Autor Wątek: A to co? Spectrum Next.  (Przeczytany 262393 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1035 dnia: 2023.01.18, 07:29:38 »
Nie taki nowy "update" z KS2, bo z 24 grudnia:

Cytuj
We are still aiming at Q3’23 for shipping your computer.

a dalej czytamy

Cytuj
As a reminder, we’ve got all the parts already bought and in storage, with the notable exception of the Artix-7 FPGA – the very heart of the Spectrum Next. The Artix-7 is what dictates the shipping date, originally slated for Q3’23. It’s now quite likely we will be able to ship earlier – we just don’t yet know exactly when, but we’ll keep you posted on this front fairly soon!

Moim zdaniem optymiści z tą wysyłką po przesiadce na inne FPGA, z produkcją w Chinach i chipami z Tajwanu.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1036 dnia: 2023.01.18, 08:58:00 »
Z tego co napisali wynika, że mieli je skompletowane i gotowe już dawno, poza układem FPGA.
To nie jest duże zamówienie, ale pewnie kilka tys potrzebują. Na takkie zamowienia czas oczekiwania w chinckiej fabryce przed pandemią był kilku miesięczny.
A w momencie kiedy zaczeło się to szaleństwo potrafili tak po prostu zienić przewidywaną datę dostępności na magazynie np. o +2lata do przodu
To samo spotkało firmę w której pracuję, szczęśliwie udało się zebrać sporo ukłądów z rynku żeby uzupełnić zapasy i jakoś wystarczyło.

PS. To jest też wytłumaczenie, dlaczego układy na rynku konsumenckim tak szybko się skończyły i tak bardzo podrożały (duży popyt). Firmy, które musiały utrzymać ciągłość produkcji wykupiły wszystko co było dostępne. Wbrew pozorom sporo firm "produkuje" drobne urządzenia elektroniczne, oparte na ogólnodostępnych podzespołach. Niestety to odbiło się na nas, hobbystach :(
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1037 dnia: 2023.01.18, 09:28:58 »
Wbrew pozorom sporo firm "produkuje" drobne urządzenia elektroniczne, oparte na ogólnodostępnych podzespołach.

<off-topic>
Ale co to znaczy "wbrew pozorom" i dlaczego "produkuje" w cudzysłowach? Od kiedy elektronika produkowana z "ogólnodostępnych podzespołów" jest czymś... nie wiem... gorszym? I dlaczego "ogólnodostępne podzespoły" miałyby nie być dostępne dla firm?...
</off-topic>

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1038 dnia: 2023.01.18, 10:14:54 »
<off-topic>
Wbrew pozorom, bo chyba nie każdy ma świadomość, że MŚ przedsiębiorstwa produkują całkiem dużo własnych rozwiązań i zapotrzebowanie na układy jest duże.
To są dziesiątki tysięcy układów, których nie otrzymały na czas od dostawcy i musiały je wykupić z małych sklepów dla konsumentów indywidualnych.

Jak dla mnie jest to niekorzystne z punktu widzenia odbiorcy indywidualnego, dla którego te układy były przeznaczone.
Na tej samej zasadzie brakowało kart graficznych i poszybowały ich ceny, bo "koparkowi" wykupili układy przeznaczone dla odbiorcy indywidualnego.

Natomiast "produkcja" tylko dlatego, żeby odróżnić wytwarzanie małoseryjne (kilka/kilkanaście tysięcy sztuk) od produkcji tzw. przemysłowej, czyli w sektach tysięcy sztuk i więcej.
Tak duże zakłady nie "odbiorą" układów hobbystom, bo mają za duże zapotrzebowanie. One muszą czekać. I stąd problemy w automotive z dostępnością elektroniki (podobne do problemów Next-a).

Wytłumaczyłem się? :D
</off-topic>
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1039 dnia: 2023.01.18, 10:21:37 »
<off-topic>
Wytłumaczyłem się? :D
</off-topic>

Średnio ;) Rynek jest wredny, ale jest i trzeba się do niego przyzwyczaić. Jak czegoś nie ma to nie ma i trzeba czekać albo konkurować warunkami potencjalnego zakupu a nie marudzić, że jak nie mogę konkurować to łeee... jacy niedobrzy ci "producenci" ;)

I tak - ja też zgrzytam zębami i czekam aż dostępność i ceny Raspberry Pi'ów wrócą do jakichś normalnych poziomów ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1040 dnia: 2023.01.18, 10:32:55 »
I tak - ja też zgrzytam zębami i czekam aż dostępność i ceny Raspberry Pi'ów wrócą do jakichś normalnych poziomów ;)

Marzyciel. Tanio to już było. Teraz i przyszłości jak chcesz taniej kup chińską wersję/odpowiednik RPi na ich własnych procesorach. Chiny prowadzą wojnę technologiczną preferując sprzedaż swoich produktów z czasem dostaw liczonym w dniach, oraz wytną w pień zachodnie koncerny bez mrugnięcia okiem.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1041 dnia: 2023.01.18, 12:06:13 »
Gdzieś wyczytałem że podobno dostępność RPi w tym roku ma powrócić do normy a co za tym idzie też może ich cena, jednak pewnie ona i tak nieco wzrośnie.

Część projektów jakie obserwowałem stopniowo przesiadała się z powodu braku dostępności i cen oryginalnych "malin" na chińskie platformy Orange Pi czy Banana Pi, jednak nie wszystko tam jest tak dopracowane i stabilne jak w RPi i często trzeba wysiedzieć wiele godzin by wszystko uruchomić i doprowadzić do poprawnego działania.
Przekonałem się o tym walcząc ostatnio z uruchomieniem kamerki USB w oprogramowaniu Octopi na platformie Banana Pi, straciłem na to dość sporo czasu ale w końcu się udało dzięki pomocy kolegi @paroos'a. :)
« Ostatnia zmiana: 2023.01.18, 12:12:35 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tarhim

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1042 dnia: 2023.01.20, 00:34:41 »
Tak więc w moje ręce wpadło N-Go z klawiaturą i w obudowie, więc przystąpiłem do obczajania tego wynalazku i jak na razie jedno mnie dziwi.
Otóż timexowe tryby ULA jak najbardziej są, ale tylko jeśli wybiorę Nexta jako maszynę, jak wezmę TC2048 to ni hu hu, OUT 255,6 nie daje żadnego efektu, jak na zwykłym ZX. Niby drobiazg (bo co mi szkodzi odpalać te rzeczy na nextcie) ale jakiś taki irytujący. Czy coś robię źle?

Rozwiązanie jest, zostawiam dla potomności:

Cytuj
Allen AlbrightModerator
There seems to be a bug in the fw boot for the Timex machine.
You need to:
(1) Enable the "timex" setting in the configuration. You can change config options if you press space after a power on or hard reset when you see the splash screen. Unfortunately these config options apply to all personalities at present and you will want to disable "timex" when doing a spectrum personality. Otherwise the floating bus will not work.
(2) The bug is that the fw is not enabling port $ff. You can do that manually by entering this line after powering up- "OUT 9275,130: OUT 9531,193". After this port ff will work.
Garry Lancaster the bug is as follows:
Enabling timex video hardware has to be done in two places:
Nextreg 8 bit 2 has to be 1
Nextreg 130 bit 0 has to be 1
The latter is not being done by the fw.
FYI, you can have the floating bus and timex video working at the same time by resetting nextreg 8 bit 2 to 0. This will mean reads from port ff return floating bus bytes and outs to 255 write to the timex port. There is another nextreg where you can read the timex video mode without reading port 255.

You can also run timex software from the nextzxos browser. Just select 48K as the machine but go into the advanced menu before doing that and enable timex and (optionally) ay. These settings will be remembered so that a timex program will always be run properly when you select from the browser.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1043 dnia: 2023.01.20, 09:11:13 »
@tarhim: dzięki za rozwiązanie i wyjaśnienia.  Mam w takim razie prośbę. Czy mógłbyś na N-go/Next uruchomić załączony program w trybie ZX48 z włączonymi dodatkami jak „Timex mode” i drugi raz w trybie TC2048? Prosilbym o zrzuty ekranów w obu przypadkach.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tarhim

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1044 dnia: 2023.01.20, 15:26:23 »
Tak rozwiązanie jak i wyjaśnienia są Allena, nie moje :)

Program oczywiście jak najbardziej odpaliłem, ale tu wychodzi moje lamerstwo bo nie wiem jak skutecznie zrobić zrzut ekranu dla osobowości nie będącej nextem, a już taki z ramką to w ogóle. Mam nadzieję, że zdjęcia ekranu też Ci coś dadzą. W promocji odpaliłem na rzeczywistym Timexie żeby sprawdzić, ale ten efekt pewnie znasz?


matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1045 dnia: 2023.01.20, 15:31:33 »
Hyhy... Nie wiem, co dokładnie testujemy, ale bardzo ładnie widać ~15 taktów różnicy między 48 a TC - to jest dokładnie 4 celle przesunięcia, które można wypatrzeć na ostatnim zdjęciu ;)

tarhim

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1046 dnia: 2023.01.20, 15:35:44 »
Więc widać je na prawdziwym TC, a na osobowości klona już nie :)

Moja wina, nie zamieściłem legendy. Od góry:
- N-GO przebrane za ZX48 z włączonymi trybami Timexa
- N-GO przebrane za TC2048
- tru Timex na telewizorku




KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1047 dnia: 2023.01.20, 15:50:23 »
@tarhim: Dzięki,

Czyli Next i N-Go nie mają timingów timexowych w żdanym z trybów pacy. Tak jak myślałem. ;) A miało być tak super dokładnie, jak w rzeczywistym sprzęcie :P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tarhim

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1048 dnia: 2023.01.20, 16:08:05 »
Może trzeba pomarudzić żeby poprawili  ;)

W ramach ciekawostki dorzucam efekt na osobowości Pentagona.


Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #1049 dnia: 2023.12.06, 09:05:57 »
Jak ktos sie zapisal, to rozpoczela sie wysylka nowych Nextow, w EU pierwsi juz maja. Czyzby Sinclair tym razem zdazyl przed Swietami ?  :D