Autor Wątek: Nowe dema na SAMa Coupe  (Przeczytany 10546 razy)

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Nowe dema na SAMa Coupe
« dnia: 2020.10.26, 15:31:08 »
Pewnie wiecie o tym, że pandemia C-19 spowodowała najpierw przesunięcie, a potem odwołanie Speccy.pl Party 2020.1. W sumie szkoda, bo podobnie jak przed rokiem mogło być sporo prac na SAMa. Organizatorzy dostali już między innymi demo i intro 4k od grupy DTA. Ja też zakodowałem dwa intra 256 bajtów, a w planach miałem przynajmniej jedno intro 4k i być może demo.

Nikt dziś nie jest w stanie powiedzieć, kiedy znów zorganizowanie party będzie możliwe, więc grupa DTA postanowiła nie czekać i wypuściła swoje prace poza party. Oto one:
https://www.pouet.net/prod.php?which=87169 - demo
https://www.pouet.net/prod.php?which=87168 - intro 4k

Zastanawiałem się, co zrobić ze swoimi, ale chyba jeszcze poczekają na lepsze czasy.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowe dema na SAMa Coupe
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.10.27, 08:20:19 »
Demko graficznie niczego sobie, ale elekty dźwiękowe, na mój gust, jakby troche na siłę.

Intro - to pre-cal czy liczone na bieżąco?

A najważniejsze, dzięki, że pokazałeś te prace i trzymam kciuki za następne.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nowe dema na SAMa Coupe
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.10.27, 08:56:23 »
Wielkie dzięki dla Anthona który skończył swoje produkcje przeznaczone na, niestety odwołane, speccy party w tym roku.


tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Nowe dema na SAMa Coupe
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.10.27, 09:06:49 »
2460 bajtów kodu i wymóg rozszerzenia 1MB RAM czy źle przeczytałem?

@Klaud, pierwsza klatka Mandelbrota jest na precalcu, reszta chyba realtime wg opisu autora.
dużo sprzętu mało czasu.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowe dema na SAMa Coupe
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.10.27, 11:29:05 »
Nie analizowałem jeszcze jak i do czego to intro wykorzystuje dodatkową pamięć, ale wymóg dodatkowego megabajta wcale nie oznacza, że aż tyle potrzebuje. Jedno z moich niepublikowanych jeszcze intr o długości 256 bajtów też będzie wymagało zewnętrznego rozszerzenia pamięci o 1 MB, choć wykorzysta z niej maksymalnie ok. 40 kilobajtów. Co więcej, moje intro w całości działa na zewnętrznej pamięci i wcale nie korzysta z wewnętrznej (a dokładniej ładowane jest do wewnętrznej, bo inaczej się nie da, ale od razu w całości kopiowane do zewnętrznej i potem działa tylko tam). Dlaczego tak? Pamięć zewnętrzna w SAMie działa dokładnie tak, jak fast RAM w Amidzie, czyli jest sporo szybsza. Trudno powiedzieć o ile dokładnie, ale pewnie ze 20-30%. Użycie pamięci zewnętrznej daje większe możliwości, czytaj lepsze efekty. W moim przypadku efektu nie dałoby się zrobić bez pamięci zewnętrznej, a już na pewno nie w 256 bajtach i wyglądającego tak samo. A dlaczego aż 1 MB? Mniejszych zewnętrznych rozszerzeń pamięci dla SAMa po prosu się nie robi :)

W przypadku intra grupy DTA nie widać, żeby mogło chodzić o szybkość. Działa i tak strasznie wolno. Może potrzebuje dużo pamięci dla obliczeń? Znaczenie może mieć też sposób przełączania banków pamięci, który jest inny niż dla wewnętrznej i akurat w tym przypadku może być korzystniejszy.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowe dema na SAMa Coupe
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.10.27, 21:40:47 »
Na szybko sprawdziłem, co intro MandelZoom robi z dodatkowym zewnętrznym RAMem i okazało się, że trafna była moja ostatnia sugestia - ważny jest sposób przełączania banków pamięci. Program wykorzystuje jedynie 48 kB tego RAMu, czyli 3 banki po 16 kB. W jednym z nich działa kod i ten jest włączony na stałe, a dwa pozostałe są przełączane i zawierają dane. To wszystko dzieje się w górnej połówce RAMu. Dolna połówka to pamięć ekranu, czyli pamięć wewnętrzna. Czyli w sumie program używa 80 kB RAM, choć do uruchomienia wymaga SAMa z 1,5 MB  :) Chociaż nie, z 256 kB pamięci wewnętrznej też by działał, czyli przynajmniej 1,25 MB.
Jakie znaczenie ma tu sposób przełączania banków pamięci? Otóż pamięć wewnętrzna to banki po 16 kB, ale przełączane parami, czyli 32 kB na raz - do górnej albo dolnej połówki przestrzeni adresowej procesora. To dlatego nie jest w prosty sposób możliwe emulowanie ZX Spectrum 128k. Za to pamięć zewnętrzna ma możliwość przełączania każdego banku po 16 kB oddzielnie, do 3 lub 4 ćwiartki przestrzeni adresowej. To również bardzo ułatwia emulowanie 128-mki, choć w dalszym ciągu nie do końca, bo nie da się w zewnętrznym RAMie umieścić drugiego ekranu.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowe dema na SAMa Coupe
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.10.29, 08:29:44 »
Demko graficznie niczego sobie, ale elekty dźwiękowe, na mój gust, jakby troche na siłę.

No i się wyjaśniło, dlaczego muzyka jest jaka jest: "Music is a direct copy of the MIDI data from Monkey Island with a high-speed custom player." (żródło: https://www.worldofsam.org/products/mmxx). A użycie takiej a nie innej było pewnie spowodowane tym, że autor muzyki do poprzednich dem grupy DTA, czyli DJM, zmarł w ubiegłym roku...

Antony/DTA

  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Nowe dema na SAMa Coupe
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.10.30, 19:51:01 »
MandelZoomXM uses 144 KB of ExtMem:
4 KB for program
12 KB for screen buffer
128 KB for power2 table

MMXX music is from game Monkey Island for PC EGA version with CMS/GameBlaster sound card with two SAA 1099 chips reduced to only one chip in Sam Coupe. And volume control is only on/off.