ZX Spectrum > HARDWARE

Klawiatura dla ZX + ciekawe podejscie.

(1/4) > >>

Maryjan:
Ostatnio drogą zakupową nabyłem ciekawe pcb do budowy klawiatury dla modelu ZX Spectrum + oraz ZX +128.
Pomysł trochę inny, niż ostatnio prezentowana na forum klawiatura na kluczach CD4066 SMD.

Tu, występuje:
- 58 sztuk micro-swith ALPS
- 18 sztuk BC848 SMD
- 19 sztuk diod 1N4148 SMD
i jeden osamotniony rezystorek 3,3k rozmiarówka 805

Naturalnie, trzeba takie stado tranzystorów czymś zasilać, więc do pcb należy doprowadzić jeszcze 5V.

Na razie zbieram materiały i zobaczymy - po zmontowaniu - jak to będzie działać.
Zwłaszcza chodzi tu o pracę dodatkowych klawiszy typu  - kursory, EXTENDENT MODE, CAPS LOCK etc.

Poniżej zdjęcia.

andy:
Jest jeszcze wersja z otworami na switche 6x6 5mm.

Maryjan:
Faktycznie, ale bałbym się, że przy gwałtowniejszych wciśnięciach te "swicze" się pourywają.

Maryjan:
Właśnie doczytałem drugą stronę instrukcji "jak to złożyć" którą dostałem wraz z pcb.
Okazuje się, że aby całość poprawnie pracowała w ZX Spectrum + nie tylko trzeba podłączyć 5V.
Należy sobie wydrukować - na drukarce 3D - ew. zakupić małe, okrągłe dystanse pod klawisze.
Dobrze, że mam  drukarkę 3D :) (dzięki Pear).

m0b:
Wynika to z konstrukcji klawiszy plusa, które w miejscu switcha mają akurat dziurę. Dzięki niej guma przekładki, która fizycznie stykała się z membraną, miała gdzie się schować przy brutalnym naciskaniu klawiszy - była to chyba taka forma kontroli nacisku na membranę. W przypadku "twardego" switcha powoduje to jednak, że siła nacisku jest niewystarczająca i trzeba dorobić przekładkę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej