Autor Wątek: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?  (Przeczytany 34707 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« dnia: 2014.03.05, 19:50:09 »
Przyznam że od dawna zdarzało mi się na różnych forach natykać na osoby które marzą o dokupieniu interfejsu takiego jak w stacji DDI-1 do swoich CPC 464. Sam takiego problemu nigdy nie miałem więc nie bardzo mnie to interesowało ale ostatnio troszkę poczytałem.

Główną przeszkodą jest znalezienie potrzebnych elementów w tym dwóch strasznie rzadkich i drogich bo już nie produkowanych:
SED9420 - separator danych
µPD765  - sterownik stacji firmy NEC

Okazuje się że ten pierwszy jest na ebay za 3.50$ plus drugie tyle za wysyłkę z Chin. Czy to wygórowana cena?
http://www.ebay.pl/itm/1PCS-SED9420C-CMOS-Data-Separator-for-FDD-/320903868323


http://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/cloning-ddi-1-need-to-borrow-one
Na powyższym wątku w którym podjęto ten temat i nie skończono. Jest wzmianka o tym że FDC9266 jest sterownikiem kompatybilnym z tym jaki potrzeba, a w dodatku ma wbudowany ów separator.
http://www.ebay.pl/itm/SMC-FDC9266-DIP-40-Floppy-Disk-Controller-/400655628940
I jest nowy nieużywany za 4$ plus drugie tyle za wysyłkę z Hong-Kongu. :)

Tu jest opis interfejsu w tym i schemat, (4ty obrazek) choć nie wiem czy dość czytelny.
http://www.cpcwiki.eu/index.php/DDI-1
A tu opis jak 464PLUS zmienić w 6128PLUS. Wprawdzie maszyna inna ale pomysł podobny (plus dodatkowy RAM) i jest tam spis wszystkich elementów.
http://www.cpcwiki.eu/index.php/464Plus_Conversion

I teraz potrzeba speca od sprzętu który zechce zapoznać się z tematem i powie co jeszcze będzie potrzebne aby ruszyć z tym koksem. ;)
A tysiące posiadaczy CPC 464 w całej Europie czeka na gotowy patent, więc mogą być z tego pieniądze. :)
Bądź co bądź 2/3 wyprodukowanych CPC to taki model.

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.03.05, 20:41:58 »
Zbyniu, tu nie potrzeba speca od sprzetu, tu potrzeba speca od oprogramowania od strony amstrada. Przejrzalem co wrzuciles ale poki co mam na glowie HDD do 6128.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.03.05, 21:18:54 »
Przecież ROM który to obsługuje jest w każdym emulatorze, to nie jest nowa konstrukcja ale znana od 85 roku. :)
Ponoć głównym powodem czemu tego nie kopiowano był brak tego sterownika stacji, a jak się zdarzał na giełdach to chyba z kosmosu bo takie miał ceny, a skoro istnieje kompatybilny zamiennik to już chyba z górki co? Czy jeszcze jest jakaś przeszkoda?

Przybliżysz coś o tym HDD ?  Zaczynasz od zera czy kopiujesz/modyfikujesz jakąś konstrukcję?
« Ostatnia zmiana: 2014.03.05, 21:28:43 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.03.06, 08:29:11 »
Oba scalaki bez problemu do dostania. Po weekendzie pokaze co to mi wyjdzie z tego.  Z HDD poki co niewiele mam do pokazania i powiedzenia, prace trwaja.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.03.06, 08:47:36 »
W razie czego ja mam dwa oryginalne interfejsy DDI-1. Mogę pożyczyć, jeśli będzie taka potrzeba :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.03.06, 09:00:15 »
A wiesz ze latwiej by mi bylo. Jak mozesz pozyczyc i mi tu wyslac to oczywiscie pokryje koszty i oddam w nienaruszonym stanie.

Ok , kupilem po 10 szt tych scalakow, beda za jakies 2-3 tygodnie, mial je moj sprawdzony dostawca od ktorego YAMAHY kupowalem do Masakratora. Akurat jest czas plytke narysowac i zrobic.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.03.06, 17:28:22 »
Miło się czyta takie dobre wiadomości. :)  Cieszę się że sprawy ruszyły. A skoro już robić nowy interfejs stacji, to myślę że przy okazji można posiadaczom CPC 464 zamiast ROMu z Amsdos-em dać Paradosa, aby chodziły im gęste stacje. Przecież i tak i tak jakiś ROM trzeba wgrać, a nie słyszałem by jakiś program przestał działać przez to że ktoś sobie Amsdosa na Paradosa zmienił.

  (Sorry Zaxon za łopatologię jeśli niepotrzebnie ci to piszę.)
Myślę że można do tego dodać kilka prostych użytecznych przełączników których interfejs w DDI-1 nie ma, za to kable do zewnętrznych stacji dla 6128 mają, czyli przełącznik stron - na wypadek korzystania z dwu-głowicowej stacji 3,5` lub 5,25` na których mamy nagrane standardowe DSK zajmujące tylko jedną stronę dysku, a przecież dyskietek 3,5` nie można odwrócić na drugą stronę tak jak dysków 3` stąd ten przełącznik stron. :)
  I do tego przełącznik stacji tzw ABBA, dla tych co podłączą sobie dwa napędy by decydować który z nich ma być widziany jako A a który jako B. Bo sporo programów nie lubi startować ze stacji B. Stąd taki przełącznik dla tych co mają dwa napędy a każdy na dyski innej wielkości. Nawet taki laik elektroniczny jak ja kiedyś taką taśmę i przełączniki sobie zrobił do dużej stacji, więc to nie filozofia. :)
  Wydaje mi się też że większość ludzi będzie przez ten interfejs podłączać stacje 3,5` lub 5,25` albo emulator stacji HxC, no to dać im standardowe złącze do zwykłej taśmy 34 pinowej, do kupienia w każdy sklepie komputerowym lub elektronicznym, zamiast 26 pinowej stosowanej w stacjach 3`, w tym także w interfejsie DDI-1. Jakby ktoś potrzebował podpinać tam 3calówkę to sobie dokupi wtyczkę 26 pinów i oddzieli część taśmy.

A skoro już coś podpinać do złącza rozszerzeń to fajnie byłoby przy okazji dorobić przycisk Reset i Pauza. I Będzie gotowy produkt o który Amstradowcy będą się zabijać. Ci co zarabiają w Euroskach biedni nie są. Tylko dać namiar na paru zachodnich forach, jakie cudo Polacy zbudowali. hehe ;) Tak przygotowany produkt jest dobry także dla tych co się boją dotknąć lutownicę. A jak dotąd posiadacze CPC 464 przypinali sobie co najwyżej MP3 zamiast magnetofonu.

Można by też zrobić droższą wersję która prócz sterownika stacji, doda 64KB RAMu i ROM z OS+Basic z 6128 co już całkowicie zmieni 464 w 6128 i to w jednym pudełeczku bez rozkręcania i grzebania w komputerze. A jak dotąd jeszcze nikt takiego produktu nie zaproponował, chyba przez powszechne przekonanie że i tak nie ma scalaków do zrobienia interfejsu stacji. Ale do tego tematu wrócę jak sterownik stacji będzie na chodzie. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.03.06, 17:59:52 »
No dalem znac na Facebooku i pierwsze co to ludzie zglosili tez zapotrzebowanie na extra romy.  :D  Zlacze dam 34 piny oczywiscie. Reset i pauza, nie ma problemu, doloze. Przelacznik stron tez.
Jako ze w Amstradzie sie orientuje slabo lopatologia mile widziana.
Siade do tego na powaznie w weekend bo tyle co kompa zmienilem i jestem na etapie ustawiania i instalacji calego softu, kto przezyl to wie co to znaczy.  :D
Poki co zamowilem scalaki, te cmos separatory nawet w 2 wersjach , dorobilem sobie biblioteki do Diptrace wiec tylko teraz siasc i zrobic.

Jeszcze pytanie gdzie dostac zlacze krawedziowe do Amstrada, da sie to gdzies normalnie kupic?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.03.06, 18:03:16 »
Generalnie rzecz ujmując Towarzyszu Zaxon, gdybyście stworzyli interfejs stacji do komputerów CPC 464 i gdyby był on w słusznej (czytaj: niskiej) cenie to byście tym samym otwarli drzwi do nowoczesnego świata dla wielu posiadaczy wspomnianych wyżej komputerów.  Dla nich w chwili obecnej nie ma innego rozwiązania tylko wczytywanie pisków poprzez magnetofon (z taśmy lub przez adapter mp3)
O ile się nie mylę złącze jest takie samo zarówno w Amstrad'ach jak i w Schneider'ach - tutaj nie było podziału na krawędziówki i złącza typu centronics.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.03.06, 18:17:50 »
Robi sie. Bylbym wdzieczny za jakies linki na temat extra ramu itp. Tez znajde ale wam latwiej bo wiecie gdzie szukac.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.03.06, 18:22:49 »
Nie wiem czy to nie zbyt wielki off-top..
Ale popatrzcie ludzie co ten gostek zrobił ze swoim CPC 464 !! :-)

 http://www.freetimeweb.nl/home/computer/cpc/cpc_464_extended_uk.html

oooooo  a tutaj jeszcze coś innego z twardym dyskiem

http://www.freetimeweb.nl/home/computer/cpc/cpc_464_vortex_uk.html
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.03.06, 19:30:31 »
Mniej wiecej cos takiego, raczej mniej niz wiecej  :D

