Autor Wątek: Uwaliłem z głupoty 128K  (Przeczytany 13846 razy)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Uwaliłem z głupoty 128K
« dnia: 2012.05.09, 22:06:08 »
Witam,
Tak jak w temacie.. Z głupoty uwaliłem 128K. Wcale się tym nie przechwalam - piszę to raczej ku przestrodze.

Wróciłem do chałpy, a tu żonka mi zrobiła porządek ze sprzętem.. Spakowała, porozpinała kabelki.

Widzę, że baby nie ma, więc z radością, jak najszybciej - aby zdążyć się pobawić, spinam to w całość...

Zwykle wczytuje programy z laptopa ale teraz, kiedy czasu brak, stwierdziłem, że zrezygnuję z radości słodkiego popiskiwania
więc laptopa nie podłączałem - tylko Divide... i jak zwykle ostatni kabelek od zasilania do Spektrusia...

I kurrrrr**a  tylko zasyczało.

Okazało się, że wpiąłem nie wtyczke od zasilacza Spectrusiowego tylko luźną i tak samo wyglądającą wtyczkę od laptopa..

Dostał chyba z 19V w dodatku z odmienną polaryzacją....

Teraz leży i śmierdzi....

A ja dostałem depresji.

Dobranoc.

Ps. Aha.. Divide Plus made by ZAXON przeżyło. Sorki za moje wcześniejsze dywagacje co do potencjalnie "lepszych" Czeskich Divide

 
« Ostatnia zmiana: 2012.05.09, 22:10:13 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Josh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    wawa
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.05.09, 22:24:01 »
Sam sobie jestes winien i mi ciebie nie zal >:(  Moja zona boi sie nawet przechodzic kolo moich komputerow nie mowiac juz o ich dotykaniu >:( Nie zadbales o odpowiednie warunki dla sprzetu >:(

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.05.09, 22:55:00 »
Czyli ten mostek w harlequinie nie jest najgłupszy... Miejmy nadzieję, że ULA przeżyła...
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.05.09, 23:08:19 »
Nie wiem czy Cię to pocieszy ale ponad 20 lat temu po powrocie z giełdy komputerowej odwrotnie podłączyłem zasilacze od TC2048 (doskonale znane nam DC 9V) i TS2040 (taka sama wtyczka ale AC 24V). Na szczęście zniszczenia w TC2048 nie były poważne ale przez bodajże 2 tygodnie byłem bez komputera. Od tego czasu miałem oznaczone wtyczki zasilające oba te urządzenia...
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.05.10, 05:12:45 »
icki, wyrazy wspolczucia
Josh, jakies porady co do trenowania zony? Bo moja caly czas mi "sprzata" mimo ze ma swoj pokoj z biurkiem i laptopem to jej wszystko w moim przeszkadza ;-)
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.05.10, 07:00:03 »
@Josh
Ja też bym bardzo chciał usłyszeć jakieś porady dotyczące trenowania żony. Rozumiem, że presja musi być bardzo mocna (powiedziałbym nawet brutalna) skoro się boi wręcz przechodzić obok Twoich komputerów (nie mówiąc o dotykaniu). Bo przecież strach jest wynikiem przykrych doświadczeń z przeszłości lub odpowiedniego i udokumentowanego umotywowania do "nie-działania" w stylu "Jeśli choć dotkniesz, przejdziesz koło mojej rzeczy to wtedy..."

Zatem opowiedz nam proszę, jak na przykład bijesz babę aby bardzo bolało (żeby miała nauczkę i żeby się później bała), ale żeby nie mogła się poskarżyć mamie, doktorowi, policji, prokuratorowi, braciom (proszę odpowiednie podkreślić) 
W sumie to może wyglądać jak off-top ale Panowie, pamiętajmy, że od tego powinno się zacząć naszą działalność kolekcjonerską aby zapewnić naszemu sprzętowi odpowiednie warunki.

Żeby nie rozpętywać wojny, bo nie o to przecież tutaj chodzi. To naprawdę nie problem z żoną, tylko problem bałaganu na biurku (lub dywanie pod telewizorem). Pomysł na oznaczenie wtyczki - na przykład poprzez owinięcie plastrem - wygląda to kijowo ale rzeczywiście powinno działać dopóki oznaczenie pozostaje na swoim miejscu. Gorzej jeśli się odklei, odczepi, jakimś cudem zetrze lub zmyje... Bo wtedy wetkniemy nieodpowiednią wtyczkę do nieodpowiedniego gniazdka.

Co do kwestionowanej 128-mki - Do szyny było podłączone Divide Plus a do niego ZX Interface 2. Divide wartości przynajmniej 200zł, zaś Interface też powyżej 100zł.
Gdyby szlag trafił wszystko to w ciągu sekundy poszłoby się kochać dobre kilka stówek. Nie wiem co się uwaliło w Spektrusiu - jeśli poszła ULA to pewnie koszt dosyć wysoki, pomijając same poszukiwania tego układu.

Jako ciekawostkę dodam, że podłączając 19V do kompika zauważyłem, że Interface 2 zaświeciło jakby nigdy nic, a także zielona dioda w Divide radośnie świeciła nie zdradzając powagi sytuacji.  Jedynie syk z komputera był bardzo złowrogi.
 Czyli wynika z tego, że te GALe w Divide wcale nie są takie wrażliwe na przepięcia, spadki, wzrosty napięcia jak gdzieś już czytałem.

Pozdrawiam

   
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.05.10, 07:10:08 »
Co do bezpiecznego i pewnego oznaczania wtyczek (okrągłych) powiem tylko jedno: przycięte kolorowe opaski zaciskowe do kabli.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.05.10, 07:17:16 »
Jak divide przeżyło to może nie jest tak żle i nadzieja że się naprawi
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.05.10, 09:19:51 »
Mnie jest jego żal jednakowoż, bo jednak już wszyscyśmy starzy, więc żony i dzieci są nierzadkie.

Inna sprawa, że na następny raz powiedz żonie, że są tereny off limits i koniec. Pod groźbą wydalenia z kraju.

No i zachęcam do kontaktu z Duddie'em bądź Lotharkiem w celach naprawczych. ;)

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.05.10, 10:27:11 »
Mysle ze wojna otwarta, podjazdowa czy psychologiczna z malzowinka nic nie da a co gorsze moze spowodowac wieksze straty w sprzecie.
Trzeba znalezc jakis trick psychologiczny. Moze trzeba poczytac dziela Pawlowa.

A z tymi zip-ties na kablach to dobry pomysl. Mam takie zielono-jarzace ktore uzywam do kabli w kompie, akurat mozna by je na wtyczki do zasilaczy do Spektrum zalozyc.

Kto cholera wymyslil odwrotna polaryzacje zasilaczy do Spektrum? Czy lata 80 byly cale takie pierdolniete? Bo do swojego Timexa uzywam zasilacz do konsoli SEGA kupiony w Radio Shack ktory tez ma 9V minus w srodku plus na zewnatrz.
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.05.10, 12:46:28 »
wspolczuje Ci z powodu "ujebania" sprzetu

co do kobiet:
- nie daj sobie wejsc na leb
- nie opuszczaj gardy i NIE ulegaj za czesto
- trzymaj kontrole w zwiazku
- jesli jeszcze tego nie zrobiles, wtlocz zasade SZACUNKU (stanowczo, konkretnie)
- uwazaj na gierki, obracanie kota, przerzucanie poczucia winy, manipulacje, kobiece techniki
to tylko uproszczenie, bo im dluzej jestes w zwiazku, tym trudniej odwrocic role (kobiety sa mistrzyniami w uprawianiu domowej psychologii i wychwytywaniu slabosci faceta)

jesli ktos z Was czuje, ze traci kontrole w zwiazku lub chce poznawac najpiekniejsze kobiety, bedac dla nich wyzwaniem, zapraszam przez PM na konsultacje (robie to bezplatnie)
« Ostatnia zmiana: 2012.05.10, 12:48:18 wysłana przez dax »
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.05.10, 12:53:47 »
@ikci: pocieszę Cię. Na wejściu jest stabilizator i on prawdopodobnie uległ uszkodzeniu tylko. Musiał dostać odwrotną polaryzację, bo 19V by normalnie wytrzymał. Jeśli się spalił, to ocalił resztę. Rozkręć Spectrum i zobacz, który element jest spalony i "śmierdzi" jak określiłeś. Najprawdopodobniej właśnie 7805.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.05.10, 12:55:23 »
No dobra... Ja nie wiem co wy macie za żony/kobiety, że potrzebujecie jakichś pokręconych metod... No chyba, że to ja jestem jakiś dziwny ;)

A w ogóle to może wystarczy offtopa? ;)

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.05.10, 13:01:29 »
Pobieżnie popatrzyłem sobie na schemat 128k i myślę tak jak Duddie - wszystko idzie przez stabilizator +5V, nawet przetworniczki +12v/-12V są zasilane za stabilizatorem (pewnie siedzi tam 78S05, dwuamperowa wersja 7805). A zasyczał pewnie elektrolit na wejściu. Rozbierz, zrób fotki, będzie dobrze.
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uwaliłem z głupoty 128K
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.05.10, 14:53:12 »
Jesli przetwornica w 128K jest podobna do tej w 48K, to jest zasilana z niestabilizowanego napiecia wejsciowego (9-11V). Nie ma specjalnie sensu stabilizowanie napiecia na wejsciu przetwornicy, gdyz ona sama i tak reguluje napiecie na wyjsciu. Natomiast 5V jest rowniez doprowadzone do przetwornicy, a konkretniej do obwodu wzbudzenia (tranzystor przed transformatorem) w celu zapewnienia stabilniejszej pracy ukladu.
A elektrolit na wejsciu to powinien na dobra sprawe wystrzelic. Podobnie trzeba by sprawdzic elektrolity w przetwornicy. Natomiast jej tranzystory powinny ocalec, bo im odwrocenie polaryzacji z reguly nie szkodzi. Natomiast scalony stabilizator (7805) nie ma zabezpieczenia przed odwroceniem polaryzacji i w ulamku sekundy odchodzi do krainy wiecznych studni elektronowych.
Niepokojace natomiast wydaje mi sie to brzeczenie przed spaleniem. Podejrzewam, ze mimo odwrotnych napiec jakos wzbudzila sie przetwornica (transformator pracuje na napieciach symetrycznych, a wyjscie z obwodu wtornego i tak idzie na diody prostujace), co oznaczaloby potencjalna smierc ukladow cyfrowych korzystajacych z napiec ujemnych. Bardziej jednak obstawiam elektrolity przetwornicy.