tyle lat by pisać dla Bajtka i jeszcze chcieli się dzielić wiedzą...  :(
Abyście wiedzieli o czym piszę - załączam plik PDF (6Mb) z poskładanymi wycinkami wspomnianych artykułów
http://www.marcin-marcin-marcin.com/TASMA_DYSK_BAJTEK_93.PDF

Prawie wszystkie gry przychodziły "cyknięte" przystawkami. Razem z Gilbertem próbowaliśmy znaleźć oryginalny start gry, zamiast uruchamiania od miejsca gdzie zostały przerwane. Bill też miał kiedyś Opusa.
Miałem nawet na dysku automat wczytujący grę i wyszukujący potencjalne adresy startu. 8) Czasami się udawało.
Potem kompresja, loader (gotowiec - tylko wpisać parametry i tytuł) i gotowe.

Ale to wszystko łatwizna. Nie zrobiłem żadnej levelówki.


Kato zrobił taki pakiet dla niekodujących, który automatycznie wrzucał na dysk gry z różnych przystawek. Nazywa się Trans Thunder (plus Splitter). W instrukcji jest napisane że jest na różne typy stacji: na Timexa, Opusa, na Betę i +3. Kiedyś go miałem, ale +3 nie pamiętam. Z drugiej strony, teraz chyba się nie przyda, bo nie będziesz wrzucał wersji zrzuconych przystawką.
No właśnie, w którymś KOMPUTERZE pisali o jakiejś rewelacyjnej polskiej przystawce marki MUEL 85, którą można było każdą grę złamać.
Napisz na ten temat coś więcej, proszę. Wy Panowie macie tak wiele do powiedzenia na tematy naprawde ciekawe i dające innym
wiele mozliwości edukacji, natomiast niestety większość naszych "odzywek do siebie" na tym forum to zwykłe przekomarzanie się...  :(
« Ostatnia zmiana: 2015.02.08, 22:44:22 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.02.23, 23:41:51 »
Pewnie facet już nie żyje, jak większość tych co wtedy mieli tyle lat by pisać dla Bajtka i jeszcze chcieli się dzielić wiedzą...  :(

Wykopuję stary wątek, autora już tu nie ma, ale post mnie nadal śmieszy, tumani, przestrasza - cytując klasyka.
Zwłaszcza, jak na liczniku lat cyka cyferka na drugiej pozycji.
Post został wyrwany z jakiegoś wątku i nie widać mojej odpowiedzi ani kolejnych reakcji. Ale nadal czasami wracam do niego myślami.
No bo przecież mogło być gorzej ;)

Tylko zastanawiam się, czy wystarczy mi życia, by doprowadzić do ładu te wszystkie stare kompy, których naskładałem stertę :D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.02.23, 23:54:40 »
Jeśli Będziesz patrzył perspektywą polskiej emerytury, to nie.
Gierek się nie bał, miał rentę z Francji :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.02.24, 00:00:43 »
Patrzę z perspektywy emerytury, jaką sobie sam wykombinuję. Na nic innego nie liczę.
A jak się nie uda i będzie źle, zapytam jak towarzysz Gierek - "Pomożecie?" ;)

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.02.24, 00:06:45 »
Cytuj
Tylko zastanawiam się, czy wystarczy mi życia, by doprowadzić do ładu te wszystkie stare kompy, których naskładałem stertę :D

Gościu cię niechcąco uśmiercił. Wracająć do kompów kiedyś też jak coś trafiło się okazyjnie nieważne czy miałem czy nie to i tak to kupowałem bo wydawało mi się że się kiedyś przyda. Ostatnio stwierdziłem że dużo rzeczy jest mi niepotrzebne, ale żal było wyrzucić to rozebrałem i wyrzuciłem wszystkie obudowy a zostawiłem płyty główne i drobnice. Człowiek się starzeje i mnie na przykład zaczyna brakować czasu na rzeczy które kiedyś chciałem zrobić.

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.02.24, 06:17:23 »
No to mnie teraz wystraszyliście  :o

Ja właśnie zbieram to wszystko, bo z tyłu głowy kołacze mi myśl, że kiedyś będzie na to czas.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.02.24, 08:51:24 »
Jeszcze jakieś 10 lat temu też tak myślałem, że na emeryturze sobie polutuję.
W praktyce to wygląda tak, że jeszcze jakieś 10 sezonów przede mną, a później to albo nie zobaczę elementów, albo ich nie trafię lutownicą ;)
Nie ma co czekać :D
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.02.24, 11:28:23 »
Za 10 lat, to będą maszynki, które same obsadzą elemtami i polutują.
Zresztą, już są, tylko na razie mało popularne.

cyt. "Pewnie facet już nie żyje, jak większość tych co wtedy mieli tyle lat by pisać dla Bajtka..."

Nie tylko uśmiercił Trojacka, ale i resztę redakcji Bajtka :)

Wesołe jest życie staruszka .... tylko nie w tym kraju.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PROTON

  • ****
  • Wiadomości: 478
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.02.24, 11:36:23 »
Jeśli chodzi o MUEL 85, to rozmawiałem z producentem, miał poszukać materiałów i się nie odezwał...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.02.24, 12:14:06 »
Nie tylko uśmiercił Trojacka, ale i resztę redakcji Bajtka :)

Hmm, a tak na poważnie,  z tamtej ekipy nie żyje już Marcin "Fox" Lis. O tyle smutne, że był z bajtkowej "młodzieżówki".

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.02.24, 12:17:11 »
Le Roi Est Mort, Vive Le Roi!

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.02.24, 15:46:31 »
No cóż, niezbadane są wyroki opatrzności.
Ja też już towarzyszyłem w ceremonii  "ostatniej drogi" kilku moim młodszym kolegom.
Takie życie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.02.24, 19:35:02 »
Tego tytułu wątku nie można by zmienić?
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: martwy trojacek
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.09.03, 21:03:23 »
Na okrętkę, ale da się.
Ale w sumie dlaczego byś chciał zmieniać tytuł? :D