Autor Wątek: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?  (Przeczytany 6997 razy)

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.07.30, 07:14:45 »
Tak, pomysłów jest sporo, tylko mamy za mało informacji, do tego bardzo fragmentarycznych.

Moim zdaniem:
1. SCLD wygląda na sprawne, ponieważ generuje ramkę (obraz), poprawnie multipleksuje adresy dolnego RAM, generuje zegar dla procesora (założenie, ale na 90% poprawne), steruje pamięcią dolnego RAM przez wystawianie /CAS i /RAS wtedy kiedy powinien, steruje multiplekserami oraz buforem szyny danych. W zasadzie ten układ robi co do niego należy.
2. Multipleksery 74LS157 są sprawne, ponieważ CPU i SCLD trafiają pod te same adresy jeśli pamięci dolnego RAMu są dobrego typu (4416).

A co do reszty, to nic nie wiemy, ponieważ:
1. Podstawowy ROM jest typu EEPROM zgodny z EPROMem 27C128 ALE ma pojemność 4 x większą (64K zamiast 16K). Gdzie są podpięte dodatkowe linie adresowe A14 i A15, który z 4 obszarów 16K jest używany, a który zaprogramowany tym co powinnen?
2. ROM jest tyou (E)EPROM, a nie wiemy czy zworki do wyboru typu układu są wlutowane poprawnie.
3. pamięci dolnego RAM powinny być o czasie dostępu 150ns i czy takie wsadziłeś,
4. czy pamięci które używasz są sprawne,
5. czy wsadzeniu układów górnego RAM (4416) coś zmienia się na ekranie,
5. czy procesor który używasz jest sprawny,
6. co to za "farfocle" z zielonych kabelków,
7. czy jeśli wyjmiesz procesor to zmienia się obraz,
8. czy jeśli wyjmiesz ROM (kość z lewej), to zmienia się obraz,
9. czy drugi ROM ma poprawną zawartość (Mask ROM 8K x 8 bitów, a nie EPROM).

Skoro podstawowy ROM jest w EPROMie, możesz go zaprogramować dowolnym ROMem diagnostycznym, np. na karcie SD od SmartCard jest takowy.

Timex/Unipolbrit musi działać poprawnie w minimalnej konfiguracji (CPU, SCLD, ROM, dolnym RAM, multipleksery i bufor szyny danych), aby diagnozować co jest złego dalej (odczyt klawiatury, odczyt/zapis taśmy itd). Tylko ta minimalna konfiguracja nie pozwala na poprawne używanie ROMu Unipolbrita czy TC2068. Przy niej należy używać ROMu diagnostycznego, albo ROMu z TC2048.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.07.30, 14:39:25 »
"co do reszty" :
1.Podstawowy Rom (oryginalny) grzał się, dał się odczytać więc zaprogramowałem W27C512 poprzez powielenie 4x zawartość oryginalnej 16k. Nie podłączałem nigdzie dodatkowych adresów A14,15   , poprostu tak włożyłem w podstawkę.
2. Nie ruszałem żadnych zworek - nawet nie mogę ich znaleźć :)
3 i 4. Pamięć dolnego Ram to 2464 100ns nówki z pudełeczka - sprawne.
5.Przy wsadzeniu górnego Ram jest obraz "czarno-białej flagi" jak na wcześniejszym zdjęciu. Procek jest sprawny - zmieniałem 3 różne.
6. nie wiem do czego mają służyć te zielone kabelki, bo już tak to do mnie trafiło.
7. nie zmienia się obraz jak wyjmę procek.
8. nie zmienia się obraz jak wyjmę ROM z lewej, nie ma też reakcji jak wyjmę Rom z prawej, przy wyjętym CPU, ROM1 i2 też nie ma zmiany obrazu - nadal "czarno-biała flaga"
9. drugi Rom jest oryginalny - HN61364P

Jeśli możesz to podeślij mi wsad diag Romu to wgram go na W27c512 (takie epromy mam pod ręką). Może wtedy coś się zmieni?

A te nieszczęsne zielone farfocle zastanawiają mnie od początku, w sensie czy ich nie odlutować w cholerę.
Troszku luzu i worek gruzu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.07.30, 14:54:40 »
Tylko istnieje pewne ryzyko po rozlutowaniu tych zielonych kabelków że jakieś ścieżki kogly zostać poprzecinane i dołożone jakieś inne elementy na płycie lub usunięte i wtedy trzeba będzie odtworzyć oryginalna konstrukcje by to poprawnie zadziałało.
Z tego co widziałem to chyba brakuje kilku rezystorów doklejony jest chyba jakiś tranzystor i układ scalony na barana.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.07.30, 15:27:28 »
@leonalas: przede wszystkim dałbyś lepsze zdjęcie płyty, bo nie wiem jak inni, ale ja na nim g* widzę ... ale pewnie stary jestem i wzrok już nie ten  8)

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.07.30, 23:07:04 »
Unipolbrit jest polskim komputerem? Od kiedy?
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.07.30, 23:54:44 »
W tym kraju wszystko jest możliwe :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #21 dnia: 2022.07.31, 07:56:35 »
1.Podstawowy Rom (oryginalny) grzał się, dał się odczytać więc zaprogramowałem W27C512 poprzez powielenie 4x zawartość oryginalnej 16k. Nie podłączałem nigdzie dodatkowych adresów A14, 15, po prostu tak włożyłem w podstawkę.
2. Nie ruszałem żadnych zworek - nawet nie mogę ich znaleźć :)
A14 I A15 muszą być podpięte do jakiegoś stanu (niskiego lub wysokiego). W Twoim przypadku, może są podpięte, a może nie.
Fragment schematu TC2068 z podłączeniami ROMów w załączniku. Lepszego nie mam.

3 i 4. Pamięć dolnego Ram to 2464 100ns nówki z pudełeczka - sprawne.
Przeczytaj jeszcze raz co napisałem kilka wypowiedz wcześniej: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6850.msg100020#msg100020
I powtórzę, DRAM 41464/4464/2464 nie może być używany jako dolny RAM w Timexie (bez dość poważnych przeróbek).
Dokładne wyjaśnienie jest tu:
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6033.msg92743#msg92743

5.Przy wsadzeniu górnego Ram jest obraz "czarno-białej flagi" jak na wcześniejszym zdjęciu. Procek jest sprawny - zmieniałem 3 różne.
6. nie wiem do czego mają służyć te zielone kabelki, bo już tak to do mnie trafiło.
7. nie zmienia się obraz jak wyjmę procek.
8. nie zmienia się obraz jak wyjmę ROM z lewej, nie ma też reakcji jak wyjmę Rom z prawej, przy wyjętym CPU, ROM1 i2 też nie ma zmiany obrazu - nadal "czarno-biała flaga"
9. drugi Rom jest oryginalny - HN61364P
Czyli bez sprawdzenia co robią te zielone kabelki oraz "zdechły karaluch" to możemy sobie gdybać.

Jeśli możesz to podeślij mi wsad diag Romu to wgram go na W27c512 (takie epromy mam pod ręką). Może wtedy coś się zmieni?
Zajrzyj na kartę SD od SmartCard, którą posiadasz, a w podfolderach znajdziesz plik o nazwie "DiagROM.v5x". To jest ROM diagnostyczny do ZX Spectrum.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.07.31, 14:26:18 »
KWF: 
hyh... z tego wachlowania: "dolny ..... górny.... dolny...." już sam nie wiem gdzie jestem :P jeszcze się nie przestawiłem ze Spektrusia i łatwiej mi operować U6,7
Więc U6,7 (dolny) jest taki jak powiedziałeś kilka postów wyżej, i wtedy założyłem 2szt.4416 150ns (i stała się czarno-biała flaga) natomiast "reszta" (górny) Ram'u to są nowe układy 2464 100ns
Z zielonymi kabelkami: na pierwszy rzut oka wyglądają że to podłączenia prowadzą do gniazda po lewej DB9... przynajmniej tak mówi pikaczu w mierniku.
Faktycznie jest DiagRom na SD...   "jasnowidz jaki czy co..."
Tera się trochu wyjaśnia..   -  "WODZU PROWADŹ!"

mkamzierczak:
Unipolbrit - jak sama nazwa wskazuje to polski komputer  ;D ;D ;D

damik:
rezystorki te doklejone (drabinka) są ale pod spodem PCB ;)

m0b:
ja stary i ślepy, komputer stary, telefon stary i Ty stary czyli się wszystko zgadza, gó.... widać ale jak się nie zakłada okularó to wszystko jest takie ładne i gładkie i.... :)
nimam lepszego fotopstrykacza  ::)

... to tera sprawdzę te zworki A14,15  i zaprogramuję jak będzie trza DiagRoma...
Troszku luzu i worek gruzu.

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #23 dnia: 2022.08.01, 14:58:37 »
w/g tego co miernik pokazuje: noga 27 (od Epromu U3) jest zwarta ("fabrycznie") do nogi 28 (5V) a noga 1 "wisi sobie w powietrzu.
Teraz dałem przelotkę w przy pomocy której pin 1, 27, 28 są podpięte do 5V - dla Epromu 27512 nie zrobiło to różnicy. Zaprogramowałem DiagRom i też pin1, 27, 28 są do 5V - dalej flaga czarno-biała...
i tyle ustaliłem...
Troszku luzu i worek gruzu.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #24 dnia: 2022.08.01, 15:17:48 »
A procesor próbowaleś podmienić?

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #25 dnia: 2022.08.01, 17:09:23 »
3 różne, różnych producentów, wcześniej sprawdzone w działającym Specy...  hyh :/
Troszku luzu i worek gruzu.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #26 dnia: 2022.08.01, 17:42:52 »
EEPROM W27C512 nie jest zgodny z Mask PROM HN613128P pod względem wyprowadzeń.

W przypadku zastosowania (E)EPROMa, np. 27C512, jego wejścia sterujące powinny być podłączone następująco:
- /OE do wyjścia /RD procesora
- /CS do wyjścia /ROMCS SCLD
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #27 dnia: 2022.08.01, 17:49:46 »
A w tych płytach był kiedykolwiek ROM montowany? Pytam, bo widziałem tylko EPROM-y.
« Ostatnia zmiana: 2022.08.01, 18:04:07 wysłana przez trojacek »

leonlas

  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Miejsce pobytu:
    jestem z Lasu
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #28 dnia: 2022.08.01, 23:33:38 »
nie było tu takiego układu HN613128P, był 27128 i wychodzi na to, że OE jest podłączony do RD Procka natomiast CS , w/g fabrycznych ścieżek (po drodze przez zworkę, która jest pod układem do góry nogami) powinien być  podłączony przez rezystor 680ohm (taki jest na płytce a wydawało mi się że CS powinien mieć po do 33ohm ale...) do romcs scld (pin35) ale tak nie jest, bo ktoś zastosował przeróbkę przez tego TTL'a co jest do góry kołami na PCB, przez niego idzie też sygnał od U4 z pin24.
na specy forum, dawno temu ktoś umieścił zdjęcia tak podobnie przerobionej PCB.
wylutowałem  ten TTL "z nogami do góry" dałem zworki W1 W2 i efekt... żaden... dalej czarno-biało...
« Ostatnia zmiana: 2022.08.02, 00:46:28 wysłana przez leonlas »
Troszku luzu i worek gruzu.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?
« Odpowiedź #29 dnia: 2022.08.02, 07:11:14 »
Timex (każdy 2068) był projektowany pod układy Mask ROM typu 23128, które mają dwa wejście /OE. Do poprawnej pracy takiego ROMu potrzebne są sygnały:
  • /RD - z procesora
  • /MREQ - z procesora
  • /ROMCS - z SCLD

EPROM to późniejsza modyfikacja. EPROM/EEPROMy mają jedno wejście sterujące /OE i aby bufory wyjściowe były włączone w odpowiednim czasie, powinno być ono podpięte do /RD procesora.

Wyjście /ROMCS z SCLD jest tylko kombinacją A14 i A15 (oba w stanie niskim) i nie bierze pod uwagę stanu linii /MREQ, tak samo jak w ZX Spectrum. Widać, że ktoś dołożył ten odwrócony scalak dokładnie po to, aby /ROMCS idący do ROMu uwzględniał stan /MREQ, a ROM odzywał się wtedy, kiedy jest o to proszony (A14, A15, /MREQ i /RD w stanie niskim). Co prawda można spotkać rozwiązania bez udziału /RD, ale nie powinno się ich stosować.

TC2068/UK2086 miały te same ROMy co amerykański TS2068 (układy Timex 812200 i 812201). Zdjęcie portugalskiego TC2068, który u mnie nie ma lekkiej emerytury, w załączeniu.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76