Autor Wątek: Niepożądane porównania sprzętu  (Przeczytany 77201 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #15 dnia: 2013.03.08, 15:26:23 »
Chciałbym aby ta dyskusja nie przeistoczyła się w wielki flame podobny do tych na innych forach, bo szybko zostanie spacyfikowana ;)
Póki co jest nadspodziewanie kulturalnie :)
Na stare lata nie ma już tyle werwy co kiedyś ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #16 dnia: 2013.03.08, 16:15:53 »
Dziś wielu na liście posiadanych retro-kompów ma maszyny różnych marek. Dlatego tak spokojnie. Latka już mamy, wiemy że pamięć czasem zawodzi, konfiguracje bywały różne, nie w każdym roku sytuacja była taka sama, nie każdy miał takie same doświadczenia, ani takie same kolekcje softu, jesteśmy świadomi że nasze opinie mogą być subiektywne, nieraz nasączone stereotypami, a historii już nie zmienimy. Patrząc na młodszych widzimy że pyskówki to dziecinada, a racja to nie niepodległość. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #17 dnia: 2013.03.08, 16:21:28 »
Z80 - 3,5 MHz, MOS 6510 - 1,02 MHz

I co z tego wynika? Dokładnie nic :p

Z80 - rozkaz NOP zajmuje 4 takty procka
MOS6510 - ten sam rozkaz zajmuje 1 takt (nie pamiętam czy też jest to NOP)

Analogicznie wszelkie operacje logiczne gdy na Z80 zajmują powiedzmy 8-10 taktów, na MOS'ie 2-3...
Prędkość zatem można rzec - podobna :D

Natomiast ciekawi mnie ile taktów zajmuje ramka w C64/Atari/Amstrad, bo Spectrum ma ich około 70000 (nie chce mi się szperać).
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #18 dnia: 2013.03.08, 16:28:19 »
Cytuj
Na stare lata nie ma już tyle werwy co kiedyś

Tak - na starosc staje sie dodatkowo bardziej tolerancyjny, ale ja nadal nie cierpie Atari  :D

IP Core:
http://www.dcd.pl/

A dlaczego sie pytam o MSX2 ? Bo kiedys zrobiono swietny remake KnightLore:
http://www.retroworks.es/php/game_en.php?id=3


Szuwarek

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rabka-Zdrój
    • http://xxl.atari.pl/
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #19 dnia: 2013.03.08, 17:00:32 »
najfajniejsze w z80 i zx spectrum
+ 16bitowe rejestry i operacje typu dodawanie itp,
+ "ruchomy" stos i mozliwosc przerzucania przez niego danych
- organizacja pamiec spowalnia operacje graficzne
+ program powyzej $8000 nie jest spowalniany przez ULA
+ mapa kolorow

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #20 dnia: 2013.03.08, 18:14:33 »
IP Core:
http://www.dcd.pl/
Z jednym z założycieli tej firmy studiowałem i nadal utrzymuję stały kontakt gdyby ktoś potrzebował więcej szczegółów na temat ich oferty.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #21 dnia: 2013.03.08, 18:44:23 »
Natomiast ciekawi mnie ile taktów zajmuje ramka w C64/Atari/Amstrad, bo Spectrum ma ich około 70000 (nie chce mi się szperać).

W Atari 8-bit PAL zajmuje 35568 cykli (312 linii po 114 cykli).
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #22 dnia: 2013.03.08, 18:55:37 »
Nie było moją intencją wywoływac żadnego flame'a. Czy możemy ograniczyć się do 8-bitowców? Komputery 16-bitowe to "temat morze". A jak jest z układem graficznym w Atari 7800? Ja jak już wspomniałem wyczytałem, że to był taki udany układ, choć wyszedł zbyt późno? Dlaczego w Amstradzie nie znalazł się układ specjalizowany (tak zrozumiałem) do wyświetlania grafiki i wszystko musiał obrabiać procesor? Chodziło o względy ekonomiczne, czy był może inny powód? Dowiedziałem się już ciekawych rzeczy, które chyba nie tak łatwo wyłowić w Sieci.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #23 dnia: 2013.03.08, 19:59:57 »
Układ grafiki w CPC był jak najbardziej specjalizowany. To ten sam układ, który był później wykorzystany w kartach grafiki dla PC (MDA,Hercules i CGA).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #24 dnia: 2013.03.08, 20:13:04 »
Czyli mógłbym nazwać Amstrada CPC protoplastą współczesnych PC, bo współczesne układy są rozwinięciem (chyba nie jest to nadużycie) układów CPC i podobnie ma się rzecz z procesorem? A gdyby porównać budowę, sposób realizowania poleceń (nie wiem czy używam fachowych określeń) to co we współczesnych procesorach jest jakby kontunuacją pomysłów z Z80? Czy można wskazać, do której generacji procesorów takie podobieństwo widać (zakładam, że dzisiejsze I3 itd. to jednak już zupełnie inny świat)? Czy ten polski procesor wystawiany na CEBIT jest jakoś podobny do rozwiązań w Z80?

