Komputery z Z80 > CP/M - kompatybilne

[RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.

(1/3) > >>

Atlantis:
Pracuję obecnie nad kilkoma projektami opartymi o magistralę RC2014. Pierwszy w kolejce jest EasyZ80 (z uwagi na możliwość pracy jako SBC) jednak w kolejce czeka też kilka bardziej modularnych rozwiązań. O ile domyślnie takie komputerki korzystają z portu szeregowego w roli terminala, to docelowo chciałbym dodać interfejs w postaci fizycznego monitora i klawiatury.
W kilku ze swoich projektów wykorzystywałem w tym celu TMS9918 oraz 8242. Myślałem, żeby tutaj zrobić coś podobnego i samodzielnie zaprojektować odpowiednią płytkę z interfejsem CRT i klawiatury, może jednak już istnieje takie rozwiązanie zgodne ze standardem RC2014 i nie muszę wyważać otwartych drzwi?
Dobrze by było, gdyby taki interfejs miał już wsparcie np. w RomWBW i nie trzeba było modyfikować BIOS-u. ;)

Druga sprawa to zasilanie. Większość projektów RC2014 z niewiadomych dla mnie powodów wykorzystuje zasilanie 5V bezpośrednio z zasilacza z okrągłą wtyczką. Tutaj bardzo łatwo o pomyłkę i podłączenie np. 9V, co usmaży nam układ. Dlatego w swoich projektach albo stosuję złącze USB/microUSB, albo zasilam układ z 9-12V i właściwe 5V generuję za pomocą stabilizatora/przetwornicy impulsowej, albo zasilam urządzenie bezpośrednio z 220V za pomocą zasilacza impulsowego.
Chciałbym podobne rozwiązanie zastosować też w tych projektach. Może istnieje jakiś backplane, który miałby zintegrowaną przetowrnicę impulsową, pozwalającą bezpiecznie zasilić go z czegokolwiek (jak to ma miejsce np. w Sizif-512). Wiecie o czymś takim?

SAJ:

--- Cytat: Atlantis w 2023.03.16, 09:46:48 ---chciałbym dodać interfejs w postaci fizycznego monitora i klawiatury.

--- Koniec cytatu ---

Jesli chcesz to zrobic w formie terminala, tylko wpietego na stale, to jest kilka rozwiazan, troche na ATMegach, jedno na malym raspberry pi i inne w/g potrzeb jak tam kto sobie zyczy.

Jesli to ma byc np sprzetowa karta graficzna, to mozesz np przeniesc rozwiazanie z zx spectrum czyli czesc ukladu ULA  odpowiadajaca za generowanie obrazu na bazie ktoregos obszaru pamieci w formie CPLD i dolozyc obsluge klawiatury "pozyczajac" np rozwiazanie z Mistera. Najprosciej zaimplementowac klawiature np PS2 przez wlasnie CPLD lub jakis mikrokontroler z ukladem matrycy takim jak np mt8808 lub mt8816. Grafika i klawiatura nie musza byc w tym samym module.


--- Cytat: Atlantis w 2023.03.16, 09:46:48 ---W kilku ze swoich projektów wykorzystywałem w tym celu TMS9918 oraz 8242. Myślałem, żeby tutaj zrobić coś podobnego i samodzielnie zaprojektować odpowiednią płytkę z interfejsem CRT i klawiatury, może jednak już istnieje takie rozwiązanie zgodne ze standardem RC2014 i nie muszę wyważać otwartych drzwi?

--- Koniec cytatu ---

Jelsi jako terminal, to tu masz przyklad:
https://rc2014.co.uk/modules/pi-zero-serial-terminal/
Mozesz tez np przerobic ten jako modul do Twojej konstrukcji
https://geoffg.net/terminal.html



--- Cytat: Atlantis w 2023.03.16, 09:46:48 ---Druga sprawa to zasilanie. Większość projektów RC2014 z niewiadomych dla mnie powodów wykorzystuje zasilanie 5V bezpośrednio z zasilacza z okrągłą wtyczką.

--- Koniec cytatu ---

Powod jest prosty, wtyczka 2.1 lub 2.5 jest tania i 2A lub 3A zasilacz do LEDow z kitaja tez. Razem w 15stu zlotowkach masz gotowe mocne i stabilne zasilanie. Jesli wolisz 9V i dodatkowe ogrzewanie w postaci 7805 to proszze bardzo.


--- Cytat: Atlantis w 2023.03.16, 09:46:48 ---Tutaj bardzo łatwo o pomyłkę i podłączenie np. 9V, co usmaży nam układ.

--- Koniec cytatu ---

Postaraj sie nie pomylic.


--- Cytat: Atlantis w 2023.03.16, 09:46:48 ---Dlatego w swoich projektach albo stosuję złącze USB/microUSB,

--- Koniec cytatu ---

Wystarczy na dwa trzy moduly, kiedy zaczeniesz dokladac nowe moduly to mikro USB moze nie wystarczyc.


--- Cytat: Atlantis w 2023.03.16, 09:46:48 ---albo zasilam układ z 9-12V i właściwe 5V generuję za pomocą stabilizatora/przetwornicy impulsowej, albo zasilam urządzenie bezpośrednio z 220V za pomocą zasilacza impulsowego.

--- Koniec cytatu ---

Mozna tez podpiac dynamo z wigry 3 :) cokolwiek tam pasuje .


--- Cytat: Atlantis w 2023.03.16, 09:46:48 ---Chciałbym podobne rozwiązanie zastosować też w tych projektach. Może istnieje jakiś backplane, który miałby zintegrowaną przetowrnicę impulsową, pozwalającą bezpiecznie zasilić go z czegokolwiek (jak to ma miejsce np. w Sizif-512). Wiecie o czymś takim?

--- Koniec cytatu ---

Kolega KWF stworzyl taki modul zasilacza wlasnie pod taka lub podobna plytke, ale nie moge znalezc projektu nigdzie wiki.

Pozdro.

KWF:
Skoro mnie wywołano do tablicy, to takie coś zmajstrowałem kiedyś, ale ze złączem Cobry 2.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany, mogę udostępnić projekt.

SAJ:

--- Cytat: KWF w 2023.03.16, 13:09:17 ---Skoro mnie wywołano do tablicy

--- Koniec cytatu ---

Bardzo ladnie, 3+

paroos:
Mnie tam się podoba, daje 5 ;)
I poproszę o udostępnienie projektu :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej