Autor Wątek: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie  (Przeczytany 3480 razy)

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« dnia: 2022.07.03, 09:13:19 »
Wpadł mi w ręce taki oto zx spectrum + (płyta ISUE 4B ) z AY-3-8910 na pokładzie oraz ciekawym dodatkiem na kościach przy CPU (sygnał wyprowadzony na 4 przewodach do włącznika on/off i czerwonej diody, układy to UCY 7474 i UCY 74LS27). Na razie odpalił, folia klawiatury do wymiany, dalej jeszcze nie sprawdzany. Sygnał z AY-ka wyprowadzony razem z sygnałem modulatora TV na lewy bok obudowy do okrągłego gniazda DIN 7 pinowego.


rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.07.03, 13:14:15 »
O co może chodzić z tym włącznikiem on/off i czerwoną diodą ?

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.07.03, 23:08:34 »
Może przełączanie ROM?
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.07.03, 23:45:07 »
Naklej radiator na ULA, bo to wersja 6-ta i może odparować.
Ostatnio miałem w naprawie kilka sztuk płyt z ULA rev.6 i niestety dwie na pięć sztuk były przegrzane.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.07.04, 14:45:31 »
Po założeniu nowej foli klawiatury nie działają 4 klawisze kursora oraz znaki ,,średnika, cudzysłowu, przecinka, kropki i klawisz DELETE. Ciekawa sprawa trzymając SHIFT z klawiszami kursora można zmienić tryb komputera z L na E lub E na K. Kiedy klawiatura swobodnie spoczywa na dolnej obudowie oprócz wymienionych klawiszy pozostałe są dostępne. Powolne unoszenie klawiatury powoduje czasowy brak wprowadzania znaków aż do momentu ponownej możliwości przy innym nachyleniu klawiatury do płaszczyzny dolnej obudowy. Czy ktoś może powiedzieć na jakiej "nitce" wąskiego lub szerokiego wyprowadzenia foli klawiatury znajdują się wymienione znaki ?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.07.04, 14:54:59 »
Wymienione znaki stykają więcej niż dwie warstwy folii. Musisz się upewnić, że zakładając folię środkowa (chyba) warstwa jest ułożona równo z zewnętrznymi i ścieżki mają poprawny styk.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.07.04, 15:23:15 »
Czasem trzeba podkleić na membranie klawiatury na wybrane pola stykowe (głównie kursor i przyciski zwierające więcej warstw folii) samoprzylepne dystanse około fi 5mm by był lepszy docisk klawiszy w tych miejscach.
Folie w Plusach są dość wymagające i przy nieco gorszych jakościowo membranach oraz wypaczonych obudować powodują takie właśnie problemy.
Wycinałem je zwykle dziurkaczem biurowym w grubej naklejce plastikowej.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.07.04, 21:28:51 »
Chyba przesadziłem z grubością tych dystansów, bo niektóre zaczęły działać jak 2 kursory po lewej stronie klawiatury ale pokazywały znak "Z". Za to przestawały działać inne klawisze. Muszę dać jakieś cieńsze. Czy to ma być coś w grubości jednej warstwy foli klawiatury ? Czy koniecznie trzeba oba wyprowadzenia foli klawiatury blokować poprzecznymi dociskami. Zauważyłem, że strasznie napinają folie klawiatury. Widać to szczególnie po odkręceniu śrubek, które dociskają do metalowej płyty.
Po zdjęciu owej płyty folia klawiatury z napięcia unosi się od strony dolnego wiersza czyli tam gdzie klawisz spacji i kursory.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.07.04, 22:33:32 »
Tak, te dociski w Plusie są konieczne bo zwierają nam dodatkową warstwę folii do reszty, bez nich nie będzie membrana działała poprawnie.
Z grubością dystansów pod klawiszami trzeba poeksperymentować w zależności od zastosowanej membrany klawiatury i poziomu odkształcenia obudowy.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.07.05, 10:55:53 »
Przede wszystkim trzeba te "wąsy" klawiatury odpowiednio ułożyć i z wyczuciem dokręcać dociski. Chodzi o to, żeby nie napiąć "wąsów", bo wtedy dokręcenie "na chama" docisków może w skrajnym wypadku doprowadzić do uszkodzenia folii. Dociski mają za zadanie tylko zwieranie ścieżek na dwóch warstwach "wąsów". Wszelkie napięcia folii są niewskazane.

rafid

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.07.14, 12:25:10 »
Mam pytanie czy taka przetwornica (TRACO R-78E5.0-1.0 I/P: 8-28V O/P: 5V 1000mA ) da radę z AY-grekiem na pokładzie.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.07.14, 15:51:58 »
Da radę.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.07.15, 00:33:54 »
Tylko jak w kilku wcześniejszych wątkach było to opisane z oryginalnym zasilaczem może jednak być kłopotek, bo  będzie mniejsze obciążenie i zasilacz może wtedy podawać ponad 12V czego skutkiem będzie problem z przetwornicą dolnego RAMu.
W tym przypadku warto się zaopatrzyć w stabilizowany zasilacz 9,5V do zasilania ZX'a.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.07.15, 09:09:27 »
warto się zaopatrzyć w stabilizowany zasilacz 9,5V do zasilania ZX'a.

Czemu 9,5 a nie równe 9? Za takim zasilaczem to pewnie będziesz latał jak wariat i może jakimś cudem znajdziesz taki, co ma i prąd wystarczający, i wtyczkę od biedy pasująca.
Ja od lat używam zasilacza od jakiegoś tunera sat czy innego dekodera, pełno tego na bazarach i alledrogo, 9 V, 4 A. Działa jak złoto, na dodatek jest dobrym testerem jakości kondensatorów, bo po obrazie widać, czy śmieci z zasilacza impulsowego przechodzą.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: zx spectrum + z AY-3-8910 na pokładzie
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.07.15, 09:38:18 »
Akurat 9,5V bo spadek na pięcia na kablu i kiedyś takie były na Alledrogo dostępne za niewielkie pieniądze.
Wtyczka akurat pasowała jednak polaryzacja niekoniecznie.
Ale masz rację generalnie powinien podejść dowolny zasilacz od 9-10V.

Właśnie znalazłem na Alledrogo zasilacz do Asus'a (biały) 9,5V 2,5A za 9 zł.
Taniej się już raczej nie da, ale wtyczkę trzeba będzie zmienić ;)
« Ostatnia zmiana: 2022.07.15, 10:21:25 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.