Autor Wątek: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)  (Przeczytany 11985 razy)

Nowy

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« dnia: 2017.11.11, 21:23:26 »
Witam

Posiadam Zx Spectrum + wraz z FDD3 oraz FDD3000 
Chciałbym ponagrywać gry na dyskietki 3 cale Maxell albo 1.44 stacja od PC dodana do Fdd3000.
Stacja jest raczej sprawna bo odpala program Monitor Emulator oraz cp/m v2.2 i np. formatuje dyskietki bez problemu.
Ale ma problem z Zebra Copy bo po wgraniu bloku i jego próbie zapisu tak jakby się zawiesza.

Dlatego próbowałem wiele razy przez cpcdiskxp 2.5.1 z obrazów pobranych z forumowej bazy z katalogu FDD3000.
Nie wiem dlaczego cpcdiskxp pokazuję "krzaczki" zamiast nazw gier (obrazy w załączniku) oraz zerowe rozmiary.
Później stacja FDD 3000 widzi nazwy gier ale zamiast rozszerzeń do nich (po kropce) są cyfry.

Mam także program tap2tos ale nie wiem co zrobić z plikiem który powstaje dzięki temu programowi (.img)
(to chyba jest obraz dyskietki ale jak to nagrać jako .dsk na dyskietkę np 1.44 DD tego już nie wiem)
Czy te programy można wykorzystywać do FDD3000? Czy tylko Spectrum+3 lub Amstrad?
Dyskietki formatuję albo przez stację FDD3000 albo w cpcdisk 2.5.1 (czy jakoś inaczej trzeba?)

Proszę o fachową pomoc za którą mogę się odwdzięczyć pożyczeniem i wysłaniem pocztą którąś z książek jakie posiadam.
Fajnie jeżeli byłby ktoś z Poznania lub okolic kto posiada FDD3000 i pomógł w tym temacie.

oraz:
Czy można zrobić kopię zapasową programu Monitor Emulator vP1.1 ? Aby mieć kopie na wszelki wypadek.
Mam jeszcze FDD3 ale nawet nie mam do tego żadnego systemu bo cp/m v2.2 chyba nie pasuję do tego sprzętu.
Nawet Tos-a nie mam bo nic nie mogę przegrać na dyskietki.
RĘKI :) opadają, bo ręce dawno już opadły  :'(


Ps. Może ktoś umieściłby filmik/tutorial z objaśnieniem na YouTube jak przerabiać gry z taśm na dyskietki.
Taki poradnik byłby lepszy niż sam tekst na forum. Tu jeszcze jakieś loadery trzeba przerabiać.
W latach 80-tych nie miałem stacji bo kosztowała tyle co sam Timex dlatego mam z tym problem.

Ps. Może przydałoby się założyć NOWY DZIAŁ "DZIAŁ POMOCY" w którym byłyby posty z pytaniami o POMOC w rozwiązywaniu problemów.
Także dział TIMEX take jakie są działy o ZX81 czy Sam Coupe. W końcu był i jest to najpopularniejszy Zx Spectrum tyle, że pod inną nazwą  ;)

Pozdrawiam
Nowy

Książki: http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=3534.0
« Ostatnia zmiana: 2017.11.11, 21:50:14 wysłana przez Nowy »
Zx Misja :)
Forum rządzi. Forum radzi. Forum nigdy cię nie zdradzi.
Uważaj tu mogą być promile :)

Nowy

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.11.11, 21:28:25 »
Sorki załączników nie dodałem.
Zx Misja :)
Forum rządzi. Forum radzi. Forum nigdy cię nie zdradzi.
Uważaj tu mogą być promile :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.11.11, 22:37:20 »
Większość odpowiedzi na Twoje pytania znajduje się na niniejszym forum.
Spróbuj opcją "szukaj" przeszukać forum pod względem interesujących Cię zagadnień.
Kilka działów i wątków poświęconych jest też FDD 3/3000 oraz ich klonowi FDD 35.

W FDD 3/3000 zdarza się tak, że nieużywana stacja może strzelać "fochy". Szczególnie napęd 3''.
Osobnym tematem jest też awaryjność interface łączącego ZX Spectrum z FDD 3/3000.
Powstał niezawodny zamiennik pod nazwą Ti-OF-TTL.

Programy, które Wymieniłeś i którymi się Posługujesz działają, gdyż wiele osób ich używa z dobrym skutkiem.
Musisz coś robić nie tak, więc należy poczytać, podejrzeć, jak to robią inni.
Powodzenia.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.11.12, 11:45:34 »
Ale ma problem z Zebra Copy bo po wgraniu bloku i jego próbie zapisu tak jakby się zawiesza.

Może jest błąd na dyskietce docelowej? Formatowanie tego nie sprawdza. Możesz sprawdzić programem ZX Tools http://www.speccy.pl/archive/prod.php?id=307
Albo nie ma systemu na dyskietce. Czy formatowałeś ją pod TOS? Wtedy zapisywany jest system.

Czy można zrobić kopię zapasową programu Monitor Emulator vP1.1 ? Aby mieć kopie na wszelki wypadek.

Skopiować dyskietkę można choćby pod CP/M. Komendą BACKUP.
« Ostatnia zmiana: 2017.11.12, 12:09:24 wysłana przez Phonex »

Nowy

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.11.12, 20:19:58 »
Witam
Chyba wszystko wskazuję na to, że dyskietki nie są sformatowane pod TOS no bo cpcdisk tego (chyba) nie robi tak samo stacja FDD3000 formatuję ale tylko formatuję bez nagrania systemu TOS.
Tyle, że ja nie mam żadnej dyskietki z Tos-em a te które "podpinam" 3.5 DD  pod PC-ta nie są formatowane w ten sposób. Mam ściągnięty TOS tutaj z forum ale jak ja mam go zgrać? 

I jeszcze jedno.
DSK Editor w cpcdisk pokazuje mi "krzaczki" zamiast nazw tak jak pisałem wcześniej a jest to jeszcze przed nagraniem dyskietki więc coś jest nie tak jeszcze przed nagraniem.
Ten program jest głównie pod Amstrada więc może to normalne dla Zx-a

Ponowie pytanie o tap2tos
Co dalej robić z plikiem który powstaję (.img) aby jego zawartość zgrać na dyskietkę?
Trzeba go jakoś przerabiać jeszcze? "rozpakowywać"?

@mariansss @Phonex Dzięki za zainteresowanie się moim problemem.
Zx Misja :)
Forum rządzi. Forum radzi. Forum nigdy cię nie zdradzi.
Uważaj tu mogą być promile :)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.11.12, 20:48:49 »
FDD3000 z BASICa (komendą FORMAT) zawsze formatuje pod TOS z zapisaniem systemu. Nie ma innej opcji.
TOS masz na dyskietce z Monitor Emulatorem - skoro się uruchamia, to jest tam system. Nie masz TOSowych użytków systemowych, jak np.BACKUP, ale system jest bo inaczej Monitor Emulator by się nie wczytał - stacja FDD3/3000 musi mieć system na dyskietce żeby działać.

Sformatuj dyskietkę z BASICa FORMAT *"a" TO "nazwa"
UWAGA: komendę wpisz z włożoną dyskietką z Monitor Emulatorem. Dopiero PO potwierdzeniu pojawi się na ekranie polecenie włożenia dyskietki którą chcesz formatować. Żeby się nie pomylić, na wszelki wypadek zabezpiecz dyskietkę z ME.
I wtedy Zebra powinna działać.

tap2tos nie używałem.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.11.12, 21:55:35 »
Witam
Chyba wszystko wskazuję na to, że dyskietki nie są sformatowane pod TOS no bo cpcdisk tego (chyba) nie robi tak samo stacja FDD3000 formatuję ale tylko formatuję bez nagrania systemu TOS.

Tak jak Phonex napisał, sformatowana (poleceniem FORMAT*) dyskietka zawsze ma na sobie system TOS. Nie jest to widoczne z poziomu plików, ponieważ system jest wgrywany na pierwsze 4 ścieżki dyskietki, w obszarze zarezerwowanym właśnie na system.
Jeśli włożysz dyskietkę do napędu A: i naciśniesz czerwony reset (ten na stacji), to dioda na napędzie powinna kilka razy zamigotać i zgasnąć. To oznacza, że system się załadował do pamięci stacji. Jeśli dioda świeci się cały czas, to dyskietka nie jest sformatowana lub nie ma na sobie systemu (bo została sformatowana np. na innym komputerze).

Cytuj
DSK Editor w cpcdisk pokazuje mi "krzaczki" zamiast nazw tak jak pisałem wcześniej a jest to jeszcze przed nagraniem dyskietki więc coś jest nie tak jeszcze przed nagraniem.
Ten program jest głównie pod Amstrada więc może to normalne dla Zx-a

Dokładnie tak, jest to normalne. W obu formatach używanych przez CPC6128 katalog plików znajduje się na innej ścieżce dyskietki. Zatem obraz (plik DSK) dla FDD3000 wczytany do CPCdiskXP należy nagrać na dyskietkę bez zaglądania do środka - wszystko trafi na swoje miejsce :)
Pytałeś też o rozszerzenia plików dla gier. Tak, .1, .2 itp. to normalne zjawisko, dość często gry są właśnie rozbite na kilka plików w ten sposób i loader w basicu je wczytuje po kolei do pamięci.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.11.12, 21:59:22 »
Sformatuj dyskietkę z BASICa FORMAT *"a" TO "nazwa"
UWAGA: komendę wpisz z włożoną dyskietką z Monitor Emulatorem. Dopiero PO potwierdzeniu pojawi się na ekranie polecenie włożenia dyskietki którą chcesz formatować. Żeby się nie pomylić, na wszelki wypadek zabezpiecz dyskietkę z ME.

Ponieważ ten etap powoduje dużo konfuzji, załączam skan z instrukcji obsługi.
Uwaga powyżej o zabezpieczeniu dysku jest bardzo cenna!

Nowy

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.11.13, 20:20:08 »
@ mariansss @Phonex @trojacek Dziękuję! przycisk "pomógł" został użyty :)

Za podpowiedzi w czym może być problem. Tak, to był brak TOS-u na formatowanych dyskietkach. (ale nie pod Tos-em) Zebra Copy także zadziałała. Pierwsza nagrana gra tak na próbę to Tanx aż 16 Kilo to chyba miało hehe ale cieszyłem się jak dziecko! Tak jak pewnie ludzie którzy kupili stację w Pewexie czy Składnicy Harcerskiej i w larach 80-tych i odpalili pierwszy raz ze stacji grę.

To może jeszcze dopytam was o taki bajer: https://youtu.be/1od8s8m-guU Super sprawa!
Nic nie trzeba wklepywać - bardzo wygodna rzecz. Lista gier sama się wczytuję. 

Ps.Chyba tylko na was można tu liczyć!
Ps. Piwko i nie tylko  ;) dla was!  :)
Zx Misja :)
Forum rządzi. Forum radzi. Forum nigdy cię nie zdradzi.
Uważaj tu mogą być promile :)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.11.13, 21:06:42 »
Menu dyskowe :) Zwane też "programik "START""

Takie proste jak na filmiku, można zrobić w parę minut. Wyświetlić tytuły, a potem jeśli naciśnięty klawisz "1" LOAD *"Bombjack". Jeśli klawisz "2"... itd
Nagrywa się to pod nazwą "start" (SAVE "start" LINE 1) i wtedy samo się ładuje po naciśnięciu RESET.

Od kilku lat mam zamiar zamieścić tu kilka moich i ciągle zapominam :-[
Trzeba je tylko trochę dopracować...
A za to zupełnie niedorobione jest automatyczne. Znaczy działa, ale jak jest więcej programów niż się mieści na ekranie to udaje się w sobie tylko znanym kierunku... Automatyczne samo sobie odczytuje programy z dysku, ale ja nie lubię, bo przez to jest wolniejsze :(
Z tego powodu wszyscy korzystali z tego, które napisał Bzyk, które jest jeszcze wolniejsze, bo najpierw w BASICu w zupełnie lamerski sposób sprawdza sobie z którego dysku się załadowało. Najwyraźniej nikt nigdy nie wymyślił, jak to zrobić w asemblerze.

Nowy

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.11.13, 21:57:09 »
@Phonex
A czy dałoby radę skrócić te kilka lat do kilku tygodni może nawet dni?
Może mógłbyś umieścić na forum listing tego programu aby każdy zainteresowany mógł wprowadzać własne poprawki które także by umieszczał na forum tak aby powstała jedna wspólna najlepsza wersja. Dziwie się, że jeszcze "starzy wyjadacze" forumowi dla których to pewnie pestka nie stworzyli takiego programu - bardzo użytecznego i wygodnego.

"To by ułatwiło życie zx-sowych mas pracujących miast i wsi"  :)
Zx Misja :)
Forum rządzi. Forum radzi. Forum nigdy cię nie zdradzi.
Uważaj tu mogą być promile :)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.11.14, 00:06:25 »
Ponowie pytanie o tap2tos
Co dalej robić z plikiem który powstaję (.img) aby jego zawartość zgrać na dyskietkę?
Trzeba go jakoś przerabiać jeszcze? "rozpakowywać"?
Gdy program spyta Cię o nazwę obrazu do zapisu, wpisz nazwę z rozszerzeniem .dsk (czyli zamiast - przykładowo -  dyskietka.img wpisz dyskietka.dsk)
Z wrzuceniem na dyskietkę pliku w tym formacie nie powinieneś mieć problemów... :)
Machines should work. People should think.

Nowy

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.12.16, 15:02:23 »
I wszystko jasne   ;)
Zx Misja :)
Forum rządzi. Forum radzi. Forum nigdy cię nie zdradzi.
Uważaj tu mogą być promile :)

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.12.18, 21:34:45 »
Przepisał może ktoś ten program z Bajtka ?

Zabieram się za to, ale jakoś nie mogę zacząć.
Może już ktoś to zrobił ?
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Przenoszenie programów / gier. (cpcdisk, tap2tos)
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.12.18, 21:44:44 »
Przypadkiem nie było go na dyskietkach ZX Shareware wydawanych przez Bajtka ?
Chyba był CAT i CopyCAT - taka nakładka do kopiowania plików.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma