ZX Spectrum > RÓŻNOŚCI

Czy ostatni Just Speccy 128?

(1/4) > >>

tomi:
Cześć,

na fb i allegro znalazłem smutną informację, o zakończeniu produkcji Just Speccy 128 przez naszego kolegę Zaxona.

Zaxon rozumiem całkowicie Twoją argumentację dotyczącą krajowej i unijnej biurokracji, mam jednak nadzieję że zmienisz zdanie i pozostaniesz aktywny chociaż na rodzimym rynku. Nie wątpię, że Twoja praca w rozwój retro i jakość wytwarzanych urządzeń jest szeroko doceniana nie tylko w PL, o czym może  chociażby świadczyć wynik licytacji ostatniego JS128.
Jeślibyś nie zmienił zdania to i tak podziękowanie i szacunek za Twoją pracę.

https://www.facebook.com/groups/spectrumforeveryone/posts/1799550723724724/
(powyższy link dostępny tylko dla członków grupy FB Spectrum For Everyone)

https://allegro.pl/oferta/just-speccy-128k-12620232916


Poniżej cytat Zaxon'a z FB (Spectrum For Everyone):

 
"The last JS 128 came out of my workshop. It's time to come to terms with reality. Making hardware for 30-40 year old computers was really fun and I had a lot of fun doing it. But it's time to grow up and start paying bills;) Unfortunately, the current EU rules and regulations do not allow to legally produce and sell electronic devices without a huge amount of paperwork and registration in a dozen offices. Of course, for our overall safety;) I tried not to give up, but the amount of bureaucracy and the time I have to spend on it just overwhelms me. I don't have time to do anything because I mainly fill out the next forms and send them to the appropriate offices. And I'm waiting for the decision of the relevant officials ... I don't have the strength for it anymore ... Anyway, it was many years of fun. Thanks people 😉"

trojacek:

--- Cytat: tomi w 2022.09.17, 20:31:40 ---na fb i allegro znalazłem smutną informację
--- Koniec cytatu ---

O rany, tak zacząłeś, że myślałem, że ktoś umarł...


--- Cytuj ---Zaxon rozumiem całkowicie Twoją argumentację dotyczącą krajowej i unijnej biurokracji, mam jednak nadzieję że zmienisz zdanie i pozostaniesz aktywny chociaż na rodzimym rynku.
--- Koniec cytatu ---

A jaka różnica, rodzimy czy europejski? Regulacje dotyczące opakowań, odpadów, bezpieczeństwa produkcji i produktów są raczej zbliżone. Inne są oczywiście ekonomiczne uwarunkowania prowadzenia działalności, m.in. przeciętne wynagrodzenie, podatki, stabilność waluty. Nie wspominając o przyjazności organów państwa do przedsiębiorców, ale z tym akurat bywa bardzo różnie.

A czasy są takie, że bardziej się opłaca np. wygłupiać na tiktoku niż coś wytwarzać. Tylko potem zdziwienie, że wszystko drogie, bo w produkcji czy usługach nie ma konkurencji. Że rośnie inflacja, bo wszystko drożeje. Że kryzys, bo rośnie inflacja, produkcja kuleje, a na rynku wszystko z importu.

No ale w Polsce jest i tak gorzej, niż w bardziej rozwiniętych krajach UE, gdzie politycy nie tańczą radosnego kumbaya wokół oderwanego od rzeczywistości dziada, któremu wolno absolutnie wszystko, bo demokracja została zamknięta w pancernej gablocie z napisem "nie otwierać, bo wyskoczy Tusk, zabierze 500+ i Polska będzie niemiecka i rosyjska jednocześnie".

Ja tam czekam na kanał YT pod tytułem "Gotuj z Zaxonem" :)

tomi:

--- Cytat: trojacek w 2022.09.18, 11:24:20 ---A jaka różnica, rodzimy czy europejski?

--- Koniec cytatu ---

Napisałem " chociaż na rodzimym rynku." w sensie krotności nakładów pracy (formalności, raporty, ...) i opłat. A ze względów egoistycznych wskazałem rodzimy rynek  ;D
Mylnie wcześniej zakładałem że producent dopełnia formalności i opłat tylko w jednym miejscu uzyskując uprawnienia na całą UE, jak się okazuje tak nie jest.


--- Cytat: trojacek w 2022.09.18, 11:24:20 ---Ja tam czekam na kanał YT pod tytułem "Gotuj z Zaxonem" :)

--- Koniec cytatu ---

Może inny tytuł, ale pomysł inspirujący  :D

zaxon:
Sorry ale po prostu ręce i cycki mi opadły gdy,  pomimo bycia w  Unii musiałem się osobno zarejestrować do niemieckiego LUCID i tam tez płacić... A teraz muszę sie zarejestrować do francuskiego odpowiednika, i tez płacić... W polskim jestem i tez płacę. No i oczywiście sporządzać do tego odpowiednie raporty i składać je w odpowiednich biurach ;) Ostatnio niewiele robię bo czas spędzam na produkowaniu sprawozdań i raportów i opłacaniu coraz to większej i większej rzeszy urzędników którzy nad tym czuwają jak rotwaliery.

Numerów i rejestracji mam już tyle przydzielonych że mam na nie osobny notes.... :)

A wszystko po to żebym przecież broń boże nie zrobił paru interfejsów do 30-40 letnich komputerów i na McDonalda nie zarobił ...

Maryjan:
No cóż, jak widać zaczęła się nagonka na jednoosobowe działalności.
Po prostu, chcą ludzi wykończyć i tyle.
Część na zasiłek, część do korpo i to by było na tyle.

Oby ten który powiedział "Obyś żył w ciekawych czasach" nigdy się nie narodził.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej