Autor Wątek: [RC2014] - uruchomione  (Przeczytany 8722 razy)

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #15 dnia: 2024.01.09, 10:21:59 »
Obecnie można już korzystać gałęzi master, Wayne zaczął oznaczać je jako stabilne wersje zdecydowanie częściej. Nie ma już takiego przedłużania wydania wersji stabilnej jak to się działo pomiędzy 3.0 a 3.2. Developerska wersja jest obecnie przydatna gdy chcemy używać nowego sprzętu, którego obsługa jest obecnie wdrażana by móc sprawdzić jego działanie.

Sterownik FDD niewiele się zmienił, dodano obsługę dysków 8" i wybór domyślnego podłączonego napędu DD/HD oraz 3,5"/5¼"/8".

Jedna ważna uwaga - wraz z wydaniem nowej stabilnej wersji zmieniają się obrazy dysków systemowych, więc bezpośrednie uruchomienie systemu operacyjnego z takiego nośnika może być niemożliwe, dostęp do zawartych na nich danych jest możliwy poprzez uruchomienie wbudowanego w RomWBW systemu operacyjnego. Ograniczenie to wynika ze zmian jakie przynosi nowa wersja stabilna w HAL który zawiera nowe sterowniki i funkcje nieobecne w nim wcześniej.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #16 dnia: 2024.01.09, 12:47:54 »
Zdążyłem  zauwazyć, że obrazy  dysków systemowych są niekompatybilne z poprzednią wersją. Dotyczy to karty CF. Stacja dyskietek jednak wyrzuca mi błędy ew. "wisi", a z powodu tej niejednoznaczności, wywnioskowałem że FDD błędnie działa.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #17 dnia: 2024.01.26, 01:09:22 »
Na stronie https://smallcomputercentral.com/installing-cp-m-2-2-with-scm/  opisano krok po kroku, jak korzystając z monitora SC108 i programu terminala "Tera Term" należy sformatować kartę CF, a następnie wgrać  CP/M korzystając z zamieszczonego .  W momencie gdy chcę skorzystać z narzędzia DOWNLOAD.COM  podczas wgrywania pliku  "pkgMBASIC.txt" brak jest  zakończenia jego ładowania. Kursor nie przechodzi do następnej linii a powinien wyświetlić komunikat "OK". Po wykonaniu reset, załadowany basic na karcie CF co  prawda jest, ale nie działa. 
Ustawienia portu jak podano na screenshocie:
57600 baud,
8 data bits,
1 stop bit,
no parity,
hardware (RTS/CTS) flow control.
Czy jeszcze na coś trzeba zwrócić uwagę ?  Na screenshocie z w/w strony www, po załadowaniu pliku  kursor wraca do następnego wiersza . Przy ładowani kolejnego pliku systemu CP/M u mnie sypią sie komunikaty błędu sumy kontrolnej.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #18 dnia: 2024.01.26, 10:01:48 »
Nie wiem dlaczego nadal trwa ten trend namawiania użytkowników do używania programu DOWNLOAD. >:( Ze względu na nazwisko jego autora? Możesz się ratować dodaniem opóźnienia po wysłaniu każdego znaku, zmniejszeniem prędkości transmisji, ale są to działania doraźne. Jest wiele niekorzystnych czynników powodujących brak poprawnego działania tego programu w środowisku CP/M 2.2. Poszukaj na moich stronach XMODEM pod SCM jeśli masz typową konfigurację sprzętową, w innych przypadkach daj znać i zapomnij o tym problemie.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: [RC2014] - uruchomione
« Odpowiedź #19 dnia: 2024.01.26, 11:40:10 »
Po prostu napotkałem trudności z uruchomieniem CP/M korzystając z karty CF z wykorzystaniem modułu SC108. Przy innych modułach jakos sobie radze, a przy tym mialem problem.  Dlatego ukierunkowałem się wykorzystując program download.