Autor Wątek: Czy to koniec?  (Przeczytany 5144 razy)

zielony64

  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Miejsce pobytu:
    Nowa sól
Czy to koniec?
« dnia: 2023.10.19, 07:49:23 »
 Czy tylko mi się wydaje, że forum umiera?
Jestem tu od 2013 roku pod zmienionym nickiem i wiem jak to kiedyś wyglądało teraz to jest pustka

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.10.19, 08:40:02 »
To może być dosłowna przyczyna. Nie jesteśmy coraz młodsi ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.10.19, 09:48:26 »
Czy tylko mi się wydaje, że forum umiera?

Możliwe, ponieważ moda na retro przemija, towarzystwo starzeje się i wymiera, a reszta mam wiele alternatyw do tego forum, np. Facebooka, fora zagraniczne, jutjuba, lepsze lub gorsze stronki poświecone retro ...

Nic nie trwa wiecznie.

"To se ne vrati"
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.10.19, 10:26:28 »
Moda na pewno, ale ci dla których to jest hobby pozostaną.
Wymieranie tego gatunku myślę że jeszcze potrwa ;)
Ale siłą rzeczy odejście mody oznacza że mniej się będzie działo i to już raczej nie wróci.

Myślę też, że do przyspieszenia odejścia tej mody mocno przyczyniło się spekulowanie cenami retro (skupowanie z portali aukcyjnych/elektrozłomów i sprzedaż za horendalne ceny).
Nie każdy jest gotowy przeznaczać na hobby takie kwoty, szczególnie odkąd sytuacja finansowa społeczeństwa mocno zaczęła się pogarszać.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

zielony64

  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Miejsce pobytu:
    Nowa sól
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.10.19, 11:18:24 »
I git  niech moda przemija to może sprzęty będą tanie bo to co teraz się odwala na aukcjach to przechodzi ludzkie pojęcie.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.10.19, 11:27:16 »
Dokładnie. Moje subiektywne wrażenie jest takie, że jak można było tanio dostać sprzęty w różnym stanie, to zabawa sprzętem była przyjemnością.
Do woli można byłe reverse engineering robić czy przerzucać stare scalaki do nowych projektów, itd.
A teraz szkoda nawet włączyć sprzęt za który wydasz tyle, że mógłbyś tydzień urlopu spędzić za to  ;D

Nawet nie tyle, że ludzi zaczęło brakować, tylko wydaje mi się, że ci najbardziej aktywni trochę się tymi utrudnieniami zmęczyli.
Również tym "pościgiem podatkowym" o którym często wspomina zaxon. Robisz coś dla znajomych, a państwo chce od tego %

Ostatnio ściągałem też jakiś jeden sprzęt z zagranicy. Sam komputerek był tani.
Ale jak doliczyłem podatek w kraju zakupu, opłaty celne, opłaty bankowe, opłaty transportowe i opłaty przewoźnika polskiego za "obsługę celną", to wyszło mi 4 razy tyle co sam sprzęt :/
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.10.19, 11:51:01 »
Speecy alive forever!

1) wrażenia są subiektywne
2) to że mniej postów, to może być opadająca część sinusoidy, czyli przejściowe.
3) jak już wspomniano: jest FB, Messanger, Discord, ruch się "rozmywa" po innych zakątkach sieci
4) są tematy, które naturalną drogą wyciszają się, no bo ileż można pisać, że Robocop to, a Jet-Pac tamto ;)
5) na zlotach Speccy.pl nie czuć, że coś umiera. :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.10.19, 12:44:53 »
Pewnie jak autor wątku jest od 2013, to pamięta wiele osób, które już przestały się udzielać.
Ale też jestem dobrej myśli. Ludzie przemijają, a speccy trwa! :D
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.10.19, 18:15:16 »
Każdy inaczej kultywuje swoje retro-hobby, jedni kolekcjonują sprzęt, inni oryginalne programy, inni testują współczesne malinki udające retro, inni naprawiają stare graty ze śmieci, inni przeglądają soft niekoniecznie na oryginalnym sprzęcie który przed laty ich ominął, inni robią lub słuchają podcasty, inni tworzą coś na scenę, albo pracują nad wznowieniami gier czy czasopism sprzed lat, a inni kłócą sie na forach i komentarzach w FB czy YT o to co było lepsze i kiedy co już było i przez co ich zdaniem warto było w to czy tamto grać lub posiadać czy już albo jeszcze nie. Czy też po prostu bez spiny opowiadają swoje sentymentalne wspomnienia, na forach, blogach czy kanałach YT.

