ZX Spectrum > HARDWARE

Stacja ZX SPectrum +3

(1/2) > >>

Rzeznik:
Mam małą zagwozdkę:

1. Kupiłem sobie dwie oryginalne gry do ZX +3 w boxach i na dyskietkach. Niestety napęd w moim Spectrumie nie potrafi ich "przeczytać", komunikuje problem z odczytem, nie chce pokazać katalogu komendą CAT . Napęd jest sprawny, ma wymieniony pasek, jest przesmarowany i czyta /nagrywa inne moje dyskietki bez żadnego problemu.

2. Kupione oryginalne dyskietki postanowiłem sprawdzić w innym napędzie, jedyny jaki mam to ten w CPC6128 PLUS. Okazuje się, że ten napęd nie ma problemu z ich odczytem - CAT działa bez problemu (wprawdzie pokazuje krzaczki ale mniemam że to może być wina tego, że to oryginały ZX-owe), więc w zasadzie widzę zawartość dyskietek ale oczywiście na CPC nie wgram gier z ZX ;) Samego napędu też nie przełożę nawet na chwilę do ZX, bo te z CPC 6128+ mają chyba zupełnie inny pinout.

3. Inne dyskietki, które mam, działają bezproblemowo na obydwu napędach, to co nagram na ZX "widzę" na CPC PLUS i to co nagram na CPC PLUS mogę bez problemu wylistować na ZX.

Tak więc co ja właściwie mogę jeszcze zrobić z napędem w ZX żeby przeczytał mi te kupione oryginały? Gdyby to był magnet, to bym delikatnie ustawiał skos głowicy ;) , no a tutaj? Też nie chcę za bardzo grzebać, żeby napęd nie przestał mi czytać innych nagranych wcześniej dyskietek...

Maryjan:
Z tego co Piszesz, może być problem ze złapaniem ścieżki w napędzie ZX +3.

Rozkalibrowaną ścieżkę zerową można sprawdzić formatując na takim napędzie dyskietkę i spróbować ją odczytać na innym.
Jeśli na napędzie, na którym była sformatowana dyskietka da radę odczytać katalog, a na innym nie, to sprawa jest jasna.

Może być też problem z obrotami silnika napędu dyskietki. Zbyt niskie lub zbyt wysokie.
Zdarza się to po zamontowaniu zbyt "ciasnego" lub "luźnego" paska.
Ale tu trzeba by posiłkować się oscyloskopem.

Albo te dyskietki są już wiekowe i nie każda głowica da radę je odczytać.

Rzeznik:
Ale to by się nie skończyło brakiem możliwości odczytu jakiejkolwiek dyskietki nagranej na innym napędzie?

Maryjan:
Napędy 3'' są co do tego nieobliczalne.

ZbyniuR:
Te stacje pinout powinny mieć taki sam, jedyna różnica to stacja w CPC+ nie potrzebuje 12V, no i ten komp nie ma tego w swojej wtyczce zasilania do stacji.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej