ZX Spectrum > SOFTWARE

Odzyskanie danych z dyskietek

<< < (5/5)

zoon:

--- Cytat: Duddie w 2012.03.19, 18:34:25 ---Dlatego pora na bardziej współczesne rozwiązanie, bo obecnie PCty nie mają napędów dyskietek, coraz trudniej znaleźć nawet płyty główne ze złączem FDD, a i port COM jest w zaniku. DOS jest równie rzadko spotykany i to raczej w jakichś archaicznych PC, które wylądowały w piwnicy lub na strychu. Stąd mój pomysł na zrobienie kabla-interfejsu USB-FDD3000 i softu pod Windows.

--- Koniec cytatu ---
Zgadzam się z Pyzą: co z tego, że w nowych kompach nie ma ani napędów dyskietek (ani gniazd do ich podłączenia) ani portów RS232 skoro starych kompów wyprodukowano miliony i są tanie oraz łatwo dostępne.
Moim zdaniem szkoda czasu na nietypowe rozwiązania.

zoon:

--- Cytat: zoon w 2012.03.19, 23:03:37 ---
--- Cytat: trojacek w 2012.03.19, 13:44:56 ---I takie rozwiazanie nawet istnieje, i to od 20 lat, tylko dziala po kablu RS-232. Jest programik na PC (niestety pod DOS, nie wiem, czy zadziala na windowsowym cmd ze wzgledu na dostep do portow), programik odpalany w pamieci FDD3000 i nowe komendy TOS, ktore sluza do obslugi DOS-owego filesystemu.

--- Koniec cytatu ---
Czy rozwiązanie to jest gdzieś opisane i/lub dostępne do przetestowania?

--- Koniec cytatu ---
Jak już jesteśmy przy standardach: u Jarka wisi opis terminala który zna m. in. Z-Modem: http://8bit.yarek.pl/tool/cpm.terminal/index-pl.html - może kabelek null-modem i ew. dość popularna przelotka USB<->RS232 byłaby rozwiązaniem?

zoon:
Czepiam się tak tych standardów zapisu plików ale tak naprawdę powód jest jeden: chęć aby nasza wspólna troska o zachowanie oprogramowania nie okazała się daremna bo procedura jest zbyt skomplikowana (albo sprzęt niedostępny) dla przeciętnego entuzjasty starych komputerów.
W przypadku programów taśmowych sytuacja jest prosta: albo uruchamia się jeden z emulatorów albo dostarcza do realnego komputera poprzez sygnał audio lub plik na karcie dla DivIDE. Podobne *proste* przepisy musimy przewidzieć dla osób które będą chciały skorzystać z naszych archiwów dyskietkowych.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej