Autor Wątek: MSX Omega  (Przeczytany 33264 razy)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #45 dnia: 2022.02.17, 06:09:26 »
ten cbios to rom diagnostyczny do msx?
Jakis program do diagnostyki jest tez do msx2?
Ja mam u siebie rom msx2/msx2+
moje marzenie: Timex 2048 128K

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #46 dnia: 2022.02.17, 09:42:23 »
To jest jakiś BIOS Open Source i ma ficzer testowe. Zwykły ROM z MSX2 wcale nie wstaje - co nie jest dziwne, skoro nie działa pamięć. Także uruchamianie jakiegokolwiek programu nie wchodzi w grę i tak.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #47 dnia: 2022.02.17, 15:34:19 »
Tu masz instrukcję krok po kroku jak uruchamiać omegę https://msxmakers.design.blog/proyectos/omega-home-computer/omega-paso-a-paso/

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #48 dnia: 2022.02.17, 16:41:25 »
Znam, z tym robiłem. Tylko w kroku 4 nie bootuje mi do systemu - mam wciąż taki sam jak w kroku 3 komunikat o braku pamięci.

Moze to ta sama kwestia, która Pear napotkał i opisał 2 strony temu? Ja mam 8255 bez C w środku.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #49 dnia: 2022.02.21, 16:23:49 »
Działa. Dokładnie to samo co u Peara - PIA nie w wersji CMOS. Założyłem UM82C55 i poszło od razu.

Jakieś dziwactwo z joyem jeszcze mam bo joystick, który mi pięknie pracuje z SX|2 tutaj obsługuje kierunki ale nie działa fire. Chyba, że włączę autofire - to wtedy działa ale ciągle (jak to autofire). Dziwne... Muszę jakiś joy z trybem stricte dedykowanym do MSX znaleźć.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #50 dnia: 2022.03.01, 20:21:22 »
i ja już mam swojego msx omegę, złożyłem już w całość

pytanie mam bo od kilku dni poznaje ten sprzęt i wiem jak wczytać przez sofę run pliki rom i dsk a mam tez pliki CAS to prawdopodobnie taśma
i przez "mapper megaram 512k" wgram je jakoś?

moje marzenie: Timex 2048 128K

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #51 dnia: 2022.03.01, 23:31:05 »
Jakieś dziwactwo z joyem jeszcze mam bo joystick, który mi pięknie pracuje z SX|2 tutaj obsługuje kierunki ale nie działa fire. Chyba, że włączę autofire - to wtedy działa ale ciągle (jak to autofire). Dziwne... Muszę jakiś joy z trybem stricte dedykowanym do MSX znaleźć.
Już ogarnąłem. Jakby ktoś był ciekaw albo miał taki problem to okazało się, se w tym joyu (QuickJoy III) na obu liniach fire są rezystory 150R. Omega ich nie toleruje. Trzeba je usunąć albo podmienić na mniejsze. Wstawiłem bodajże 68R i już fire działa. Przy okazji przerobię ten Joy na dedykowany do MSX tylko przewód będzie trzeba wymienić na pełny.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #52 dnia: 2022.03.02, 13:08:29 »
Tak przy okazji podpytam, bo nie będę raczej składał tego cuda ale...
Mam gołą płytę gł. do MSX SVI 738 i zastanawiam się gdzie względnie tanio można zdobyć części do takiej klawiatury ?
I jeszcze chciałbym zapytać gdzie zdobyliście takie akrylowe obudowy do tego, robi to ktoś już gotowe czy było zamawiane w jakiejś firmie zajmującej się wycinaniem CNC ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #53 dnia: 2022.03.02, 17:10:51 »
Co do obudowy to ja kupiłem w zestawie od kolegi, który zrezygnował z projektu. A co do klawiatury - dostałem od siostrzeńca dwie klawiatury do PC-ta, które już zdążył zarżnąć. Rozebrałem, wlutowałem switche i założyłem do Omegi. Capsy są z tych samych klawiatur, wybrałem te, które były w lepszym stanie (np. F-y są z jednej, litery z drugiej).
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #54 dnia: 2022.03.02, 17:54:13 »
ja kupilem dwa arkusze plexi na allegro 3mm i dalem do firmy zaprzyjaznionej co maja laser i mi wycieli.
moje marzenie: Timex 2048 128K

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #55 dnia: 2022.04.15, 11:14:46 »
bawię się od jakiegoś już czasu tym msx-em i pliki gry które mają do 128k się uruchamiają a te powyżej 256 czy 512k juz nie tz wczytują się do pewnego momentu a potem restart msx-a
pamięc msx to 512k wbudowana + dodatkowo mam załaczony Expension memory msx2 3.5mb i w jaki sposób najprościej przetestować ten ram zarówno kości na płycie  jak i na tym rozszerzeniu?
w jaki sposób sprawdzić ile mam ramu dostępnego?
moje marzenie: Timex 2048 128K

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #56 dnia: 2022.04.15, 12:06:27 »
Uruchom to https://msxhub.com/TESTRAM i wrzuć fotkę tego co pokazuje.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #57 dnia: 2022.04.15, 12:34:15 »
odpaliłem, dwa pierwsze testy nie pokazują błedów, reszty jeszcze nie sprawdziłem
moje marzenie: Timex 2048 128K

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #58 dnia: 2022.04.15, 13:22:43 »
Na razie wygląda OK. Puść opcję "Do all tests". O ROM 512kb odpalanych z mappera raczej zapomnij. W załączniku masz obraz dyskietki z paroma narzędziami do diagnostyki.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: MSX Omega
« Odpowiedź #59 dnia: 2022.04.19, 09:22:51 »
odpaliłem chyba wszytko do diagnostyki ramu z tych programików - dzięki
na moje oko to ram jest ok, ale dziś po włączeniu zaliczyłem kilka samoczynnych restartów
moje marzenie: Timex 2048 128K