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #25 dnia: 2013.03.08, 22:11:04 »
8051 to tez 8bitow, choc konkurencja dla Z80 mial byc 8085.
Nowoczesne kontrolery 8bitowe to np. ATMega, uniwersalnych procesorow nikt juz nie robi, bo do jakiego niby komputera ?
Ale jak widac podkrecony 8051 dalej nadaje sie do sterownikow, byc moze chodzi o cene i elastycznosc IPCore, bo ATMega jest znacznie bardziej skomplikowana niz 8051.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #26 dnia: 2013.03.08, 22:19:41 »
Ender - sam sobie poczytaj o 7800, to link do tłumaczenia z angielskiej wiki. ;)

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=pl&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Atari_7800&usg=ALkJrhgeCs42hd4g3D373JulZ-wswcaoNA

Próbowałem porównywać parametry tej konsoli z innymi z tej samej trzeciej generacji ale nie wszystkie parametry są podane.
Jedno co miał nowego to jakiś trick pozwalający wyświetlać więcej sprajtów na ekranie na raz niż inne konsole i to tak by nie mrugały, ale co z tego. Faktem jest że sprzedawała się słabiutko 3,7mln, Sega Master System już ponad 10mln, a NES (Pegasus) prawie 62mln. End of Story. ;)

Protoplastą PeCetów był IBM 5150 z 1981, którego zaprojektowano jako coś co ma zastąpić maszynę do pisania. Był to wstępny naprędce byle jak zrobiony projekt, więc go nawet nie opatentowali. W tym samym roku powstała karta CGA, w której był podobny CRTC jak w CPC który powstał 3 lata później. CRTC odpowiada za rozdzielczość synchronizację i obliczanie adresu pamięci ekranu, którą odczytuje i wysyła te dane do Gate Array który dodaje do tych sygnałów kolory i wysyła na ekran. Procek sterował za pomocą rejestrów sposobem w jaki te układy generowały obraz, ale wszelkie operacje na zawartości pamięci ekranu wykonywał sam. Dopiero w Plusie pojawiły się też inne opcje.

Amstrad powstał jako przeróbka komputera Tandy TRS-80 pieszczotliwie zwanego CoCo. Choć trudno się doszukać podobieństw, bo wygląd, procesor, częstotliwość zegara, złącza i zawartość ROMów jest zupełnie inna. W tamtych czasach takie podpatrywanie konkurencji było normalne, nie to co dziś, że się wykupuje patenty nawet na to czego nie zamierza się używać, a takie bandyckie metody to tylko... nie, nie w Erze, a w Chinach. ;)

Alan Sugar umiał liczyć pieniądze, nie wysilał się z wymyślaniem tego co już wymyślono, nie był prekursorem a jedynie zręcznym biznesmenem. Składał do kupy gotowe pomysły i zlecał wykonanie brakujących elementów firmom trzecim jak np Basic, i sprzedawał to tak tanio by bolało konkurencję, a jak się nie opłacało to inwestował w coś innego. Wszystkie Amstrady były składane z tanich elementów tak by się trzymały kupy i by niczego nie brakowało. Dlatego do Spectrumów pododawał to czego brak uwierał posiadaczy wcześniejszych wersji, do PCW dodawał drukarki i edytor by klient nie musiał kupować tego w innej firmie, dodał okienka i myszkę do swoich PC o parę lat wcześniej zanim to zaczęła robić konkurencja, albo wbudował konsole Sega Mega w MegaPC wtedy gdy konsolowe gry były lepsze niż te na PC, bo to było tańsze niż wyposażyć go w mocny procek i grafę, ale nigdy nie stworzył drogiego komputera który miażdżył parametrami, bo wolał to robić ceną.

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #27 dnia: 2013.03.08, 22:28:04 »
Core 8051 jest m.in. wykorzystywany w podrecznych odtwarzaczach DVD do wspomagania podstawowej obslugi urzadzenia.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #28 dnia: 2013.03.09, 11:36:25 »
Widze, ze nawet zrobili wlasny Z80 IP Core. Czyli jeszcze ULA i mamy gotowe polskie spectrum  w jednym scalaku :D
Ciekawe czy ich Z80 jest lepszy od T80, byc moze maja licencje od Ziloga, wiec mogli osiagnac 100% zgodnosci.


Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #29 dnia: 2013.03.09, 18:58:12 »
To świetna wiadomość. Ciekawe jak wypadło by porównanie ich procka z eZ80, który lepszy, bardziej kompatybilny ze starym Z80?