Autor Wątek: ZX Spectrum BASIC - narzędzie pomocne na codzień  (Przeczytany 3361 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
ZX Spectrum BASIC - narzędzie pomocne na codzień
« dnia: 2014.02.14, 19:50:24 »
Witam. Do jakich celów wykorzystywaliście ZX Spectrum - głównie BASIC jako narzędzie za pomocą którego można rozwiązać jakiś problem lub ułatwić sobie życie. Ja swego czasu wykorzystałem BASIC do różnych ciekawych rzeczy. Kiedyś obejrzałem w TV sztuczkę Davida Copperfielda gdzie trzeba było palcem po ekranie odliczać posunięcia po kartach według tego co mówi David a na końcu iluzjonista - niby magicznym sposobem, pokazał nam na jakiej karcie jesteśmy :-). Trick ten znalazłem teraz na YT a kiedyś napisałem sobie w BASIC'u program który robi to za Davida - tylko uprościłem wygląd kart pokazywanych na ekranie :-)
Innym razem oglądałem program na TVN - Telegra gdzie trzeba było znaleźć 5-literowe słowo spośród pomieszanych liter. Oczywiście napisałem sobie pomocny programik w BASIC'u który wyświetlał wszystkie kombinacje 5-literowe na ekranie, dzięki czemu można było łatwo i szybko wyszukać sensowne słowo.
Kolejnym wykorzystaniem BASIC'a było napisanie programu pomocnego w czasie gry w karty 3'5'8 w którą grałem często z bratem i siostrą. Zawsze potrzebna była do tego kartka papieru i coś do pisania. Pamiętam jak graliśmy w karty a na komputerze zapisywałem wyniki :-)
Było tego jeszcze trochę ale o tym może później. Pochwalcie się swoimi pomysłami :-)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: ZX Spectrum BASIC - narzędzie pomocne na codzień
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.02.15, 11:23:40 »
Oglądałem kiedyś program przyrodniczy o inteligencji owadów. Naukowcy zastanawiali się jakim cudem w tak małych łepkach mieszczą się procedury do tak wydawałoby się skomplikowanych zadań i wymyślali czy da się je zrealizować jakimiś prostymi algorytmami. Zaintrygował mnie przykład wg którego mrówki porządkują rzeczy w mrowisku. Podobno po prostu szwendają się w przypadkowych kierunkach póki nie napotkają czegoś co potrzebują np (grudka jakiegoś jedzonka, kory, glona, grzyba, larwa, pusta powłoczka po owadzie itp.) wtedy bierze to i szwenda się dalej tak długo aż spotka inny egzemplarz tego samego co niesie i kładzie niesiony obok. :) I teraz run program od początku, czyli szwenda się aż coś znajdzie potem aż znajdzie to samo i gładzie obok.

Podobno stadko mrówek postępujących w ten sposób robi porządek ale nie uwierzyłem na słowo bo na mój rozum zrobiłyby bajzel. Więc napisałem programik rozsypujący po ekranie piksele w kilku kolorach, potem też losowo rozmieściłem mrówki (pikselki czerwone) i każda zaczęła realizować wspomniany wyżej algorytm, zmieniając w chwili niesienia czegoś swój kolor na inny odcień tego co niosła. Oczywiście dodałem omijanie innych mrówek, brzegów ekranu oraz pikseli które nie były tym samym co niosła. I zdziwiłem się gdy po pewnym czasie tak chaotycznych działań wszystkie kolory pikseli były ułożone w jednej lub w dwóch kupkach i nigdzie indziej. :D

Dodałem też sieć korytarzy i pomieszczeń (bo dotąd działo się to na pustym ekranie) co początkowo spowolniło robienie porządku potem podzieliło każdy kolor pikseli na kilka kupek w różnych rejonach. Jednak przeciwnie do eksperymentu bez korytarzy zmniejszyło się prawdopodobieństwo że te szwendaczki wezmą już ułożony piksel i wyniosą w inne miejsce lub połażą z nim po czym trafią z powrotem do tej samej kupki, bo to ostatnie zdarzało się dzięki ścianom znacznie częściej więc mniej mrówek niosło coś bez sensu i więcej nic nie niosła niż w przykładzie bez korytarzy. :D

Ciekawe ile podobnych procedur mają w swoich łepkach? :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum BASIC - narzędzie pomocne na codzień
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.02.15, 12:36:40 »
Z prozaicznych zastosowań - w 1992 napisałem program do prowadzenia firmy handlowej. Większa część była w BASICu, chyba tylko wyświetlanie spisów było w asemblerze.
Z ciekawych - w 1987 napisałem dla kolegi program zbierający rzadko wypadłe numerki w totolotku, na podstawie przeszłych losowań. Kolega upierał się że to ma sens. ;) Było bardzo dużo danych, więc skompilowałem go Mcoderem. Żeby było widać że coś się dzieje program przesuwał numerki na ekranie.

Mój Disk Editor (na Opusa, potem też na FDD3000) też jest w BASICu! W późniejszej wersji tylko wyświetlanie przepisałem w asemblerze.
Przerobiłem też program do pomiaru częstotliwości FRQ Wilczka, do pomiaru prędkości przesuwu taśmy. Mierzył odchyłkę w procentach od wzorcowej. Przerobiłem tylko BASIC, procedurka mierząca w asemblerze została taka jaka była.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: ZX Spectrum BASIC - narzędzie pomocne na codzień
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.02.15, 13:22:14 »
Brat miał problemy z testem na prawo jazdy, a konkretniej z reakcją na dźwięk/obraz, po którego usłyszeniu/zobaczeniu trzeba było w jak najszybszym czasie zareagować ręką/nogami etc. (teraz podobne testy przechodzą kierowcy zawodowi etc. - na psychotestach).
Napisałem w BASIC'u taki prościutki programik odgrywający coś lub pokazujący na ekranie i polutowałem na blaszkach styki klawiatury (miałem taką wyprowadzaną na zewnątrz podłączaną do krawędziaka). Styki ułożyliśmy np na poduszkę, jakiś pedał od maszyny do szycia (czy coś takiego) i jakiś wyłącznik do ręki.
No i bracik klepał tą poduchę, i klikał aż się nauczył odruchowo prawidłowo reagować na bodźce.
W życiu nie pomyślałem, że coś takiego komukolwiek może się przydać, więc po zdaniu prawka poszedł w zapomnienie. Dzisiaj to by była atrakcja...
W sumie zupełnie o tym zapomniałem, ale na którejś rodzinnej imprezie mi o tym przypomniał, że faktycznie coś takiego miało miejsce :D
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: ZX Spectrum BASIC - narzędzie pomocne na codzień
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.02.15, 13:27:52 »
WOW. Zaimponiłeś mi. - Z użytecznych rzeczy to w zamierzchłych czasach gdy byłem dystrybutorem firmy Amway zrobiłem sobie na CPC programik z cennikiem w którym można było ustawiać ilość sztuk każdego produktu, co ładnie sumował, wyświetlał i drukował. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: ZX Spectrum BASIC - narzędzie pomocne na codzień
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.02.15, 13:36:06 »
Tak jak pisałem wcześniej, u mnie było jeszcze kilka zastosowań BASIC'a. Magiczne karty - nie pamiętam skąd je mam ale napisałem kiedyś program w BASIC'u. Nazwałem go Magiczne liczby zamiast Magiczne karty bo coś mi sie pomyliło z nazwą :-)
Próbowałem też napisać grę 5x5 - odpowiednik popularnego teleturnieju który leciał swego czasu w TVP2 - pisałem o tym w oddzielnym wątku - Link
W któreś święta BN naszło mnie aby napisać kilka kolęd odgrywanych przez BEEP.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники