Autor Wątek: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym  (Przeczytany 52069 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #195 dnia: 2022.06.08, 09:19:47 »
Warto by sprawdzić w technologii FDM jak to wyjdzie cenowo.
Możliwe że to będzie też w cenie średniego worka ryżu ;)
Nawet nie wiedziałem że JLC robi też wydruki 3D ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #196 dnia: 2022.06.08, 09:55:03 »
@damik tyle, że żaden druk FDM nie da ci jakości SLA.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #197 dnia: 2022.06.08, 10:13:29 »
Jednak wydruk SLA jest chyba mniej wytrzymały mechanicznie niż FDM.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #198 dnia: 2022.06.08, 10:16:16 »
To zależy czego się wymaga i czym się dysponuje :)
Są drukarki konsumenckie pozwalające na drukowanie warstwami o szerokości 0,02mm
I masz wtedy super jakość zachowując możliwość druku z wielu materiałów leposzych od żywicy.

Są też nowe algorytmy w slicerach pozwalające poprawić jakość wykończenia wydruku, typu utwardzanie wyższa temp (pozwala "stopić" górną warstwę w jedną powierzchnię, nie widać linii warstw) czy generowanie ścieżki dla dyszy w pierwszej warstwie w taki sposób, żeby przy zwiększonym flow zlewały sie same, itd.

Dla mnie wydruk szerokością 0,12mm przy odpowiednim dobranu funkcji i położenia wydruku względem dyszy jest całkiem zadowalający :)
Ma też lekki 'retro vibe', jak wtryski z lat '80
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #199 dnia: 2022.06.08, 10:23:53 »
Wytrzymałość zależy od zastosowanego materiału, ale...

https://toms3d.org/2020/03/02/elegoo-resin-vs-prusa-resin-vs-petg-vs-pla/

W praktyce przy dobrej żywicy i przyzwoitej drukarce (a nie wydaje mi się, żeby firma zajmująca się drukiem SLA używała jakiejś słabizny) wytrzymałość SLA w praktycznych zastosowaniach jest porównywalna z drukiem FDM. A jakość powinna być znacznie lepsza - przede wszystkim nie będzie warstw.


matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #200 dnia: 2022.06.08, 10:30:34 »
@paroos meh ;) ... przyzwoity (w znaczeniu "robiony przez komercyjną firmę") druk SLA vs FDM prawie zawsze da lepszy wygląd w wersji SLA. Nie, żebym miał coś przeciwko FDM, ale jak coś ma być ładne, gładkie itp. to ile byś się nie naprężał z samej drukarki nie dostaniesz porównywalnej jakości. Żaden ironing itp. nie poprawi jakości do pojedynczej gładkiej warstwy SLA (a tylko to ironing potrafi poprawić). Zejście z warstwą w dół powoduje, że warstwy są drobniejsze a nie mniej widoczne. Przeszlifowanie wydruku też nie spowoduje zniknięcia warstw - dopiero priming, szpachlowanie i malowanie pozwala na ukrycie warstw.

Rzadko kiedy drukuję cokolwiek z warstwą poniżej 0.2 - głównie wtedy jak przy czymś niedużym chcę mieć trochę lepszą wytrzymałość mechaniczną. A w praktyce nauczyłem się już do czego FDM się nie nadaje i po prostu nie szarpię się na takie rzeczy. I moim zdaniem obudowa do ZX 81 zalicza się do kategorii "nie nadaje się" przy założeniu, że chcesz to komuś pokazać a nie tylko używać ;)


paroos

  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #201 dnia: 2022.06.08, 10:58:50 »
@matofesi Pamiętaj, że wydruki z SLA też są warstwowe :)
Tak jak wspomniałem, są już drukarki FDM potrafiące drukować warstwami o porównywalnej szerokości.
Więc skoro mówimy o wydruku na zamówienie, to jest to osiągalne :)
Ale dla mnie już wydruk na warstwie 0,05 sprawia, że warstwy są  niezauważalne i to mi wystarczy.
Może jestem po prostu bardziej tolerancyjny ;)

Szczególnie jeśli drukarka jest mechanicznie tak dokładna, że każda kolejna warstwa leży idealnie co do mikronów na poprzedniej.
Wedy odbicie światła nie ujawnia żadnych niedoskonałości.

Wydruki z żywicy wg mnie wygrywają właśnie tylko dokładnością pionową i mają sens przy rozdzielczości lcd 4k, wtedy to jest spójne.
Ale ta przewaga będzie się kurczyć.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #202 dnia: 2022.06.08, 11:04:54 »
@paroos ale naprawdę wierzysz w to, że technologie materiałowe są w stanie dostarczyć filamentu z którego da się techniką topienia i wyciskania warstw wydrukować obiekt jakościowo identyczny z technikami stereolitograficznymi? Nie, żebym się baaardzo interesował tym co się dzieje w segmencie drukarek $10K+ ale mam wrażenie, że w profesjonalnych zastosowania to raczej laser-sintering i podobne techniki a do tego nowe technologie profesjonalnego szybkiego druku z żywic. O postępach w profesjonalnym FDM jakoś nie słyszałem... Ale może ja się po prostu nie znam ;)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #203 dnia: 2022.06.08, 11:18:17 »
JLC wycenia wydruk tych samych modeli techniką FDM z ABS na 45 dolców.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #204 dnia: 2022.06.08, 11:45:23 »
No to różnica jest dość znacząca biorąc pod uwagę niedoskonałości metody FDM, a wydawało mi się że będzie taniej niż SLA.  :o
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #205 dnia: 2022.06.08, 11:49:26 »
O... ciekawe dlaczego... może to kwestia czasu wydruku - dla SLA rozmiar X/Y nie ma znaczenia, istotne jest tylko Z.

Swoją drogą ściągnąłem jakieś STLe takiej obudowy i po przeslice'owaniu na domyślnych ustawieniach na 0.2mm dla Endera 3 wychodzi mi całkowity czas ~24 godziny i zużycie materiału jakieś 250g - ~1/3 rolki filamentu za ~50 PLN czyli jakieś 17 zł za materiał. Mój Ender w trakcie druku bierze jakieś 100-130 watów czyli mamy jakieś 3.5 kWh w wersji pesymistycznej co daje dodatkowe ~2.50. Razem koło 20 zł, ale w życiu bym się nie porwał na taki wydruk jeśli miałoby się to potem jakoś sensownie prezentować ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #206 dnia: 2022.06.08, 12:31:24 »
Moje obudowy były drukowane w FDM i mnie jakość ich wydruku w pełni satysfakcjonuje, co prawda było to robione na profesjonalnej drukarce 3DGense za około 10K+.
Jedna z nich ma delikatny postrocessing a druga tylko primer w spraju ;)
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4861.msg77386#msg77386
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #207 dnia: 2022.06.08, 13:30:17 »
@matofesi wyjątkowo nie doceniasz możliwości FDM :)
Mam już chyba czwartą drukarkę i kilka lat mi zajęło dojście do tego, że uzyte w hotendzie materiały i dokładność mechaniki drukarki ma bardzo duży wpływ na finalną jakość wydruku.
I że zmiana nawet pojedynczej opcji slicera może dać zupełnie różne wydruki.
Przez jakiś czas miałem nawet osobne drukarki przygotowane sprzętowo pod różne typy filamentów (inne własności fizyczne).

W tej cheili jestem bardzo zadowolony z uzyskiwanych efektów :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #208 dnia: 2022.06.08, 13:58:34 »
@paroos Ależ doceniam. Po prostu zadaję sobie sprawę z ograniczeń technologii w porównaniu do choćby SLA (oraz ograniczeń SLA w porównaniu do FDM). I mówię tu o technologiach, które kosztują tyle, żeby "zwykłego użytkownika" było na nie stać - zakup drukarki za 2000 USD a następnie wymiana połowy podzespołów na lepsze za kolejne 2000 to nie jest zabawa dla "zwykłego użytkownika".

Nie mówię, że się nie da. Mówię, że ja bym się nie podjął - głównie dlatego, że sprzęt mam jaki mam i nie przeskoczę jego ograniczeń. I nie - nie kupię sobie czterech drukarek (choćby i nie na raz ;)) bo nie mam dla takich zakupów absolutnie żadnego uzasadnienia. Jedną byłem w stanie uzasadnić na tyle, że pozwoliłem sobie na jej zakup.

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #209 dnia: 2022.08.18, 22:56:33 »
I "jest afera panowie":
zadobyłem taki fajny fejs z "krótkim" złączem .
Kempston, przetestowałem pod ZX Spectrum i działa jak się patrzy. Natomiast Jak podłączam go do klona ZX80/81 to nie chce już współpracować (np.pod Donkey Kong). I może koledzy mi podpowiedzą czy coś już mi w klonie padło, ten TTL, który odpowiada za obsługę" joya Kempston"   ;)  a może to jaki inny ciort się zawziął, żebym nie mógł wzbogacić mojego ZX80/81.
Jakieś podpowiedzi, pomysły? ;)
Troszku luzu i worek gruzu.