Autor Wątek: Nowa membrana Spectrum 48  (Przeczytany 4773 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #30 dnia: 2022.04.16, 16:19:07 »
Grunt że ULA wydaje się być sprawna.  :)
Czyli coś z folią jest nie teges.
Może coś nie styka w złączkach, albo napylona metalizacja na folii się wytarła.
Warto miejsce styku folii że złączami zobaczyć pod lupą lub mikroskopem warsztatowym.
Albo podciąć kilka mm koniec pasków foliowych, jeśli ich końcówki są wytarte.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #31 dnia: 2022.04.16, 16:51:47 »
Kilka nowych faktów :)

Podłączyłem klawiaturę, zanim skręciłem obudowę wszystko działało normalnie. Jak tylko ją skręciłem, to klawisze przestały działać. Jak rozkręciłem to z powrotem działa. Na rozkręconym sprzęcie wczytałem dwie gry, teraz zostawiłem komputer uruchomiony z odpalonym Pitfall 2, czekam, czy jak się dobrze zagrzeje to coś się zmieni. Jak na razie wszystko jest OK.

Przy oryginalnej membranie na paskach w miejscu ich mocowania do płyty komputera były doklejone takie grubsze paski foliowe. Przy tej nowej membranie takich nie było, więc umieściłem te paski w gniazdach takie jakie są, może to jest problemem? Może faktycznie coś w tych złączkach jest nie tak.

Pomyślałem, że przytnę dodatkowe paski cienkiego plastiku szerokości złączek i włożę je razem z paskami membrany, żeby dokładniej dociskały do złączek. Ma to sens?
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #32 dnia: 2022.04.16, 17:07:36 »
Ma to jak najbardziej sens, możliwe że złącza mają już zbytnio spłaszczone styki i dobrze nie kontaktują.
Czasem poklejam na cienszych taśmach klawiatury w miejscu gdzie wchodzi w złącza od tyłu kawałki folii długości około 1cm i szerokości taśmy na cienką dwustronną taśmę klejącą.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #33 dnia: 2022.04.16, 17:30:20 »
Wielkie dzięki Damik. Podkleję plastikowe paski i zobaczymy co będzie. Wystarczy zwykła dwustronna czy powinna być jakaś specjalna?

Zauważyłem również, że na końcach pasków, 2-3 mm napylonych ścieżek jest jakby wytarte lub po prostu słabiej napylone, może tak jak pisałeś, bym je przyciął o tę długość. Nawet jeżeli okaże się, że nie to powoduje problem, to samej membranie chyba nie zaszkodzi?
Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #34 dnia: 2022.04.16, 17:53:18 »
Używałem zwykłej cienkiej biurowej taśmy dwustronnej.
Owszem można przyciąć 2-3mm paski z folii stykowej, tylko im częściej będziesz je wyjmował i wkładał to metalizacja może się obcierać i  ciągle ich skracanie może spowodować ze w pewnym momencie nie będą wystarczająco długie by domknąć obudowę.  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Perkoz

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Tarnobrzeg
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #35 dnia: 2022.04.16, 19:34:06 »
Chyba udało się to naprawić, chociaż mało brakowało, żeby gumiak wyleciał przez okno ;)

Próbowałem podkleić dodatkową folię pod paski ze stykami, efekt był taki sam, tj. przy zamykaniu obudowy klawiatura przestawała działać. Stwierdziłem, że zaryzykuję i przytnę odrobinę paski, obciąłem około 1-1,5 mm, nadal nie dało się zamknąć obudowy, ale zauważyłem, że mogę bardziej zewrzeć jej górną i dolną część zanim klawisze przestaną działać. Zacząłem skracać te paski i udawało się coraz bardziej domykać obudowę. Tak po kawałku uciąłem w sumie prawie 4,5 mm i już wiele do skracania nie zostało :) Ale najważniejsze, że działa, przynajmniej na razie, wczytałem grę i jak jest OK, komputerek jest już dobrze rozgrzany i nic się nie zmienia, więc może będzie dobrze.

Jeszcze raz dzięki Damik, bez Ciebie by się nie udało!

Commodore 64, Atari 130 XE, Amstrad CPC 464, ZX Spectrum 48, MSX

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #36 dnia: 2022.04.16, 20:04:35 »
W najgorszym wypadku może trzeba będzie wymienić złącza klawiatury, ale to i tak taniej niż ULA.  ;)
Można też ostrożnie podoginac piny w złączach jeśli się uda.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #37 dnia: 2022.04.16, 22:18:57 »
Ale i tak bez radiatora ten typ ULA kiedyś wyzionie ducha.
Wszak to jedna z pierwszych płyt ISSUE 2.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ptyku

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Opole
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #38 dnia: 2022.04.18, 11:02:14 »
czy są gdzieś podane maksymalne wysokości dla radiatora na ULA dla gumiaka i plusa?

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #39 dnia: 2022.04.18, 11:24:38 »
Weź kawałek plasteliny, przyklej do ULI i zamknij obudowę. Potem otwórz i zmierz. Jedy Ne co to jakoś nie widzę radiatora w gumiaku bo radiator to jedno ale potrzebny jest jeszcze obieg powietrza - inaczej to jest bez sensu.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #40 dnia: 2022.04.18, 11:46:01 »
Do plusa na ULA pasuje 2-3szt tych większych samoprzylepnych radiatorów z Raspberry Pi.
W gumiaku z gotowców podejdzie jedynie jakiś płaskownik z alu, bo tam jest dość ciasno, lepiej taki niż nic.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #41 dnia: 2022.04.18, 11:49:10 »
Tu aż się prosi o wstawienie miniaturowego wentylatorka, np. 20x20x6mm, nawet kosztem głośniczka. Wtedy będzie obieg.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowa membrana Spectrum 48
« Odpowiedź #42 dnia: 2022.04.20, 06:35:18 »
Wystarczy wyrzucić jeden grzejnik z obudowy, tj. stabilizator wraz z radiatorem, a zrobi się dużo chłodniej we wnętrzu obudowy z płytą wydania 2. Dowolna przetwornica DC-DC 5V@1A, zamiennik 7805 będzie dobra do tego zadania.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76