Z tych miejsc na które zaglądam nieco więcej sie dzieje tzn więcej postów sie pojawia na PPA.pl ale tam też po paru gorących wątkach o wyższości Gwiazdki nad Wielkanocą itp, które mimo niechęci moderacji i regularnym zamykaniu takich wątków, odradzały sie najdalej po kilku tygodniach i ciągnęły w najlepsze latami. Ale w końcu redakcja osiągnęła swoje, po zbanowaniu paru gorliwszych dyskutantów którzy niektórych bardzo wkurzali ale też i ożywiali dyskusję, a że w opinii wielu dostali zbyt surowe wyroki bo nawet bany dożywotnie za błahe powiedzonka. Bo to nawet nie są przewinienia z punktu widzenia regulaminu. I ludzie boją sie odezwać. Zostało kilka niszowych smętnych wątków o kupowaniu czy naprawianiu a nie ma tego całego wesołego rozgardiaszu który zwykle towarzyszy spotkaniom fanów jakiejś dziedziny.

Mnie też w ostatnim roku dłuższe posty albo nawet serie zdarzają sie niemal wyłącznie na YT i rzadziej na FB. Mało ludzi podejmuje tematy. A jak ktoś sie dorwie do niektórych kanałów które produkują wielogodzinne ogrywanie retro niemal codziennie, to nie ma kiedy tego obejrzeć że o skomentowaniu nie wspomnę. Ostatnio podjąłem decyzję że jeszcze maks 2 lata i wracam do Polandii, i mam nadzieję że poznam osobiście niektóre gęby z retro-świadka, bo dotąd jakoś miałem nie po drodze. :)

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.10.20, 00:21:35 »
Czy tylko mi się wydaje, że forum umiera?
Jestem tu od 2013 roku pod zmienionym nickiem i wiem jak to kiedyś wyglądało teraz to jest pustka

Taki los praktycznie każdego forum. Starszyzna nie chce gadać ciągle o tym samym, więc strofuje młodych, mówiąc "było i poszukaj". Nowych tematów jak na lekarstwo... Sprzęt też ma swoje ograniczenia i nie da się co chwilę wymyślać czegoś nowego...
Zaczynałem od TIMEX`a....

ZorrO

  • ***
  • Wiadomości: 149
  • Miejsce pobytu:
    UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.10.20, 01:03:46 »
Ej no po takim podsumowaniu to już pora umierać. ;)

Są tacy co mają fioła na punkcie piłki nożnej albo szachów i każdą wolną chwilę przez całe życie o tym myślą gadają grają i planują co jeszcze w tym temacie można zrobić. A obie dziedziny wydają sie być znacznie bardziej ograniczone i monotonne niż retro graty.

To ile wam lat do emerytury zostało żebyście przestali narzekać na brak czasu na hobby? ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.10.20, 01:19:53 »
Ja to akurat czekam niecierpliwie na swoją emeryturę by się w końcu poświęcić mojej pasji jaką są właśnie retro-komputery.  :D
Pytanie tylko czy przy mojej emeryturze będzie mnie jeszcze stać na takie hobby, lub będzie potrzeba to wyprzedać by jakoś potem egzystować.  :P
Miejmy tylko nadzieję że do tego czasu taki sprzęt nie będzie już wtedy "G" wart...
« Ostatnia zmiana: 2023.10.20, 01:31:46 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.10.20, 08:43:24 »
Z wyprzedawaniem jest taki kłopot, że możesz zrobić to tylko raz. A później nie masz już ani hobby ani środków :]

Życzę Tobie żebyś za swoją emeryturę mógł podróżować po bezkresie retro niczym niemieccy emeryci po zachodniopomorskim ;)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #13 dnia: 2023.10.20, 10:44:27 »
Coraz częściej myślę aby sprzedać wszystko co mam z retrośmieci, bo do emerytury i tak nie doczekam. Tylko zagracają one miejsce. Wolę wsadzić nos w książkę lub włączyć turecki serial, niż po raz n-ty grzebać w retrozłomie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czy to koniec?
« Odpowiedź #14 dnia: 2023.10.20, 11:47:21 »
No, niedługo forum się rozrusza ;) Proponuję zajrzeć do zakładki Powitania :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma