Autor Wątek: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu  (Przeczytany 3657 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Uruchamiam akurat płytę ISSUE 3B i zamontowałem w niej przetwornicę TRACO od tego momentu zgłupiała przetwornica robiąca napięcia dla dolnego RAM  ::)
Wcześniej wszystko działało poprawnie, jednak na oryginalnym zasilaczu który jest teraz mniej obciążony i daje około 13,5V przetwornica dla pamięci głupieje, daje około 12V ale napięcie -5V pojawia się na chwalę zaraz po włączeniu (1-2s) w postaci około -2,5V i szybko siada do zera, nawet przy wyciągniętych pamięciach.
Wszystkie elementy raczej nadal sprawne... może jakiś mod trzeba zastosować w takim układzie ?

Czy ktoś spotkał się już wcześniej z takim problemem ?


« Ostatnia zmiana: 2022.06.02, 01:22:44 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.06.02, 09:39:22 »
Traco 2 [A] czy słabsze?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.06.02, 10:45:47 »
TRACO Power TSR 1-2450, ale chyba to nie w tym problem, bo za TRACO jest 4,85V pod pełnym obciążeniem komputera.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.06.02, 11:21:59 »
Te 4.85V to nadal w normie. Ale ta przetwornica jest na 1A.

Od siebie przedstawię taki obrazek: mam płytę od 128K (toastrack). Chciałem do niej założyć właśnie taką przetwornicę ale kupiłem Aimteca na 2A (Traco akurat nie było). Po założeniu okazało się, że płyta, która na 7805 wstawała, z tym Aimtekiem nie chce wstać. Ale ponieważ wykazywała też inne dziwne zachowania na zwykłym regulatorze, po śledztwie (i truciu zadu Zaxonowi - dzięki Piotrek) zamieniłem miejscami kości ULA między tą płytą a płytą szaraka 128K+2. I nie dość, że obie płyty działają teraz poprawnie, nie dość, że 128K przestało walić fochy i chodzi normalnie, to jeszcze zaczęło poprawnie działać z tym Aimtekiem. Prawdopodobnie ta ULA miała jakiś większy apetyt na prąd - w szaraku mam Traco na 2A.

Także jeśli masz jak to np. podmień ULA z inną płytą i sprawdź. Albo weź mocniejszą przetwornicę (TSR2-2450).
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.06.02, 11:36:51 »
Problem w tym że głupieje mi ta druga przetwornica na płycie do zasilania pamięci 4116 i brakuje -5V prawdopodobnie z powodu zbyt wysokiego napięcia na samym złączu zasilacza sieciowego który podaje 13,5V.
Raczej szukałbym tam problemu, może później zrobię jeszcze jakieś dodatkowe testy.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.06.02, 15:40:20 »
Od kilku lat używam transformatorowych zasilaczy (po zamianie biegunów) 7.5V 1A od różnych routerów i innego drobnego badziewia sieciowego. Pod obciążeniem dają 9-10 V, więc nie powinno być problemów ze zbyt wysokim napięciem.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.06.02, 15:51:43 »
Wcześniej wszystko działało poprawnie, jednak na oryginalnym zasilaczu który jest teraz mniej obciążony i daje około 13,5V przetwornica dla pamięci głupieje

I jest to całkowicie normalne. Wszystkie 48K (jak również TC2048) tak się zachowują, że przy zbyt wysokim napięciu zasilacza zatyka się tranzystor w przetwornicy ze względu na zmianę jego punktu pracy. Oscylacja zanikają, znika -5V, natomiast 12V pochodzi wprost z zasilacza, szeregowo przez niepracującą cewkę.
Można kombinować ze zmianą punktu pracy TR4, dając jakiś rezystor z jego bazy do masy albo zwiększając R60 (może też R61). Ale to już rzeźba, nie lepiej używać dobrego zasilacza?
Oryginalnego nie uważam za dobry :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.06.02, 15:52:30 »
Tutaj jest akurat potrzebny oryginalny zasilacz do ZX Spectrum i to z nim jest właśnie problem, jak podłączę niższe napięcie z innego zasilacza to -5V działa.
Napięcie zasilania dla tej drugiej przetwornicy rośnie bo jest mniejsze obciążenie przez brak stabilizatora liniowego i działa ona wtedy bardzo kapryśnie.

Pokombinuję jeszcze z punktem pracy TR4.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.06.02, 16:00:17 »
Pokombinuję jeszcze z punktem pracy TR4.

Tylko obserwuj, co się dzieje z napięciem na linii 12V. Zbyt wysokie może załatwić pamięci 4116.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.06.02, 16:10:25 »
Pamięci 4116 i enkoder PAL profilaktycznie wyciągnąłem już wcześniej by tego nie ubić ;)
Zastanawiam się jednak czy nie trzeba by tej przetwornicy jakoś obciążyć do testów jeśli pracuje bez tych układów.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.06.02, 16:13:04 »
Jest to bardzo wskazane. Inaczej odczyty mogą być niemiarodajne.
Ktoś z Forumowiczów kiedyś mierzył pobory prądu na poszczególnych napięciach, o ile dobrze pamiętam.
Można też wziąć dane z kart katalogowych 4116 i LM1889, zawsze lepsze takie przybliżenie niż nic.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.06.03, 13:48:46 »
Z tym dobieraniem punktu pracy tranzystora to trochę upierdliwe jest i dałem sobie spokój po 2 godzinach zabawy.

Wpadłem za to na inne rozwiązanie, po prostu do środka oryginalnego zasilacza wstawiłem niewielką przetwornicę DC-DC (~ 17x11x4 mm) 1,8A ustawioną na 9,6V.
Miejsca akurat wystarczyło nawet z pewnym zapasem i nie powinno się to też mocno grzać oraz nie zaobserwowałem puki co jakichś negatywnych skutków ubocznych i większych zakłóceń w obrazie jednak z braku czasu sprawdzałem to tylko szybciorem na malutkim monitorze LCD.
Napięcie po podłączeniu do komputera siada nieznacznie do 9,3V (ze spadkiem na kablu zasilacza włącznie) a komputer działa normalnie, druga przetwornica zaczęła już pracować poprawnie i podaje oczekiwane napięcia do zasilania dolnego RAM.
Nawet na ZX Spectrum 128 (szarak) z klasycznym stabilizatorem na pokładzie nie było z zasilaniem większego problemu i spadek napięcia był też niewielki.
W wolnej chwili porównam jeszcze na większym monitorze czy coś nie sieje na obrazie i czy długoterminowo też nie będzie jakiegoś problemu.
« Ostatnia zmiana: 2022.06.03, 15:18:21 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.06.03, 17:03:40 »
W sumie to można odwinąć nieco wtórne w zasilaczu ;) Ciekawe czy emalia nie ma już powoli dosyć.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.06.03, 17:05:16 »
Albo dać co najmniej dwie dwuamperowe diody w szereg na wyjściu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.06.03, 23:41:23 »
Z odwijaniem to sporo zabawy a diody generują dodatkowe ciepło i też zajmują trochę miejsca, ale ok mniej to wszystko szuszczy  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.