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2014.03.06, 19:31:31 »
@ikci
No i fajne. Przełączników jak w statku kosmicznym :)

@zaxon
Interfejs sprawdzony - działa :)
Spakowany na jutro na wycieczkę do Francji :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #13 dnia: 2014.03.06, 19:34:33 »
Mniej wiecej cos takiego, raczej mniej niz wiecej  :D

U13 to ROM ?
Może skoro największe jest zapotrzebowanie na wymienne ROM-y, to od razu dać w to miejsce większy Flash z mechanizmem przełączania banków ?
I może sobie być wtedy wlutowany na stałe, ewentualnie w podstawce (w razie czego ;) )
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak zrobić interfejs stacji dysków do 464 ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.03.06, 20:30:40 »
Stare Amstrady mają gołe krawędziówki a Schneidery i Amstrady PLUS mają Contronics. Na szczęście ilość pinów i sygnały na złączu rozszerzeń są we wszystkich identyczne. I nie wiem czy lepiej zrobić dwie wersje czy raczej zrobić do Schneidera a do starych Amstradów przejściówkę. Tak chyba będzie sensowniej bo Contronics wystaje trochę poza obrys kompa a krawędziówki przeciwnie. Jak zamierzasz ustawić płytkę, poziomo czy pionowo?

Obawiam się że wtyk na krawędziówkę trzeba zrobić samemu. Ja gdy robiłem taśmę do drugiej stacji oraz Covoxa przez port drukarki to kupiłem takie złącze w które się wpina karty rozszerzeń w PC. Nie pamiętam ile było pinów ale starczało na 3 wtyki do stacji lub drukarki. A że gniazdo rozszerzeń jest dłuższe to sądzę że starczyłoby na dwa. Trzeba przyciąć, opiłować, a żeby było ładnie to jeszcze dorobić zakończenie i ten dynks co wchodzi we wcięcie w krawędziówce. Ale może ktoś inny ma lepszy pomysł skąd to wytrzasnąć.

Przed laty do CPC były sprzedawane rozszerzenia Dk'tronics o 64 i o 256KB. W 6128 komp widzi te 16KB bloki ramdysku pod adresami od 204 do 207, tzn są to parametry do komendy OUT &7F00,192 <- ten ostatni numerek to standardowy blok z podstawowej pamięci. Procek te bloki widzi od &4000 do &7FFF. A w takim rozszerzeniu o 64KB jego bloki mają nr od 196 do 199. I przez te inne adresy bloków ku rozczarowaniu posiadaczy 464 co mieli nadzieję że taki RAM plus DDI-1 zamieni ich kompa w 6128, niestety większość softu wymagająca więcej RAMu nie chciała na tym chodzić. Raz zabłądziłem na stronkę która opisywała jak przerobić takie rozszerzenie by komp to widział tak samo jak w 6128. Ale musiałbyś mnie pomolestowąć bym to poszukał. hehe :) Niektóre osoby z forum mają rozszerzenia RAM do CPC, rekordziści nawet o 4MB. Choć nie wiem czy ma sens podrażać taką przystawkę większym RAMem niż 64KB. Co najwyżej zostawić podstawkę dla tych co im będzie mało. ;) Ja to widzę tak że to ma mieć na celu sprawić by 464 stał się kompatybilny z 6128 a nie by zadowalać ekstremistów. Zresztą rozszerzeń RAM i ROM nie brakuje, niech sobie budują. A tu mowa o produkcie którego nie ma na rynku. Zresztą jak będzie przelotowe, a się będzie dobrze sprzedawać to się pomyśli i o innych. Ale to nie ja robię, nie ja ponoszę koszty i nie ja będę miał z tego kaskę, więc jak chcesz więcej ROM lub RAM to jak tam uważasz. ;)

Moja idea jest taka by przede wszystkim dać posiadaczom CPC 464 dostęp do innych nośników niż kaseta i MP3.
Potem dać im kompatybilność z 6128. Dzięki temu się powinno całe środowisko obudzić i rozruszać. A to będzie dobry grunt pod bardziej zaawansowane przystawki. :)

Tak na marginesie to nigdy w życiu nie widziałem Amstrada 464 na własne oczy. Naprawdę. Wszyscy 4ej moi znajomi z 464 mieli Schneidery, natomiast z 6iu znajomych co mieli 6128 tylko jeden miał Schneidera a reszta Amstrady. Również same Amstrady 6128 były w klubie osiedlowym na którym prowadzono kurs LOGO dla dzieciaków. Jak testowali w Bajtku 464 to fota była Schneidera, i dopiero ok 1994 roku jak mi wpadły w łapy zagraniczne gazety zobaczyłem że Amstrad 464 ma takie kolorowe klawisze. :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)