Autor Wątek: Niepożądane porównania sprzętu  (Przeczytany 77199 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #30 dnia: 2013.03.09, 23:54:32 »
eZ80 w zalozeniu nie jest zgodny z Z80, ma jedynie tryb, w ktorym adresuje podobnie pamiec 64kb i wykonuje kod Z80. Zastapienie Z80 przez eZ80 jest fizycznie niemozliwe. Czy to dobry procesor ?
W zasadzie poza krotszym cyklem i 24bitowym adresowaniem nic specjalnego. Dalej 8bit, wystarczy jako sterownik, ale nowego ZX nikt juz na tym nie zrobi. Bo i po co.

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #31 dnia: 2013.03.10, 12:33:27 »
A ja naiwnie myślałem, że to taki lepszy nowocześniejszy Z80. Tak jest jak się Wiki ufa. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #32 dnia: 2013.03.10, 13:27:20 »
Takim lepszym, nowocześniejszym Z80 miał być m.in. Hitachi HD64180:

http://en.wikipedia.org/wiki/HD64180

IMHO bardzo ciekawa konstrukcja.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #33 dnia: 2013.03.10, 14:16:03 »
Nie znam się na tym, ale z tego co wyczytałem to każdy z Z180 • Z280 • Z380 • Z800 • eZ80, w przeciwieństwie do Z8000 i Z80000. Był wstecznie kompatybilny ze Z80, a przynajmniej miał tryb w którym tak się zachowywał. Przynajmniej dopóki oryginalny kod maszynowy nie zawierał tzw niepublikowanych/zakazanych przez Ziloga rozkazów. W praktyce trudno było taki kod znaleźć bo koderzy chętnie tych rozkazów używali nawet tam gdzie nie było to potrzebne, by się pochwalić swoim kunsztem i znajomością tego co trudno było znaleźć w publikacjach. Nawet popularne kompilatory tworzyły kod w których te rozkazy się zdarzały. A do tego fizycznie te procesory miały inne rozmiary, kształty i ilość nóżek, więc łatwo się tego w stare płyty główny wetknąć nie dało, a nawet jeśli, ktoś to zrobił, to nietrudno było natrafić na coś co nie działa z tym prawidłowo. A ten Hitachi to klon Z180 z dodanym MMU i czymś tam jeszcze czego nie rozumiem. Gdy pytałem o te procki na zagranicznym forum to ktoś odpisał, że teoretycznie najlepiej by się sprawdzał Z280 bo miał także te zakazane rozkazy. Ale już ich od lat nie produkują.

Jest koleś co parę lat temu budował płyte główną z turbo CPC na eZ80, ale zanim skończył poproszono go o konsultację przy innym projekcie TRex, a to obecnie najmocniejszy CPC na FPGA, i porzucił swoja konstrukcję bo uznał że ta jest lepsza.
A teraz można prostować co pomieszałem, nie obrażę się, bo jak wspomniałem nie znam się. :)
« Ostatnia zmiana: 2013.03.10, 14:30:43 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #34 dnia: 2013.03.11, 22:31:53 »
Oki widzę że temat procków do wpisów nie kusi, to może pomówmy przez chwilę o wielkich nazwiskach w historii komputerów. Zaznaczam że przedstawię ich lakonicznie i w krzywym zwierciadle więc proszę się nie denerwować zniekształceniami. Jakby co każdy może pogadać z Wiki lub Googlem i wyrobić sobie własne zdanie o ich dokonaniach. ;)  Panów Billa Gatesa (MicroSoft) i Stevea Jobsa (Apple) chyba nie trzeba przedstawiać, łączyła ich przyjaźń, oraz skłonność do podkradania czyiś pomysłów by sprzedawać je jako ósmy cud świata. ;) Zresztą ten drugi bez Stevea Wozniaka raczej nie ruszył by z miejsca. Nolan Bushnell (Atari) produkował fajne grajbudy i gry telewizyjne dopóki nie zabrali się za to Japończycy. Zresztą wszyscy wymienieni tu Amerykanie prócz Billa przewineli się przez tą firmę. Jay Miner stworzył najkolorowsze zabawki świata Atari 2600 i Amigę, jednak ich konstrukcje były tak skomplikowane, że nikt prócz niego nie umiał ich udoskonalić, a że mu nie pozwolono to z czasem maszynki przegrały z Nintendo i z PC. Jack Tramiel (Commodore/Atari) wypromował C64 i ST i stworzył w obu firmach atmosferę która była jak bomba z opóźnionym zapłonem. Sam przeżył. ;)

A kto skonstruował Spectruma, Commodora, IBM PC, GameBoya, PlayStation, ARMa, i inne takie rzeczy które zmieniły historię? Pewnie można ich znaleźć, ale fakt że trzeba ich nazwisk szukać, świadczy o tym, że pozostali w cieniu swoich szefów, którym to przypisuje się ich powstanie.

A teraz epilog do moich wywodów o wyższości jednych retro kompów nad innymi. Na marginesie, o wyższości stacji nad magnetem myślę że nie trzeba się rozpisywać. Którego z amerykańców i z brytoli bym wolał, już pisałem, znacznie trudniej byłoby mi odpowiedzieć którą maszynkę bym wybrał porównując XE vs ZX, oraz C64 vs CPC. Z pierwszej parki muszę powiedzieć że bez żalu odpuściłbym sobie oba, choć gdybym musiał to do gier wolał bym ZX, a do biura XE. A z drugiej parki, to uważam że jak ktoś chciałby mieć maksimum miodności z 8bit, to powinien mieć obie maszynki. Choć do muzykowania i w nieco mniejszym stopniu giercowania szala się przechyla na C64, to w przypadku obróbki danych biurowych, ale też graficznych, szala się przechyla na CPC. :) A że świat woli gierkować niż pracować, to nic dziwnego że więcej ludzi miało do czynienia ze ZX i C64. ;)

Ja wiem że różne wypadki losowe sprawiały że któryś konkretny komputer stawał się dla kogoś tym pierwszym, co zwykle tak głęboko wryło się mu w serce że nawet późniejsza obiektywniejsza ocena możliwości nie zmieniała ich preferencji. Dlatego uważam że ważniejsze jest, by dostrzegać w tych guzikach i scalakach nie cyferki a marzenia i tęsknoty które sprawiają że nie chcemy się ich pozbyć. ;)
« Ostatnia zmiana: 2013.03.12, 14:04:24 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #35 dnia: 2013.03.12, 16:01:40 »
Cytuj
A kto skonstruował Spectruma, Commodora, IBM PC, GameBoya, PlayStation, ARMa, i inne takie rzeczy które zmieniły historię? Pewnie można ich znaleźć, ale fakt że trzeba ich nazwisk szukać, świadczy o tym, że pozostali w cieniu swoich szefów, którym to przypisuje się ich powstanie.

Spectruma skonstruowali:

Richard Altwasser - hardware
Steven Vickers - ROM
Rick Dickinson - projekt wyglądu

I to są nazwiska, które porządny spectrumowiec powinien znać a nie tylko wujek Clive który tak naprawdę był jedynie chciwym biznesmenem ale zgarnął całą sławę :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #36 dnia: 2013.03.12, 16:33:21 »
Taaa i nawet "serem" za to został. :D No i miał co marnować na swoje późniejsze pomysły. ;) Choć nie wiem czy to nie za jego pieniądze ci panowie dokonali tego czego dokonali. Więc chwała mu i za to. :)

Coś czuję że dłużej poczekamy nim ktoś nam tu ujawni nazwiska od innych komputerów. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Szuwarek

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rabka-Zdrój
    • http://xxl.atari.pl/
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #37 dnia: 2013.03.12, 17:45:20 »
atari 8 bit

Joseph C. Decuir - ANTIC logic design, early system design, overall plan (ten pan maczal palce w USB)
Jay G. Miner - System architect (became manager of development of both VLSI custom chips and OS software), overall plan (ojciec Amigi)
Douglas G. Neubauer - POKEY logic design
George McLeod - CTIA/GTIA logic design

David Crane - OS design, programming
Larry Kaplan - OS design, programming - Ci dwaj panowie zalozyli firme Activision

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #38 dnia: 2013.03.12, 20:33:52 »
No to dla mnie wizualnie (design) komputery plasowały by się tak:
1) CPC plus
2) Atari XE i CPC 464
3) C64 i ZX
4) CPC 6128

Co do sprzętów, to myślę, że w Polsce sprzęty sprzedawały się na zasadzie polecenia sąsiedzkiego/koleżeńskiego. No i być może ten jeden port w CPC 464 oraz trudności z kupieniem oprogramowania nie pozwoliły mu się wybić. W mojej okolicy nie można było kupić w sklepach nic poza C64 i Amigami 500/600. To chyba trochę mało. Pewnie w dużych miastach było lepiej.

A może ktoś używa systemów jakie powstały na małe Atari, CPC, czy inny sprzęt. Ciekawi mnie co zyskały te maszynki dzięki takim wynalazkom, czy w ogóle coś zyskały, czy to raczej sztuka dla sztuki?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #39 dnia: 2013.03.13, 00:02:24 »
ZXy są bardzo różne i nie wiem którego masz na myśli. Komodki też są dwie. I co ty biedaku zrobisz jak ci się trafi do kupienia ten najbrzydszy? ;) Nie wydaje mi się by ilość portów joya była istotna.  Spectrum nie miał żadnego, a jak miał to jeden doczepiany, a był popularniejszy od XL/XE. Moim zdaniem tak od 1982 do 1987, głównym czynnikiem była cena, stąd kolejność popularności to ZX, XL, C64, CPC, reszta docierała w śladowych ilościach i nie było do nich softu. I to właśnie czyli ilość gier itp. się stało decydującym czynnikiem na decyzję co kupić po 1988 roku, stąd C64, ZX, XE, CPC. Jasne że niejednego namówili znajomi, ale takie właśnie argumenty padały. Pisałem o tym na PPA i wstawiałem już tu wcześniej linka> http://www.ppa.pl/forum/hyde-park/24701/hej-byly-czasy-c64-i-atari/2#m350785

Nie wiem jakie systemy masz na myśli, okienkowe? Czy chodzi ci o nowocześniejsze pamięci zewnętrzne? Albo jakieś inne rozszerzenia?
W końcówce 80ych nie było już chyba Spectruma bez AY3 i Kempstona, a Commody bez BlackBoxa lub Final-a. Ani A500 bez dodatkowego 512KB Slow RAM. Do PieCów długie lata wtykano robione w garażach Covoxy by modółki z Amy puszczać i nie tylko.

Wiadomo że jak tylko ktoś miał troszkę grosza to zmieniał magnetofon na stację, najpierw bylejaką a potem już tylko DD. Tak z dekadę temu aktywni fani 8bit twardziele nawet wtykali albo CDki, a karty CF i SD to są już bardzo świeże wynalazki. ;)

A co do okienek na 8bitowce to na C64 i AppleII Geos się pojawił w 1986, a na pozostałych było wiele nakładek, pseudo okienkowych. Aż w 1989 na Atari pojawiło się Diamond niemal równie fajny jak Geos a wyglądał jak GEM w ST, tyle że w Polsce wogóle nie znany, bo nie było wersji dyskietkowej a jedynie na Kardridżu, co trudniej spiracić. Okna z prawdziwego zdarzenia na Speccy bodajże ruscy zrobili Doors w 1996 a na Amstrada dopiero niemcy w 2007 SymbOS, za to z multitaskingiem jakiego na innych 8bit nie było. A teraz proszę mnie poprawić bo z pewnością nie wszystko dobrze napisałem. :)
« Ostatnia zmiana: 2013.03.13, 00:11:19 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #40 dnia: 2013.03.13, 08:36:02 »
C64 w wersji C przypominającej Amigę ("chlebek" mi nie podchodzi :) ). Co do ZX to w zasadzie każdy ma swój urok, tu zdecydowanego typu nie potrafię wskazać. Co do systemów to mialem na myśli wszystko co się ukazało, z naciskiem na to co powstało juz po oficjalnym zaprzestaniu produkcji, co stworzyli fani, do działania czego często potrzeba rozbudowy sprzętu (choć nie zawsze).

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #41 dnia: 2013.03.13, 09:09:28 »
Ano, jeżeli omawiamy walory 'zewnętrzne' kompów, to:
 - spectrusie <= 128kb uważam za jedne z ładniejszych (takie małe/ zgrabne :) ).
 - z Atari to 600XL, XE wydawała mi się 'plastikowa'  :P
 - sorry, ale C64 obojętnie jaka obudowa to nie moja bajka
 - z 16bit to Amiga 500 - jakiś taki sentyment mam do niej
 - PieC - ehhh dopiero od paru lat obudowy na coś wyglądają, ale początki były koszmarne (vide mój pierwszy PC AT 286 :) )

A co do porównań. Każdy ma swoje typy, każdy z komputerów miał swoje mocne i słabe strony. Najczęściej dobre produkcje powstawały dawno po szczycie popularności danego komputera. Na przykład taki Atari 8bit - od lat 90-tych do dziś powstawają gry, o których wcześniej można było tylko pomarzyć :)
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #42 dnia: 2013.03.13, 22:31:46 »

Moim zdaniem nowsze obudowy były ładniejsze na każdej z platform, bez wyjątków. Atari i Commodore z powodu samotnej spacji w dolnym rzędzie zawsze mi się kojarzyły z maszynami do pisania. I ciągle wolę ciemne obudowy. Bardzo mi się podobają kolorowe paski w +2 i +3. Najładniejsza Ama IMHO to 600ka, ech gdyby jeszcze czarna była. ;)

6128 ma najfajniejszy układ klawiatury. Ale miękkość podoba mi się w XE. Gdzieś w necie widziałem takie fotomontaże skrzyżowanie Speccy z C64, ciekawe to było. :D Najładniejszy PieC z tamtych czasów to Schneider EuroPC. Najbardziej nieudany komputer który mimo to się dobrze sprzedawał to C128.

Co do rozbudowywania zabytkowych sprzętów to myślę, że wielu z tym przegina i tworzy jakieś potworki które ani nie mają tego retro czaru, ani nie są dość dobre jako współczesny komputer. Moim zdaniem klasyczne obudowy i klawiatury to mus by poczuć klimat, bo co z tego że na ekranie retro jak spojrzysz na klawisze od PC i czar pryska. Ewentualnie jakieś nowe obudowy nawiązujące stylem, potrafiłbym zaakceptować, podobnie jak to się robi w samochodach, choć jeszcze takiej nie widziałem. Nooo może jedynie PSOne po PSX. Jest dobrym przykładem.

Za to bez żalu zamieniłbym tradycyjne nośniki na CFkę, aby mieć cały dorobek platformy w zasięgu kilku kliknięć. :) Jednak jak coś wystaje z obudowy bardziej niż 2cm to psuje estetykę, podobnie jak wystające przełączniki przewiercone na wierzchu bez cienia smaku i dyskrecji.

Co do Atarowców to czasem czytam ich fora. I widzę że grupa zapaleńców postanowiła na stare lata udowodnić że da się na nich zrobić równie ładne gry jak na C64. Zresztą gonienie konkurenta, to ich główne zajęcie, tuż bo sentymentalnym włączaniu staroci. Nie zrozumcie mnie źle, bo nie drwię, tylko podziwiam zapał, a czasem też efekt. :)

PS.: Przez długie lata uważałem że najlepsze produkcje powstają tak, w ok 5 lat po premierze danej platformy, ale dziś widzę że w 30 lat po tym, następuje druga fala takich perełek. :)

« Ostatnia zmiana: 2013.03.13, 22:45:38 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #43 dnia: 2013.03.13, 22:37:13 »

Co do Atarowców to czasem czytam ich fora. I widzę że grupa zapaleńców postanowiła na stare lata udowodnić że da się na nich zrobić równie ładne gry jak na C64. Zresztą gonienie konkurenta, to ich główne zajęcie, tuż bo sentymentalnym włączaniu staroci. Nie zrozumcie mnie źle, bo nie drwię, tylko podziwiam zapał, a czasem też efekt. :)

No właśnie, nigdy bym nie marzył, aby na Atari portowali gry z zx spectrum czy BBC, albo żeby powstała np.: taka platformówka jak Cavernia czy Crownland :)
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niepożądane porównania sprzętu
« Odpowiedź #44 dnia: 2013.03.24, 17:19:03 »

Sprzęty o jakich tu mowa będzie można niedługo zobaczyć w akcji >

http://www.komputery.nostalgia.pl  :)

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)