Autor Wątek: Meritum +3 - Przywitanie!  (Przeczytany 3893 razy)

Maxtech

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Meritum +3 - Przywitanie!
« dnia: 2022.11.21, 20:05:24 »
Witam wszystkich Użytkowników!
Zbudowałem sobie taki komputerek: połączenie Trs80, Zx48 i Elwro 800J w jednym i nadalem mu nazwę Meritum+3. Plus, bo ma wbudowany interfejs i obsługę Fdd1541. Trójka, bo połączenie trzech różnych systemów:Trs, Cp/m i Zx. Działa już we wszystkich 3 trybach, częściowo w trybie Elwro - brak mu trybu Cp/j, a to z prozaicznego powodu: brak w sieci oprogramowania dla Juniora( dla Cp/m jest mnóstwo, a dla Juniora nic). Jeżeli ktoś z czytających posiada pliki systemu Cp/m I zechciałby mi je udostępnić, to będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam!

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Meritum +3 - Przywitanie!
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.11.21, 20:48:24 »
Witaj na pokładzie!
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Meritum +3 - Przywitanie!
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.11.21, 21:01:14 »
Cześć.
Fajny projekt i jak mniemam rozwojowy.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Meritum +3 - Przywitanie!
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.11.21, 21:04:51 »
Witaj na forum.
Ten komputerek to bardzo ciekawa konstrukcja, napiszesz o nim coś więcej ?
Spotkałem się z nim już chyba wcześniej, na Allegro było wystawione coś podobnego jakiś czas temu ?

Co do Junior'a to jestem dopiero na etapie uruchamiania kontrolera FDD, ale jakieś oprogramowanie do CP/J powinno być chyba dostępne.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Meritum +3 - Przywitanie!
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.11.21, 21:16:38 »
Witaj! Fajny projekt.
Podpinam się również do prośby o CP/J, szczególnie mnie interesuje Junet, w jego porównaniu do CP/Net. Warto też, by zachować dla potomnych Elwrowską wersję CP/M, bo zaskakujący jest jego brak dostępności w sieci (albo ja źle szukałem).

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Meritum +3 - Przywitanie!
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.11.21, 21:36:34 »
Ja tam coś mam do CP/J, część od kolegi a część znalazłem też w necie ;)
Mam też gdzieś dyskietkę 5,25" w dziwnym formacie z przed 30 lat i podczas jej analizy odkryłem że są tam jakieś wpisy na temat CP/J, jednak dopóki nie uruchomię mojej stacji dyskietek to się nie dowiem niczego więcej ;)

« Ostatnia zmiana: 2022.11.21, 23:26:05 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Meritum +3 - Przywitanie!
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.11.21, 23:06:15 »
Cześć i zrobiłeś interesujący komputerek.

Co do programów pod CP/J, to chyba na FTP speccy.pl są zrzuty dyskietek spod tego systemu wraz z programem do Junetu.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Meritum +3 - Przywitanie!
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.11.22, 00:14:50 »
Co do programów pod CP/J, to chyba na FTP speccy.pl są zrzuty dyskietek spod tego systemu wraz z programem do Junetu.

Podziękować ślicznie, już wyodrębniłem CP/J z tych obrazów. Czas na analizę różnic z CP/M i dodatkowych funkcji sieciowych. :D

Maxtech

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Meritum +3 - Przywitanie!
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.11.22, 10:26:46 »
Witaj na forum.
Ten komputerek to bardzo ciekawa konstrukcja, napiszesz o nim coś więcej ?
Spotkałem się z nim już chyba wcześniej, na Allegro było wystawione coś podobnego jakiś czas temu
Masz dobrą pamięć Kolego!
Jakieś 1,5roku temu zbudowałem klona M2 i nazwałem go M+2, bo w porównaniu z oryginalem miał obsługę fdd1541 i tryb kolor. Jednak moja "miłość" do tego projektu szybko się skończyła: dodanie koloru powiększyło efekt smużenia ekranu podczas zmiany treści VRam no i żal mi było dwóch układów Pld( + Donkey K. w rozdz.128*48...) Dlatego powstała tylko jedna sztuka i trafiła na all. W styczniu br postanowiłem zbudować coś bardziej funkcjonalnego i tylko z jednym PLD( zostało mi ich już tylkokilka), no i tak powstał M+3: tryb tekstowy 64znaki * 24 wiersze, matryca 8*8, 16 kolorów, dwa kroje czcionek wybierane programowo(M2 i C64) oraz tryb graficzny znany z Zx'a. Porty I/O jak w Elwro, standardowa pamięć zewn.to fdd: 1541 lub/oraz FD351 mojej konstrukcji( pojemność 960KB na dysku DD, transfer 0,67KB/s w trybie zgodności z 1541 i 1,5KB/s w trybie turbo). Soft: w trybie Trs: mocno zmodyfikowany Basic z M2: funkcje koloru,obsługi fdd i seriala; tryb ZX: obsługa klawiatury rozszerzonej, wczytywanie programów TAP/ZXB z dysku; tryb Elwro: klawiatura+ wyświetlanie Pl fonts, usunąłem obsługę FDC i junetu, dzięki temu całość zmieściłem w 16KB.
Ze względu na matrycę znaku 8*8 w trybie tekstowym, obniżyłem taktowanie CPU do 3,072MHz - uzyskałem dzięki temu szerszy obraz i lepsze(ładniejsze wyświetlanie czcionek z M2). Komputer jest wolniejszy o 15% w porównaniu z org.ale w grach tego nie odczuwam.
I to by było na tyle :-)
Generalnie dziękuję za miłe przyjęcie i info, gdzie znaleźć pliki do Cp/j.
Pozdrawiam.
Ps. Na zdjęciu komputer w całej prawie okazałości ( brak obudowy)  ze stacją FD351.