ZX Spectrum > NAPRAWY

vLA-1 czyli nowe życie Interface 1

(1/2) > >>

Maryjan:
Ponieważ wątek z propozycją zakupu grupowego vLA-1 (zamiennika ULA dla ZX IF 1) poległ wraz z działem BAZAR,
postanowiłem zaryzykować i zakupić w/w układ samodzielnie.

Akurat trafiłem na aukcję na sellmyretro, więc zanim wykupili (ostatnim razem nie zdążyłem i wykupili), kupiłem :)
Na przesyłkę czekałem ok miesiąca. Charlie mieszka w Nowej Zelandii, więc nie ma się czemu dziwić.

Przesyłka przyszła nie naruszona, z deklaracją, że wewnątrz znajdują się elementy elektroniczne.
Znajdowała się na niej czerwona naklejka w postaci kółka, co oznacza, że nie była prześwietlana promieniami Roentgena.

Wewnątrz koperty, znajdowało się tekturowe pudełko wraz zawartością układu vLA-1 w wersji 2 i skrócona instrukcja montażu (zdjęcia).

Układ zmontowany bardzo schludnie, luty pewne i bez nadlewów oraz pozostałości pasty lutowniczej.
Konstrukcja vLA-1 przypomina fizycznie konstrukcję SLAM-a.
Znajduje się tam układ programowalny CPLD Xilinx  XC95144XL, stabilizator 3,3V oraz kilka elementów dyskretnych.

Montaż sprowadza się do wylutowania starej ULA i wlutowania vLA-1, przy czym nie trzeba montować tranzystora "protezy",
który występuje przy oryginalnym układzie. Jest on uwzględnione we wsadzie vLA-1.

Wszystko jest opisane w instrukcji montażu.

Po złożeniu całości, przystąpiłem do testów.

Interface 1 z wlutowanym vLA-1 bez problemu rusza po podłączeniu do ZX-a.
Bez problematycznie formatuje kasetki napędu Microdrive, obsługuje RS232 oraz porty sieci.
Nie ma różnicy w działaniu IF 1 z oryginalnym ULA a IF 1 z vLA-1.

Jedyne, co mogę napisać, to to, że wg. mnie, vLA-1 więcej się grzeje niż oryginalna ULA.

Więc, jeśli Macie jakieś uszkodzone IF 1, które Chcielibyście i ożywić, nie ma się co zastanawiać.

Za vLA-1 wraz z przesyłka zapłaciłem £29,50.


jadzwin:
Hej!

Mam pytanie czy jak wlozysz vla1 w podstawke i eprom zamyka sie obudowa ?
Mam dwa IF1, jeden padniety calkowicie (prawodpodobnie ROM i/lub ULA), drugi prawdopodobnie ULA (ale musze jeszcze przetestowac na sprawdzonym napedzie).

Dzieki

Maryjan:
Zamyka mi się, ale pod EPROM-a zastosowałem podstawkę precyzyjną typu slim - niską.
W innym przypadku, trzeba EPROM wlutować, gdyż standardowe podstawki są za wysokie.

damik:
EPROM 2764 ma nieco inny pinout i więcej pinów niż oryginalny ROM TMS4764 o tej samej pojemności z IF1.
W przypadku wymiany na EPROM'a musiałem go wlutować i podnieść kilka łapek by pozamieniać sygnały kynarem by nie ciąć płytki.

W moim przypadku akurat ULA przeżyła ale ROM zapomniał kilka bitów bo interface głupiał przy niektórych operacjach, po jego wymianie wszystko wróciło do normy.

Maryjan:
Moje "drutowanie" EPROM-u widać na zdjęciach z początku tego wątku.
Przepraszam, że tak zrymowałem :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej